Jana Motyčková
12.06.12,09:04
1. Môže mať zamestnankyňa príjem poćas materskej?
2. Aké sú oznamovacie povinnosti zamestnávateľa?
3. Aké poistné sa z takéhoto príjmu platí?
4. Môže si uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane?


1. Počas materskej môže mať zamestnankyňa príjem za obdobie, kedy nebola na materskej. Napr. ročnú odmenu, prémiu za minulý mesiac (kedy ešte pracovala) a pod.. Zamestnankyňa by ale nemala mať príjem za bodobie, kedy je na materskej - ak má za určité obdobie príjem, potom za toto obdobie nemá nárok na materské.

2. Príjem počas materskej nezakladá žiadnu osobitnú oznamovaciu povinnosť voči SP ai voči ZP. Príjem sa iba vykáže vo výkazoch poistného a vo výkaze pre DÚ. Pri vyplatení takéhoto príjmu si môže SP vyžiadať informáciu, za ktoré obdobie príjem patril.

3. Ak je zamestnankyňa celý mesiac na materskej, a v tomto mesiaci má zúčtovnaý príjem, z tohoto príjmu sa platí len úrazové poistenie a zdravotné poistenie.
SP : Počas materskej sa poistné do SP neplatí a maximálne vymeriavacie zákaldy na SP sa krátia - keďže počet dní za ktoré sa platí poistné je 0, aj maximálne vymeriavacie základy na SP sú nulové. Odvádza sa iba úrazové poistenie, ktoré nemá stanovené maximum. V Mesačnom výkaze poistnéhosa uvádza údaj Počet dní 0.
ZP : maximálny VZ pre ZP sa pri výpoćte preddavkov nikdy nekráti. čiže aj keď je zamestnankyňa celý mesiac na materskej, maximálny VZ je 2307 € (v r.2012). Preto, ak má vyplatený príjem, z tohoto príjmu platí zdravotné poistenie. Vo Výkaze poistného a príspevkov sa uvádza údaj Počet dní 0.

4. Zamestnankyňa si môže uplatiť nezdaiteľnú časť základu dane, samozrejme musí mať na dané obdobie podpísané vyhlásenie na zdanenie príjmov zo závilsej ćinnosti.
olga84
13.06.12,10:06
Dobrý deň. Prosím o odpoveď na otázky:
1. Zamestnankyňa je práceneschopná od apríla 2012 naďalej. Počas PN skončila PPV dohodou k 11.5.2012. Ostala jej nevyčerpaná dovolenka. Platia sa odvody do SP a ZP za mesiac máj?
2. Zamestnankyňa je na rodičovskej dovolenke od marca 2012. PPV na dobu určitú končí v auguste 2012. Ostala jej nevyčerpaná dovolenka. Môže sa preplatiť pri ukončení PPV a aké odvody sa platia v tomto prípade?
3. Aké sú iné povinnosti pri obidvoch prípadoch okrem odhlásenia zamestnanca zo SP a ZP?
Ďakujem za odpovede.
Jozef Mihál
13.06.12,14:15
1. Z uvedeného príjmu sa platí len úrazové poistenie do SP a zdravotné poistenie.

2. Áno, nevyčerpaná dovolenka sa pri ukončení pracovného pomeru môže preplatiť (http://www.porada.sk/t192567-zakonnik-prace-a-116-nahrada-mzdy-za-dovolenku.html). Odvody rovnako ako v prvom prípade.

3. Pokiaľ ide o vzťah voči SP a ZP žiadne, len odhlásenie zamestnankýň z týchto inštitúcií.
olga84
14.06.12,08:19
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Opýtam sa ešte ohľadom rodičovskej dovolenky. Po ukončení MD som nahlásila tieto zmeny:
ZP: kód 1O - K 25.03.2012 koniec MD
2 - K 25.03.2012 odhláška so ZP /začiatok rodič. dovolenky/
1C - Z 26.032012 začiatok rodič. príspevku

SP: zmena - skončenie MD 25.03.2012
vznik prerušenia - začiatok rodič. dovolenky 26.03.2012

V auguste pri skončení PPV /bude preplatená dovolenka/ nahlásim:
ZP: kód 2Y - Z 31.08.2012
2Y - K 31.08.2012
odhlášku nedávam, bola po ukončení MD 25.03.2012
koniec rodičovského príspevku si nahlási sama

SP: zánik prerušenia - koniec rodič. dovolenky 31.08.2012
odhláška zo SP - 31.08.2012

Je to správne?
Jana Motyčková
14.06.12,08:55
K príjmu vyplatenému po skončení RD a pracovného pomeru som dala samostatnú tému :http://www.porada.sk/t196028-skoncenie-rd-a-pracovneho-pomeru-a-preplatenie-nevycerpanej-dovolenky-odstupneho.html

olga84 :
Správne - ten dátum v SP 31.8., ak 31.8. končí pracovný pomer.
MáriaPaM
03.08.12,19:54
1. Zamestnankyňa je na materskej. Môže mať príjem na dohodu o vykonaní práce, samozrejme inú ako má v pracovnej zmluve?
2. Z tejto dohody odvody ako z každej inej, neovplyvnené tým že je na materskej?
3. Má podpísané vyhlásenie k HPP, na základe toho môžem uplatniť NČZD?
Jana Motyčková
04.08.12,16:05
Všetky tri odpovede sú áno. (Predbežne platí do konca roku 2012. Potom treba sledovať zmeny legislatívy).
mikejla
08.08.12,08:26
Zamestnankyňa bola od 14.3.2012 na PN, dňa 8.5. 2012 nastúpila na MD a dňa 30.6.2012 sme jej ukončili PP na dobu určitú a preplatili aj nevyčerpanú dovolenku. Ovplyvní jej to výplatu MD? Aké odvody sa platia z tohoto príjmu ?
Ďakujem
Jana Motyčková
08.08.12,08:59
Preplatenie nevyčerpanej dovolenky neovplyvní materské. Ak jej to zúčtujete za 6. mesiac, odvody sú uvedené v bode 3 prvého príspevku. Ak jej to zúčtujete až v neskôr (v 7., 8. mesiaci, budú sa z toho platiť preddavky do ZP a do SP sa príjem rozpoćíta na obdobie od 1/2012 do 6/2012, s tým, že za obdobie, kedy bola na PN alebo materskej bude vypočítaný iba odvod na ÚP. Viď nejakú tému k príjmu po skončení pracovnéo pomeru.
mikejla
13.08.12,07:23
SZČO je na materskej, môže mať príjem? (nemá zamestnancov, živnosť vykonáva sama) Odvody do ZP a SP platí aj počas MD a predtým 2 mesiace PN?
Jana Motyčková
13.08.12,10:30
SZČO počas poberania materského môže mať príjem. Počas poberania materského neplatí SP ani preddavky do ZP. Treba dať pozor pri skončení poberania materského - ak vykonáva činnosť szčo, od nasledujúceho dňa musí začať platiť poistné do SP a preddavky do ZP, aj keď bude poberať rodičovský príspevok. Na preddavky do ZP sa počas poberania RP nevzťahuje minimálny základ.
veronikasad
13.08.12,10:36
SZČO počas poberania materského môže mať príjem. Počas poberania materského neplatí SP ani preddavky do ZP. Treba dať pozor pri skončení poberania materského - ak vykonáva činnosť szčo, od nasledujúceho dňa musí začať platiť poistné do SP a preddavky do ZP, aj keď bude poberať rodičovský príspevok. Na preddavky do ZP sa počas poberania RP nevzťahuje minimálny základ.
Janka, čo sa rozumie vetou "ak vykonáva činnosť SZČO" ? Mám kaderníčku, ktorá je na rod.dovolenke, počas RD prácu vykonáva dohodárka. Je povinným platitelom odvodov, ak jej príjem presiahol 12-násobok min.vymer.základu ?
Jana Motyčková
13.08.12,10:45
Nemám informáciu, čo SP považuje za nevykonávanie szč.
Podstatné je, že treba dať vyhlásenie o tom, že nevykonáva činnosť szčo. Možno by bolo dobré dať dopyt, či je toto považované za vykonávanie činnosti szčo.
veronikasad
13.08.12,10:49
Nemám informáciu, čo SP považuje za nevykonávanie szč.
Podstatné je, že treba dať vyhlásenie o tom, že nevykonáva činnosť szčo. Možno by bolo dobré dať dopyt, či je toto považované za vykonávanie činnosti szčo.
Totižto ona podpísala v SP nejaké vyhlásenie a odvody neplatí. Mne sa to nezdá, lebo prevádzka funguje a má príjem. Má tam len dohodárku. Preddavky do ZP sú mi jasné.
Jana Motyčková
13.08.12,10:52
Ja by som to skôr považovala za vykonávnie szč (aj keď prostredníctvom zamestnancov), ale chcelo by to dopyt.
veronikasad
13.08.12,10:53
Ja by som to skôr považovala za vykonávnie szč (aj keď prostredníctvom zamestnancov), ale chcelo by to dopyt.
Janka, ďakujem za odpoveď.
Lubinka01
16.08.12,08:13
Dobrý deň, prosím vás, odkedy platí tento zákon? Ďakujem za odpoveď :)
Jana Motyčková
16.08.12,08:39
Ktorý zákon, resp. čo z neho máte na mysli?
Lubinka01
23.08.12,05:09
Dobrý deň, myslím tým to, že nemôže mať príjem počas MD, ale keď sa na to tak pozerám - asi "odfurt" to tak platí, však...
Jana Motyčková
23.08.12,05:20
Platí odfurt, ale trochu iným spôsobom.
Do r.2010 nemohol zamestnanec počas materskej vykonávať činnosť z ktorej bol nemocenky poistený. Čiže z prijmom, ak to nebolo za činnosť problém nebol - napr. mohol mať príjem zo sociálneho fondu a pod., mohol mať aj príjem za obdobie pred materskou vyplatený počas materskej (ročné odmeny).
Od r.2011 už nemôže mať príjem za obdobie, kedy je na materskej, ktorý je VZ pre nemocenské poistenie. Teda môže mať odmenu za obdobie pred materskou (ročná odmena a pod.) ale je problém napr. s príspevkom zo SF pri narodení dieťaťa.
Stále môže vykonávať činnosť na základe dohôd.
Lubinka01
23.08.12,05:43
A ako by to bolo s "príspevkom pri narodení dieťaťa", ktorý sa platí z nákladových miezd, nie zo SF - vyplatí sa jej po predložení rodného listu dieťaťa - teda už v období, kedy je na MD. Och, firma prispeje, ženy sú nadšené a len tento štát to strašne komplikuje ...
Jana Motyčková
23.08.12,09:44
To je problém súčasného zákona. Podľa zákona nemá nárok na materské za obdobie, za ktoré má nárok na príjem - aj tento príjem vyplatený z nákladov. V takýchto prípadoch SP môže kontaktovať zamestnávateľa, aby uviedol za aké obdobie bol príjem vyplatený - tu je vhodné aby zamestnávateľ uviedol krátke obdobie (jeden deň - napr. deň narodenia dieťaťa) alebo ak sa dá, obdobie pred materskou.
Neviem, do akej miery to SP kontroluje (vedia, že je to nezmysel) - stretávam sa väčšinu s dopytmi zo strany SP na príjem vyplatený počas práceneschopnosti.
rrrrr
23.08.12,14:30
p. Motyckova co ste uviedli v prispevku co sa tyka ZP a prijem pocas MD, ez sa uvadza pocet dni nula, ste mysleli mesacny vykaz na ZP a nie vykaz poistneho a prispevkov,ze?
Jana Motyčková
24.08.12,05:11
V mesačnm výkaze do ZP sa uvádza 0.
rrrrr
24.08.12,10:47
Komunikovala som z jendotlivymi ZP a kazdy tvrdi ine. ako ich presvedcit? kde to je jasne napisane? dakujem
Magma
30.08.12,07:10
Zamestnankyňa je na rodičovskej dovolenke, dostala príspevok zo sociálneho fondu, nakoľko sa zúčastnila regeneračného pobytu. Zo ZP je odhlásená, v SP má prerušenie poistenia.
Viete mi poradiť ako mám postupovať pri výplate príspevku? Myslím na ZP a SP.
Ďakujem
Jana Motyčková
30.08.12,08:41
Keďźe ide o úplne iný problém, odpoveď som dala do samostatnej témy :
http://www.porada.sk/t199990-prijem-pocas-rodicovskej-dovolenky.html
milanr
13.11.12,07:24
Zamestnankyňa nastúpila v 10/2012 na materskú dovolenku a poberá materské. Zamestnávateľ jej v 12/2012 poskytne nepeňažný príjem zo sociálneho fondu vo forme poukážky. Aké odvody a daň je potrebné z uvedeného príjmu odviesť? Ovplyvní tento príjem výplatu materského zo sociálnej poisťovne? Ďakujem
Jana Motyčková
13.11.12,19:54
milanr : to by som nerobila, mohla by prísť o materské.
Inak do SP len ÚP, ZP celé, daň štandardne, čiže ak má podpísané vyhlásenie, čo asi má, tak si uplatní nezdaniteľnú časť.
milanr
14.11.12,08:24
milanr : to by som nerobila, mohla by prísť o materské.
Inak do SP len ÚP, ZP celé, daň štandardne, čiže ak má podpísané vyhlásenie, čo asi má, tak si uplatní nezdaniteľnú časť.

