kvieta
11.06.12,08:30
Ahojte, potrebovala by som poradit.

Obstarali sme prives za 800 EUR.
Neviem, ci to mozem zaradit do hmotneho majetku, kedze OC bola nizsia ako 1700 EUR. Mozem takto uctovat?
042/321
022/042
551/082 - jednorazovy odpis (uctovny) a na konci roka uviediem aj v DP 800 ako danovy odpis?

Dakujem
Tweety
11.06.12,06:32
Ahojte, potrebovala by som poradit.

Obstarali sme prives za 800 EUR.
Neviem, ci to mozem zaradit do hmotneho majetku, kedze OC bola nizsia ako 1700 EUR. Mozem takto uctovat?
042/321
022/042
551/082 - jednorazovy odpis (uctovny) a na konci roka uviediem aj v DP 800 ako danovy odpis?

Dakujem
Kedže nesplňa hodnotu HM, môžeš zaúčtovať do výdavkov ako spotrebu zásob. Nie jednorázový odpis.
KEJKA
11.06.12,06:38
Ahojte, potrebovala by som poradit.

Obstarali sme prives za 800 EUR.
Neviem, ci to mozem zaradit do hmotneho majetku, kedze OC bola nizsia ako 1700 EUR. Mozem takto uctovat?
042/321
022/042
551/082 - jednorazovy odpis (uctovny) a na konci roka uviediem aj v DP 800 ako danovy odpis?

Dakujem
môžeš aj zaradiť do majetku - pripadá mi to logické, kedže doba jeho využitoa je viac ako rok.
Lenže jednorazový odpis nemôže byť, to vlastne popieraš prvú vetu.
tajže minimálne dva roky =24 mesiacov, hranične 13 mesiacov - to je tiež viac ako rok.
v takom prpade UO=DO.
a samozrejme platí predchádzajúci príspevok - účtovanie priamo na 501.
Nandrolon
11.06.12,06:42
Zaradiť do dlhodobého majetku môžeš aj majetok v nižšej hodnote ako 1700 /ak doba použiteľnosti je viac ako 1 rok/ eur podľa rozhodnutia účtovnej jednotky /mala by to riešiť vnútropodniková smernica/, ale v takom prípade ho už MUSÍŠ odpisovať ako dlhodobý hmotný majetok, teda daňovo podľa príslušnej odpisovej skupiny ! čo je najmenej 4 roky pri jednotke pri obstaraní s výnimkou leasingu /zatiaľ to nikto neuviedol/ a účtovne podľa vnútropodnikového odpisového plánu.
Máš ale možnosť ho účtovať priamo do spotreby aj v prípade, že je použitie nad 1 rok, v tom prípade na 501 v mesiaci zdanitelného plnenia.
Nandrolon
11.06.12,06:46
pri zaradení do majetku na 13 mesiacov, resp. na dva roky sa nemôžu rovnať daňové a účtovné odpisy /pokiaľ to nebolo leasingovo obstarané/...
KEJKA
11.06.12,06:47
Zaradiť do dlhodobého majetku môžeš aj majetok v nižšej hodnote ako 1700 /ak doba použiteľnosti je viac ako 1 rok/ eur podľa rozhodnutia účtovnej jednotky /mala by to riešiť vnútropodniková smernica/, ale v takom prípade ho už MUSÍŠ odpisovať ako dlhodobý hmotný majetok, teda daňovo podľa príslušnej odpisovej skupiny ! čo je najmenej 4 roky pri jednotke pri obstaraní s výnimkou leasingu /zatiaľ to nikto neuviedol/ a účtovne podľa vnútropodnikového odpisového plánu.
hmotný majetok, ktorý je mimo vynedzenia ZDP, nie je nutné zaraďovať do OS podľa ZDP. Úplne stačí vnútropodnikový odpisový plán.
Nandrolon
11.06.12,06:58
zatiaľ som taký prípad nemal, ale radšej by som to dal tam kam ostatný majetok rovnakého druhu, pretože potom následne evidovať že tá a tá chladnička sa neodpisuje 6 rokov ale iba 2 roky lebo bola o 10 eur lacnejšia.... Zvlášť pri niekoľkých tisíckach položiek majetku a osobitne účtovných a daňových odpisoch...
Ak to je tak, dávam vám za pravdu, zatiaľ sa to ani na odborných školeniach nikdy nespomínalo...
Stefan2005
11.06.12,07:27
... účtovanie priamo na 501.

účtovanie priamo na 501 využívam často, ako je isté, že žiadné iné náklady/výdavky k danému HM nebudú...
Ale ak viem, že bude viacero faktúr k danému HM v dlhšom časovom horizonte, od viacerých dodávateľov a pod., tak dovtedy zbieram tieto doklady na AU k 042 - no a ak pri zaradení do užívania nie je splnená podmienka ocenenia pre DHM (a UJ sa nerozhodne pre zaradenie do neho), tak až vtedy preúčtujem na 501...
kvieta
11.06.12,08:11
Chapem to spravne?
ked budem uctovat na 501, mozem potom uctovat opravy, nahradne diely

nebude to sucast OC ani technicke zhodnotenie?
Nandrolon
11.06.12,08:26
ak hodnota presiahne za účtovné obdobie, spravidla 1 kalendárny rok viac ako 1700 eur, malo by sa to vyňať z nákladov a zaradiť do majetku.

- žiadna oprava nie je investícia, ani keby bola za 10 000 eur, na to treba dávať pozor. Treba rozlišovať či som daný majetok "zhodnotil, rozšíril" alebo iba opravil, resp. uviedol do použiteľného stavu...