katren24
11.06.12,08:19
Dobry den,
chcela by som vas poziadat o par informacii. Som SZČO a nie som platcom DPH. Chcem si zriadit stranku, ktorej sucastou bude aj "maly" e-shop. Prostrednictvom e-shopu chcem predavat vlastne vyrobky, predovsetkym do krajin EU a USA. Moja otazka je, co vsetko mi treba pre predaj do clenskych statov EU a USA (mam na mysli pravne vztahy /zmluvy, licencie, obchodne podmienky, reklamacny poriadok/, vystavovanie faktur, doprava, cla alebo je este nieco, na co by som nemala zabudnut?).
Velke dik. To, co tu uvadzam je mozno dost vseobecne, ale nejako musim zacat tuto debatu:)
Este raz dakujem za rady!
Pekny den.
profesional
11.06.12,07:38
Vsetko toto bolo uz mnoho krat prebrate vo velkom pocte tem. CO tak najprv pohladat a az potom zadavat novu temu?
katren24
11.06.12,08:03
Vsetko toto bolo uz mnoho krat prebrate vo velkom pocte tem. CO tak najprv pohladat a az potom zadavat novu temu?

viem, dala som si tu niekolko hodinovu namahu, citala som tu vela tem, ale konkretne informacie som nenasla. No nic... budem hladat dalej...

PS: neriesim tvorbu webu, webhosting, domenu a podobne, ani ako napisat VOP, ci reklamacny poriadok, ani kupno-predajnu zmluvu - to vsetko si viem urobit sama. Mam nastudovane aj spôsoby platby (napr. paypal), ci dopravy (UPS, slovenská posta, a pod.) Mna len zaujima napriklad to (urcite to tu mozno na porade je, len doposial som to este nenasla), ze ak mam obchodne podmienky, reklamacny poriadok, ci to plati aj pre zahranicie, kedze sa chcem orientovat na zahranicie. A ci je este nieco, na co si mam davat v praxi pozor.
profesional
12.06.12,06:58
Hlavne si musis dat pozor na spotrebitelske pravo. Tvoje obchodne podmienky a reklamacny poriadok musia byt riesene individualne pre kazdu krajinu do ktorej predavas. Lebo pravny vztah medzi predavajucim na internete a kupujucim sa riadi spotrebitelskym pravom podla krajiny spotrebitela. Takze budes si musiet nastudovat pravo kazdej krajiny do ktorej chces predavat. A napisat osobitne obchodne podmienky aj reklamacny poriadok pre kazdu z nich.
Co sa tyka dalsich veci, tak je tu toho vela. Mala by si poznat najbeznejsie formy podvodov, mala by si vediet ze nie vsetky druhy tovarov su dovolene pre platbu cez PayPal, rovnako musis vediet, ze pre tvoju ochranu ako obchodnika je dobre pouzivat na prepravu iba firmy, ktore PayPal povazuje za doveryhodne, aby v pripade ze dojde ku sporu si neprisla o peniaze, lebo PayPal neakceptuje doklad o odoslani od hocijakeho dopravcu. Urcite akceptuju USPS, DHL, Fedex a par dalsich tych najbeznejsich.

Ale hlavne si davaj pozor na to, ze pri predaji do USA zakaznici nechcu vybavovat colne formality. Proste uskocia od obchodu ak budes chciet od nich aby osobitne platili clo. Takze najprv si ty musis poslat tovar na fulfillmentovy sklad do USA, preclit to na vlastne naklady a az potom to rozosielat po USA, aby zakaznici neboli zatazeni colnymi procesmi. Rovnako je dolezite ist tymto smerom, lebo americky zakaznik si velmi potrpi na cas dorucenia. Ak tovar budes expedovat z EU do USA, tak sa ti neumerne natiahnu dorucovacie doby a zakaznici ti budu stornovat objednavky. A tiez bacha na sales tax. Je to nieco ako DPH u nas. AK pouzijes fulfimentovy sklad, tak pre tovary predavane v ramci toho isteho statu musis platit Sales tax. aby si tak mohla urobit, musis tvju europsku firmu prihlasit v tom konkretnom state na Secretary of State ako foreign company. A nasledne sa prihlasis na platenie Salex tax. Je mozne, ze pri prihlasovani na platenie Salex tax budu od teba pozadovat EIN. Aj to sa da vybavit telefonicky, alebo vyplnenim formulara na webe IRS.