Ďakujem za odpoveď. Takže zvážime, či sa oplatí dať jej poukážku v malej sume, keď bude riskovať výplatu materského za daný mesiac.
Ešte sa chcem opýtať, ako postupovať v prípade, že nepeňažný príjem zo SF vo forme poukážky poskytneme zamestnancovi, ktorý je celý mesiac DPN a nemocenské mu vypláca SP. Predpokladám, že do SP len ÚP, ZP celé a daň podľa podpísaného Vyhlásenia - postup ako pri materskej, ale neohrozí mu tento nepeňažný príjem tiež výplatu nemocenského zo SP za daný mesiac? Ďakujem.
Jana Motyčková
14.11.12,09:16
Možno, ak by sa to dalo dať na manžela...
Ak ten príjem poskytnete, tak platíte ÚP a ZP, daň štandardne. Rovnako ako pri materskej príjem ohrozí poskytovanie nemocenského.
Aj pri materskom aj pri nemocenskom od vás SP môže žiadať informáciu o tom, za aké obdobie je príjem poskytnutý. Ak uvediete len, že za 1 deň (a viete si to odôvodniť), príde o materské nemocenské za tento 1 deň. Ak uvediete, źe za 6 mesiacov, príde o dávky za 6 mesiacov.
milanr
14.11.12,12:52
Ďakujem za odpoveď, zvážime možnosť dať zamestnancovi poukážku až po skončení DPN. Je možné mu poskytnúť nepeňažný príjem v mesiaci, v ktorom skončí DPN, ak časť mesiaca už odpracuje?
Jana Motyčková
14.11.12,13:06
Áno je to možné, ale treba to "definovať" ako príjem poskytnutý za odobie po skončení PN. Ale myslím si, že v tomto prípade to nikto zisťovať nebude.
promont maja
12.12.12,09:33
Osoba na materskej dovolenky má príjmy z prenájmu. Neohrozí jej to materské? Je nezamestnaná a materské sa jej vypláca na základe dobrovoľného nemocenského poistenia.
jarkra
14.12.12,19:19
Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať, na základe akých paragrafov sa platí z príjmu poskytnutého zamestnankyni na materskej len úrazové poistenie. Som na materskej a bude mi vyplatené odstupné pri skončení pracovného pomeru. Podľa informácií zo Sociálnej poisťovne mi za tento mesiac nebude poskytnuté materské.
Podľa § 30 Zamestnanec má nárok na nemocenskú dávku, ak
a) splnil podmienky ustanovené na vznik nároku na nemocenskú dávku počas trvania nemocenského poistenia alebo po jeho zániku v ochrannej lehote a
b) nemá príjem, ktorý sa považuje za vymeriavací základ podľa § 138 ods. 1 za obdobie, v ktorom nevykonáva činnosť zamestnanca z dôvodov uvedených v § 33 ods. 1, § 39 ods. 1, § 48 ods. 1 a § 49 ods. 1.
Podľa § 138 ods. (13) Ak nemocenské poistenie, dôchodkové poistenie a poistenie v nezamestnanosti trvalo len časť kalendárneho mesiaca alebo v kalendárnom mesiaci sú obdobia podľa § 140, vymeriavací základ uvedený v odsekoch 5 až 7, 9 a 10 sa upraví podľa počtu dní, za ktoré sa platí poistné. Vymeriavací základ pripadajúci na jeden deň sa zaokrúhľuje na najbližší eurocent nadol.
Podľa § 140 (1) Zamestnanec nie je povinný platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti
a) v období, počas ktorého sa im poskytuje materské.

Tým, že budem mať príjem, nevznikne mi nárok na materské a materské mi nebude poskytnuté, nemôžem sa seba použiť § 140 a budem povinná platiť poistné?

Ďakujem za odpoveď.
Jana Motyčková
15.12.12,15:03
Len ÚP počas poberania materského sa platí z toho dôbodu, že na ostatné poistenia sa vzťahuje krátený - nulový maximálny VZ. Ak materské poberať nebudete, potom max, VZ by sa krátiť nemal.
Počula som už o tomto postoji SP - že pri vyplatení odstupného počas poberania materského nevyplatia za tento mesiac materské. Ja by som sa voči tomuto odvolala- odstupné sa poskytuje pri skončení pracovného pomeru. Ak by sme išli podľa zákona nárok na materské nie je za obdobie materskej, za ktoré je príjem. Obdobím, za ktoré je príjem ale podľa môjho názoru nie je celý mesiac, ale keďže odstupné sa vypláca pri skončení prac. pomeru, tak je to maximálne deň skončenia prac. pomeru.
jarkra
15.12.12,15:49
A nie je mozne na 1 den pocas materskej nastupit do prace a k tomuto dnu bude ukonceny pravny pomer. No a potom budem pokracovat v materskej dovolenke. Vobec neviem, ako by som to vyplatenie odstupneho mala uviest v mesacnom vykaze, resp. aky pocet dni tam uvediem? Poslala som uz dopyt aj do Socialnej poistovne, no neviem ci ich odpovede sa chapu ako vyklad zakona.
Jana Motyčková
15.12.12,16:15
Normálne by bolo, keby materské nebolo krátené kôli odstupnému.
Materská dovolenka je jedna vec, materské druhá. Uvedený spôsob by sa teoreticky dal použiť, ale bude to tiež tak, že nárok na materské nebude v ten jeden deň - myslím tým, že v poberaní materského sa bude ďalej pokračovať - nepôjde o skončenie poberania materského a začiatok poberania nového materského. Počkala by som si na tú odpoveď zo SP.
vijan
07.02.13,20:10
Dobrý deň pani Motyčková, ako je to s odvodmi od 1.1.2013 ak žena počas materskej dovolenky pracuje na dohodu o vykonaní práce alebo dohodu o pracovnej činnosti? Treba ju prihlásiť do SP a ZP a platiť za ňu odvody? Ak áno, aké a v akej výške?
Jozef Mihál
08.02.13,09:32
Dobrý deň pani Motyčková, ako je to s odvodmi od 1.1.2013 ak žena počas materskej dovolenky pracuje na dohodu o vykonaní práce alebo dohodu o pracovnej činnosti? Treba ju prihlásiť do SP a ZP a platiť za ňu odvody? Ak áno, aké a v akej výške?

