Danny778
11.06.12,17:12
zdravim vas :) chcem sa vas spytat niekolko otazok. som rok po obchodnej akademii na urade prace a pracujem na dve dohody. 1.: aby som nebol vyradeny nemozem dosiahnut prijem spolu za vsetky dohody 139€? (myslim ze je to tak ale ci to nahodou nie je inac :)
2.: ak teraz nastupim na absolventsku prax tato podmienka ostava platnou?
rozmyslam ze na buduci rok si dam prihlasku na denne studium na vysokej skole. zatial budem bud praxovat alebo pracovat. 3.: co mi odporucate, ist teraz na absolventsku prax potom na vysku, alebo prijat pracu na skrateny uvazok a absolventsku urobit az po vyske? (bojim sa ze dovtedy absolventsku zrusia alebo sa zhorsia podmienky:-(. a takisto neviem ci by som mohol odist zo zamestnania kvoli tomu ze chcem ist na vysoku skolu)
5.: ak sa zamestnam na skrateny uvazok vyradia ma preto lebo mam vyssi prijem ako 139€ alebo preto ze uz som vlastne zamestnany?alebo ma nevyradia?
vopred dakujem za vase odpovede
p.s.1: v ktorom pripade musi dohodar podavat danove priznanie? len ked zarobil viac ako 139eur a je vyradeny z uradu prace a plati si zdravotne odvody? (zatial moje prijmy nedosiahli tu hranicu)
p.s.2: aky je vlastne rozdiel ak clovek ide na vysku hned po strednej a ked ide na vysku s 1,2 rocnou pauzou?
dakujem za vase reakcie
ivka70
11.06.12,18:37
1. je to tak
2. ano
3. absolventska prax je do 26 rokov, stihnes to po VS? ja by som sla teraz a co bude po VS neriesila (este mozes mat pracu hned po jej ukoncnei a nebudes vobec evidovany na UP potom)
4. odist zo zamestnania mozes kedykolvek ,das vypoved a po nej nastupis na VS, to sa da
5. vyradia, lebo budes zamestnany
PS1: nesuvisi to z dohodarom, ktokolvek, kto dosiahne zdanitelny prijem viac ako polovica rocneho nezdanitelneho minima je povinny podat DP, nesuvisi to s maximalnym prijmom evidovaneho na UP ani s platenim zdravotneho poistenia
PS2 ziadny, akutrat v druhom pripade vypadol z ucenia a tazsie sa rozbieha, ale ak ma dostatocnu motivaciu ....
Ester plus
12.06.12,11:23
Je možný súbeh absolventskej praxe a dohody o pracovnej činnosti ak sa jedná o evidovaného nezamestnaného na úrade práce ak v úhrne zarobí viac ako 130 Eur?
Danny778
13.06.12,10:26
1.: teraz mam 20, na vysku nastupim ako 21 a pol rocny, planujem studovat 3 roky, takze by som to mal stihnut. ak by som studoval 5 rokov, absolventsku prax by som nestihol (mohol by som studovat 3 roky, ist na absolventsku prax a potom studovat dalsie 2 roky?:).
2.: mat pracu hned po ukonceni vs by sice bolo pekne ale je to malo pravdepodobne :).
3.: a ako zistim ci mam podat danove priznanie? musim si to odsledovat sam alebo ma na to zamestnavatel upozorni?
4.: cize ak zarobim na dohodu viac ako 3500€/2 = cca1750€ za rok (co je mozne u mna) tak musim podat danove priznanie aj ked nie som szco? totiz tie prijmy idu cez agenturu, ktora mi z prijmu nestahuje dan ale stahuje si svoj zarobok, povedali mi ze dan nemusim platit ale neviem co presne mysleli. potvrdenia o prijme za predchadzajuci rok mam ziadat u zamestnavatelov alebo mi ich poskytne u.p.?
dakujem za odpovede:)
Danny778
13.06.12,10:26
Súbeh absolventskej praxe a dohody (dohôd) o pracovnej činnosti je možný, ale príjem z dohody (dohôd) nemôže presiahnuť spolu 139,90€. Inak človek stratí právo vykonávať absolventskú prax a bude vyradený z evidencie úradu práce.
ivka70
13.06.12,10:34
1.: teraz mam 20, na vysku nastupim ako 21 a pol rocny, planujem studovat 3 roky, takze by som to mal stihnut. ak by som studoval 5 rokov, absolventsku prax by som nestihol (mohol by som studovat 3 roky, ist na absolventsku prax a potom studovat dalsie 2 roky?:).
2.: mat pracu hned po ukonceni vs by sice bolo pekne ale je to malo pravdepodobne :).
3.: a ako zistim ci mam podat danove priznanie? musim si to odsledovat sam alebo ma na to zamestnavatel upozorni?
4.: cize ak zarobim na dohodu viac ako 3500€/2 = cca1750€ za rok (co je mozne u mna) tak musim podat danove priznanie aj ked nie som szco? totiz tie prijmy idu cez agenturu, ktora mi z prijmu nestahuje dan ale stahuje si svoj zarobok, povedali mi ze dan nemusim platit ale neviem co presne mysleli. potvrdenia o prijme za predchadzajuci rok mam ziadat u zamestnavatelov alebo mi ich poskytne u.p.?
dakujem za odpovede:)


