duľa
12.06.12,07:22
dobrý deň, vysvetlite mi, prosím, nasledovné - zamestnanec má nárok na odstupné , ak PP ukončí dohodou § 76 - výpovedná doba alebo odstupné a v § 62 odst.8 ZP sa uvádza -ak za-ec nezotrvá počas plynutia výpov,doby u za-eľa, tento má právo na peňažnú náhradu - v tomto mám chaos asi sa zamotávam. Napr. -za-eľ doručí za-covi do 30.062012 ukončenie PP k 30.09.2012 , výp.doba plynie od 01.07.12-30.09.12.Do 30.06.12 treba za-eľovi doručiť dohodu/ §60 ?/o ukončení PP k 01.07.2012 - len vtedy je nárok na odstupné ? a čo potom ten § 62 odst.8 ZP ďakujem za vysvetlenie
veronikasad
12.06.12,05:26
Ak zamestnanec oznámi zamestnávatelovi po doručení výpovede - najneskôr do 30.6.2012, že k 30.6. končí prac.pomer dohodou, má nárok na odstupné v plnej výške. Ak sa so zamestnávatelom do 30.6. dohodne, že časť výpovednej doby bude ešte pracovať, nárok na odstupné sa mu kráti o dobu zotrvania v prac.pomere.

Ak bude pracovať celú výpovednú dobu, nárok na odstupné mu nevznikne vôbec.
mimiga
21.06.12,13:46
Dobry den chcela by som sa opýtat či mi nevie niekto poradit. Som na polovičnom invalidnom dochodku a nakolko zo zdravotných dovodov /operacia chrbtice/ nemozem nadalej vykonavat predoslu funkciu -postova doručovatelka som zamestnavatela poziadala o preloženie na inu poziciu.Zamestnavatelom som bola poslana k podnikovemu lekarovi ktorý mi napisal že som sice schopna pracovat ale nemožem dvihat tazsie bremena po dobu 1 roka a z toho dovodu pre mna nemaju ziadne miesto. Ale bolo mi povedane že kedže pre mna nemaju ine miesto tak musim nastupit do prace na povodne miesto nakolko som už nie som PN alebo dat vypoved pretože lekar mi doslova nenapisal že niesom schopna prace napisal že som schopna ale nemožem dvihat bremena ale to sa pri praci na poste neda nedvihat bremena .A ked dam ja vypoved tak nemam narok na odstupne ale keby mi on napisal že niesom schopna tak narok na odstupne mam.Dakujem.
Tweety
21.06.12,17:53
NIe, ak dáš výpoveď, zo zákona nemáš nárok na odstupné.
MGiti
25.06.12,09:02
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o odpoveď v ohľade odstupného. Naša s.r.o. začiatkom mája menila majiteľa a ten teraz chce prepúšťať zamestnancov kvôli organizačným zmenám a aj kvôli zrušeniu pracovného miesta. Ja by som súrne potrebovala vedieť, že keď sme prijali do trvalého PP zamestnancov ešte tento rok, tak odstupné im vypočítam za jeden mesiac alebo za dva???? Mám jedného zamestnanca ktorý je u nás od I.2012 a dvoch od apríla 2012. V Poradcovi podnikateľa mi povedali, že títo majú nárok na 1 mesiac na odstupné ale v § 76 ods. 1 ZP je písané odstupné minimálne dvojnásobok platu. Tak teraz to nechcem zle vypočítať a bola by som veľmi vďačná za rýchlu odpoveď, veľmi súrne to potrebujem. Ďakujem pekne
ivka70
25.06.12,09:09
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o odpoveď v ohľade odstupného. Naša s.r.o. začiatkom mája menila majiteľa a ten teraz chce prepúšťať zamestnancov kvôli organizačným zmenám a aj kvôli zrušeniu pracovného miesta. Ja by som súrne potrebovala vedieť, že keď sme prijali do trvalého PP zamestnancov ešte tento rok, tak odstupné im vypočítam za jeden mesiac alebo za dva???? Mám jedného zamestnanca ktorý je u nás od I.2012 a dvoch od apríla 2012. V Poradcovi podnikateľa mi povedali, že títo majú nárok na 1 mesiac na odstupné ale v § 76 ods. 1 ZP je písané odstupné minimálne dvojnásobok platu. Tak teraz to nechcem zle vypočítať a bola by som veľmi vďačná za rýchlu odpoveď, veľmi súrne to potrebujem. Ďakujem pekne

