ivantt
11.06.12,14:25
Mám prosbu o pomoc. Pracujem na pracovisku, kde minitorujeme rôzne situácie. Pred sebou, asi 5m mám 12 monitorov velkost cca 100x120 cm. Na stole mam šesť 17" monitorov. Niekedy keď som nastupoval na pracovisko tak nám bolo povedané, že máme nárok počas 12 hodinovej smeny na 3 desaťminútové prestávky. O aké prestávky sa jedna ? Keď sme poukazovali na to, že si nemôžeme spraviť prestávku bez toho aby sme opustili miestnosť, nakoľko ked pracujem sám miestnosť nesmie byť opustená kôli telefónom a zelenej linke tak bezpečnostný technik sa vyjadril tak, že sa máíme na stoličke otočiť na druhú stranu a pozerať na stenu. Nie je to v rozpore s predpismi ? považuje sa to za 10 minútovú prestávku ? Podotýkam že obedové prestávky trávime za pracovným stolom a počas obeda obsluhujeme telefóny a vykonávame rôzne iné úkony. Keď som poukáízal na nedostatky tak sa to ide riešiť tým spôsobom, že chcú zaviesť 8 hodinové smeny a znížiť stav o jedného pracovníka. ( je teaz asi jasné o koho sa jedná keďže autorom poukázania na nedostatky som bol ja ). Viem že prestávky nie sú určené ako fajčiarske pauzy a ani tak nesmú byť využívané ( ja nie som fajčiar ) ale ako má vyzerať prestávka na oddyýchnutie očí ? Myslím si, že ked v miestnosti nemáme denné svetlo tak oči by mali byť niekde na prirodzenom dennom svetle. Vedel by mi niekto poradit ako sa mám vlastne brániť ? kde môžem nájsť povinnosti zamestnávateľa čo sa týka prestávky na stravovanie a bezpečnostných prestávok ? Ako má taká prestávka vyzerať ? Podľa môjho názoru je hlupolsť straviť bezpečnostnú prestávku tak, že sa otočím na stoličke a budem pozerať do steny.
ivka70
11.06.12,12:39
91
Prestávky v práci

(1) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi,
ktorého pracovná zmena je dlhšia ako šesť hodín, prestávku na odpočinok a
jedenie v trvaní 30 minút. Mladistvému zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je
dlhšia ako štyri a 1/2 hodiny, je zamestnávateľ povinný poskytnúť prestávku na
odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Ak ide o práce, ktoré sa nemôžu prerušiť,
musí sa zamestnancovi aj bez prerušenia prevádzky alebo práce zabezpečiť
primeraný čas na odpočinok a jedenie.

(2) Podrobnejšie podmienky poskytnutia prestávky na
odpočinok a jedenie vrátane jej predĺženia zamestnávateľ dohodne so zástupcami
zamestnancov.

(3) Zamestnávateľ je povinný oznámiť zamestnancom prestávku
na odpočinok a jedenie spôsobom ustanoveným v § 90.

(4) Prestávky na odpočinok a jedenie sa neposkytujú na
začiatku a konci zmeny.

(5) Prestávky na odpočinok a jedenie sa nezapočítavajú do
pracovného času.

(6) To neplatí v prípade prestávok poskytovaných z dôvodov
zaistenia bezpečnosti a ochrany zdravia zamestnancov pri práci, ktoré sa
započítavajú do pracovného času.
ivantt
11.06.12,12:48
91
Prestávky v práci

(1) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi,
ktorého pracovná zmena je dlhšia ako šesť hodín, prestávku na odpočinok a
jedenie v trvaní 30 minút. Mladistvému zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je
dlhšia ako štyri a 1/2 hodiny, je zamestnávateľ povinný poskytnúť prestávku na
odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Ak ide o práce, ktoré sa nemôžu prerušiť,
musí sa zamestnancovi aj bez prerušenia prevádzky alebo práce zabezpečiť
primeraný čas na odpočinok a jedenie.

(2) Podrobnejšie podmienky poskytnutia prestávky na
odpočinok a jedenie vrátane jej predĺženia zamestnávateľ dohodne so zástupcami
zamestnancov.

(3) Zamestnávateľ je povinný oznámiť zamestnancom prestávku
na odpočinok a jedenie spôsobom ustanoveným v § 90.

(4) Prestávky na odpočinok a jedenie sa neposkytujú na
začiatku a konci zmeny.

(5) Prestávky na odpočinok a jedenie sa nezapočítavajú do
pracovného času.

(6) To neplatí v prípade prestávok poskytovaných z dôvodov
zaistenia bezpečnosti a ochrany zdravia zamestnancov pri práci, ktoré sa
započítavajú do pracovného času.

