petrakobzakova
12.06.12,13:29
Dobrý deň,
mam takúto otázku. Pracujem pre zahraničnú firmu na Slovensku. Som platca DPH a svoje služby im fakturujem bez DPH nakoľko aj oni sú platcami DPH v ich krajine (krajina je v EU)
Pri mojej činnosti mi vznikajú náklady na Slovensku, vznikajú ale s prácou ktorú robím pre nich. Tieto náklady im mám ako fakturovať s DPH alebo bez DPH?
Ďakujem Vám za odpovede
IvoM
12.06.12,11:47
Na takto všeobecne napísanú otázku je ťažko odpovedať, po prvé už prvá veta nemusí byť pravda nakoľko neviem o akú činnosť ide a to že oni sú plátcami DPH v ich krajine neznamená že automaticky je každá služba pre nich bez DPH, po druhé je nejaký problém v tom aby tieto náklady boli zakalkulované v cene služby?
petrakobzakova
12.06.12,11:49
sú to reklamné služby
SilMar Group
12.06.12,11:56
Dobrý deň,
mam takúto otázku. Pracujem pre zahraničnú firmu na Slovensku. Som platca DPH a svoje služby im fakturujem bez DPH nakoľko aj oni sú platcami DPH v ich krajine (krajina je v EU)
Pri mojej činnosti mi vznikajú náklady na Slovensku, vznikajú ale s prácou ktorú robím pre nich. Tieto náklady im mám ako fakturovať s DPH alebo bez DPH?
Ďakujem Vám za odpovede

§22/1 - základom dane pri dodaní tovaru alebo služby je všetko, čo tvorí protihodnotu, ktorú dodavateľ prijal alebo má prijať od príjemcu...
§22/3 - do základu dane sa nezahŕňajú výdavky platené v mene a na účet kupujúceho alebo zákazníka, ktoré dodávateľ požaduje od kupujúceho alebo zákazníka (prechodné položky)

takže závisí od toho, ako to máte postavené v zmluve...
petrakobzakova
12.06.12,14:18
viete mi to vysvetliť prosím po lopate ??? Vďaka
Ekonomka-SR
12.06.12,17:45
viete mi to vysvetliť prosím po lopate ??? Vďaka

takže ide o reklamné služby vrátane nejakých súvisiacich nákladov? Možes to faktúrovať v jednej cene, takže do základu dane dáš komplet cenu.
skús si pozrieť ešte § 16 ods. 16 a ods. 17 písm.b) zákona o DPH.
petrakobzakova
13.06.12,04:25
Sú to náklady ktoré vznikajú s týmito reklamnými službami. Poskytujem ich zdanitelnej osobe v rámci EU. To znamená že to budem fakturovať bez DPH?
SilMar Group
13.06.12,05:44
Sú to náklady ktoré vznikajú s týmito reklamnými službami. Poskytujem ich zdanitelnej osobe v rámci EU. To znamená že to budem fakturovať bez DPH?
Tieto náklady vstupujú do základu dane, to znamená, že ich budeš fakturovať v jednej faktúre spolu s poskytnutou službou a bude tam taká DPH, aká sa viaže na službu. A keďže je služba bez DPH, tak aj všetko ostatné okolo toho bude bez DPH.
SilMar Group
13.06.12,05:47
takže ide o reklamné služby vrátane nejakých súvisiacich nákladov? Možes to faktúrovať v jednej cene, takže do základu dane dáš komplet cenu.
skús si pozrieť ešte § 16 ods. 16 a ods. 17 písm.b) zákona o DPH.

Pozor, tieto paragrafy sa viažu na služby dodávané osobe inej ako zdaniteľnej osobe, ktorá má sídlo, bydlisko,... mimo EU! V tomto prípade sa jedná o klasickú službu podľa §15/1.
petrakobzakova
13.06.12,05:53
Túto reklamnú službu poskytujem im na základe ich objednávky. To znamená že táto faktúra bude bez DPH
Ekonomka-SR
13.06.12,06:25
Túto reklamnú službu poskytujem im na základe ich objednávky. To znamená že táto faktúra bude bez DPH

zohnala som si poradcu a podľa toho mi to vychádza, že miesto dodania služby (reklamnej služby) platiteľovi DPH v inom členskom štáte je v zmysle § 15 ods. 1 je miesto, kde má zahr. zdaniteľná osoba sídlo. Takže ak dobre chápem, ak dodaš rekl. službu napr. platiteľovi (odberateľovi služby) v Ceskej republike, ktorý ma pridelené IČ DPH: CZ, tak potom Ty by si mala vyhotoviť faktúru bez DPH.
Daňová povinnosť vzniká v členskom štáte, kde je miesto dodania služby.
Pri vystavovaní faktúry nezabudni si pozrieť § 73 - to sú náležitosti faktúry pri dodaní služby do iného členského štátu. Musíš tam uviesť aj odkaz na čl. 193 až 196 smernice alobo ino, že osobou povinnou platiť daň je osoba, kt. je služba dodaná.

Ak by som sa mýlila, prosím oprávte ma ekonómovia.