andulka4119
11.06.12,10:53
Dobrý deň, rada by som sa opýtala na výpočet materského,

od 1.1.2012 som nezamestnaná. Keďže s manželom plánujeme tento rok dieťa, na konci januára som sa dobrovoľne nemocensky pripoistila - ešte pred zmenou zákona. Poistenie platíme z maximálneho vymeriavacieho základu. Známa mi hovorila, že pred materskou dovolenkou by som mala byť aspoň 3 mesiace zamestnaná, aby som mala nárok na materské. Je to pravda? Nestačí, že si dobrovoľne priplácam?

Ďakujem za odpoveď.
Mila123
11.06.12,09:01
nemusíš byť zamestnaná......nakoľko si platíš z minima, na MD z DNP sa nič nezmení......
predpokladám, že podmienku 270 dní poistenia za posl. 2 roky máš splnenú.....
už si tehotná?
jankasm
11.06.12,10:06
Dobrý deň, rada by som sa opýtala na výpočet materského,

od 1.1.2012 som nezamestnaná. Keďže s manželom plánujeme tento rok dieťa, na konci januára som sa dobrovoľne nemocensky pripoistila - ešte pred zmenou zákona. Poistenie platíme z maximálneho vymeriavacieho základu. Známa mi hovorila, že pred materskou dovolenkou by som mala byť aspoň 3 mesiace zamestnaná, aby som mala nárok na materské. Je to pravda? Nestačí, že si dobrovoľne priplácam?

Ďakujem za odpoveď.

No, ide o to, že ak by si nastúpila na MD do 270 dní od prihlásenia sa na DNP, tak materská bude maximálna, nepotrebuješ žiadne zamestnanie.
Ak však tehotná eše nie si, DNP Ti po 270 dňoch zanikne no a potom budeš potrebovať byť 3 mesiace zamestnaná aby si mala maximálnu materskú.
Alebo nadviazať na toto DNP novým, z maxima, avšak už podľa nového zákona, kde však bude platba strašne vysoká. Ak si však nezamestnaná, vyriešila by som to nástupom na dlhodobú PN, počas ktorej DNP platiť nemusíš a dávky PN budeš mať rovnako vyplácané z maxima.