Jozef Mihál
11.06.12,11:51
Dohoda o vykonaní práce sa môže uzatvoriť len na prácu vymedzenú výsledkom. Pre dohody o vykonaní práce platia všeobecné podmienky (http://www.porada.sk/t195781-zakonnik-prace-a-223-dohody-o-pracach-vykonavanych-mimo-pracovneho-pomeru.html), uvedené v § 223.


Časové obmedzenie rozsahu práce

Dohodu o vykonaní práce zamestnávateľ môže uzatvoriť s fyzickou osobou, ak rozsah práce (pracovnej úlohy), na ktorý sa táto dohoda uzatvára, nepresahuje 350 hodín v kalendárnom roku. Do rozsahu práce sa započítava aj práca vykonávaná zamestnancom pre zamestnávateľa na základe inej dohody o vykonaní práce.

Treba pripomenúť, že limit 350 hodín sa vzťahuje na jeden kalendárny rok. Ak vykonávaná práca presahuje cez dva alebo viac kalendárnych rokov, rozsah 350 hodín sa vzťahuje na každý kalendárny rok osobitne.

Limit 350 hodín na kalendárny rok už nie je predpokladaný limit ale musí sa dodržať. V praxi sa môže stať, že vykonanie dohodnutej práce z objektívnych dôvodov presiahne tento limit, čo môže spôsobiť problém.

Dôležité ďalej je, že ak zamestnávateľ opakovane uzatvára s tou istou osobou viacero dohôd o vykonaní práce (paralelne alebo postupne) počas toho istého kalendárneho roka, musí pri uzatváraní novej dohody sledovať, aký rozsah hodín v kalendárnom roku na dohody o vykonaní práce u tohto zamestnávateľa už bol vyčerpaný.

Ak jedna a tá istá osoba uzavrie dohodu o vykonaní práce s rôznymi zamestnávateľmi, limit 350 hodín sa vzťahuje na každého zamestnávateľa osobitne.


Povinnosť písomnej dohody a jej obsah

Dohoda o vykonaní práce sa uzatvára písomne, inak je neplatná. Písomná dohoda o vykonaní práce sa uzatvára najneskôr deň pred dňom začatia výkonu práce.

V dohode o vykonaní práce musí byť:

- vymedzená pracovná úloha (vymedzená výsledkom práce),
- dohodnutá odmena za vykonanie pracovnej úlohy,
- doba, v ktorej sa má pracovná úloha vykonať,
- rozsah práce, ak jej rozsah nevyplýva priamo z vymedzenia pracovnej úlohy.

Vykonaním dohodnutej práce (dosiahnutím výsledku) dohoda automaticky zaniká.

Pracovná úloha sa musí vykonať v dohodnutej dobe, inak môže zamestnávateľ od dohody odstúpiť. Zamestnanec môže od dohody odstúpiť, ak nemôže pracovnú úlohu vykonať preto, že mu zamestnávateľ neutvoril dohodnuté pracovné podmienky. Zamestnávateľ je povinný nahradiť škodu, ktorá mu tým vznikla.

Odmena za vykonanie pracovnej úlohy je splatná po dokončení a odovzdaní práce. Medzi účastníkmi možno dohodnúť, že časť odmeny bude splatná už po vykonaní určitej časti pracovnej úlohy. Zamestnávateľ môže odmenu po prerokovaní so zamestnancom primerane znížiť, ak vykonaná práca nezodpovedá dohodnutým podmienkam.

Ak zamestnanec zomrie pred splnením pracovnej úlohy a zamestnávateľ môže jej výsledky použiť, právo na odmenu primeranú vykonanej práci a právo na náhradu účelne vynaložených nákladov nezaniká a stáva sa súčasťou dedičstva.
mc_zapad
23.06.20,06:13
Dobrý deň,
prosím, ako vykázať evidenciu odpracovaného času: máme uzatvorené DoVP na 8,5 mesiacov s tým, že odmena bude vyplácaná každý druhý mesiac. Výkaz odpracovaných hodín sa predloží len v tom mesiaci, v ktorom bude vyplatená odmena? A ako tieto dohody prihlásiť do zdravotných poisťovní?
Ďakujem pekne za odpoveď.
Jana Motyčková
23.06.20,14:06
Evidencia vykonanej práce sa robí v dňoch kedy prácu zamestnanec vykonáva. Ak si evidenciu bude zamestnanec robiť sám, je vecou dohody, resp. je vecou zamestnávateľa, kedy vyžaduje od zamestnanca, aby mu ju predložil. Z praktických dôvodov by ale táto evidencia mala byť predložená zamestnávateľovi aspoň raz mesačne, keďže na základe tejto evidencie má zamestnávateľ prihlásiť dohodára do ZP na dni, v ktorých vykonával činnosť (plus dni nepretržitého odpočinku v týždni).
ErikaDP
02.02.21,15:09
Dobrý deň,