Odpoveď nájdete už v tejto téme:

http://www.porada.sk/t209142-odvody-z-dohod-najcastejsie-otazky.html#post2246176

Poprosím, pomôžte nám udržať prehľad a poriadok v témach, nezadávajte preto otázky duplicitne do viacerých tém, ďakujem za pochopenie.
NAVA
19.02.13,20:14
Dobrý večer, chcela by som sa poradiť osoba na materskej dovolenke do 16.02.2012 potom od 17.02.2012 na rodičovskom .Počas januára 2012 mala príjem z dohody. Môže si v daňovom priznaní uplatniť NČZD za celý rok a zaplatenú daň z dohody jej vrátia? Ďakujem.
Jozef Mihál
20.02.13,10:33
Áno, môže.
mblaskova
06.03.13,09:30
Dobry den,

chcela by som Vas poziadat o radu, ako postupovat.
Mam zamestnankynu, ktora odisla k 30.1.2013 na matersku dovolenku. Vo februari by sme jej chceli za januar este doplatit odmenu - za pracu, ktoru odrobila pred nastupom na matersku (aby neprisla o matersku za februar).
Akym sposobom vypocitat odvody a co vsetko sa z tohto prijmu plati? V materialoch zo skolenia som nasla, ze by sa jej mal tento prijem rozpocitat na mesiace v poslednom roku, cize v mojom pripade len na ten januar? Vykazem ju potom vo vykaze poistneho a prispevkov? Plati sa z tejto odmeny aj ZP a dan?

Dakujem.

Martina
Jana Motyčková
06.03.13,13:42
Počas materskej jej naďalej poistenie v SP trvá. Preto sa príjem nerozpočítava na nejaké minulé obdobie. Príjem sa na minulé obdobia rozpočítava, iba ak ide o príjem vyplatený po skončení poistenia, čo nie je tento prípad.
Pre tento prípad platí to, čo je uvedené v prvom príspevku - až na maximálny VZ, ktorý je v r.2013 v inej sume.
mblaskova
06.03.13,14:25
Cize plati UP, ZP a dan.

Dakujem. M.
lulu1
18.03.13,19:56
a
milanr
14.05.13,08:27
Dobrý deň, mám otázku k príjmu počas materskej  dovolenky:
Zamestnankyňa má u zamestnávateľa 2 právne vzťahy ako zamestnanec s pravidelným príjmom. Z pracovného pomeru nastúpi na materskú dovolenku a uplatní si nárok na materské. Druhý právny vzťah jej trvá naďalej a je jej z neho vyplácaná pravidelná odmena – nárok na materské si z tohto PV neuplatní. Zamestnávateľ oznámi nástup na MD na RLFO. Z odmeny vyplácanej z druhého PV platí zamestnávateľ  iba ZP+ÚP a zamestnankyňa ZP+daň (podľa podpísaného Vyhlásenia). Do zdravotnej poisťovne zamestnávateľ oznámi nástup na MD (kód 1O), kód 2 (zamestnanec) stále trvá. Príjem z druhého PV neovplyvní výplatu materského z pracovného pomeru? Inštitút materskej dovolenky sa vzťahuje iba na pracovný pomer, iné právne vzťahy MD nepoznajú?
Ďakujem za odpoveď.
Jozef Mihál
14.05.13,12:21
Pri posudzovaní podľa § 30 zákona sa skúma, či poberateľka materského má súčasne príjem z toho právneho vzťahu, na základe ktorého poberá materské. Ak má počas materského príjem z takého vzťahu, z ktorého materské nepoberá, nárok na materské z prvého vzťahu jej trvá.

Nárok na materskú dovolenku priznáva Zákonník práce len osobám v pracovnom pomere.

DanielaSL
01.07.13,15:07
Zamestnankyňa je na MD , táto by jej mala skončiť začiatkom októbra. Ponúka sa jej však nové zamestnanie ..ale musela by nastúpiť od začiatku septembra.
1. Ako je to s ukončením pracovného pomeru, keď je na MD?
2. A ako to bude , keď sa zamestná od 2.9. ? MD zanikne?
3. Ešte otázka k nie tejto zamestnankyni... nástup na MD sa nejako osobitne nahlasuje na SP a ZP?
Ďakujem.
Jozef Mihál
02.07.13,12:33
1. Dohodou môže ukončiť súčasný pracovný pomer aj keď to bude v čase materskej dovolenky.

2. V novom zamestnaní bude pokračovať od prvého dňa materskou. Ak by však nastúpila aj do reálnej práce, nárok na materské zo SP jej zanikne.

3. Áno.
DanielaSL
02.07.13,15:58
Ďakujem Jozef..práve že nastupuje reálne pracovať... takže dňom nástupu materská sa ukončí.
eva6459
21.01.14,14:35
Zamestnankyňa, ktorá je na materskej bude mať nepeňažný príjem. Počas poberania materskej nie je povinná platiť poistné na sociálne poistenie. Ako je to s preddavkom na zdravotné poistenie ? Nakoľko pôjde o nepeňažný príjem uplatníme § 35 ods. 3 písm. a) zákona o dani z príjmov a preddavok na daň nezrazíme. Môže postupovať tak, že nezrazíme ani preddavok na zdravotné poistenie a ak zamestnankyňa bude povinná podať daňové priznanie zdravotné poistenie sa vysporiada v rámci ročného zúčtovania zdravotného poistenia ?
Jana Motyčková
21.01.14,17:00
Zákon o ZP takýto postup neumožňuje, ak by sa preddavok na ZP nezrazil a nevykázal, do rzzp sa to nedostane. Ak by sa vykázal a nezrazil (nie je z čoho), tak je to pohľadávka zamestnávateľa voći zamestnancovi.
Čiže mali by ste ZP odviesť a napr. žiadať o zaplatenie poistného do pokladne.
michelle84
11.02.14,09:51
Prosím Vás. Zamestnanec ide na materskú dovolenku. Môže počas poberania materského a rodičovského príspevku prenajímať byť a poberať z neho príjmy? Nepozastaví sa materské a rodičovský príspevok? Bude povinnosť platiť preddavky na zdravotné a sociálne poistenie? Daň vysporiada v daňovom priznaní po skončení roka, predpokladám. Ďakujem veľmi pekne.
Jozef Mihál
14.02.14,09:54
Počas MD a RD môže mať príjem z prenájmu bytu bez akýchkoľvek problémov.

Z príjmu z prenájmu sa neplatí poistné, žiadne.

Daň si vysporiada v daňovom priznaní, zdaňuje sa príjem nad 500 eur.
hcm
20.02.14,16:54
Zamestnankyni sa počas materskej dovolenky (§ 166 zákona 311/2001) neposkytuje materské (§ 48 zákona 461/2003).
Ako sa posudzujú dni materskej dovolenky počas ktorých sa neposkytuje materské ?
Nejedná sa o vylúčenú dobu (§ 140 zákona 461/2003) a nemalo by sa jednať ani o prerušenie (§ 26 zákona 461/2003), kedže zamestnankyňa nečerpá osobné voľno, ale má materskú dovolenku.
Ďakujem
Jana Motyčková
20.02.14,18:52
Nie je to vylúčená doba podľa §140, ani prerušenie. Ak nemá ani vypísanú PN, tak by sa počet dní vo výkaze nemal znižovať. Vo výkaze potom bude napr. 31 dní a 0 VZ.
Má to dôsledky pre prípadný výpočet DVZ v budúcnosti.
samo zv
10.11.14,07:12
Zamestnávateľ prepláca zamestnankyni na MD, poberajúcej materské nevyčerpanú dovolenku z dôvodu ukončenia prac. pomeru dohodnutého na určitú dobu. Odvody len do ZP a úrazové do SP? Môže jej soc. poisť. nejako krátiť materské z titulu preplatenia dovolenky v mesiaci, v ktorom bola celý čas na MD?
Jana Motyčková
10.11.14,13:37
Odvody sú len ÚP a ZP. Ak materská začala po 1.1.2014, tak už je v súčasnosti povolený príjem počas materskej, len nemôže byť za vykonanú prácu. Preplatenie nevyčerpanej dovolenky nie je za vykonanú prácu, materské jej nebudú krátiť.
samo zv
10.11.14,17:56
Veľmi pekne ďakujem za skorú odpoveď, ale ešte tejto zamestnankyni potrebujeme preplatiť 15,5 hodín nadčasov z marca, kedy nečakane nastúpila na PN (potom z PN rovno na MD). Ako to čo najinteligentnejšie "zniesť zo sveta".
Jana Motyčková
11.11.14,12:58
Môžete jej to preplatiť, nie je to za prácu vykonanú počas PN alebo materskej.
saman
24.01.15,15:45
Dobry den,

ak by som si zalozila zivnost pocas materskej,ale nevykazovala by som ziaden zisk (zivnost by bola neaktivna a neskor aj oficialne so ziadostou pozastavena),mala by som povinnost nieco odvadzat do zdravotnej a socialnej poistovne? Ak ano,kolko? Pripadne ako si to vypocitat- z platu? Z vysky materskej?
Mohlo by to mat vplyv na vypocet/priznanie materskej,kedze som len teraz nastupila a vypocet denneho vymeru stale cakam? Dakujem
Jana Motyčková
25.01.15,08:30
Živnosť môže trvať počas poberania materského, szčo môže aj počas tejto doby poberať príjem a vykonávať činnosť szčo. Novozaložená živnosť nemá vplyv na výpočet DVZ, s výnimkou prípadu, že by ste boli v r. 2013, 2014 už povinne poistená ako szčo a teraz znovu zakadáte živnosť pred nástupom na materskú.

