tina.mm
12.06.12,12:07
Dobrý deň.
SRO sprostredkovala nákup a montáž šatníkov do bytu. Celá služba ale nebola úplne dokončená do 31.12.2011. SRO na žiadosť odberateľa všetko vyfakturovala ešte v roku 2011, odviedla DPH. Došlá faktúra za dodanie šatníkov a ich následnú montáž nám prišla od dodávateľa až vo februári 2012, kedy už bolo všetko hotové.
Ja teraz neviem, ako mám zaúčtovať vyšlú faktúru odberateľovi v roku 2011. Oni si to určite dali v roku 2011 do nákladov. Ešte stále uzatváram účtovníctvo roku 2011.
Vedel by mi niekto poradiť?
ďakujem
tictac7
12.06.12,10:12
výnos v roku 2011, podľa Tebou vystavenej faktúry, k tomu cez 326 náklady, ktoré sú Vám v súvislosti s touto zákazkou fakturované teraz. v roku 2012 FD 326,343 / 321.

....a inak je to celé zle a na hlavu postavené - keď nebolo dodané, nemalo byť fakturované. Ale keď už sa to "pomrvilo", hore je riešenie....
tina.mm
12.06.12,10:16
To bolo krásne povedané. Najhoršie je, že je to pravda. A ja to musím teraz riešiť.
Veľmi pekne ďakujem za pomoc.
promont maja
14.06.12,04:32
... náklady priradené k tejto konkrétnej zákazke máš až v roku 2012 ... a výnos už v roku 2011 ... asi by som to celé zvážila ako zákazkovú výrobu ( aj keď je to asi len dodanie tovaru s montážou ... ale ... potrebuješ k jej zúčtovaniu rozpočet skutočných nákladov a rozpočet predpokladaných nákladov, čo, podľa môjho názoru, vaša firma potrebuje aj tak ... t. j. kalkukáciu nákladov a výnosov ... ) ... a posúdila mieru zisku voči nákladom = metódou stupňa dokončenia zákazky ...či?

... no ak opomeniem zákazkovú výrobu, ja by som možno použila účet 385 ... hoci, priznám sa, viac sa mi pozdáva zúčtovanie zákazkovej výroby pomocou metódy stupňa dokončenia zákazky = účet 316 a pre rok 2012 účet 606 ...
tina.mm
15.06.12,05:49
Tak toto si ani trochu neviem predstaviť, firma nemá rozpočet žiadny, x papierov mi k dokončeniu uzávierky chýba. Zatiaľ som to dala cez nevyfakturované dodávky. Priznám sa, je to pre mňa jednoduchšie. Len či je to správne?
Ďakujem
psps
27.06.12,11:19
Tak toto si ani trochu neviem predstaviť, firma nemá rozpočet žiadny, x papierov mi k dokončeniu uzávierky chýba. Zatiaľ som to dala cez nevyfakturované dodávky. Priznám sa, je to pre mňa jednoduchšie. Len či je to správne?
Ďakujem
Riešime to aj v inej téme, či je to zákazková výroba alebo dodanie tovaru s montážou. Podľa mňa to druhé, lebo na to sa ani nedá urobiť nejaký rozpočet. Rozpočet sa v takýchto prípadoch robí, ale len na začiatku podnikania alebo raz ročne, len kvôli tomu aby firma bola zisková, ale robiť to pri každej zákazke? Nie je to výroba ale dielo. Tiež to robím cez nevyfakturované dodávky a kontrola bola a nenamietali.
promont maja
27.06.12,13:22
Riešime to aj v inej téme, či je to zákazková výroba alebo dodanie tovaru s montážou. Podľa mňa to druhé, lebo na to sa ani nedá urobiť nejaký rozpočet. Rozpočet sa v takýchto prípadoch robí, ale len na začiatku podnikania alebo raz ročne, len kvôli tomu aby firma bola zisková, ale robiť to pri každej zákazke? Nie je to výroba ale dielo. Tiež to robím cez nevyfakturované dodávky a kontrola bola a nenamietali.

... práve o tom je zákazková výroba ( nie štandardizovaná výroba) = práve tá hovorí o dodaní diela ... a čo sa týka kontroly, mám práve opačnú skúsenosť: bola to prvá otázka ( .. chceli všetky doklady a k nim podklady ku spracovaniu týchto dokladov ...), s ktorou prišli ... a boli dôsledné ...
promont maja
28.06.12,06:55
Tak toto si ani trochu neviem predstaviť, firma nemá rozpočet žiadny, x papierov mi k dokončeniu uzávierky chýba. Zatiaľ som to dala cez nevyfakturované dodávky. Priznám sa, je to pre mňa jednoduchšie. Len či je to správne?
Ďakujem

... nevyfaktúrované dodávky nestačia ... potrebné riešiť ku 31. 12. aj mieru zisku voči skutočným nákladom ... toto vám môže riadne zmeniť hodnotu hospodárskeho výsledku, či základu dane k dani z príjmov ..