To mi je jasne. to tu uz raz bolo napísané, ale ako má vyzerať tá prestávka. Povedali mi že môžem jesť vedľa v miestnosti a od tial utekať obsluhovať telefóny keby sa niečo dialo. Takze obedňajšia prestávka sa nepočíta do pracovného času ale pracovať musím. No a ako má vyzerať oddýchnutie očí. 10 minút počas ktorých si majú oči oddýchnuť nemôžu byť predsa upreté na bielu stenu.
avalik
11.06.12,12:51
276/2006 Z. z. Nariadenie vlády Slovenskej republiky o minimálnych bezpečnostných a zdravotných požiadavkách pri práci so zobrazovacími jednotkami (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2006-276#f6466275)

541/2007 Z. z. Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky o podrobnostiach o požiadavkách na osvetlenie pri práci (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2007-541#p5)

542/2007 Z. z.Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky o podrobnostiach o ochrane zdravia pred fyzickou záťažou pri práci, psychickou pracovnou záťažou a senzorickou záťažou pri práci (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2007-542)
ivantt
11.06.12,13:06
podla toho mi to vychadza tak, ze zamestnávateľ si určí aké budú prestávky na oddych očí. Takže keď pracovník BOZP povie že stačí čumieť na stenu tak je to zakon pre mňa. Všetko je to písané tak, aby som ja ako laik tomu nerozumel alebo si to nevedel vyrátať. Osvetlenie v luxoch musi prísť zmerať odborník a to môže spraviť len zamestnávateľ na nejaký podnet... Máme tu samé neony, luxov je tu dostatok. Ja sa ale nikde neviem docítať či oči maju oddychovať v tme, cvičenia očami robiť v tme... alebo ísť na denné svetlo. Dostávam odkazy na rôzne zákony ale nie som právnik a viem že zákony musí človek ovládať aby niečo dokázal a ja sa potrebujem brániť.
avalik
11.06.12,13:26
prirucka Pracovisko s počítačom - http://www.safework.gov.sk/?id_fa=57&ins=nip
ivantt
11.06.12,13:52
prirucka Pracovisko s počítačom - http://www.safework.gov.sk/?id_fa=57&ins=nip

Su to záväzne predpisy ? možem ich použiť na svoju obranu ? Lebo podľa toho, ako je to tam vysvetlované tak zamestnávateľ toho veľa nespĺňa. Napráklad uprava jasu a kontrastu... to sa da len na 6-tich monitoroch čo máme na stole ale na monitorovacej stene sa nič upraviť nedá. ako to nastavilli tak to ostalo. Ja hladam všetky možnosti obrany, pretože ich jednanie je asi také že treba znížiť stav zamestnancov a tym pádom si zabezpečiť aby nabuduce nikto nevystrkoval rožky. Dalej vyhrážanie sa že na naše miesta čaka tisíce ľudí ktorí budú radi že majú prácu a nebudú sa sťažovať.
avalik
11.06.12,14:10
ta prirucka je material Inspektoratu prace z r. 2005 - je potrebne prestudovat aktualnu legislativu ... linky na aktualne vyhlasky si dostal vyssie (na tej stranke si vies overit aj platnost zakonov/vyhlasiek citovanych v prirucke)

ak ti z tej prirucky nie je nieco jasne, kontaktuj prislusny inspektorat prace, mali by ti poradit
ivantt
11.06.12,14:26
ta prirucka je material Inspektoratu prace z r. 2005 - je potrebne prestudovat aktualnu legislativu ... linky na aktualne vyhlasky si dostal vyssie (na tej stranke si vies overit aj platnost zakonov/vyhlasiek citovanych v prirucke)

ak ti z tej prirucky nie je nieco jasne, kontaktuj prislusny inspektorat prace, mali by ti poradit

Dakujem.. mam čo študovat :-)
marosc
13.06.12,18:34
Aj keď som autorizovaný bezpečnostný technik, v tomto prípade by som sa obrátil na úrad verejného zdravotníctva, aby odborne zhodnotil pracovné pracovné prostredie a jednotlivé riziká. Zároveň aj navrhujú opatrenia.
ivantt
13.06.12,19:48
Aj keď som autorizovaný bezpečnostný technik, v tomto prípade by som sa obrátil na úrad verejného zdravotníctva, aby odborne zhodnotil pracovné pracovné prostredie a jednotlivé riziká. Zároveň aj navrhujú opatrenia.

