anika
11.06.12,08:01
Je povinná registrácia prenájmu na DÚ?
Jana Motyčková
11.06.12,06:08
Áno - v zmysle, ak prenajímaš nehnuteľnosť, musíš sa registrovať na DÚ a dostaneš DIČ.
anika
11.06.12,06:18
Aj keď je to dôchodca - fyzická osoba , nepodnikateľ a je to jednorázová prenájom?
Ďakujem
Mária.K.
11.06.12,06:23
Aj keď je to dôchodca - fyzická osoba , nepodnikateľ a je to jednorázová prenájom?
Ďakujem

Prenájom nehnuteľnosti sa z pohľadu zákona o dani z príjmov nedá posúdiť ako jednorázový. Zákon to neumožňuje. Ináč povedané prenájom nehnuteľnosti nie je možné zaradiť pod § 8 ods. 1 písm. a) ZDP.
anika
11.06.12,06:41
Ďakujem, a aké tlačivo treba vyplniť na DÚ?
ivustek
11.06.12,06:43
Mária.K.
11.06.12,07:34
Ďakujem, a aké tlačivo treba vyplniť na DÚ?

Tlačivo typu B.
ivustek
11.06.12,12:48
ivustek
11.06.12,12:50
to až pri podaní DP, zadávateľka zrejme myslela tlačivo na registráciu
anika
13.06.12,06:30
Čo v prípade, ak bolo podané DP, pridelené číslo účtu, daň zaplatená a bez registrácie? Treba sa zargistrovať dodatočne alebo sa na to vykašlať? Naviac na DÚ majú veľké
zmätky číslo účto poslali síce na meno na aké bolo podané DP, ale na iné RČ a na inú adresu opravili to až po reklamácii a naviac slečna, alebo pani sa ešte tvárila urazene,
že však ona poslala číslo účtu na meno na DP, ale, že neskontrolovala ostatné údaje no a čo,veď či rodné číslo začína číslo 26 alebo 54 to jej je jedno, ani ospravedlňujem sa, však prečo ju niekto otravuje?
anika
13.06.12,10:05
Poradí niekto?
Mária.K.
14.06.12,09:15
Pridelením čísla účtu povinnosť registrácie nezanikla. Nesplnenie registračnej povinnosti zákon chápe ako správny delikt. § 155 ods. 1 písm. c) správneho poriadku hovorí, že za nesplnenie registračnej povinnosti v ustanovenej lehote správca dane uloží pokutu od 60 eur do 20 000 eur.
anika
28.06.12,12:08
Dnes som bola na DÚ a povedali mi, že podaním DP a zaplatením dane je to v poriadku, že vraj žiadnu registráciu netreba. Tak treba či nie?
Zita5
28.06.12,12:10
Zita5
28.06.12,12:24
Pridelením čísla účtu povinnosť registrácie nezanikla. Nesplnenie registračnej povinnosti zákon chápe ako správny delikt. § 155 ods. 1 písm. c) správneho poriadku hovorí, že za nesplnenie registračnej povinnosti v ustanovenej lehote správca dane uloží pokutu od 60 eur do 20 000 eur.

S týmto príspevkom súhlasím. Dodám ešte , že príjem z prenájmu (aj keď jednorazový) patrí do § 6 odst.3 ZoDzP, pokiaľ sa nejedná o príjem podľa§6 odst.1
anika
28.06.12,12:58
V tomto materiály DR píše prenájom okrem pozemku. To znamená, že ak je to pozemok tak registrácia nie?
KI14
28.06.12,13:34
Registrovať sa treba, aj ked neskôr. Táto povinnosť vyplýva z predpisov a ak nie je dodržaná, tak je hrozba pokuty. Síce pri oneskorenej registrácii to hrozí tiež. Čo je menšie zlo, neviem...niekde to toleruju. A súhlasím, že zmätkov tam majú viac než dosť. Tak by to mohlo prejsť v tomto čase aj bez pokuty....
Zita5
28.06.12,15:50
V tomto materiály DR píše prenájom okrem pozemku. To znamená, že ak je to pozemok tak registrácia nie?

