frizy
11.06.12,10:51
Dobrý deň prajem!

Mám taký problém, že už 3 mesiace mám nezvestného otca niekde v zahraničí, je aj nahlásený na polícii ako nezvastná osoba. Naposledy bol otec vedený ako nezamestnaný na úrade právce a všetky odvody za neho platil štát. Chcem sa opýtať ako je to s odvodmi pri nezvestnej osobe, lebo ak sa otec nájde, čo dúfam, tak bude zrejme musieť byť liečený, nakoľko trpí schizofréniou.
Už aj tak mám za neho dosť dlhov platiť, tak by som bol nerád, keby sa k tomu pridá ešte aj toto...

Ďakujem za odpovede!
mattto
11.06.12,08:57
z evidencie ÚP bude vyradený pre nespoluprácu (aktívne si nehľadá zamestnanie, nechodí sa hlásiť na ÚP...) vznikne mu povinnosť platiť si zdravotné odvody sám. Nezvestnosť nemá žiaden vplyv na túto povinnosť, bude mať nedoplatok, ktorý bude poisťovňa vymáhať atď., čo sa rieši už v iných diskusiách
Chobot
11.06.12,12:43
Dobrý deň prajem!

Mám taký problém, že už 3 mesiace mám nezvestného otca niekde v zahraničí, je aj nahlásený na polícii ako nezvastná osoba. Naposledy bol otec vedený ako nezamestnaný na úrade právce a všetky odvody za neho platil štát. Chcem sa opýtať ako je to s odvodmi pri nezvestnej osobe, lebo ak sa otec nájde, čo dúfam, tak bude zrejme musieť byť liečený, nakoľko trpí schizofréniou.
Už aj tak mám za neho dosť dlhov platiť, tak by som bol nerád, keby sa k tomu pridá ešte aj toto...

Ďakujem za odpovede!

Otázne je, ako to nakoniec dopadne. Ak bude vyhlásený za mŕtveho, tak odo dňa vyhlásenia za mŕtveho nie je povinnosť platiť poistné. Zase je otázne, čo bolo do toho dňa. Uvádzaš, že je evidovaný na ÚP. Ak ho ÚP vyradí z evidencie, zdravotná poisťovňa to nezistí, kým to sám poistenec nenahlási, alebo kým sa nezamestná (zamestnávateľ ho prihlasuje k poisteniu).

V tvojom prípade asi sám nič do ZP nebude nahlasovať. Môže sa však stať, že ho poisťovňa vyzve na preukázanie dokladov, že je evidovaný na ÚP. Ak nebude spolupracovať, môže ZP zmeniť kategóriu na samoplatiteľa a potom môže vymáhať poistné. Takže moja rada je - zatiaľ nič netreba podnikať. Ak by sa ozvala ZP doporučenou zásielkou, možno ju tebe pošta nevydá, lebo to bude do vlastných rúk, ale potom sa môžeš ozvať ZP ty a informovať ju o stave. Poistný vzťah síce nezruší, ani nezruší predpis poistného, ale aspoň si to poznačí, že je nezvestný a nebude ho dávať na exekúciu. Ak by sa následne preukázalo, že je mŕtvy, spätne stornuje poistné od dátumu "vyhlásenej" smrti.

Ešte napíš, v ktorej je poisťovni. V jednej ti ho môžem prelustrovať.