Ja uz 2 dni nerobim nic ine len hladam a studujem vsetky mozne zakony ale ked s tym clovek nerobi tazko si vie tieto zakony vysvetlit. asi sa budem musiet ozaj obratit na ten urad, preto ze len z toho, co som sa ja docital tak tu je porusovanych kopa zakonov. Alebo tu uz boli porobene nejake vynimky o ktorych neviem. Ja som sa dokonca docital ze pracovnik BOZP by mal vykonava skolenia co sa tyka prace s monitorovacimi zariadeniami, dokonca testy na posudenie zdravotneho stavu ( boli tam nejake tabulky, obrazky a co ja viem co ) a ja za 10 rokov som nerobil ziadny dotaznik ani som nebol skoleny. ale jeden krat sa ma predsa len spytali co mam s ocami, ze ich mam cervene. ze ci nemam nadchu... v kazdom pripade dakujem za radu :-)
majus1
14.06.12,05:06
Ešte jedna otázka? Na akom pracovisku pracujete - teda do akej kategórie v rámci rizika ste zaradený?? ak máte na pracoviskách aj rizikové pracoviská - t.j. 3.4. kategória, mali by ste tam aj mať pracovnú zdravotnú službu (väčšinou zmluvne zabezpečenú) o tom by vás mal zamestnávateľ informovať. Ak ju teda máte obráťte sa na nich. Ak nie ste v riziku tak by som písomne požiadala aby boli pracovnou zdravotnou službou prehodnotené podmienky pracovného prostredia a odvolávala by som sa hlavne na nasledujúce:
Zákon 124/2006 Z.z. o BOZP
§ 6
Všeobecné povinnosti zamestnávateľa
(1) Zamestnávateľ v záujme zaistenia bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci je povinný
b) zlepšovať pracovné podmienky a prispôsobovať ich zamestnancom; zohľadňovať pritom meniace sa skutočné a predvídateľné okolnosti a dosiahnuté vedecké a technické poznatky,
c) zisťovať nebezpečenstvá a ohrozenia, posudzovať riziko a vypracovať písomný dokument o posúdení rizika pri všetkých činnostiach vykonávaných zamestnancami,
i) určovať bezpečné pracovné postupy,
q) zabezpečiť vykonávanie zdravotného dohľadu podľa § 26 vrátane lekárskych preventívnych prehliadok vo vzťahu k práci,6a) a to v pravidelných intervaloch s prihliadnutím na charakter práce a na pracovné podmienky na pracovisku, ako aj vtedy, ak o to zamestnanec požiada,
r) dbať na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci u
1. zamestnancov na odlúčených pracoviskách,
2. zamestnancov, ktorí pracujú na pracovisku sami,
3. osobitných skupín zamestnancov, predovšetkým vo vzťahu k špecifickým nebezpečenstvám, ktoré osobitne ovplyvňujú ich bezpečnosť a zdravie,
s) poskytovať zamestnancom prestávky v práci z dôvodu bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci,
(8) Úlohy zamestnávateľa v oblasti starostlivosti o bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci sú povinní zabezpečovať vedúci zamestnanci na všetkých stupňoch riadenia v rozsahu úloh vyplývajúcich z ich funkcií. Tieto úlohy sú rovnocennou a neoddeliteľnou súčasťou ich pracovných povinností.

§ 12
Práva a povinnosti zamestnancov
(1) Zamestnanec má právo
a) prerokúvať so zamestnávateľom všetky otázky bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci súvisiace s jeho prácou; v prípade potreby možno po vzájomnej dohode prizvať na rokovanie aj odborníkov v danom odbore,
b) odmietnuť vykonať prácu alebo opustiť pracovisko a odobrať sa do bezpečia, ak sa dôvodne domnieva, že je bezprostredne a vážne ohrozený jeho život alebo zdravie, alebo život alebo zdravie iných osôb.


V prvom rade treba komunikovať so zamestnávateľom a snažiť sa dohodnúť lepšie podmienky, technik BOZP by tam mal byť hlavne na to aby upozorňoval zamestnávateľa (a aj zamestnancov) na nedostatky na pracovisku a spolu s vedúcimi zamestnancami by mali hľadať riešenie. (Niekedy je to dosť ťažké :-))