SP : Počas poberania materského poistné do SP neplatíte. Otázkou je, načo si chcete zakladať neaktívnu živnosť, ktorú potom pozastavíte?
ZP : počas poberania materského preddavky neplatíte. Ak ale budete mať príjmy, poistné sa doplatí podľa skutočného VZ na základe údajov v DP v ročnom zúčtovaní zdravotného poistenia za rok 2015 - to vyčísli ZP niekedy v auguste/septembri r. 2016


Po skončení poberania materského sa situácia v platení môže zmeniť, to závisí od toho, či ste mali príjmy podľa § 6 ods. 1 a 2 okrem osobnej asistencie (v daňovom priznaní za rok 2013 pre ZP, resp. 2014 pre SP).
veronika1
02.02.15,21:18
1. Zamestankyni na MD mám vyplatiť odmenu, ktorá sa vyhodnocuje a vypláca všetkým zamestncom polročne, a v jej prípade je to odmena , ktorá sa týka iba obdobia ked ešte pracovala a nebola na MD. Možem jej túto odmenu vyplati? Aké odvody do SP jej pôjdu? Nie je potrebné túto odmenu rozpočítať na mesiace, predošlého roka, kedy ešte pracovala?

2. Ďalšia zamestnankyňa je na RD a k 31.1.2015 jej končí aj doba určitá. Potrebujem jej preplatiť nevyčerpanú dovolenku. Aké odvody do SP pôjdu? Je potrebné rozrátať tento príjem na mesiace minulého roka,kedy ešte bola nemocenský poistená?
Jana Motyčková
05.02.15,18:17
1. Môžete. V SP jej poistenie beží, príjem teda nerozpočítavate na minulé obdobie, vykazuje sa v aktuálnom mesačnom výkaze poistného. Má vylúčenú povinnosť platiť poistné, t.j. vo výkaze bude 0 dní, VZ a poistné bude mať iba na úrazové poistenie.
2.V tomto prípade sa rozpočítava na dobu poistenia v poslednom roku, kedy poistená bola (môže byť aj na dobu MD). Niekde tu bola k tomu celá téma.

Tu je k tomu staršia téma, ale v podstate to platí : http://www.porada.sk/t196028-skoncenie-rd-a-pracovneho-pomeru-a-preplatenie-nevycerpanej-dovolenky-odstupneho.html
katka s.
21.04.15,13:13
Dobrý deň. V rámci projektu "Rodina a práca" chceme zamestnať mamičky.

1. Jedna ešte poberá materské.

2.Druhá už poberá rodičovský príspevok.

Môžu obidve pracovať na pracovnú zmluvu (nie dohodu)? Ako to bude s odvodmi u obidvoch? Ako to bude s odpočít. položkou na manželku u manžela v RZ za rok 2015? Aby nakoniec neprišli o celú nezd. časť. Ďakujem.
Jana Motyčková
22.04.15,05:52
Obe môžu pracovať na pracovnú zmluvu.
Počas poberania materského sa bude platiť iba poistné na ÚP a ZP. Keď materské skončí a počas poberania RP sa platí všetko poistné.
Príjem z pracovnej zmluvy (aj materské) ponižuje nezdaniteľnú časť na manželku v RZD manžela.
Analytik1
03.11.16,09:04
Dobrý deň, chcem sa spýtať, môže si poslankyňa obecného úradu (mandát) čerpať materskú dovolenku ? treba to oznamovať Sociálnej poisťovne cez RLFO Zmena ?
Jana Motyčková
03.11.16,09:59
Nemôže. Ale môže žiadať o materské, ak je prihlásená s pravidelným príjmom a nebude mať v tom čase odmenu poslanca.
Aj v prípade, že žiada, aj v prípade, že nežiada o materské RL zmena do SP nejde.
Analytik1
03.11.16,10:12
Môžem sa spýtať na základe čoho to vyplýva ? Ak si to vysvetľujem správne ... V zákone o obecnom zriadení nenachádzam odvolávku nato, že by sa mali na poslanca uplatňovať ustanovenia Zákonníka práce, konkrétne § 166...avšak spadá na poslanca aj zákon 552/2003 ? Ten hovorí, že na pracovnoprávne vzťahy zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme sa vzťahuje Zákonník práce, ak tento zákon alebo osobitný predpis2) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-552#f2959909) neustanovuje inak. Ale tiež že zamestnanec podľa tohto zákona je fyzická osoba, ktorá je v pracovnoprávnom vzťahu k zamestnávateľovi uvedenému v § 1 ods. 2 pri výkone práce vo verejnom záujme, ako aj štatutárny orgán, ktorý je v pracovnoprávnom vzťahu k zamestnávateľovi. Čiže výkon funkcie poslanca nie je pracovnopránym vzťahom a teda sa na neho nevzťahujú ani ustanovenia Zákonníka práce ?
Jana Motyčková
03.11.16,11:17
Výkon funkcie poslanca nespadá pod zákon 552/2003. Nejde o výkon práce vo verejnom záujme. Ide o výkon funkcie podľa zákona 369/1990 Z.z.. Na výkon funkcie sa neuzatvára pracovnoprávny vzťah a podľa zákona 552/2003 Z.z. je zamestnancom osoba v pracovnoprávnom vzťahu k zamestnávateľovi.
Šimúnová Iveta
02.10.19,07:36
Dobrý deň, môže mať matka na materskej dovolenke príjem zo závislej činnosti napr. z DoPČ uzatvorenej počas trvania materskej. Nárok na
dávku materské jej vznikol z nemocenského poistenia u iného zamestnávateľa.
Vopred ďakujem.
Iveta Matlovičová
02.10.19,10:33
Dobrý deň, môže mať matka na materskej dovolenke príjem zo závislej činnosti napr. z DoPČ uzatvorenej počas trvania materskej. Nárok na
dávku materské jej vznikol z nemocenského poistenia u iného zamestnávateľa.
Vopred ďakujem.

súčasná právna úprava to nevylučuje
KSUKE
19.11.19,21:27
Dobrý deň, môžme našu zamestnankyńu, ktorá je na MD zamestnať na dohodu o pracovnej činnosti aj počas MD?
Iveta Matlovičová
20.11.19,09:01
Dobrý deň, môžme našu zamestnankyńu, ktorá je na MD zamestnať na dohodu o pracovnej činnosti aj počas MD?
mozete, ale dohodnite si iny druh prace, ako je na pracovnej zmluve
KSUKE
20.11.19,20:27
Ďakujem za odpoveď, to znamená, že ju aj prihlásime do SP a ZP ako dohodárku s pravidelným príjmom a platí sa všetko poistné?
Iveta Matlovičová
21.11.19,06:33
Ďakujem za odpoveď, to znamená, že ju aj prihlásime do SP a ZP ako dohodárku s pravidelným príjmom a platí sa všetko poistné?

prihlasite ju ako dohodarku a platite ZP a na ucely socialneho poistenia len ÚP (v období, kedy poberá materské ide totiž o vylucitelnu dobu), ak by robila na dohodu aj po ukonceni materskeho, tak platit sa budu vsetky odvody
ABD
22.06.20,19:09
Otec, ktorý poberá materské z pracovného pomeru, má v tej istej firme - popri materskej - uzatvorenú aj dohodu o vykonaní práce. V nej má dohodnutú aj možnosť vyslania na prac.cestu vrátane cestovných náhrad. Ak teda pôjde na služobnú cestu na 3 dni, musí to oznámiť v SP a pozastavia mu na tie dni poberanie materského? Ďakujem.
Jana Motyčková
23.06.20,13:02
Takáto povinnosť počas poberania materského nie je. Pri materskom sa nevyžaduje osobná celodenná starostlivosť o dieťa, iba starostlivosť, ktorá dokonca môže byť zabezpečená poskytovaním inou osobou (ani matke nevezmú materské, ak je napr. preukázateľne hospitalizovaná).
ErikaDP
14.08.20,07:32
Dobrý deň,
otázka k: Príjem počas materskej v inej firme, a starostlivosť o dieťa
situácia: od 27.7.2020 sme uzatvorili pracovný pomer ( plný pracovný čas) s vtedy už tehotnou zamestnankyňou. Menovanej stále trvá súbežne aj predošlý pracovný pomer. U predošlého zamestnávateľa si čerpá riadnu dovolenku na zotavenie. U nás jej nevznikol nárok na materské ( odpracovala u nás len pár dní). Materské si uplatňuje u predošlého zamestnávateľa, na materskú nastúpi od 20.8.2020.
Pokiaľ to stav dovolí, bude menovaná pred aj po pôrode vykonávať u nás prácu ale v skrátenom úväzku, s nižším príjmom ( súbežne popri materskej, ktorú si uplatňuje u predošlého zamestnávateľa) .
Mám pochybnosti:
- keďže materská je náhrada za výpadok príjmu pred vznikom nároku na materské , ktorý poberateľka mala pred nástupom na materskú, neviem, či nebude problém v tom, že poberá naďalej príjem ( od nás, z ktorého si síce nečerpá materské) ale mala ho už pred 20.8.2020.
- ako sociálna poisťovňa posudzuje starostlivosť o dieťa ( v zákone o soc poistení to nie je zadefinované, v zákone o rodič. príspevku je to pojaté širšie - starostlivosť môže byť zabezpečená inou osobou, ale soc. poisťovňa toto vraj neuznáva ako starostlivosť ?
- ako splniť oznamovacie povinnosti v našej firme ( keď od nás nenastupuje na materskú, ale je na materskej z inej formy, u nás jej trvá pracovný pomer ale v deň keď nastúpi na materskú nahlasujeme vylúčené doby aj u nás? Mení sa nejako oznamovacia povinnosť keď popri materskej z inej firmy u nás časť obdobia bude mať príjem (znížený oproti obdobiu pred materskou) a časť obdobia ( pôrod, šestonedelie ) nebude mať príjem, nebude v práci ani na ten skrátený úväzok.

