miso242
12.06.12,14:32
Prosím o radu,
zamestnávateľ ma chce preradiť na nižšiu pracovnú pozíciu, tým pádom aj nižší plat o cca 170 eur v hrubom. Vo firme pracujem už jedenásty rok, na danej pozícií už šiesty rok, nie som síce vyučený, ale prešiel som školením a som na danú funkciu zaučený. Ak nebudem súhlasiť s preradením, môže mi dať zamestnávateľ výpoveď a budem mať nárok na odstupné?
A ako je to s výpovednou dobou... tá by u mňa bola 3 mesiace, je to tak, že odstupné, ak by som mal nárok, mi bude vyplatené, po uplynutí výpovednej doby, alebo si tie tri mesiace odpracujem a nárok mať nebudem?

Vďaka za odpoveď.
veronikasad
12.06.12,12:34
Akú funkciu máš v pracovnej zmluve ? Zodpovedá práca po preradení pracovnému zaradeniu v prac.zmluve ?
Tweety
12.06.12,12:34
Prosím o radu,
zamestnávateľ ma chce preradiť na nižšiu pracovnú pozíciu, tým pádom aj nižší plat o cca 170 eur v hrubom. Vo firme pracujem už jedenásty rok, na danej pozícií už šiesty rok, nie som síce vyučený, ale prešiel som školením a som na danú funkciu zaučený. Ak nebudem súhlasiť s preradením, môže mi dať zamestnávateľ výpoveď a budem mať nárok na odstupné?
A ako je to s výpovednou dobou... tá by u mňa bola 3 mesiace, je to tak, že odstupné, ak by som mal nárok, mi bude vyplatené, po uplynutí výpovednej doby, alebo si tie tri mesiace odpracujem a nárok mať nebudem?

Vďaka za odpoveď.
Ak dostaneš výpoveď podľa §63-tzv. organiz. dôvody, nárok na odstupné mať automaticky nebudeš. Ak VD odpracuješ, žiadne nebude, nárok je len v prípade, že pred začiatkom VD požiadaš o skončenie PP dohodou.
miso242
12.06.12,12:42
v prac. zmluve mám zaradenie tlačiar a chcú ma preradiť na funkciu robotník v tlačiarni. Robil by som inú prácu ako je moje terajšie zaradenie. Samozrejme, že by mi dali podpísať dodatok, ktorým by mi funkciu zmenili. Ja to ale nechcem podpísať. Takže ak by som to nepodpísal, môžem sa so zamestnávateľom pred začiatkom VD dohodnúť na ukončení PP dohodou a tým pádom by som to odstupné dostal? A ak on nebude súhlasiť, musím si VD odpracovať a tým pádom nebude žiadne odstupné? Dobre som to pochopil?
veronikasad
12.06.12,12:45
v prac. zmluve mám zaradenie tlačiar a chcú ma preradiť na funkciu robotník v tlačiarni. Robil by som inú prácu ako je moje terajšie zaradenie. Samozrejme, že by mi dali podpísať dodatok, ktorým by mi funkciu zmenili. Ja to ale nechcem podpísať. Takže ak by som to nepodpísal, môžem sa so zamestnávateľom pred začiatkom VD dohodnúť na ukončení PP dohodou a tým pádom by som to odstupné dostal? A ak on nebude súhlasiť, musím si VD odpracovať a tým pádom nebude žiadne odstupné? Dobre som to pochopil?
Dodatok podpísať nemusíš a tým nebudeš súhlasiť s preradením. Ak zamestnávatel nemá pre teba vhodnú prácu zodpovedajúcu tvojej prac.zmluve, musí ti dať výpoveď v zmysle § 63 odst. 1 písm. b). Ak po doručení výpovede oznámiš zamestnavatelovi skončenie prac.pomeru dohodou pred začiatkom plynutia výpovednej doby, vznikne ti nárok na odstupné.
Tweety
12.06.12,12:48
v prac. zmluve mám zaradenie tlačiar a chcú ma preradiť na funkciu robotník v tlačiarni. Robil by som inú prácu ako je moje terajšie zaradenie. Samozrejme, že by mi dali podpísať dodatok, ktorým by mi funkciu zmenili. Ja to ale nechcem podpísať. Takže ak by som to nepodpísal, môžem sa so zamestnávateľom pred začiatkom VD dohodnúť na ukončení PP dohodou a tým pádom by som to odstupné dostal? A ak on nebude súhlasiť, musím si VD odpracovať a tým pádom nebude žiadne odstupné? Dobre som to pochopil?
AK dostaneš výpoveď a (v termíne) požiadaš o skončenie PP dohodou, musí ti vyhovieť.
miso242
12.06.12,12:50
Dodatok podpísať nemusíš a tým nebudeš súhlasiť s preradením. Ak zamestnávatel nemá pre teba vhodnú prácu zodpovedajúcu tvojej prac.zmluve, musí ti dať výpoveď v zmysle § 63 odst. 1 písm. b). Ak po doručení výpovede oznámiš zamestnavatelovi skončenie prac.pomeru dohodou pred začiatkom plynutia výpovednej doby, vznikne ti nárok na odstupné.