Ak im date vypoved kvoli zruseniu prac. meiata a oni pred zaciatkom vypovednej doby poziadaju o ukoncenie PP dohodou, maju narok na odstupne. Pracovnici, ktori nastupili do prace tento rok, maju narok na 1 mesacne.

Asi necitujes aktualny zakonnik prace, lebo tu sa nic o 2 mesacnom odstupnom nepise, pise sa o nasobku priemerneho platu najmenej vo vyske poctu mesiacov vypovednej doby.
§ 76
Odstupne

(1) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odstupné, ak sa pracovný pomer skončí dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu. Zamestnancovi podľa prvej vety patrí odstupné najmenej v sume, ktorá je násobkom jeho priemerného mesačného zárobku a počtu mesiacov, počas ktorých by trvala výpovedná doba podľa § 62.
MGiti
25.06.12,09:16
Áno , zle som citovala, prepáč :), som v časovej tiesni a veľmi som sa ponáhľala. Ďakujem Ti pekne za skorú odpoveď , veľmi si mi pomohla.
MGiti
25.06.12,09:36
Ešte by som sa rada spýtala, že kedy musím prepúšťanie nahlásiť na Úrad práce, od koľkých zamestnancov, lebo u nás ich bude viacej ako 10. A medzi nimi je aj jeden invalidný zamestnanec, ktorý robí u nás na pol úväzok.
Tweety
25.06.12,09:45
Ešte by som sa rada spýtala, že kedy musím prepúšťanie nahlásiť na Úrad práce, od koľkých zamestnancov, lebo u nás ich bude viacej ako 10. A medzi nimi je aj jeden invalidný zamestnanec, ktorý robí u nás na pol úväzok.

§ 73
Hromadné prepúšťanie
(1) O hromadné prepúšťanie ide, ak zamestnávateľ alebo časť zamestnávateľa rozviaže pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) a b) alebo ak sa pracovný pomer skončí iným spôsobom z dôvodu, ktorý nespočíva v osobe zamestnanca, počas 30 dní
a) najmenej s desiatimi zamestnancami u zamestnávateľa, ktorý zamestnáva viac ako 20 a menej ako 100 zamestnancov,
b) najmenej s 10 % zamestnancov z celkového počtu zamestnancov u zamestnávateľa, ktorý zamestnáva viac ako 100 a menej ako 300 zamestnancov,
c) najmenej s 30 zamestnancami u zamestnávateľa, ktorý zamestnáva viac ako 300 zamestnancov.

(2) S cieľom dosiahnuť dohodu je zamestnávateľ povinný najneskôr jeden mesiac pred začatím hromadného prepúšťania prerokovať so zástupcami zamestnancov ,a ak u zamestnávateľa nepôsobia zástupcovia zamestnancov priamo s dotknutými zamestnancami opatrenia umožňujúce predísť hromadnému prepúšťaniu zamestnancov alebo ho obmedziť, predovšetkým prerokovať možnosť ich umiestnenia vo vhodnom zamestnaní na iných svojich pracoviskách, a to aj po predchádzajúcej príprave, a opatrenia na zmiernenie nepriaznivých dôsledkov hromadného prepúšťania zamestnancov. Na ten účel je zamestnávateľ povinný poskytnúť zástupcom zamestnancov všetky potrebné informácie a písomne ho informovať najmä o

a) dôvodoch hromadného prepúšťania,
b) počte a štruktúre zamestnancov, s ktorými sa má pracovný pomer rozviazať,
c) celkovom počte a štruktúre zamestnancov, ktorých zamestnáva,
d) dobe, počas ktorej sa hromadné prepúšťanie bude uskutočňovať,
e) kritériách na výber zamestnancov, s ktorými sa má pracovný pomer rozviazať.