Konrétne:
- trvajúci pracovný pomer v inej firme ( poistená viac ako 270 dní), od 20.8.2020 si u nich uplatňuje nárok na materské
- súbežne u nás pracovný pomer od 27.7.2020 - trvá, pričom v čase 27.7.2020-19.8.2020 je na plný úväzok 8 hodín denne , a od 20.8.2020 je uzatvorený dodatok na obdobie trvania materskej dovolenky na skrátený úväzok v rozsahu od 0 hod do max 2 hodiny denne s tým že dochádzka bude nepravidelná, podľa možností zamestnankyne s ohľadom na dobu pôrodu zabezpečenie starostlivosti o dieťa.
Neviem či správne tieto úvahy:
- nárok na materské jej nezanikne, lebo nepoberá prijem z pomeru z ktorého si uplatňuje materské
- nárok na materské jej nezanikne, lebo má síce príjem z pracovného pomeru ktorý jej u nás už trval v čase vzniku nároku na materské v inej firme ale prijem jej oproti obdobiu pred materskou klesne ( z plného na štvrtinový) , čiže nástupom na matesku z inej firmy strati ¾ príjmu u nás
- starostlivosť o dieťa ako podmienka nároku na materské je splnená, lebo výkon práce (2h) spolu s časom stráveným cestou do zamestnania (1hod) bude maximálne 3 hodiny denne a za ten čas sa o dieťa postará otec alebo stará matka dieťaťa
- sociálna: v deň 20.8.2020 oznámime sociálnej poisťovni vylúčenú dobu z dôvodu materskej ( aj keď je to materská z inej firmy oznamujeme aj my) a z príjmu – ak bude mať- plaltíme len úrazové poistenie
- zdravotná - obdobie keď popri materskej má u nás príjem na skrátený úväzok: neoznamujeme nič
- zdravotná - obdobie keď popri materskej nemá ani u nás príjem ,nechodí do práce ( obdobie pôrodu, šestonedelia), len jej trvá pomer u nás , oznamujeme koniec kategórie zamestnanca a začiatok 1O ?

Ďakujem Erika DP
Jana Motyčková
14.08.20,13:41
Očíslovala som kvôli odpovediam



Mám pochybnosti:
1 - keďže materská je náhrada za výpadok príjmu pred vznikom nároku na materské , ktorý poberateľka mala pred nástupom na materskú, neviem, či nebude problém v tom, že poberá naďalej príjem ( od nás, z ktorého si síce nečerpá materské) ale mala ho už pred 20.8.2020.
2 - ako sociálna poisťovňa posudzuje starostlivosť o dieťa ( v zákone o soc poistení to nie je zadefinované, v zákone o rodič. príspevku je to pojaté širšie - starostlivosť môže byť zabezpečená inou osobou, ale soc. poisťovňa toto vraj neuznáva ako starostlivosť ?
3 - ako splniť oznamovacie povinnosti v našej firme ( keď od nás nenastupuje na materskú, ale je na materskej z inej formy, u nás jej trvá pracovný pomer ale v deň keď nastúpi na materskú nahlasujeme vylúčené doby aj u nás? Mení sa nejako oznamovacia povinnosť keď popri materskej z inej firmy u nás časť obdobia bude mať príjem (znížený oproti obdobiu pred materskou) a časť obdobia ( pôrod, šestonedelie ) nebude mať príjem, nebude v práci ani na ten skrátený úväzok.

Konrétne:
- trvajúci pracovný pomer v inej firme ( poistená viac ako 270 dní), od 20.8.2020 si u nich uplatňuje nárok na materské
4 - súbežne u nás pracovný pomer od 27.7.2020 - trvá, pričom v čase 27.7.2020-19.8.2020 je na plný úväzok 8 hodín denne , a od 20.8.2020 je uzatvorený dodatok na obdobie trvania materskej dovolenky na skrátený úväzok v rozsahu od 0 hod do max 2 hodiny denne s tým že dochádzka bude nepravidelná, podľa možností zamestnankyne s ohľadom na dobu pôrodu zabezpečenie starostlivosti o dieťa.
Neviem či správne tieto úvahy:
5 - nárok na materské jej nezanikne, lebo nepoberá prijem z pomeru z ktorého si uplatňuje materské
6 - nárok na materské jej nezanikne, lebo má síce príjem z pracovného pomeru ktorý jej u nás už trval v čase vzniku nároku na materské v inej firme ale prijem jej oproti obdobiu pred materskou klesne ( z plného na štvrtinový) , čiže nástupom na matesku z inej firmy strati ¾ príjmu u nás
7 - starostlivosť o dieťa ako podmienka nároku na materské je splnená, lebo výkon práce (2h) spolu s časom stráveným cestou do zamestnania (1hod) bude maximálne 3 hodiny denne a za ten čas sa o dieťa postará otec alebo stará matka dieťaťa
8 - sociálna: v deň 20.8.2020 oznámime sociálnej poisťovni vylúčenú dobu z dôvodu materskej ( aj keď je to materská z inej firmy oznamujeme aj my) a z príjmu – ak bude mať- plalíme len úrazové poistenie
9 - zdravotná - obdobie keď popri materskej má u nás príjem na skrátený úväzok: neoznamujeme nič
10 - zdravotná - obdobie keď popri materskej nemá ani u nás príjem ,nechodí do práce ( obdobie pôrodu, šestonedelia), len jej trvá pomer u nás , oznamujeme koniec kategórie zamestnanca a začiatok 1O ?

Ďakujem Erika DP

ad 1 Príjem z právneho vzťahu, z ktorého nepoberá materské nie je problém. U matiek som sa nestretla s tým, že by to SP vôbec riešila, u otcov takisto v tomto prípade by došlo k poklesu príjmov

ad 2 Starostlivosť o dieťa, keď nie je v zákone priamo definovaná, buď je to starostlivosť v zmysle zákona o rodičovskom príspevku alebo podľa zákona o rodine, v každom prípade sa nevyžaduje osobná celodenná starostlivosť (ako pri OČR) ale len starostlivosť, čo znamená že nemusí byť osobná a celodenná, čiže kľudne môže dať matka dieťa na 3 hod alebo na týždeň k babke a pod., nepríde o materské. U otcov SP robí niekedy problémy v súvislosti so starostlivosťou o dieťa a najmä pojmom prevzatia dieťaťa do starostlivosti, keďže to tiež nie je definované, čo to je, ak sú rodičia v spoločnej domácnosti.

ad 3 Vylúčené do by sa do SP neoznamujú a neoznamovali. Oznamuje sa RL zmena nástup na materskú dovolenku, ale v novom PP na materskú dovolenku nenastupuje, takže RL zmena nedávate. Pokiaľ ide o vylúčené doby na eldp (ktorý je ročník?), tu sa uvádza materská dovolenka, čo ona v tomto PP nie je.
ad 4 - poznámka - v pracovnej zmluve musí byť dohodnutý pracovný čas (týždenný úväzok) a podľa môjho názoru určite nestačí uviesť 0-2 hod denne. Môže byt napr. 5 hod týždenne a 0 až 2 hod denne, ev. nerovnomerné rozvrhnutie prac. času. Dohodnutý týždenný úväzok musí byť dodržaný v priemere v určitej dobe.
ad 5 - nevidím v tom problém
ad 6 - bez problémov
ad 7 - viď bod 2
ad 8 - neviem, čo tým myslíte ale v ten deň do SP neoznamujete nič
ad 9 - nič
ad 10 - ak nebude mať neplatené voľno alebo absenciu (v súvislosti s bodom 4), neoznamujete nič, ak bude mať neplatené voľno, podľa mňa oznámite 2N
ErikaDP
14.08.20,15:08
Očíslovala som kvôli odpovediam



ad 1 Príjem z právneho vzťahu, z ktorého nepoberá materské nie je problém. U matiek som sa nestretla s tým, že by to SP vôbec riešila, u otcov takisto v tomto prípade by došlo k poklesu príjmov

ad 2 Starostlivosť o dieťa, keď nie je v zákone priamo definovaná, buď je to starostlivosť v zmysle zákona o rodičovskom príspevku alebo podľa zákona o rodine, v každom prípade sa nevyžaduje osobná celodenná starostlivosť (ako pri OČR) ale len starostlivosť, čo znamená že nemusí byť osobná a celodenná, čiže kľudne môže dať matka dieťa na 3 hod alebo na týždeň k babke a pod., nepríde o materské. U otcov SP robí niekedy problémy v súvislosti so starostlivosťou o dieťa a najmä pojmom prevzatia dieťaťa do starostlivosti, keďže to tiež nie je definované, čo to je, ak sú rodičia v spoločnej domácnosti.

ad 3 Vylúčené do by sa do SP neoznamujú a neoznamovali. Oznamuje sa RL zmena nástup na materskú dovolenku, ale v novom PP na materskú dovolenku nenastupuje, takže RL zmena nedávate. Pokiaľ ide o vylúčené doby na eldp (ktorý je ročník?), tu sa uvádza materská dovolenka, čo ona v tomto PP nie je.
ad 4 - poznámka - v pracovnej zmluve musí byť dohodnutý pracovný čas (týždenný úväzok) a podľa môjho názoru určite nestačí uviesť 0-2 hod denne. Môže byt napr. 5 hod týždenne a 0 až 2 hod denne, ev. nerovnomerné rozvrhnutie prac. času. Dohodnutý týždenný úväzok musí byť dodržaný v priemere v určitej dobe.
ad 5 - nevidím v tom problém
ad 6 - bez problémov
ad 7 - viď bod 2
ad 8 - neviem, čo tým myslíte ale v ten deň do SP neoznamujete nič
ad 9 - nič
ad 10 - ak nebude mať neplatené voľno alebo absenciu (v súvislosti s bodom 4), neoznamujete nič, ak bude mať neplatené voľno, podľa mňa oznámite 2N

Dobrý deň pani Motyčková,
ďakujem za rýchlu odpoveď aj za to ako ste sa prehľadne popasovali s komplikovanosťou môjho zadania popisu situácie.
k ad 8) a ad 10) ja som si asi nesprávne myslela, že aj keď nečerpá materské z nášho prac.pomeru, že doba keď vôbec u nás nevykonáva prácu kôli materským povinnostiam sa jej aj u nás vykazuje ako doba materskej ( t.j materské dávky sice od nás nečerpá, ale nepritomnosť v práci je z dôvodu materskej a teda aj u nás bude vykazovaná ako osoba na materskej.
Ale ak som dobre pochopila odpovede, tak keď nešla na materskú od nás, tak my vôbec neriešime a nenazeráme na ňu ako na ženu na materskej v suvislosti s oznamovacími povinnosťami . Takže


Ak bude vykonávat pracu a dodrží v priemere za obdobie dohodnutý skratený uväzok neoznamujeme nikde nič.
Ak nebude vykonávať prácu, nedodrží dohodnutý úväzok, tak tu dobu musíme riešiť inak ako výkázaním že je na materskej. Napríklad môže si za tu dobu čerpať u nás riadnu dovolenku na zotavenie – keby jej už vznikol nárok, alebo teda bude na neplatenom voľne s príslušnými oznamovacími povinnosťami.