čiže normálne mu navrhnem nech mi dá výpoveď podľa paragrafu 63 ods. 1, po doručení, prídem za ním, že sa chcem dohodnúť a skončiť než mi začne plynúť VD, aby mi dali odstupné. Zamestnávateľ s tým musí súhlasiť, alebo môže trvať na tom, aby som si VD odpracoval?
veronikasad
12.06.12,12:55
čiže normálne mu navrhnem nech mi dá výpoveď podľa paragrafu 63 ods. 1, po doručení, prídem za ním, že sa chcem dohodnúť a skončiť než mi začne plynúť VD, aby mi dali odstupné. Zamestnávateľ s tým musí súhlasiť, alebo môže trvať na tom, aby som si VD odpracoval?
Ty výpoveď nenavrhuješ - o výpovedi rozhodne zamestnávatel. Ak ti ju dá, musí akceptovať tvoju žiadosť o skončenie prac.pomeru dohodou pred začiatkom plynutia výpovednej doby. Stačí, keď to uvedieš na kopii výpovede, ktorú dostaneš od zamestnávatela. Nezabudni k svojmu podpisu pripísať dátum prevzatia výpovede.
miso242
12.06.12,13:02
ok, rozumiem. Ďakujem za odpovede.
miso242
12.06.12,14:03
Ešte jedna otázka, kde v ZP je zakotvené, že musí akceptovať moju výpoveď dohodou? Ako mám teda tú výpoveď potom napísať, aké paragrafy tam dať a mám tam potom spomenúť aj to odstupné?
veronikasad
12.06.12,14:10
Ešte jedna otázka, kde v ZP je zakotvené, že musí akceptovať moju výpoveď dohodou? Ako mám teda tú výpoveď potom napísať, aké paragrafy tam dať a mám tam potom spomenúť aj to odstupné?
§ 76
OdstupnéNa začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-01-2012-a.html#hore)(1) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odstupné, ak sa pracovný pomer skončí dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu. Zamestnancovi podľa prvej vety patrí odstupné najmenej v sume, ktorá je násobkom jeho priemerného mesačného zárobku a počtu mesiacov, počas ktorých by trvala výpovedná doba podľa § 62.

(2) Ak bola zamestnancovi daná výpoveď z dôvodov uvedených v odseku 1, zamestnanec má právo pred začatím plynutia výpovednej doby požiadať zamestnávateľa, aby sa pracovný pomer skončil dohodou. Tejto žiadosti je zamestnávateľ povinný vyhovieť. Zamestnancovi patrí odstupné najmenej v sume, ktorá je násobkom jeho priemerného mesačného zárobku a počtu mesiacov, počas ktorých by trvala výpovedná doba podľa § 62.


-------
Žiadnu výpoveď nepíšeš, stačí keď na kopiu výpovede od zamestnávatela napíšeš, že žiadaš o skončenie prac.pomeru dohodou pred začiatkom plynutia výpovednej doby. Rovnako si to napíš aj na výpoveď, ktorú dostaneš od zamestnávatela a daj si potvrdiť zamestnávatelovi. Alebo to oznám samostatným listom, ak ti výpoveď príde v dostatočnom predstihu.