(3) Odpis písomnej informácie podľa odseku 2 zamestnávateľ doručí súčasne aj Národnému úradu práce.

(4) Zamestnávateľ po prerokovaní hromadného prepúšťania so zástupcami zamestnancov je povinný predložiť písomnú informáciu o výsledku prerokovania

a) Národnému úradu práce,
b) príslušnému odborovému orgánu.
vanessa2
25.06.12,10:11
ja by som bola rada ak niekto ma čas napisať príklad ako vypočítať správne vrátenie odstupného, ked zamestnanec dostane odstupné 31.5.2011vo výške 2 mes.priemer.zárobku /napr. 1000 eur/po 5 týždnov sa chce vrátiť do prace kolko odstupneho musi vratiť, lebo nikde som nenašla na to príklady a riešime tento problem a každý to vypočítal inak, ak by niekto zavesil príklad výpočtu dakujem pekne
Tweety
25.06.12,10:12
ja by som bola rada ak niekto ma čas napisať príklad ako vypočítať správne vrátenie odstupného, ked zamestnanec dostane odstupné 31.5.2011vo výške 2 mes.priemer.zárobku /napr. 1000 eur/po 5 týždnov sa chce vrátiť do prace kolko odstupneho musi vratiť, lebo nikde som nenašla na to príklady a riešime tento problem a každý to vypočítal inak, ak by niekto zavesil príklad výpočtu dakujem pekne
§76
(5) Ak zamestnanec po skončení pracovného pomeru nastúpi opäť k tomu istému zamestnávateľovi alebo k jeho právnemu nástupcovi do pracovného pomeru pred uplynutím času určeného podľa poskytnutého odstupného, je povinný vrátiť odstupné alebo jeho pomernú časť, ak sa so zamestnávateľom nedohodne inak. Pomerná časť odstupného sa určí podľa počtu dní od opätovného nástupu do pracovného pomeru do uplynutia času vyplývajúceho z poskytnutého odstupného.
ivka70
25.06.12,10:27
Cize napr. odstupne bolo za 60 dni, vrati sa po 40 dnoch, teda este 20 dni by cerpal, ma vratit 20/60 z celej sumy.
Ale zamestnavatel sa moze rozhodnut, ze nemusi vracat nic alebo len symbolicku ciastku (teda dohodnu sa na tom).
MGiti
25.06.12,10:33
Ďakujem :)
luckaaal
09.07.12,03:42
Dobry den, chcem si len overit. S odchodneho a odstupneho sa plati aj dan aj odvody.
Je to tak?
Dakujem.
katka50
09.07.12,04:25
Dobry den, chcem si len overit. S odchodneho a odstupneho sa plati aj dan aj odvody.
Je to tak?
Dakujem.
Áno-správne.
luckaaal
09.07.12,04:45
dakujem
nluctovnictvo
09.07.12,05:47
ahojte, prosím vás, neviete mi poradiť, zamestnanec skončil § 69 nevyplatenie mzdy a ma narok na 2 priemerne platy.je to vsak nahrada mzdy, nie odstupne a odchodne, ale v programoch je len odstupne a odchodne, ci to dat ako ostatne nahrady mzdy alebo ako co??idu z toho odvody, je to vymeriavaci zaklad?pracovala len 12 dni a celu vyplatu divne vyratalo s tym, ze su ponizene odvody, asi kôli tým 12 dnom ? prosim pomozte ,dakujem
lenka_bodorova
31.07.12,07:46
som trošku zmetená aké odvody sa vlastne platia z odstupného? Ďakujem
Mila123
31.07.12,07:46
som trošku zmetená aké odvody sa vlastne platia z odstupného? Ďakujem
všetky.....i SP i ZP
vanessa2
31.07.12,08:03
z odstupneho platiš socialne i zdravotné odvody