Otázka: prosím ešte o doplnenie: ako je to so socialnymi odvodmi z príjmu u nás ?

lebo ak má osoba na materskej príjem z iného pomeru ,tak by sa malo platiť poistné len úrazové poistenie a ZP,
Ale na základe vyššie uvedených záverov ohľadne toho že keď od nás nie je na materskej tak neoznamujeme do soc. poisťovne nič, tak mi nie je jasné, že či teda uľavu na socialnom poistnom z príjmov od nás máme alebo nemáme uplatniť ?

Respektíve inak položím otázku: ak u nás dosahuje príjem tak pre účely oznamovacích povinnosti nenazeráme na ňu ako na ženu na materskej, lebo nešla na materskú od nás, ale pre účely platenia poistného zohľadňujme že je na materskej z iného pomeru a teda neplatíme za ňu poistné, napriek tomu že z našej firmy sme do socialnej neoznamovali ale socialna vie z iných zdrojov, že menovaná niekde materské poberá a teda ani z nášho príjmu sa poistne neplatí ( samozrejme okrem UP a ZP) ?

Ďakujem Erika DP
Jana Motyčková
17.08.20,09:26
Dobrý deň pani Motyčková,
ďakujem za rýchlu odpoveď aj za to ako ste sa prehľadne popasovali s komplikovanosťou môjho zadania popisu situácie.
k ad 8) a ad 10) ja som si asi nesprávne myslela, že aj keď nečerpá materské z nášho prac.pomeru, že doba keď vôbec u nás nevykonáva prácu kôli materským povinnostiam sa jej aj u nás vykazuje ako doba materskej ( t.j materské dávky sice od nás nečerpá, ale nepritomnosť v práci je z dôvodu materskej a teda aj u nás bude vykazovaná ako osoba na materskej.
Ale ak som dobre pochopila odpovede, tak keď nešla na materskú od nás, tak my vôbec neriešime a nenazeráme na ňu ako na ženu na materskej v suvislosti s oznamovacími povinnosťami . Takže



Ak bude vykonávat pracu a dodrží v priemere za obdobie dohodnutý skratený uväzok neoznamujeme nikde nič.
Ak nebude vykonávať prácu, nedodrží dohodnutý úväzok, tak tu dobu musíme riešiť inak ako výkázaním že je na materskej. Napríklad môže si za tu dobu čerpať u nás riadnu dovolenku na zotavenie – keby jej už vznikol nárok, alebo teda bude na neplatenom voľne s príslušnými oznamovacími povinnosťami.

Otázka: prosím ešte o doplnenie: ako je to so socialnymi odvodmi z príjmu u nás ?

lebo ak má osoba na materskej príjem z iného pomeru ,tak by sa malo platiť poistné len úrazové poistenie a ZP,
Ale na základe vyššie uvedených záverov ohľadne toho že keď od nás nie je na materskej tak neoznamujeme do soc. poisťovne nič, tak mi nie je jasné, že či teda uľavu na socialnom poistnom z príjmov od nás máme alebo nemáme uplatniť ?

Respektíve inak položím otázku: ak u nás dosahuje príjem tak pre účely oznamovacích povinnosti nenazeráme na ňu ako na ženu na materskej, lebo nešla na materskú od nás, ale pre účely platenia poistného zohľadňujme že je na materskej z iného pomeru a teda neplatíme za ňu poistné, napriek tomu že z našej firmy sme do socialnej neoznamovali ale socialna vie z iných zdrojov, že menovaná niekde materské poberá a teda ani z nášho príjmu sa poistne neplatí ( samozrejme okrem UP a ZP) ?

Ďakujem Erika DP

To ste nepísali, že u vás bude na materskej dovolenke, zo zadania som predpokladala, že počas MD inde bude u vás pracovať. Ak bude u vás žiadať o materskú dovolenku, na dobu MD dáte do SP RL zmena začiatok a koniec MD, a to aj keď nebude u vás poberať materské. Ak bude robiť, neoznamujete nič. Ak bude na riadnej dovolenke, neriešite nič, ak si požiada o neplatené voľno, oznámite neplatené voľno.

Kým poberá materské, aj keď z iného poistenia, u vás má vylúčenú povinnosť platiť poistné, čiže ak by materské poberala celý mesiac, platíte len ÚP a GP. To, že u vás nie je na materskej dovolenke nevadí.
Ten posledný odsek je správne.
ErikaDP
18.08.20,16:14
To ste nepísali, že u vás bude na materskej dovolenke, zo zadania som predpokladala, že počas MD inde bude u vás pracovať. ( časť obdobia bude a časť nebude vid dole nižšie) Ak bude u vás žiadať o materskú dovolenku, na dobu MD dáte do SP RL zmena začiatok a koniec MD, a to aj keď nebude u vás poberať materské. Ak bude robiť, neoznamujete nič. Ak bude na riadnej dovolenke, neriešite nič, ak si požiada o neplatené voľno, oznámite neplatené voľno.

Kým poberá materské, aj keď z iného poistenia, u vás má vylúčenú povinnosť platiť poistné, čiže ak by materské poberala celý mesiac, platíte len ÚP a GP. To, že u vás nie je na materskej dovolenke nevadí.
Ten posledný odsek je správne.

Dobrý deň,
doplňam ešte : oztazku som položila nejasne, asi som to doplietla lebo som si nesprávne spojila pojmy "materská dovolenka" a „materské“ .

Z Vašej odpovede, citujem: "Ak bude u vás žiadať o materskú dovolenku, na dobu MD dáte do SP RL zmena začiatok a koniec MD, a to aj keď nebude u vás poberať materské“
som až teraz pochopila že materská dovolenka môže byť aj bez poberania materského. T.j. aj keď nemám potvrdenie lekára – žiadosť o materské ( resp., mám len kopiu tej žiadosti potvrdenej tým iným zamestnávateľom u ktorého si žiada o materské) tak môže byť súčasne na materskej dovolenke u aj nás, bez toho aby sme nejaký papier (žiadosť o materské) posielali na socialnu poisťovňu , iba na registračnom liste oznamujeme že nastúpila aj u nás na MD . Tak ?
K zaradeniu zamestnaca do statusu že jej nepritomnost v práci je evidovaná ako doba na materskej dovolenke nie je podmienená dokladom žiadosť o materské, a ani dátumy nástupu na materskú dovolenku u nás nemusia byť totožné s tým ako je na materskej dovolenke u iného zamestnávateľa ? ( lebo u nás nastúpi na materskú dovolenku bez materského až neskôr ako u iného zamestnávatela kde už na materskej je od 20.8.2020)

Takže ešte poprosim u Váš názor, ako by ste najoptimálnejšie vyriešili situáciu keď:
- osoba je na materskej dovolenke a poberá materské z inej firmy
- táto osoba u nás uzatvorila ešte pred nástupom na matersku, ďaľší pracovný pomer a na základe tohto nového pracovného pomeru u nás časť obdobia bude pracovať a dosahovať príjem a časť obdobia nebude pracovať . Obdobie keď nebude pracovať jej budeme tolerovať , vykazovať, neviem sa správne vyjadriť - jednoducho zamestnávateľ je uzrozumený a súhlasí s tým že nebude časť obdobia v práci z dôvodu obdobia pôrodu a plnenia materských povinnosti.
Na základe predošlých úvah mi to vychádza tak, že :
Od 20.8.2020 je na materskej dovolenke z inej firmy, súčasne u nás bude mať ( časť obdobia) príjem na skrátený uväzok .
Následne v čase ked u nás nebude pracovať a bude u nás mať voľno z dôvodu pôrodu a materských povinnosti aj u nás oznámi matersku dovolenku ( t.j. nemusime to vykazovať ako neplatené voľno, ale môžeme to vykázať ako materskú dovolenku bez poberania materského)

Ďakujem Erika DP
Iveta Matlovičová
18.08.20,16:30
Dobrý deň,
doplňam ešte : oztazku som položila nejasne, asi som to doplietla lebo som si nesprávne spojila pojmy "materská dovolenka" a „materské“ .