1. Je to mozne, ale zbytocne prespekulovane. Ako student si mozes privyrobit aj popri studiu.
2. To budes studovat taky neatraktivny odbor?
3. Musis si to sledovat sam. Zamestnavatela mozes poziadat o rocne zuctovanie dani, musis mu dat k tomu podklady o ostatnych prijmoch.
4. ano
Ak u zamestnavatela podpises vyhlasenie k dani o uplatnovani nezdanitelneho minima, tak sa moze stat, ze ziadn udat platit mesacne nebudes, lebo tvoj prijem nebude dostatocne vysoky. Potvrdenia o prijme ti urcite UP neposkytne, musi ti ich dat kazdy zamestnavatel.
Danny778
13.06.12,18:46
2. nie ale predsa len košice nie sú bratislava :rolleyes:
3. zamestnavatela mozem poziadat o rocne zuctovanie dani, len ak som zamestnany na pracovny pomer alebo aj na dohodu??
4. ano, mam vyhlasenie k dani o uplatnovani nezdanitelneho minima ale len u jedneho zamestnavatela a preto sa chcem spytat ak u druheho dosiahnem prijem tak sa musi zdanit aj keby nedosiahol nezdanitelne minimum alebo ako to je?
ivka70
13.06.12,19:18
2. nie ale predsa len košice nie sú bratislava :rolleyes:
3. zamestnavatela mozem poziadat o rocne zuctovanie dani, len ak som zamestnany na pracovny pomer alebo aj na dohodu??
4. ano, mam vyhlasenie k dani o uplatnovani nezdanitelneho minima ale len u jedneho zamestnavatela a preto sa chcem spytat ak u druheho dosiahnem prijem tak sa musi zdanit aj keby nedosiahol nezdanitelne minimum alebo ako to je?

3. mozes aj toho na dohodu
4. ano, druhy zamestnavatel ti bude zdanovat cely prijem, ale to sa zrovna pri rocnom zuctovani alebo pri danovom priznani ... dane ti potom pripadne vratia
Es3lle
03.08.12,10:30
ahojte,

chcem sa Vás opýtať, vzhľadom na fakt, že: [citujem]:
"Súbeh absolventskej praxe a dohody (dohôd) o pracovnej činnosti je možný, ale príjem z dohody (dohôd) nemôže presiahnuť spolu 139,90 €"...... ale to sa myslí príjem, t. j. 139,90 eur z dohody (dohôd) za mesiac, však ?

Ďakujem za odpoveď