prosim máte nejaké skúsenosti s riešením personálnych vecí pri zriadení mobilných odberných miest na antigenové testovanie ? Akou formou a s akými platovými podmienkami zamestnať zdravotníckych aj nezdravotníckych pracovníkov ? Ide o krátkodobe zamestnavanie ( cca dva mesiace), s nepravidelným výkonom- zamestnanci to budu robit popri svojich hlavných zamestnaniach, pripadne popri evidencii na urade práce. Prac.doba presiahne 10 hod týždenne takže o dohode o prac.činnosti neuvažujeme. Uvažujeme o dohode o vykonaní práce do 350 hod v roku. Odmeny v súlade so zákonnikom práce a zakonom o minimalnej mzde plus príplatky za sviatok, sobotu a nedeľu v súlade so ustanoveniami ZP.

Otázka: okrem uvedených odmien je treba priznať aj nejaké rizikove príplatky za infekčnosť alebo niečo podobné ?

Ďakujem
Iveta Matlovičová
02.02.21,18:31
Dobrý deň,

prosim máte nejaké skúsenosti s riešením personálnych vecí pri zriadení mobilných odberných miest na antigenové testovanie ? Akou formou a s akými platovými podmienkami zamestnať zdravotníckych aj nezdravotníckych pracovníkov ? Ide o krátkodobe zamestnavanie ( cca dva mesiace), s nepravidelným výkonom- zamestnanci to budu robit popri svojich hlavných zamestnaniach, pripadne popri evidencii na urade práce. Prac.doba presiahne 10 hod týždenne takže o dohode o prac.činnosti neuvažujeme. Uvažujeme o dohode o vykonaní práce do 350 hod v roku. Odmeny v súlade so zákonnikom práce a zakonom o minimalnej mzde plus príplatky za sviatok, sobotu a nedeľu v súlade so ustanoveniami ZP.

Otázka: okrem uvedených odmien je treba priznať aj nejaké rizikove príplatky za infekčnosť alebo niečo podobné ?

Ďakujem



ja som sa najčastejšie stretla s tym druhym variantom, ktory uvadzate, t.j. DVP (odmeňovanie máte nastavené správne), ale využívajú aj zmluvy o dobrovoľníckej činnosti (tu sa však odmena za vykonanú prácu nevypláca, len cestovné výdavky, ktoré nie sú predmetom dane - viď vzor v prílohe)
ErikaDP
04.02.21,17:11
ja som sa najčastejšie stretla s tym druhym variantom, ktory uvadzate, t.j. DVP (odmeňovanie máte nastavené správne), ale využívajú aj zmluvy o dobrovoľníckej činnosti (tu sa však odmena za vykonanú prácu nevypláca, len cestovné výdavky, ktoré nie sú predmetom dane - viď vzor v prílohe) Dobrý deň pani Matlovičová,

ďakujem za odpoveď aj priloženú dobrovolnicku zmluvu. Uvažovali sme o nej, ale nie som si istá tým či toto možu použiť aj komerčné subjekty vykonavajuce MOM vrámci svojej podnikateľskej činnosti. Myslim tým, či nie je dobrovolnicka zmluva možná len v neziskovkách, samosprávach a podobne.

Vdaka ErikaDP
Iveta Matlovičová
05.02.21,10:18
Dobrý deň pani Matlovičová,

ďakujem za odpoveď aj priloženú dobrovolnicku zmluvu. Uvažovali sme o nej, ale nie som si istá tým či toto možu použiť aj komerčné subjekty vykonavajuce MOM vrámci svojej podnikateľskej činnosti. Myslim tým, či nie je dobrovolnicka zmluva možná len v neziskovkách, samosprávach a podobne.

Vdaka ErikaDP





Zákon 406/2011 o dobrovoľníctve v tomto smere nekladie prekážky:



Dobrovoľník vykonáva dobrovoľnícku činnosť na základe zmluvy o dobrovoľníckej činnosti (ďalej len „zmluva“) uzavretej s osobou so sídlom alebo pobytom na území Slovenskej republiky, pre ktorú vykonáva dobrovoľnícku činnosť (ďalej len „prijímateľ dobrovoľníckej činnosti“) alebo s právnickou osobou so sídlom na území Slovenskej republiky, ktorá organizuje alebo sprostredkúva dobrovoľnícku činnosť pre inú osobu s jej súhlasom v jej prospech alebo vo verejný prospech (ďalej len „vysielajúca organizácia“) alebo ak vykonáva dobrovoľnícku činnosť ako člen vysielajúcej organizácie.
mc_zapad
01.03.21,15:20
Dobrý deň pani Motyčková,
prosím o radu, možno mi budete vedieť poradiť:
Zamestnankyňa mala uzatvorenú dohodu o vykonaní práce od 3.6.2020 do 12.2.2020 (poverená osoba pri sčítaní domov a bytov) - nepravidelný príjem.
Od 25.1.2021 do 24.2.2021 mala COVID PN, do práce nastúpila 25.2.21. Za február 2021 bude z tejto dohody vyplatený doplatok pomerne vysoká suma), z ktorého sa rozpočítajú odvody do SP. Môže to ovplyvniť výplatu nemocenských dávok zo Soc. poisťovne za mesiac február 2021?
Ďakujem pekne za odpoveď.
Jana Motyčková
01.03.21,15:40
Tá DoVP bola asi do 12.2.2021. Pani má okrem toho asi (u vás alebo inde) PP a z toho čerpá nemocenské. Z DoVP nemocenské nežiadala, keďže z nej nie je nemocensky poistená. Samotný príjem vyplatený z DoVP, zúčtovaný za 2/2021 nie je problém. SP môže zisťovať, v ktoré dni a čo konkrétne na DoVP robila, ak uvediete, že nepracovala v období od 25.1. do 12.2., tak to bude v poriadku.

Iná vec je pracovnoprávne hľadisko DoVP (keby SP veľmi chcela, vie tam nájsť problém, ale tak ďaleko sa SP nezamýšľa a hlavne nemá oprávnenie to posudzovať, to je vec IP). Čo mám na mysli - v DoVP sa dohoduje pracovná úloha, termín, do kedy sa má vykonať a odmena za ňu, odmena je splatná po vykonaní a odovzdaní úlohy, ak ste sa nedohodli inak. Pričom ak mám napr. dohodnuté, že má niečo urobiť do 12.2. a 12.2. odovzdá prácu, 12.2. dohoda skončila - ale 12.2. je na PN, tak ako odovzdala prácu? Ak mala v DoVP uvedené, že práca mala byť vykonaná odovzdaná do 12.2., ale prácu odovzdala napr. 15.1., tak 15.1. mala byť skončená DoVP. Ale je možný aj prípad že mala dohodnutú prácu odovzdať do 12.2., odovzdávala prácu priebežne, ale celú ju neodovzdala v dohodnutom termíne, 12.2. dohoda skončila, pričom odmena bola vyplatená len v tej časti, ktorá zodpovedala dohodnutej práci. To je OK. Ale na to ste sa ma nepýtali.
ABD
29.09.21,10:56
Dobrý deň prajem, dohoda o vykonaní práce bola uzatvorená do 30.11., ale zamestnanec pracovnú úlohu v celom rozsahu vykonal a odovzdal už dnes tj. 29.09. Môžeme s ním uzatvoriť dohodu o ukončení DoVP k 29.09. (z dôvodu predčasného splnenia úlohy) a odhlásiť ho z poisťovní? V Zákonníku práce v § 226 sa priamo o takejto možnosti ukončenia dohody nepíše (ako napr. u DoPČ, ktorú "možno skončiť dohodou účastníkov k dohodnutému dňu"), tak som si nie istá, či ho musíme držať "v stave" až do 30.11. alebo môžeme dohodu ukončiť predčasne. Ďakujem.
Jana Motyčková
29.09.21,13:11
Podľa mňa dohoda automaticky končí 29.9., ak úloha bola preukázateľne urobená a odovzdaná 29.9.. Netreba ani uzatvárať dohodu o skončení dohody. V dohode o vykonaní práce sa neuvádza na akú dobu sa uzatvára, ale dokedy sa má úloha vykonať. Podľa mňa vykonaním úlohy je automaticky dohoda skončená, na čo je v Zákonníku práce aj naviazaná splatnosť odmeny - po dokončeni a odovzdaní práce.
Negoce
06.02.23,16:19
Dobrý deň,
pri dohode o VP je možné dať výpoveď , jednostranne, bez uvedenia dôvodu?
Iveta Matlovičová
07.02.23,07:43
Dobrý deň,
pri dohode o VP je možné dať výpoveď , jednostranne, bez uvedenia dôvodu?

inštitút výpovede sa uplatňuje len pri DPČ + DPČ na sezónne práce, DBPŠ, nie pri DVP - tam môže zamestnávateľ od dohody odstúpiť ... skôr by som to smerovala k dohode o skončení ..., ak sú k tomu naklonené obe strany

§ 226 ods. 3 Pracovná úloha sa musí vykonať v dohodnutej dobe, inak môže zamestnávateľ od dohody odstúpiť. Zamestnanec môže od dohody odstúpiť, ak nemôže pracovnú úlohu vykonať preto, že mu zamestnávateľ neutvoril dohodnuté pracovné podmienky. Zamestnávateľ je povinný nahradiť škodu, ktorá mu tým vznikla.