Z Vašej odpovede, citujem: "Ak bude u vás žiadať o materskú dovolenku, na dobu MD dáte do SP RL zmena začiatok a koniec MD, a to aj keď nebude u vás poberať materské“
som až teraz pochopila že materská dovolenka môže byť aj bez poberania materského. T.j. aj keď nemám potvrdenie lekára – žiadosť o materské ( resp., mám len kopiu tej žiadosti potvrdenej tým iným zamestnávateľom u ktorého si žiada o materské) tak môže byť súčasne na materskej dovolenke u aj nás, bez toho aby sme nejaký papier (žiadosť o materské) posielali na socialnu poisťovňu , iba na registračnom liste oznamujeme že nastúpila aj u nás na MD . Tak ?
K zaradeniu zamestnaca do statusu že jej nepritomnost v práci je evidovaná ako doba na materskej dovolenke nie je podmienená dokladom žiadosť o materské, a ani dátumy nástupu na materskú dovolenku u nás nemusia byť totožné s tým ako je na materskej dovolenke u iného zamestnávateľa ? ( lebo u nás nastúpi na materskú dovolenku bez materského až neskôr ako u iného zamestnávatela kde už na materskej je od 20.8.2020)

Takže ešte poprosim u Váš názor, ako by ste najoptimálnejšie vyriešili situáciu keď:
- osoba je na materskej dovolenke a poberá materské z inej firmy
- táto osoba u nás uzatvorila ešte pred nástupom na matersku, ďaľší pracovný pomer a na základe tohto nového pracovného pomeru u nás časť obdobia bude pracovať a dosahovať príjem a časť obdobia nebude pracovať . Obdobie keď nebude pracovať jej budeme tolerovať , vykazovať, neviem sa správne vyjadriť - jednoducho zamestnávateľ je uzrozumený a súhlasí s tým že nebude časť obdobia v práci z dôvodu obdobia pôrodu a plnenia materských povinnosti.
Na základe predošlých úvah mi to vychádza tak, že :
Od 20.8.2020 je na materskej dovolenke z inej firmy, súčasne u nás bude mať ( časť obdobia) príjem na skrátený uväzok .
Následne v čase ked u nás nebude pracovať a bude u nás mať voľno z dôvodu pôrodu a materských povinnosti aj u nás oznámi matersku dovolenku ( t.j. nemusime to vykazovať ako neplatené voľno, ale môžeme to vykázať ako materskú dovolenku bez poberania materského)

Ďakujem Erika DP



1.) Zakonnik prace neurcuje akym dokladom sa ma zamestnanec preukazat, ak ide na matersku dovolenku, ale neuplatni si z vasho PP narok na materske - mozete si to upravit v internom predpise, napr. na zaklade kopie žiadosti potvrdenej iným zamestnávateľom, u ktorého si žiada o materské, je to na vas

2.) Do SP oznamujete - ako vam pisala p. Motyckova - nastup na matersku dovolenku a to na RLFO Zmena

3.) Kedy si uplatni narok na materske u ineho ZĽ-a je dôležitá informácia, lebo od tohto dátumu má vylúčenú povinnosť platiť poistné (okrem ÚP) vo všetkých právnych vzťahoch

4.) Áno, ak k tomu dôjde, budete ju vykazovať ako materskú dovolenku bez poberania materského
Jana Motyčková
18.08.20,16:54
Len doplním - zamestnanec nástup na materskú dovolenku oznamuje zamestnávateľovi mesiac vopred písomne (formálne nežiada o materskú dovolenku, ale ju len oznamuje), viď zze/2001-311/166/3. Nepotrebuje priamo žiadosť o materské od lekára, ani jeho kópiu. Nástup na materskú dovolenku nemusí byť u oboch zamestnávateľov v rovnakom čase.
Čo sa týka toho termínu oznamovania najmenej mesiac vopred - oznamuje sa predpokladaný deň nástupu na MD, pokiaľ s tým nemá zamestnávateľ problém, môže matka oznámiť nástup na MD aj napr. deň vopred - je to celkom bežná prax aj keď nie v súlade so zákonom, ak nikto neprotestuje, nebude to nik riešiť.
Čiže vhodný režim u vás je, že keď nebude pracovať, oznámi vám zamestnankyňa nástup na MD a skončenie MD, pričom materská dovolenka môže začať neskôr ako 6 týždňov pred pôrodom a skončiť skôr ako 28 týždňov po pôrode. Ovšem pozor na § 168 ods. 4 "Materská dovolenka v súvislosti s pôrodom nesmie byť kratšia ako 14 týždňov a nemôže sa skončiť ani prerušiť pred uplynutím šiestich týždňov odo dňa pôrodu.". Táto veta je síce podľa mňa myslená v kontexte celého paragrafu (prevzatie dieťaťa dojčenským ústavom, úmrtie dieťaťa), ale neviem, či je možné, že by niekto napadol kratšiu MD ak s tým zamestnankyňa súhlasí.

ErikaDP
18.08.20,17:06
1.) Zakonnik prace neurcuje akym dokladom sa ma zamestnanec preukazat, ak ide na matersku dovolenku, ale neuplatni si z vasho PP narok na materske - mozete si to upravit v internom predpise, napr. na zaklade kopie žiadosti potvrdenej iným zamestnávateľom, u ktorého si žiada o materské, je to na vas

2.) Do SP oznamujete - ako vam pisala p. Motyckova - nastup na matersku dovolenku a to na RLFO Zmena

3.) Kedy si uplatni narok na materske u ineho ZĽ-a je dôležitá informácia, lebo od tohto dátumu má vylúčenú povinnosť platiť poistné (okrem ÚP) vo všetkých právnych vzťahoch

4.) Áno, ak k tomu dôjde, budete ju vykazovať ako materskú dovolenku bez poberania materského




Dobrý večer pani Matlovičová,
ďakujem za rýchlu odpoveď, prosím Vás ešte o upresnenie - neviem si zaradiť Vašu odpoveď v bode 3), ku ktorej moje otázke sa tato odpoveď vsťahovala, preto nie som si istá čo je myslené vetou v odpovedi 3) "kedy si uplatní nárok u iného zamestnávateľa" ?
Mysleli ste tým že začiatok MD aj u nás oznamujeme už ku dňu kedy si uplatnila nárok na materské u iného zamestnávateľa ?t.j. oznamujeme RL začiatok MD aj napriek tomu že u nás ešte na MD nie je a vykonáva prácu a má príjem ? T.j. oznámenie o začiatku MD má ist na socialku s rovnakými datumami ( od 20.8.2020) bez ohladu na to že súbežne u nás je v práci, pracuje, mám príjem)
Nie som si teda istá k akému datumu máme RL oznamiť u nás začiatok MD ? konretne je na MD s materským u iného zamestnávatela od 20.8.2020, u nás teraz vykonáva prácu, má príjem, ale napriklad od 10.9.2020 zostane už doma
Začiatok MD u nás oznámime:


K 20.8.2020 t.j. ku dňu kedy si uplatnila nárok u ináho zamestnávateľa, ( ak som dobre pochopila odpoveď v bode 3)

Alebo až


K 10.9.2020 ku dňu kedy realne u nás prestane vykonavat pracu a aj nas nastupi na matersku dovolenku bez materského ? vdaka ErikaDP
ErikaDP
18.08.20,17:18
Len doplním - zamestnanec nástup na materskú dovolenku oznamuje zamestnávateľovi mesiac vopred písomne (formálne nežiada o materskú dovolenku, ale ju len oznamuje), viď zze/2001-311/166/3. Nepotrebuje priamo žiadosť o materské od lekára, ani jeho kópiu. Nástup na materskú dovolenku nemusí byť u oboch zamestnávateľov v rovnakom čase.
Čo sa týka toho termínu oznamovania najmenej mesiac vopred - oznamuje sa predpokladaný deň nástupu na MD, pokiaľ s tým nemá zamestnávateľ problém, môže matka oznámiť nástup na MD aj napr. deň vopred - je to celkom bežná prax aj keď nie v súlade so zákonom, ak nikto neprotestuje, nebude to nik riešiť.
Čiže vhodný režim u vás je, že keď nebude pracovať, oznámi vám zamestnankyňa nástup na MD a skončenie MD, pričom materská dovolenka môže začať neskôr ako 6 týždňov pred pôrodom a skončiť skôr ako 28 týždňov po pôrode. Ovšem pozor na § 168 ods. 4 "Materská dovolenka v súvislosti s pôrodom nesmie byť kratšia ako 14 týždňov a nemôže sa skončiť ani prerušiť pred uplynutím šiestich týždňov odo dňa pôrodu.". Táto veta je síce podľa mňa myslená v kontexte celého paragrafu (prevzatie dieťaťa dojčenským ústavom, úmrtie dieťaťa), ale neviem, či je možné, že by niekto napadol kratšiu MD ak s tým zamestnankyňa súhlasí.




Dobrý večer pani Motyčková,

ďakujem za info , a upriamenie pozornosti na príslušný paragraf ohladne oznamovania MD zamestnavatelovi a časových limitov.

Snáď bude v poriadku, respetíve nebude napadnuteĺné prislušnými organmi dohliadajucimi nad Zákonníkom práce, že zamestnávateľ vyhovie písomnému oznámeniu zamestnakyne že ona ukončuje MD skôr ako je uvedené v citovaných ustanoveniach Zákonníka práce. T.j. vráti sa do práce napríklad mesiac po porode, ( samozrejme na ten skratený uvazok 2 hodiny denne, aby popri praci vedela zabezpečit strostlivosť o dieťa.

