grammatika
11.06.12,14:33
Prosím Vás,
nakoľko pridelenie a registrácia novovznikutej firmy trošku dlhšie trvá, tak mám na vás otázku:
Firma nie je zatiaľ registrovaná pre účely DPH, nemá ICDPH. Firma obstarala tovar z EU vo vysokej hodnote. EUfirma vystavila FA bez DPH v júni - čo po správnosti nemala, nakoľko ešte zatiaľ ICDPH SRfirma nemá.
Čo teraz s tým?
Kebyže SRfirma nadobudne tovar od SRfirmy so SR DPH, tak môže túto DPH si uplatniť v DPH priznaní (§55) - čiže to by bolo bez problémov.
Lenže SR firma nakúpila tovar zo zahraničia, tento tovar ešte nie je predaný a ani predaný do dňa registrácie DPH nebude.
Myslíte, že stačí túto FA zo zahraničia "samozdaniť" v DPH priznaní za 3Q2012 (čiže v júli - kedy bude pridelené IČDPH) aj keď FA bola vystavená v júni a ešte v čase, keď spoločnosť nebola registrovaná podľa §4 pre účely DPH?
Alebo? čo v takomto prípade by bolo správne?
ďakujem
IvoM
12.06.12,07:17
Podľa mňa problém je inde a to v §7.1, firma sa totiž mala registrovať podľa tohto paragrafu keďže vedela že nadobudne tovar vo vyššej hodnote ako 13 941,45 EUR, nepíšeš akej ale asi pod pojmom vysoká hodnota si každý predstaví sumu vyššiu ako uvedený limit, ak náhodou nie tak nemáš žiadny problém. A tu je pes zakopaný, ak by si firma splnila povinnosť podľa §7.1 a registrovala sa podľa §7 a nie §4 tak je DÚ povinný jej prideliť IČ DPH bezodkladne maximálne do 7 dní od doručenia žiadosti §7.3.
grammatika
12.06.12,09:08
Podľa mňa problém je inde a to v §7.1, firma sa totiž mala registrovať podľa tohto paragrafu keďže vedela že nadobudne tovar vo vyššej hodnote ako 13 941,45 EUR, nepíšeš akej ale asi pod pojmom vysoká hodnota si každý predstaví sumu vyššiu ako uvedený limit, ak náhodou nie tak nemáš žiadny problém. A tu je pes zakopaný, ak by si firma splnila povinnosť podľa §7.1 a registrovala sa podľa §7 a nie §4 tak je DÚ povinný jej prideliť IČ DPH bezodkladne maximálne do 7 dní od doručenia žiadosti §7.3.

súhlasím, áno teoreticky pravda, ale firma vznikla, hneď podala žiadosť o registráciu podľa §4 (§7 by to firme nevyriešil nastálo - potrebujú §4 - nakoľko aj prekročia limit pri predaji tovaru.) a robiť registráciu na 2-krát?
O 2 týždne obstarala tovar...

áno, vyššia hodnota, predstava je viac ako 13941,45 eur...ale tuším - nevidela som tú faktúru, že to bolo v sume 9000 eur, čiže by to bolo ešte v rámci toho, že nemusela použiť § 7...

Teraz ale treba vyriešiť situáciu, čo s DPH priznaním, či to samozdaniť, keď DPH dostanú podľa §4 až v júli...alebo čo by Ste spravili Vy?
grammatika
12.06.12,09:19
ešte doplním, že registráciu DPH im vybavuje nejaký právnik a možno o § 7 ani netuší..
IvoM
12.06.12,10:04
súhlasím, áno teoreticky pravda, ale firma vznikla, hneď podala žiadosť o registráciu podľa §4 (§7 by to firme nevyriešil nastálo - potrebujú §4 - nakoľko aj prekročia limit pri predaji tovaru.) a robiť registráciu na 2-krát?
O 2 týždne obstarala tovar...

áno, vyššia hodnota, predstava je viac ako 13941,45 eur...ale tuším - nevidela som tú faktúru, že to bolo v sume 9000 eur, čiže by to bolo ešte v rámci toho, že nemusela použiť § 7...

Teraz ale treba vyriešiť situáciu, čo s DPH priznaním, či to samozdaniť, keď DPH dostanú podľa §4 až v júli...alebo čo by Ste spravili Vy?


Grammatika práve tá faktúra je podstatná, teda jej celková hodnota ak je len okolo 9000 EUR tak nemáš totiž čo riešiť, v dobe nákupu tovaru z EÚ si pri cene pod hodnotu v §7.1 firma nemala povinnosť registrácie podľa §7 takže dodávateľ jej mal vystaviť faktúru s DPH, keď tak neurobil je to jeho problém a nie SK firmy, ešte ma napadá či sa náhodou nejedná o nákup nového osobného vozidla, to by bola totiž iná situácia.
grammatika
12.06.12,10:19
Ďakujem, nie je to auto, je to tovar.
Nemuseli podľa §7 sa registrovať.
áno chybu spravili oni, že dali FA bez DPH v júni, keď ešte nemali na koho preniesť DPH povinnosť...ale čo s ňou, ja osobne by som ju "samozdanila" keď bude firma registrovaná podľa §4.
Ale skôr a horšia verzia ma napadá, že by bolo nutné podať DPH priznanie za jún, kedy ešte firma nie je registrovaná a že by mala odviesť DPH z tohto tovaru.
A teoreticky potom by mohla uplatniť §55?? v DPH priznaní za júl (resp.3Q) kedy už bude mať pridelené ICDPH podľa §4?
IvoM
12.06.12,11:25
Ako som napísal, nie je to problém SK firmy keďže sa nejedná o nadobudnutie podľa §11,
pozri si §11.4.b), takže ani nie je možné si prípadnú DPH na vstupe odpočítať ak by náhodu aj firma chcela silou mocou DPH podľa §20 odviesť keďže nemôže postupovať podľa §49.2.c).
grammatika
12.06.12,11:31
Ako som napísal, nie je to problém SK firmy keďže sa nejedná o nadobudnutie podľa §11,
pozri si §11.4.b), takže ani nie je možné si prípadnú DPH na vstupe odpočítať ak by náhodu aj firma chcela silou mocou DPH podľa §20 odviesť keďže nemôže postupovať podľa §49.2.c).
Ďakujem