//Ak nezaberie ani to obrátiť sa na inšpektorát práce :-)
ivantt
14.06.12,06:03
Ešte jedna otázka? Na akom pracovisku pracujete - teda do akej kategórie v rámci rizika ste zaradený?? ak máte na pracoviskách aj rizikové pracoviská - t.j. 3.4. kategória, mali by ste tam aj mať pracovnú zdravotnú službu (väčšinou zmluvne zabezpečenú) o tom by vás mal zamestnávateľ informovať. Ak ju teda máte obráťte sa na nich. Ak nie ste v riziku tak by som písomne požiadala aby boli pracovnou zdravotnou službou prehodnotené podmienky pracovného prostredia a odvolávala by som sa hlavne na nasledujúce:
Zákon 124/2006 Z.z. o BOZP
§ 6
Všeobecné povinnosti zamestnávateľa
(1) Zamestnávateľ v záujme zaistenia bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci je povinný
b) zlepšovať pracovné podmienky a prispôsobovať ich zamestnancom; zohľadňovať pritom meniace sa skutočné a predvídateľné okolnosti a dosiahnuté vedecké a technické poznatky,
c) zisťovať nebezpečenstvá a ohrozenia, posudzovať riziko a vypracovať písomný dokument o posúdení rizika pri všetkých činnostiach vykonávaných zamestnancami,
i) určovať bezpečné pracovné postupy,
q) zabezpečiť vykonávanie zdravotného dohľadu podľa § 26 vrátane lekárskych preventívnych prehliadok vo vzťahu k práci,6a) a to v pravidelných intervaloch s prihliadnutím na charakter práce a na pracovné podmienky na pracovisku, ako aj vtedy, ak o to zamestnanec požiada,
r) dbať na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci u
1. zamestnancov na odlúčených pracoviskách,
2. zamestnancov, ktorí pracujú na pracovisku sami,
3. osobitných skupín zamestnancov, predovšetkým vo vzťahu k špecifickým nebezpečenstvám, ktoré osobitne ovplyvňujú ich bezpečnosť a zdravie,
s) poskytovať zamestnancom prestávky v práci z dôvodu bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci,
(8) Úlohy zamestnávateľa v oblasti starostlivosti o bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci sú povinní zabezpečovať vedúci zamestnanci na všetkých stupňoch riadenia v rozsahu úloh vyplývajúcich z ich funkcií. Tieto úlohy sú rovnocennou a neoddeliteľnou súčasťou ich pracovných povinností.

§ 12
Práva a povinnosti zamestnancov
(1) Zamestnanec má právo
a) prerokúvať so zamestnávateľom všetky otázky bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci súvisiace s jeho prácou; v prípade potreby možno po vzájomnej dohode prizvať na rokovanie aj odborníkov v danom odbore,
b) odmietnuť vykonať prácu alebo opustiť pracovisko a odobrať sa do bezpečia, ak sa dôvodne domnieva, že je bezprostredne a vážne ohrozený jeho život alebo zdravie, alebo život alebo zdravie iných osôb.


V prvom rade treba komunikovať so zamestnávateľom a snažiť sa dohodnúť lepšie podmienky, technik BOZP by tam mal byť hlavne na to aby upozorňoval zamestnávateľa (a aj zamestnancov) na nedostatky na pracovisku a spolu s vedúcimi zamestnancami by mali hľadať riešenie. (Niekedy je to dosť ťažké :-))

//Ak nezaberie ani to obrátiť sa na inšpektorát práce :-)


neviem aky rizikovy stupen tam je, o tom nas nikdy neinformovali. Podla toho co som studoval za poslednych par dni tak by mal pracovnik BOZP vykonavat pravidelne skolenia co sa tyka prace so zobrazovacimi jednotkami a nic sa nededeje. ani ziadne testy na zistenie poskodenia zdravia alebo nieco podobne. Tie testy som nasiel na nete v nejakej vyhlaske, su vraj predpisane.
majus1
14.06.12,06:51
neviem aky rizikovy stupen tam je, o tom nas nikdy neinformovali. Podla toho co som studoval za poslednych par dni tak by mal pracovnik BOZP vykonavat pravidelne skolenia co sa tyka prace so zobrazovacimi jednotkami a nic sa nededeje. ani ziadne testy na zistenie poskodenia zdravia alebo nieco podobne. Tie testy som nasiel na nete v nejakej vyhlaske, su vraj predpisane.

Ano mal by vokonať školenie ale pokiaľ máte problémy s pracovným prostredím treba požiadať aby sa zabezpečilo prehodnotenie prac. prostredia - písomne a potom ak nevyhovejú sa dá aj tým argumentovať napríslušnom inšpektoráte....
sunset-glow
13.07.12,08:45
Mala by som na Vás otázočku, ale neviem kde a ako sa Vás ju opýtať, keďže som prvýkrát na tejto stránke. Otázka sa týka príspevku pre SZČO. Tak sa Vás len v stručnosti spýtam, kedže mám otvorenú prevádzku, ale chcem ju presťahovat na iné miesto, ale nemôžem prerušiť prevádzku na tyždeň, či dva .. ako to mám urobiť? Kde to vlastne mám prehlásiť? A budem prerábať podnikateľský zámer? Alebo stačí mať len potvrdenie od hygieničky, kt. prinesiem na UP a oznámim im, že mením prevádzku? To, že na Živnostenský úrad mám zmenu hlásiť viem, len mi to akosi nie je jasno s UP. Poraďte mi, prosím. Vďaka.