Vďaka ErikaDP

PS(aj tak nemenovanu poslankyňu NR ktorá sa promenadovala s dieťaťom 1týždeň po pôrode nik netromfne ...) to len na odlahčenie
Iveta Matlovičová
18.08.20,18:15
Dobrý večer pani Matlovičová,
ďakujem za rýchlu odpoveď, prosím Vás ešte o upresnenie - neviem si zaradiť Vašu odpoveď v bode 3), ku ktorej moje otázke sa tato odpoveď vsťahovala, preto nie som si istá čo je myslené vetou v odpovedi 3) "kedy si uplatní nárok u iného zamestnávateľa" ?
Mysleli ste tým že začiatok MD aj u nás oznamujeme už ku dňu kedy si uplatnila nárok na materské u iného zamestnávateľa ?t.j. oznamujeme RL začiatok MD aj napriek tomu že u nás ešte na MD nie je a vykonáva prácu a má príjem ? T.j. oznámenie o začiatku MD má ist na socialku s rovnakými datumami ( od 20.8.2020) bez ohladu na to že súbežne u nás je v práci, pracuje, mám príjem)
Nie som si teda istá k akému datumu máme RL oznamiť u nás začiatok MD ? konretne je na MD s materským u iného zamestnávatela od 20.8.2020, u nás teraz vykonáva prácu, má príjem, ale napriklad od 10.9.2020 zostane už doma
Začiatok MD u nás oznámime:


K 20.8.2020 t.j. ku dňu kedy si uplatnila nárok u ináho zamestnávateľa, ( ak som dobre pochopila odpoveď v bode 3)

Alebo až


K 10.9.2020 ku dňu kedy realne u nás prestane vykonavat pracu a aj nas nastupi na matersku dovolenku bez materského ? vdaka ErikaDP




RLFO ZMENA - nastup na MD oznamite od 10.9.2020, ale kedze u ineho zamestnavatela pobera materske od 20.8.2020 - vy nic do SP neoznamujete - ale od 20.8.2020 co u vas zarobi, podlieha len urazovemu poisteniu, a mali by to niekde nastavit vo vasom programe - to sa opytajte dodavatela vasho SW (snas je to takto jasnejsie)


nemyslim si tiez, ze keby MD trvala aj menej ako 14 tyzdnov, by ste mali problem, i ked Zakonnik prace o tom tak pojednava (nikoho v tej dobe ani nenapadlo, ze zena bude mat dva uvazky a z jedneho je na celej MD a v druhej na kratsej MD)
ErikaDP
18.08.20,18:39
RLFO ZMENA - nastup na MD oznamite od 10.9.2020, ale kedze u ineho zamestnavatela pobera materske od 20.8.2020 - vy nic do SP neoznamujete - ale od 20.8.2020 co u vas zarobi, podlieha len urazovemu poisteniu, a mali by to niekde nastavit vo vasom programe - to sa opytajte dodavatela vasho SW (snas je to takto jasnejsie)


nemyslim si tiez, ze keby MD trvala aj menej ako 14 tyzdnov, by ste mali problem, i ked Zakonnik prace o tom tak pojednava (nikoho v tej dobe ani nenapadlo, ze zena bude mat dva uvazky a z jedneho je na celej MD a v druhej na kratsej MD)

rozumiem,

Dakujem

ErikaDP
rrrrr
05.11.21,18:10
Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať. ak je žena na prac. pomere od 15.11.2021 na materskej dovoelnke s poberanim materského. zároven uzatvorila u nás dohodu o vykonaní práce. Viem že neplatí z dohody soc poistenie okrem úrazového poistenia. Ale ako vypočítam poistné v 11/2021, ked poberá materské len časť mesiaca. napr. dohoda trva od 1.11.2021 a ma príjem 700. Aký bude VZ na SP za 11/2021? ako 700/30*14 alebo sa upravuje max.VZ/30*14?

Dakujem

pekný víkend
Iveta Matlovičová
07.11.21,16:50
Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať. ak je žena na prac. pomere od 15.11.2021 na materskej dovoelnke s poberanim materského. zároven uzatvorila u nás dohodu o vykonaní práce. Viem že neplatí z dohody soc poistenie okrem úrazového poistenia. Ale ako vypočítam poistné v 11/2021, ked poberá materské len časť mesiaca. napr. dohoda trva od 1.11.2021 a ma príjem 700. Aký bude VZ na SP za 11/2021? ako 700/30*14 alebo sa upravuje max.VZ/30*14?

Dakujem

pekný víkend

platí, to, čo ste napísali to druhu - u​pravuje sa max.VZ/30*14, lebo vyplúčenie povinnosti platiť poistné platí pri výplate materské pre všetky existujúce poistné vzťahy (v tomto prípade pre pracovný pomer + dohoda)
rrrrr
11.11.21,19:10
platí, to, čo ste napísali to druhu - u​pravuje sa max.VZ/30*14, lebo vyplúčenie povinnosti platiť poistné platí pri výplate materské pre všetky existujúce poistné vzťahy (v tomto prípade pre pracovný pomer + dohoda)



no pozrite co prislo zo SP, ja som tiez bola skor za kratenie max. VZ, lebo mi to v pripade vylucenych dob nesedi. ale asi je to pripad ako ked sa neplati poistenie v piprade dochodku pocas mesiaca....



Dobrý deň,

Podľa § 140 ods.1 písm. a) a ods. 6 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon“) zamestnanec nie je povinný platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti v období počas ktorého sa mu poskytuje materské. Zamestnávateľ nie je povinný platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie, poistné na garančné poistenie, poistné na poistenie v nezamestnanosti a poistné do rezervného fondu solidarity v období, počas ktorého jeho zamestnanec nie je povinný platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti.

Vo Vami uvedenej situácii dochádza k vylúčeniu povinnosti platiť poistné, a to v zmysle § 140 ods. 1 písm. a) zákona, podľa ktorého v období, počas ktorého sa zamestnancovi poskytuje materské, nastáva vylúčenie povinnosti platiť poistné.

V období, v ktorom sa fyzickej osobe poskytuje materské, má vylúčenú povinnosť platiť poistné na sociálne poistenie vo všetkých jeho poistných vzťahoch. Zamestnávateľ za obdobie vylúčenia povinnosti platiť poistné platí iba úrazové poistenie, nakoľko na úrazové poistenie sa vylúčenie nevzťahuje.

V tomto prípade vymeriavací základ na dohodu bude krátený o dni, kedy bola vylúčená povinnosť platiť poistné:

Celkový vymeriavací základ 792 / 31 = 25,5483 po zaokrúhlení = 25,54 x 9 = 229,86 eur. Nakoľko 229,86 je menej ako maximálny alikvotný vymeriavací základ na 9 dní (7644 / 31 x 9 = 2219,22 eur) vymeriavací základ z dohody je 229,86 eur, okrem poistného na úrazové poistenie, kde je vymeriavací základ 792 eur.

Z uvedeného vyplýva, že Váš výpočet je správny.

S pozdravom





Karolína Vargová




Informačno-poradenské centrum
Sociálna poisťovňa, ústredie
Ul. 29. augusta 8-10
813 63 Bratislava
Tel.č.: 0906 171 989
www.socpoist.sk (http://www.socpoist.sk)
Jana Motyčková
12.11.21,06:46
Na túto otázku mi chodili každého polroka zo SP iné odpovede. Už sa nepýtam. Podľa mňa zákon hovorí iba o krátení maximálneho VZ za dobu vylúčenia povinnosti platiť poistné.
Iveta Matlovičová
12.11.21,08:19
presne tak, ved aj § 138 ods. 12 sa odvolava na maximalny VZ (ktory je v ods. 6), a vzdy to tak aj bolo
zze/2003-461/138/12/
rrrrr
12.11.21,17:44
mate pravdu, suhlasim s vami. poslala som len pre info. dakujem
Iveta Matlovičová
12.11.21,18:06
mate pravdu, suhlasim s vami. poslala som len pre info. dakujem

to je v poriadku, ze ste to poslali, len neviem ako na to SP došla, resp. preco raz povie tak a raz zase inak
Adriannna
03.12.23,17:39
Dobrý deň, prosím Vás, zamestnankyňa je od 27.10.23 na MD, vo výplate za 112023 jej bude vyplatená odmena, len pre ujasnenie, do SP neplatí nič, okrem úrazového poistenia, ani nič nenahlasujeme, platí len ZP, mňa by zaujímalo, či máme povinnosť zaslať oznámenie do ZP a ak áno, s akým kódom?
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Jana Motyčková
04.12.23,12:26
Dobrý deň, prosím Vás, zamestnankyňa je od 27.10.23 na MD, vo výplate za 112023 jej bude vyplatená odmena, len pre ujasnenie, do SP neplatí nič, okrem úrazového poistenia, ani nič nenahlasujeme, platí len ZP, mňa by zaujímalo, či máme povinnosť zaslať oznámenie do ZP a ak áno, s akým kódom?
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Správne, platíte ÚP a ZP. Do ZP nič neoznamujete.
janber
18.03.24,13:27
Dobrý deň, zamestnankyni od 20.02.2024 vznikol nárok na materské z prvého pracovného pomeru, kt. vznikol v roku 2015.



Od 01.03.2024 uzatvorila nový (druhý) pracovný pomer u toho istého zamestnávateľa na inú pracovnú pozíciu so skráteným úväzkom.



Platenie odvodov:

1. pracovný pomer je vylúčenou dobou a v prípade priznania odmeny sa platí iba úrazové poistenie + ZP

2. pracovný pomer nie je vylúčenou dobou a platia sa plné odvody do SP + ZP

Je to prosím takto správne?

Vopred ďakujem.

JB
Jana Motyčková
18.03.24,15:25
Dobrý deň, zamestnankyni od 20.02.2024 vznikol nárok na materské z prvého pracovného pomeru, kt. vznikol v roku 2015.



Od 01.03.2024 uzatvorila nový (druhý) pracovný pomer u toho istého zamestnávateľa na inú pracovnú pozíciu so skráteným úväzkom.



Platenie odvodov:

1. pracovný pomer je vylúčenou dobou a v prípade priznania odmeny sa platí iba úrazové poistenie + ZP

2. pracovný pomer nie je vylúčenou dobou a platia sa plné odvody do SP + ZP

Je to prosím takto správne?

Vopred ďakujem.

JB

Správne.