Ako vidis, predavat do USA nie je ziadna sranda. K tomu treba davat pozor na to, ze nie kazdy stsat dovoluje predaj hocicoho. Na niektore tovary sa vyzaduje este osobitna licencia. Napriklad na predaj alkoholu. A tam vela statov ziada okrem licencneho poplatku zlozit este tzv. bond. Je to nieco ako depozit. A ten sa vela krat hybe v desiatkach az stovkach tisic USD. Ono je to v kazdom state a pri kazdom druhu problematickych tovarov ine.

A tiez musis davat pozor napriklad pri satach, ze pred tym nez ti ich v USA pustia do volneho obehu, budes musiet preukazat ich zdravotnu nezavadnost. A to znamena naklady na certifikovanu skusobnu a laboratorium radovo v tisicoch az desattisicoch USD.

Dufam, ze som ti aspon trosku ukazal, ake narocne je predavat do USA. Nie je to vobec take lahke ze si zriadis eshop, najdes dodavatela, otvoris ucet na PayPal a zistis ktory prepravca ti poskytne najvyhodnejsie podmienky. Pre predaj do USa musis splnit velmi vela podmienok. Ano, mozes sa tym podmienkam vyhnut. A to tak ze zatazis zakaznikov dlhou cakacou dobou a nutnostou riesit colne procesy. Ale potom mozes ratat s order cancellation ratio niekde na urovni 95 percent.

Zaroven je tu este problematika danovej optimalizacie. V USA aj v EU su velmi vysoke dane z prijmov. Preto pre predaj do USA odporucam zriadit firmu v USA a medzi tvojho dodavatela a tvoju firmu v USA strcit este refakturacnu firmu v krajine s teplym pocasim a nizkymi danami. Co sa tyka danovych veci pri predaji do EU, tak tam bude treba trosku zlozitejsiu strukturu.

Ako vidis, nie je to ziana sranda robit medzinarodny obchod. A obavam sa, ze tymto som v tebe navodil asi vela dalsich otazok. Ale v kazdom pripade, treba veci v zivote skusat.
katren24
12.06.12,14:32
Dobry den,
dakujem Vam za rozsiahlu odpoved. Vyvolala vo mne silne emocionalne pochody:), ktore v sebe na chvilu ukryvali kusok uzkosti a nalady ako v dazdivom pocasi:)) Napriek tomu Vam chcem povedat ze som silna bojovnicka a za svojim cielom pevne pôjdem. Preto by som sa Vas este chcela spytat dalsie otazky, ktore mi uz mozno naladu trochu zlepsia. Viete vec sa ma takto. Predstavte si, že chce niekto podnikať so spoločenskou hrou. Viem ju ponúkať na SK, ale radšej by som to ponúkala hneď súčasne aj do zahraničia. Preto tá moja otázka z úvodného príspevku ohľadom podnikania v zahraničí. To s tým USA je asi fakt náročnejšie, ale v rámci clenskych statov EU neplatí voľný trh obchodu? To znamená, ze by nemali byt napr. obchodne podmienky, ci spotrebitelsky zakon jednotné v rámci EU? Ak áno, potom nie je predsa problém predávať do krajín EU cez e-shop, či sa mýlim? Zaroven prostrednictvom web stranky by som chcela ponúkať tiež online kurzy. Zoberme si to tak, ze napriklad nejaka osoba (nie OS, podnikatel) zo spanielska alebo z usa najde moju stranku a zaujme ho moja on-line sluzba, ktoru si objedna. Co s tymto?
Dakujem.
profesional
12.06.12,16:16
Co sa tyka predaja v EU, tak toto je jeden velky volny trh. Tvari sa to v podstate ako superstat. S tym problem nie je. Ono s tymi obchodnymi podmienkami a reklamacnym poriadkom je to este zlozitejsie. Kazda krajina ma svoje spotrebitelske pravo, ktore upravuje X veci. Avsak este existuje aj europske spotrebitelske pravo, ktore upravuje niektore veci co neupravuje vnutrostatne pravo clenskych krajin, potom nieco upravuje zhodne ako pravo clenskych krajin a nieco upravuje rozdielne. Takze pre kazdu krajinu je potrebne mat osobitne vseobecne obchodne podmienky a reklamacny poriadok a to tak, ze sa vezme vnutrostatne pravo - uprava ktora nie je upravena europskym spotrebitelskym pravom a plus sa k tomu prida cele europske spotrebitelske pravo. Ak nieco upravuje europske pravo inak ako pravo vnutrostatne, tiez sa pouzije europske pravo ako pravo nadradene. Oni sa sice tie VOP a RP budu vo velmi mnohom podobat. Avsak kazda krajina ma iste nuansy, ktore sa laukovi mozu zdat nepodstatne, ale v skutocnosti su casto extremne dolezite. Napriklad lehota na vybavenie reklamacie a pod. Neodporucam pustat sa do predavania do tych krajin, ktorych pravnemu poriadku poriadne nerozumies, ktorych jazyk neovladas, alebo z ktorych si nie si ochotna si zaplatit pravnika. Pre zaciatok zacni so SR a CR. Potom si najmi pravnika v Madarsku a Polsku. Na tychto dvoch krajinach si odskusas nuansy nadnarodneho prava v skutocnom reali. A ak to pojde dobre, potom si mozes najimat pravnikov v dalsich krajinach. Napr. v Spanielsku ti pravnik vezme za napisanie VOP a RP v Spanielcine podla ich prava v Spanielskom jazyku cca. 400 Eur. Samozrejme, aby si tomu rozumela aj ty, budes si to musiet dat niekomu prelozit ak spanielsky nevies. A hlavne budes potrebovat dobreho programatora, ktory ti pomoze osetrit nuansy procesu pre jednotlive krajiny. Ziadne bezne templatove riesenie pre teba nie je vhodne.
myshoKE
12.06.12,16:22
Ak sa katren nenahnevá, tak sa pripojím do diskusie aj ja, pretože ma táto téma tiež zaujíma.

