Ruzickova
17.09.04,13:15
Mate v pracovnych zmluvach urceny pracovny cas? Mame skladnikov,ktori chodia do prace od 3 hod. do 8 hod. a cez den ma vzdy niektory z nich pohotovost pre pripad potreby.Ako by som to mala v zmluve sformulovat.Dakujem
Luba2
17.09.04,13:44
Ak tomu dobre rozumiem, tak pracujú denne päť hodín, takže do pracovnej zmluvy by som dala 25 hodinový týždenný pracovný čas a zároveň by som v pracovnej zmluve s nimi dohodla pracovnú pohotovosť, ktorú môže zamestnávateľ síce nariadiť, ale len na max. osem hodín v týždni, 36 hodín v mesiaci a 100 hodín v kalendárnom roku. Nad tento rozsah je pracovná pohotovosť prípustná len na základe dohody so zamestnancom a v tvojom prípade zrejme majú tých pohotovostí viac, než 100 hodín za rok. Platíš im potom za každú hodinu pracovnej pohotovosti najmenej 20% min.mzdového nároku pre prvý stupeň náročnosti práce (§ 120 ZP) a ak ide o pohotovosť na pracovisku 50%. Ak sa pracovná pohotovosť zmení na výkon práce, už sa jedná o prácu nadčas a zamestnancovi patrí dosiahnutá mzda a 25% priemerného zárobku.
Ruzickova
20.09.04,08:44
Mozem dat 2-smenny pracovny cas od 22 hod do 6 hod a od 6 do 14 hod.Lebo v zakonniku prace som citala,ze pri 2-smenach nie je 40 hod. prac. tyzden ale 38,75 hod. Mozem im dat pri 2 smenach 8 hodin? Dakujem
Ludmila
20.09.04,13:01
Myslím ale, že práca nadčas to bude iba v prípade, ak presiahne riadny pracovný čas, t.j. napr. 40 hod. týždenne.
Veva
21.09.04,14:59
Tak Vám nezávidím túto situáciu ,ako presne definovať ich pracovný čas v PZ, lebo áno dá sa to špauzalizovať na 25 hod.týždene, ale ako donútite toho pracovníka ,ak by prišlo k sporu kedy je jeho hlavná smena a kedy pohotovosť , ak sa to dá presne definovať tak by som to odporučila v PZ presne udať, lebo aj v prípade učtovania jeho mzdy musí byť presne jasné čo je jeho riadna práca a čo by pripadlo na prácu nadčas
a v prípade prac.úrazu čo robil nerobil mal robiť. Ako so zabezpečením stravného atď.
ja som rozumela, že jeden deň odpracuje 3hod a druhý 8hod. áno? a po tých troch hodinách má pohotovosť a ak príde robota nastáva pre neho výkon tak?
Ruzickova
22.09.04,07:24
Nie, oni pracuju od 3 hod do 8 hod. kazdy den a maju mobilny telefon pre pripad,ze musia ist na sklad.Tento si striedaju po dnoch. Dam im do PZ prac. cas od 3 do 9 hod. a potom pruzny prac. cas podla prikazov nadriadeneho.