dusana
12.06.12,12:24
Ahojte, poraďáci
chcela by som Vás poprosiť o radu

naša N.O. má iba príjmy oslobodené od dane. Organizácia pri svojej činnosť začala využívať motorové vozidlo. Pri účtovaní výdavkov na pohonné látky chceme uplatniť paušálne výdavky vo výške 80 %.

moja otázka: ako mám zúčtovať 20% z PHM - nedaňové náklady, ako sa mi to prejaví v daňovom priznaní
ďakujem
a_je_to
22.06.12,17:37
Treba urobiť zoznam nákupov a ich sumu. Vypočítať 20% zo sumy a ...
- ak vediete JÚ, tak zaúčtovať ako uzávierkový doklad s mínusovou sumou 20% v stĺpci réžia, bez zníženia pokladničného výdaja, potom v priznaní netreba už nič
- ak vediete PÚ, tak sumu 20% uviesť do riadku 3 v III. časti, účtovnú zmenu nerobíš. Neviem však, či má význam uvádzať to na riadku 3, keď všetky ostatné náklady budú zrejme uvedené na riadku 13, ako výdavky súvisiace s dosiahnutím oslobodených príjmov.
Uplatnenie 80% výdavkov je ustanovením iba zákona o dani, s tým, že pri jeho uplatnení daňové orgány nebudú požadovať preukázanie jázd. Ale pravidlá pre činnosť neziskovky sa s týmto nemusia stotožńovať, aby oprávnenosť jázd nebola preukázaná knihou jázd. Predpis pre zdaňovanie je jedna vec a predpis pre činnosť je druhá vec.