Predpokladám, že je to tak, že EU určuje pravidlá a jednotlivé členské štáty si tieto pravidlá dopĺňajú, resp. v niečom môžu mať podmienky prísnejšie, určite však nemôžu byť v rozpore s nimi.

Ale teraz konkrétnejšie: ak existuje slovenský eshop (t.j. prevádzkuje ho slovenská sro na .sk doméne, obchodné podmienky zodpovedajú tunajším zákonom) a na ňom nakúpi Maďar/Nemec/Poliak..., tak je jasné, že v prípade nejakého problému sa nebude môcť odvolávať na ich zákony (ja sa tiež nebudem odvolávať na naše zákony, ak si niečo kúpim v zahraničí).
Ako je to však v prípade, ak by som chcel mať shop napríklad v nemeckom jazyku na .de doméne? Podlieha už takýto obchod aj ich legislatíve (čiže obchodné podmienky podľa ich zákonov) alebo stačí len preložiť aktuálne obch. podmienky do nemeckého jazyka? A môže vôbec takýto obchod prevádzkovať slovenská sro?
Podľa toho, čo napísal profesional predpokladám, že by takýto obchod na zahraničnej doméne v ich jazyku mal mať aj obchodné podmienky v súlade s ich zákonmi...

// edit - medzitým, čo som napísal tento príspevok, tak pridal odpoveď aj profesional :)

