macula
12.06.12,09:07
Ahojte poradaci,
pri inventúre skladu (JÚ, platca DPH) sa zistilo manko v polozke napolitanka LINA- 100 ks v cene 0,30 a prebytok v polozke napolitanka Horalka- 100 ks v cene 0,25. Tento schodok na zasobách vznikol z dovodu vymeny poloziek pri blokovani cez ERP. Staci tento rozdiel zaevidovat na skladovych kartach prijemkou a vydajkou? Alebo musim upravit aj ZD v ramci uzavierkovych operacii (manko) a o prebytku sa neuctuje?
KEJKA
12.06.12,07:15
je to čistá zámena - takže zaeviduješ na kartách.
macula
12.06.12,07:48
ďakujem veľmi pekne
JanaŠimi
18.10.12,06:35
Ja mám podobý problém.. V priebehu roka sa robí inventúra v reštaurácii.. a samozrejme máme väčšinou manko... 1Q nám vyšlo - 360 Eur, 2Q - 750 Eur a teraz 3Q prebytok 150 Eur.. a čo ja stým... inventúra sa robí hlavne v priebehu roka len v bare.. majitel to chce zosobniť ale čo s DPH? musím odviesť štátu??
KEJKA
18.10.12,11:33
treba zohľadniť fakt, či manko v bare nesúvisí so spoptrebou v reštaurácií - veľa závisí od evidencie. Pokiaľ barman manko uznáva a nevie ho spoľahlivo dokladovať - teda eliminovať, tak mu ho zosobní. Musí to však byť písomne podchytené, ak by šlo o zrážky zo mzdy.
DPH - to zasa závisí, či zápis bude o škode=manku, alebo o krádeži.
DPH sa odvádza z titulu krádeže, náhrada škody nie je dodanie a nevzťahuje sa na ňu povinnosť DPH na výstupe.
JanaŠimi
18.10.12,12:17
Dakujem.. tam je barmanov 3 stály zamestnanci a dohodárov podla potreby.. a dosť sa menia šak je sezóna. Takže určiť viníka je dosť ťažke.. Ale určite nejde o krádež, lebo majitelia sú tam tiež a kontrolujú ich.. Neviem či dobre poviem ale by som to skúsila obhajovať ako neúmyselnú škodu t.j. rozliatím, rozbitím tzv. prirodzené úbytky nad normu.