Linda
14.02.06,18:57
Ahojte poraďáci potrebovala by som poradiť. Prevzala som účtovníctvo a podľa výpisu z bankového účtu som zistila, že sa v účtovníctve vedie od konca roka 2004 nesprávny zostatok na účte. Ako by sa dalo najjednoduchšie túto chybu odstrániť? Nesedí mi totiž ani stav na účte k 31.12.2005.
Paula
14.02.06,21:49
Ahojte poraďáci potrebovala by som poradiť. Prevzala som účtovníctvo a podľa výpisu z bankového účtu som zistila, že sa v účtovníctve vedie od konca roka 2004 nesprávny zostatok na účte. Ako by sa dalo najjednoduchšie túto chybu odstrániť? Nesedí mi totiž ani stav na účte k 31.12.2005.

Myslím, že by bolo správne skontrolovať zápisy na BÚ v r.2004, aby si zistila, či sa nejedná o významnú chybu (viacero chýb) pri účtovaní. I keď rozdiel máš možno malý, na chyby poukazuje už fakt, že tvoj predchodca pravdepodobne nevenoval pozornosť inventarizácii zostatkov na účtoch.
liba2
15.02.06,06:02
Ahojte poraďáci potrebovala by som poradiť. Prevzala som účtovníctvo a podľa výpisu z bankového účtu som zistila, že sa v účtovníctve vedie od konca roka 2004 nesprávny zostatok na účte. Ako by sa dalo najjednoduchšie túto chybu odstrániť? Nesedí mi totiž ani stav na účte k 31.12.2005.Ako píše Paula: treba zistiť kde-ako vznikla chyba a potom túto posúdiť z hľadiska závažnosti a potom sa rozhodnúť ako to zaúčtovať.
Ak je chyba aj v r.2005 , túto odstrániť bežným spôsobom.
Chybu z roka 2004 by som opravila ako posledný zápis v bankovom výpise posledný deň v roku 2005 (aj keď na samotnom výpise nie je nič uvedené) a ako podklad by som tam založila zdôvodnenie kde-kedy (číslo výpisu, dátum) chyba vznikla a nebola odstránená pri uzatváraní kníh za r. 2004... atď .
Linda
20.02.06,08:04
Jedná sa o haliere (40 halierov). :o( ... len neviem ako to mam dat teraz do poriadku
Tweety
20.02.06,08:23
Jedná sa o haliere (40 halierov). :o( ... len neviem ako to mam dat teraz do poriadku Stav BU musí zodpovedať účtu v účtovníctve,
Kedže to nie je žiaden tragický rozdiel, a ak nemáš možnosť sa vrátiť spätne na doklady,naúčtuješ ten halierový rozdiel buď 221/648, alebo 548/221.:oJa by som prešla všetky výpisy, aby som si zistila, kde sa stala chybička a potom podľa toho postupovala.
liba2
20.02.06,09:10
Jedná sa o haliere (40 halierov). :o( ... len neviem ako to mam dat teraz do poriadku
40 halierov ?! absolútne zanedbateľná vec. Zapíš a zaúčtuj, ako ti radí Tweety, ako poslednú položku bankového výpisu 31.12.05. vôbec to nemusíš hľadať.
Ale nabudúce si odsúhlasuj zostatok bankového výpisu každý deň, aby sa ti to viac nestalo.
Linda
24.02.06,12:25
Ďakujem Vám veľmi pekne :)