/// Našiel som čosi k téme: http://webtrh.cz/180308-eshop + http://webtrh.cz/179107-shop-nemecke-zakazniky-zkusenosti
Dejv523
12.06.12,19:12
Taktiež sa pripájam. Nezdá sa mi, že by mala stránka na .de doméne podliehať nemeckému zákonu (nie je to podnikanie na území DE). Veď na rozdiel od .sk domény si môže .de (aj .cz a .pl) doménu zaregistrovať ktokoľvek (nie len občan/firma z daného štátu).
profesional
13.06.12,07:28
Podla judikatury ESD (Europsky sudny dvor) sa pouzitie narodnej domeny povazuje za preukazanie umyslu predavat na trhu ku ktoremu sa narodna domena vztahuje a teda vznika podmienka podriadit sa prislusnej jurisdikcii spotrebitelskeho prava. Odporucam vyber z rozhodnuti sudneho dvora europskej unie c. 6/2011. Obzvlast rozsudok C-447/08 a C-448/08 z 8.7.2010. Ak pouzijes narodnu domenu, tak je vysoko pravdepodobne, ze ide o cinnost smerujucu do prislusnej krajiny a spadas pod jej pravny poriadok, minimalne co sa tyka oblasti harmonizovaneho prava. Nejde sice o podnikanie na uzemi tej krajiny, ale ide o cinnost smerujucu do tejto krajiny a podla europskeho spotrebitelskeho prava sa pravny vztah medzi spotrebitelom a dodavatelom riadi pravnym poriadkom tej clenskej krajiny EU, kde sidli spotrebitel, alebo kde sa obvykle zdrziava, alebo kam smeruje dodavka, pokial ide o oblast spadajucu pod harmonizovane europske pravo. Netreba si teda mylit podnikanie na uzemi nejakeho statu a smerovanie cinnosti alebo smerovanie dodavok do nejakeho statu.
Ono je to v podstate obdobne aj pri DPH. Ak Slovenska s.r.o. predava do Nemecka a v Nemecku prekroci obrat z dodavok zakonom stanovenu hranicu, je povinny sa nas subjekt prihlasit na platenie DPH v Nemecku. Takto moze byt jeden subjekt postupne prihlaseny na platenie DPH vo vsetkych krajinach EU - okrem Gibraltaru.
gabesfun
13.06.12,12:42
Ako príklad zabehnutý slovenský e-shop crazyflyshop.com (nechcem robiť reklamu, asi nemajú ani slovenskú stránku).
Posielajú asi do celého sveta a nemajú VOP do každej krajiny zvlášť.Podla mňa ak kupujúci akceptuje VOP predávajúceho tak tie VOP akceptoval.Ak neakceptuje tak e-shop nedovolí dokončiť nákup.
profesional
13.06.12,13:34
To, ze niekto nerespektuje pravo neznamena, ze su ostatni oslobodeni od respektovania prava. Neboj sa, skor alebo neskor sa im stane, ze predaju nieco nejakemu francuzovi, on bude chciet si uplatnit nejaky narok zo zodpovednosti za skodu a kludne si ho uplatni podla francuzskeho prava. A potom sa uz iba budu cudovat, ked im pride europsky platobny rozkaz.
Budem rad, ak ludia prestanu v tejto krajine argumentovat v prospech porusovania prava tym, ze ved aj ini to tak robia.
A zaskrtnutie suhlasu s VOP neznamena automaticku viazanost a podriadenost prislusnemu pravnemu systemu. Zmluvna sloboda nie je nekonecna.
gabesfun
13.06.12,13:56
Profesional, vieš uviesť príklad pre e-shop kde majú toto riešené?
Ja som sa ešte nestretol s týmto ani u zahraničných e-shopoch.

Je tu už taká byrokracia ako v 1984 :(
profesional
14.06.12,14:06
Neviem ti dat priklad, lebo ja nakupujem v eshopoch prevazne v USA, avsak ti neposielaju do EU. A hadaj preco..
mercdok
15.06.12,06:25
profesional, uz sa ta v inej diskusii pytal z akych zakonov vychadzas ked, uvadzas. Citujem: "Hlavne si musis dat pozor na spotrebitelske pravo. Tvoje obchodne podmienky a reklamacny poriadok musia byt riesene individualne pre kazdu krajinu do ktorej predavas. Lebo pravny vztah medzi predavajucim na internete a kupujucim sa riadi spotrebitelskym pravom podla krajiny spotrebitela. Takze budes si musiet nastudovat pravo kazdej krajiny do ktorej chces predavat. A napisat osobitne obchodne podmienky aj reklamacny poriadok pre kazdu z nich."

Podla mna sa jedna o uplny nezmysel! Na internete nenajdes ani jediny obchod /aj zahranicny/, ktory by mal nieco take! Preco asi?! Pretoze pravny vztah medzi predavajucim na internete a kupujucim sa riadi spotrebitelskym pravom podla krajiny predavajuceho!
katren24
17.06.12,14:55
No tak páni, dohodnite sa mi medzi sebou, prosím :))). Momentálne naozaj neviem, kde je sever, a to čo tu píšete, resp. link, ktorý ste mi uviedli mi vôbec nepomáha. Mohla by som sa obrátiť na naše štátne orgány, ale zo skúsenosti viem, že tam veľmi nepochodím. Preto som sa obrátila so žiadostou o pomoc na poradu, kde sa nachádzajú práve ľudia z praxe. Nechcem sa pustiť do niečoho, v čom si nebudem na 101 % istá, najmä pokiaľ ide o dodržiavanie právnych predpisov. Akurát by ma zaujímalo, ako to riešia ostatní majitelia e-shopov (sú to rôzni ľudia) a nechce sa mi veriť, že by sa pustili do niečoho takého, čo si vyžaduje napríklad úpravu reklamačného poriadku v každom jednom jazyku, a pod. - dúfam, že chápete, čo tým myslím..... Ja ako budúca majiteľka e-shopu si neviem predstaviť, ak náhodou niekto z EÚ, USA (či nebodaj z číny) objaví moju web stránku a objedná si môj tovar, že musím byť pripravená, čo sa týka upravy VOP, vrátane RP v každom jednom jazyku. Veď to prakticky nie je možné zvládnuť. Ako vlastne funguje amazon, ebay???
mercdok
17.06.12,17:29
Aspon co sa tyka Reklamacneho poriadku, pripadne Obchodnych podmienok:

Priklad: http://www.soi.sk/sk/Poradna/Rady-spotrebitelovi/Nakup-tovaru-cez-internet.soi?ind=
A citujem:" Pri kúpe tovaru v zahraničnej spoločnosti, aj v prípade internetového predaja, uplatnenie práv zo zodpovednosti za vady (reklamácia) sa uskutočňuje podľa právnych predpisov platných v danej krajine, kde má sídlo predávajúci."

Pisanie osobitnych obchodnych podmienok, pre kazdu krajinu zvlast je somarina, NIKTO to nerobi!
profesional
19.06.12,05:21
Zodpovednost za vadu sa riesi obsianckym pravom podla predavajuceho. Tpo je pravda. Preco asi? Lebo zodpovednost je odvodzovana od pravnej subjektivity. A ta je zalozena vzdy narodnym pravom podla inkorporacneho principu.

Co sa tyka spotrebitelskeho prava, spotrebitelske vztahy sa riadia pravom podla krajiny prijemcu plnenia.
Odporucam zakon o ochrane spotrebitela, smernicu o europskom spotrebitelskom prave, judikaturu ESD, ktora sa stala sucastou sekundarneho prava.
JankaV
04.03.13,12:46
No ale je to nespravodlivé, ak ja Slovák na Slovensku mám eshop, koncovka eu alebo com alebo iná všeobecná, a napr. francúz si u mňa niečo kúpi, a potom po mne chce zodpovednosť podľa francúzkeho práva.
Ak to je tak, tak tá európa je ozaj chorá.
Skarab
08.06.13,14:06
JankaV
Nikto na nenuti predavat do zahranicia.
Ano. Sedliackym rozumom to je chore, ale z druhej strany, preco francuz by mal ovladat pravo svk ? Hlupost. Chcem tam predavat, tak sa prisposob.

Co tu v debate chyba je, ze, ano treba upravit obch.podmienky v pripade,ak predavate vonku, t.j. mate koncovku .fr .de etc..
Samozrejme je to mozne riesit tym, ze mate eshop .sk a na nom len prelozene obchodne podmienky do danej jazykovej mutacie.
Ak vsak pride na nejake problemy, reklamaciu, sud - tak sa konflikt riesi zakonmy statu kupujuceho.

Eu zakony su platne pre vsetkych ale nedostatocne a vseobecne, preto su na rade zakony danej krajiny, kde si tovarkupil.

Ako vravim, nemusis vyvazat mimo svk, alebo mimo eu.. To je tovja vola a tvoj obhcod, avsak zakony treba dodrziavat.

Dokonca eu sud minule rozhodol, ze ak je tovar vrateny z dovodu uznanej reklamacie tak dopravu hradi eshop.

A npar viete ze zakaznik moze tovar vratit do 7dni? Na svk...
flector
15.06.13,06:25
To s tými obchodnými podmienkami pre jednotlivé štáty mi príde ako pekný nezmyslel.

Aj keď verím tomu, že všelijaké absurdity sú asi možné. Vlastne by som sa ani moc nedivil keby to bola naozaj pravda. :(

Ale, čo v prípade, ak by napríklad stránka eshopu bola len v Angličtine so zámerom predávať do celého sveta?

Tak tie OP by mali byť cielené na ktorý štát podľa vás?!?

Predsa anglický jazyk sa ako úradný jazyk používa v mnohých krajinách. Či ešte by náhodou nemala byť v tom eshope zriadená sekcia, kde by boli OP po anglicky napísané pre každý anglicky hovoriaci štát osobitne? No fakt vtipné. :)

Alebo, vravíte, že pokiaľ je eshop na doméne konkrétneho štátu, že je to zámerom predávať tam.

A čo ak si dám jazykové mutácie pod jednu doménu. Napríklad:
example.com/de/
example.com/sk/
Atď.

Tak to bude čo?
Bude to (podľa zákona) zámer predávať v tých krajinách, alebo nie?

A ešte by som rád vedel či to všetko platí aj pre eshopy predávajúce "virtuálny" tovar, teda vlastne služby/licencie?