masa_sk
11.06.12,20:26
Dobrý deň,
do kancelárie sme dostali novú tlačiareň. Sme tam tri zamestnankyne (administratívne pracovníčky), zamestnávateľ po mne požaduje podpísanie hmotnej zodpovednosti za tlačiareň. Je táto požiadavka opodstatnená?
Ďakujem za odpoveď.
ivka70
11.06.12,18:30
A to znamena co? Co by sa malo stat, aby si musela cosi uhradit?
veronikasad
11.06.12,18:32
Môže - pozri § 179 a nasl. ZP.

Ak ide o drahú tlačiareň, je dobré uzatvoriť si poistenie zodpovednosti za škodu v komerčnej poisťovni.

http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-01-2012-a.html#179
masa_sk
11.06.12,18:39
Ide o normálnu farebnú tlačiareň, nič špeciálne. Vôbec tomu nerozumiem, veď napr. za PC na mojom pracovnom stole hmotnú zodpovednosť podpísanú nemám. Ani za nábytok a skrine v kancelárii. Tlačiareň predsa nepoužívam len ja a do kancelárie majú prístup viacerí. To každý kus majetku sa musí niekomu priradiť?

179 hovorí o zodpovednosti za škodu. To chápem. Tú má každý aj bez podpísanej zmluvy o hmotnej zodpovednosti. Podľa zákona hmotnú zodpovednosť môže mať zamestnanec za ceniny, tovar atd. , čo súvisí s tvorbou obratu a vyúčtováva sa. Tlačiareň nie je predmetom podnikania.

Dodatočne som našla toto:Skutočnosť, že zamestnanec a zamestnávateľ uzavreli platnú dohodu o hmotnej zodpovednosti, sama osebe neznamená, že zamestnanec bude vždy zodpovedať podľa § 182 Zákonníka práce. Táto zodpovednosť prichádza do úvahy len vtedy, ak dôjde ku škode vo forme schodku, t. j. na hodnotách (veciach) určených na obeh alebo obrat, ktoré zamestnanec prevzal. Ide napríklad o veci, ktoré má zamestnanec v sklade, ktoré sa prepravujú, finančné prostriedky a podobne. V žiadnom prípade sem nemožno zahrnúť pracovné pomôcky a motorové vozidlo, ktoré má zamestnanec ako vodič užívať.


Takže rozumiem tomu tak, že tlačiareň je vlastne pracovná pomôcka, ktorá do hmotnej zodpovednosti nespadá.
veronikasad
11.06.12,18:47
Ide o normálnu farebnú tlačiareň, nič špeciálne. Vôbec tomu nerozumiem, veď napr. za PC na mojom pracovnom stole hmotnú zodpovednosť podpísanú nemám. Ani za nábytok a skrine v kancelárii. Tlačiareň predsa nepoužívam len ja a do kancelárie majú prístup viacerí. To každý kus majetku sa musí niekomu priradiť?

179 hovorí o zodpovednosti za škodu. To chápem. Tú má každý aj bez podpísanej zmluvy o hmotnej zodpovednosti. Podľa zákona hmotnú zodpovednosť môže mať zamestnanec za ceniny, tovar atd. , čo súvisí s tvorbou obratu a vyúčtováva sa. Tlačiareň nie je predmetom podnikania.
napísala som § 179 a nasl.
a nasl. je napr. aj § 186 odst. 2 - ak napr. poleješ tlačiareň kávou, či inou tekutinou.

§ 186
Rozsah a spôsob náhrady škody
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-01-2012-a.html#hore)

(1) Zamestnanec, ktorý zodpovedá za škodu, je povinný nahradiť zamestnávateľovi skutočnú škodu, a to v peniazoch, ak škodu neodstráni uvedením do predchádzajúceho stavu a ak túto škodu zamestnávateľ od zamestnanca požaduje.

(2) Náhrada škody spôsobená z nedbanlivosti, ktorú zamestnávateľ požaduje od zamestnanca, nesmie u jednotlivého zamestnanca presiahnuť sumu rovnajúcu sa štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku pred porušením povinnosti, ktorým spôsobil škodu. Toto obmedzenie neplatí, ak ide o osobitnú zodpovednosť zamestnanca podľa § 182 až 185 alebo ak bola škoda spôsobená pod vplyvom alkoholu alebo po požití omamných látok alebo psychotropných látok.

(3) Ak bola škoda spôsobená úmyselne, môže zamestnávateľ okrem skutočnej škody požadovať aj náhradu ušlého zisku, ak by jej neuhradenie odporovalo dobrým mravom.
masa_sk
11.06.12,19:03
Znovu je to o zodpovednosti za škodu a nie o Dohode o hmotnej zodpovednosti, nie? Ide mi o to, že tlačiareň nijak raz nespadá do toho, na čo môže byť Dohoda o hmotnej zodpovednosti uzavretá - nejde o veci určené na obeh alebo obrat a tiež sa nedá zúčtovať. Nejde mi o úhradu škody, ale o to, či vôbec môže byť tlačiareň (čo považujem za pracovný prostriedok) predmetom osobitnej zodpovednosti - t.j. hmotnej zodpovednosti.
ivka70
12.06.12,10:41
Znovu je to o zodpovednosti za škodu a nie o Dohode o hmotnej zodpovednosti, nie? Ide mi o to, že tlačiareň nijak raz nespadá do toho, na čo môže byť Dohoda o hmotnej zodpovednosti uzavretá - nejde o veci určené na obeh alebo obrat a tiež sa nedá zúčtovať. Nejde mi o úhradu škody, ale o to, či vôbec môže byť tlačiareň (čo považujem za pracovný prostriedok) predmetom osobitnej zodpovednosti - t.j. hmotnej zodpovednosti.

Mohla by byt, ak by si ju dostala do osobneho pouzivania ,ale v kancelarii, kde ju vyuziva viac ludi??
Katy a R
12.06.12,20:32