zuzipito
11.06.12,08:05
Dobrý deň poraďáci, má podnikateľ ktorý má malú prevádzku ( napr.autoservis), povinnosť viesť sklad-zásoby, tovar? Vedie jednoduché účtovníctvo.
Prípadne od čoho to záleží ( typ prevádzky, obrat ...) ,
Ďakujem pekne za odpoveď
Zuzipito
KEJKA
11.06.12,06:42
včera-predvčerom tu bola presne tá istá otázka, akurát šlo o rodinnú firmu iného tyúu, tiež JU.
Žeby si pohľadal?
áno treba viesť skladovú evidenciu.
mondes
05.12.12,19:49
Dobrý večer, prosím Vás o radu. Od začiatku roka som prevzala účtovanie svadobného salónu. Klient požičiava svadobné šaty, aj spoločenské šaty a popritom predáva rôznu bižutériu, poháre a doplnky k šatám. Doteraz nebol vedený sklad, ale od budúceho roka by som ho chcela zaviesť (ak sa podarí). Viem, že musím každú "somarinku" z bižutérie prijať na sklad. Ako doklad k tomu mám došlé faktúry. Avšak ako mám "ustriehnuť" koľko čoho sa predalo? Pretože z dokladu z ERP nevyčítam, za čo bol príjem, či to bol predaj bižutérie, alebo išlo o požičanie šiat. Prosím Vás, ak účtujete niečo podobné, ako to riešite? Poprípade, aké by boli následky, ak by sa ten sklad vôbec neviedol? Ďakujem pekne.
KEJKA
05.12.12,20:43
sklad má viesť prevádzkar salonu, nie účtovník.
kn-alka
06.12.12,05:50
Naozaj sa musí viesť skladová evidencia?
Poznám veeeľa podnikateľov, ktorý vôbec nevedú skladovú evidenciu, len na konci roka k 31.12.2012 je urobená inventúra.
Pri daňových kontrolách im to stačilo, na sklad sa vôbec nepýtali.
mondes
06.12.12,07:09
sklad má viesť prevádzkar salonu, nie účtovník.

Ďakujem, chcela som len im pomôcť ho nejako zrealizovať. Myslela som, že príjem na sklad by som mu dávala na základe došlých faktúr a to čo predá, aby mi dával nejaký evidenciu tohok, čo predal. Lenže si myslím, že to nebude fungovať, nakoľko klient je taký, že nikdy nevie, čo kde dal, chýbajú mu doklady, niečo predá bez bločka atď, takže si myslím, žeby ani k tej evidencii nepristupoval profesionálne a bol by v tom chaos. Takže rozmýšľam, aký systém by som tam mohla zaviesť.
mondes
06.12.12,07:17
Naozaj sa musí viesť skladová evidencia?
Poznám veeeľa podnikateľov, ktorý vôbec nevedú skladovú evidenciu, len na konci roka k 31.12.2012 je urobená inventúra.
Pri daňových kontrolách im to stačilo, na sklad sa vôbec nepýtali.

Aj moja známa profesionálna účtovníčka mi povedala, že sklad nemusí byť, že aj ona čo má klientov nemajú sklad (predávajú posteľné prádlo, šijú vankúše atď) a že pri daňovej kontrole bolo všetko ok, že o sklad sa neinformovali. Veď môj klient má tú bižu len na pulte pod sklom v predajni, nemá jej nejako veľa, na sklade. Tak tiež rozmýšľam, či je povinnosť, resp. čo by bolo pri daňovej kontrole, keby ten sklad neprevádzkovali.

P.S.Ináč ten postup nie je zlý, že na základe došlých faktúr príjmem tie rôzne doplnky na sklad a na konci urobíme inventúru a rozdiel bude predaj. Len či je to správny postup. Ďakujem pekne.
Sionel
18.12.12,16:30
Je to kreativny postup, a dal by sa pouzit pri doslednej evidencii. Ale neodporucam. Pises, ze tvoj zakaznik je neporiadny. Ja mam zle skusenosti s vedenim skladu v tychto pripadoch. Nieco sa preda oficialne, neoficialne, nieco sa strati. A ja na konci roka musim potom spekulovat, ako vyrovnat polozky na sklade. Este sa mi nestalo, aby bol rozdiel na konci roka cisty predaj.
ekopo
18.12.12,16:49
ku skladu v JU len toľko:

zákon o účtovníctve §15 ods. 1 písm. d
postupy účtovania ..§11

a to, že niekdo povie že vedie resp. nevedie sklad je irelevantné.
ak niekto skočí do studne, skočíme všetci?
Lota1
08.01.13,21:32
Dobry vecer, chcela by som sa opytat ohladom skladu - manzel je vodar-kurenar a od tohto roka by sme chceli (a asi teda aj mali) viest sklad ohladom nakupeneho materialu v programe Alfa Plus. Doteraz sme sklad neviedli, uctovnicka nam spravila ku koncu roka inventuru s tym, ze co sa nakupilo, sa aj spotrebovalo, resp. predalo, na sklade bol zostatok ku koncu roka nula. Citala som uz vsetky mozne prispevky o povinnosti viest ci neviest sklad - zakon hovori aj o tom, ze ak si podnikatel v smernici urci, ktory material nebude viest v knihe zasob, tak moze ist rovno do spotreby....a ked si takto urci vsetok material? No ale spytat som sa chcela toto: je potrebne rozlisit materialovy a tovarovy sklad pri evidencii? Lebo manzel vacsinou potrebne veci nakupuje ako material, kedze ich aj montuje (voda, kurenie, kanalizacia)....sem-tam sa vsak stane, ze potrebuje predat len material, montaz od neho nechcu a vtedy je to vlastne prijem za tovar, nie? ALe danu polozku ma evidovanu na materialovom sklade a nie na tovarovom...je to chyba, alebo ako v takomto pripade postupovat? vytvorit jeden sklad? alebo dva..? Vopred dakujem za rady...
mondes
10.01.13,06:37
Zdravím, ešte stále neviem, ako mám začať, resp. môj klient viesť sklad. Požičovňa svadobných a spoločenských šiat, ktorá predáva aj rôznu bižutériu, košele, kravaty atď. To musím viesť ten sklad zvlášť na materiál (požičiavanie spoloč. a svad. šiat) a zvlášť na tovar? (bižutéria, kravaty...)
A ešte keďže z bločkov z ERP neviem posúdiť, či šlo o predaj tovaru, alebo o predaj služby (čiže požičianie šiat), môžem postupovať takto, ako som písala vyššie, bol by to korektný postup? Viď:

P.S.Ináč ten postup nie je zlý, že na základe došlých faktúr príjmem tie rôzne doplnky na sklad a na konci urobíme inventúru a rozdiel bude predaj. Len či je to správny postup. Ďakujem pekne.


...poprípade sa podeľte, ak účtujete niečo podobné, ako to funguje u Vás. Nikto z Vás, ext. účtovníkov nevedie klientovi sklad? Ďakujem veľmi pekne.
katka s.
10.01.13,06:50
Ak ti klient nedá prvotné informácie nič s tým neurobíš. Myslím že nie je problém v ERP zadefinovať službu - požičanie šiat. Aspoň trochu sa ti to vytriedi. Ja pri JU robím sklad ak mám podklady, ak ich klient nedodá čo už. Nie som na to aby som mu to stále pripomínala - 12x do roka. Stretla som sa aj so skúsenosťou že pri daň. kontrole požadovali skladové karty pri JU. To čo sa požičiava sa stále točí dookola, či nie? Ak sa to pokazí, roztrhá, znehodnotí, mali by ti dať podklad o vyradení zo skladu. To čo požičiava je podľa mňa stále tovarom na sklade. Skús sa s nimi dohodnúť na nejakých mesačných súpisoch kde ti uvedú čo predali, vyradili. Ale takých neporiadnych mám aj ja a s tými nepohneš. Veľa pevných nervov.
mondes
10.01.13,07:16
Ak ti klient nedá prvotné informácie nič s tým neurobíš. Myslím že nie je problém v ERP zadefinovať službu - požičanie šiat. Aspoň trochu sa ti to vytriedi. Ja pri JU robím sklad ak mám podklady, ak ich klient nedodá čo už. Nie som na to aby som mu to stále pripomínala - 12x do roka. Stretla som sa aj so skúsenosťou že pri daň. kontrole požadovali skladové karty pri JU. To čo sa požičiava sa stále točí dookola, či nie? Ak sa to pokazí, roztrhá, znehodnotí, mali by ti dať podklad o vyradení zo skladu. To čo požičiava je podľa mňa stále tovarom na sklade. Skús sa s nimi dohodnúť na nejakých mesačných súpisoch kde ti uvedú čo predali, vyradili. Ale takých neporiadnych mám aj ja a s tými nepohneš. Veľa pevných nervov.
Takže podľa teba aj nákup svadobných alebo spoločenských šiat mám účtovať ako nákup tovaru? Veď predsa o tovar ide vtedy, ak sa predáva ďalej v nezmenenej forme. Ale šaty sa prešívajú, skracujú atď. (Ale sú aj také, ktoré sedia ako uliate.) No na druhej strane, klient mi tvrdil, že oni vlastne tie šaty dávajú do nájmu a nájom je služba, takže ich prípadný predaj účtujem ako predaj výrobkov a služieb. Je to správne?
katka s.
10.01.13,07:48
Požičiavanie by som účtovala ako príjem za službu, ak by išlo ale o predaj v nezmenenej forme /bez úprav- možno s nejakými drobnosťami/ to by som účtovala ako predaj tovaru. Lenže keď nakúpi šaty a požičiava ich stále je to podľa mňa stav na sklade, zo skladu by som ich vyradila až pri predaji /myslím, že robia aj akcia starých modelov/, prípadne znehodnotení.
kezeso
10.01.13,08:04
Tiež nevediem skladovú evidenciu, pracujem v prevádzke sám s manželkou. Doteraz to nikto za 22 rokov nechcel ani DÚ, ani ŠOI ani živnostenský. Je to zbytočná nadpráca.