Na prenájom pozemku sa registrácia nevzťahuje.Inak mám jednu pripomienku ...zadaná otázka je veľmi všeobecná ....treba písať do budúcna komplexnejšie .Prenájom je široký pojem .
anika
29.06.12,08:08
Ďakujem, nevedela som, že je v tom rozdiel. Ale celé je to tak, že bol pozemok prenajatý Slovenskej správe ciest na 3 roky od 1.1.2012 , ale zaplatili už v roku 2011, tak sme DP podali,
až keď som bola pýtať číslo účtu tak sa pýtali či je to zaregistrované a včera, keď som sa bola pýtať či majú platbu spárovanú, tak tam bola druhá a povedala, že je to v poriadku a už nič
netreba.

Áno, v DP je uvedené čiastkový základ dane z príjmov podľa § 6 odst. 3.

Ešte raz srdečná vďaka.
Zita5
29.06.12,08:14
Ďakujem, nevedela som, že je v tom rozdiel. Ale celé je to tak, že bol pozemok prenajatý Slovenskej správe ciest na 3 roky od 1.1.2012 , ale zaplatili už v roku 2011, tak sme DP podali,
až keď som bola pýtať číslo účtu tak sa pýtali či je to zaregistrované a včera, keď som sa bola pýtať či majú platbu spárovanú, tak tam bola druhá a povedala, že je to v poriadku a už nič
netreba.

Druhá pracovníčka DU mala pravdu , pretože zákon o dani z príjmu hovorí

§ 49a
Registračná povinnosť a oznamovacia povinnosť
Na začiatok (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-03-2012-a.html#hore)

(1) Fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá na území Slovenskej republiky získa povolenie na podnikanie alebo oprávnenie na podnikanie, je povinná požiadať správcu dane o registráciu do konca kalendárneho mesiaca po uplynutí mesiaca, v ktorom získala povolenie alebo oprávnenie na podnikanie. Na účely tohto zákona sa dňom získania povolenia alebo oprávnenia na podnikanie považuje deň, keď je fyzická osoba alebo právnická osoba podľa osobitných predpisov oprávnená začať podnikať na území Slovenskej republiky.

(2) Fyzická osoba, ktorá nie je registrovaná podľa odseku 1, je povinná v lehote do konca kalendárneho mesiaca po uplynutí mesiaca, v ktorom na území Slovenskej republiky začala vykonávať inú samostatnú zárobkovú činnosť alebo v ktorom na území Slovenskej republiky prenajala nehnuteľnosť okrem pozemku, požiadať správcu dane o registráciu.

Takže povinnosť registrácie , že prenajíma pozemok nemá, daňové priznanie podal a tým je to vysporiadané.Len ten príjem patrí do §6 odst.3, tak dúfam, že ste to tam aj pričlenili .
Zita5
29.06.12,08:20
nevedela som, že je v tom rozdiel.

Ako vidíte , je v tom rozdiel .
monspa
29.06.12,08:37
Prosím o radu. FO-SZČO prenajíma auto, ktoré má v majetku, sro-čke. Do júna mal príjem zo živnosti /mal aj zamestnancov/. Od júla je bude mať príjem iba z toho prenájmu. Ako bude podávať DP v roku 2012? Príjem z prenájmu bude § 6 ods. 5 písm.a/-príjem z akéhokoľvek nakladania s obchodným majetkom daňovníka? Bude mať nárok na odpočítateľnú položku na daňovníka?
anika
29.06.12,13:18
Vrelé Ď A K U J E M !
Benko
29.08.12,12:48
Rozmýšľam nad tým, že otec je vlastníkom nehnuteľnosti - normálny rodinný dom, syn slobodný má v tomto dome trvalý pobyt a zriadil si tu aj sídlo sročky (IT), DU žiadal nájomnú zmluvu, tak syn urobil nájomnú zmluvu s rodičmi o bezodplatnom prenájme.
Musí sa ten otec registrovať na DU?
Ďakujem