Marfa
12.06.12,15:31
Dobry den, prosim vas, pri skartovani uctovnych dokladov nad 10 rokov je potrebne nieco niekam nahlasovat? Dakujem.
Gabhus
13.06.12,03:37
U nás v PO je to zaužívané tak, že do príslušného štátneho archívu sa napíše taký list, že napr. plánujem vyradenie účtovných dokladov, lehota uloženie 10 rokov, doklady sú z rokov 1999 - 2001,množstvo 15 šanónov (alebo iné jednotky). Ak je dokladov viac druhov, môžeš si urobiť tabuľku a tam vpisovať údaje. Podstata je, aby tam boli názvy dokladov, lehoty uloženia, roky pôvodu a množstvá. Inak poradia v každom štátnom archíve.:)
vieraaaa
13.06.12,05:38
Ja by som sa chcela spýtať, akým spôsobom likvidujete vyradené písomnosti? Nakoľko som naposledy likvidovala vyradené písomnosti v predošlej firme ešte pred revolúciou a to tak, že sme ich dávali do podnikovej spaľovne, alebo aj do zberných surovín. Odovzdávate ich do zberných surovín, nie je s tým nejaký problém?
vnet
13.06.12,05:53
Aj nám poradil štátny archív v Bratislave, že aj keď nemáme povinnosť nahlasovať skartáciu nedôležitých dokladov, nikto nevie čo bude v budúcnosti, nech im pošleme oznam čo chceme skartovať. Tak sme napísali list, takisto uviedli všetky doklady, označenia, množstvá. Štátny archív nám dal odpoveď, že súhlasí so skartáciou. Potom sme zavolali firmu špecializovanú na skartáciu, prišli pre doklady, odovzdali nám preberací protokol a za určitý poplatok skartovali. A máme všetko oficiálne podchytené.
vieraaaa
13.06.12,06:10
Ja keď som sa pýtala v štátnom archíve v B-lave, tak mmi povedali, že pre to nie sú žiadne pravidlá a záleží od nás, akým spôsobom vyradené dokumenty (samozrejme od nich odsúhlasené) zlikvidujeme.
Marfa
13.06.12,07:47
Dakujem za vsetky rady. A teda tomu statnemu archivu ste nahlasovali zoznam skartovanych dokumentov, aj ked ste mala spolocnost, ktora nema povinnost mat registraturny poriadok? Dakujem
truch
13.06.12,08:26
Dakujem za vsetky rady. A teda tomu statnemu archivu ste nahlasovali zoznam skartovanych dokumentov, aj ked ste mala spolocnost, ktora nema povinnost mat registraturny poriadok? Dakujem
Aj keď nemáš povinnosť mať registratúrny poriadok, oznámenie o skartácií dokladov a ich zoznam musíš poslať.
Pripájam vzor, možno ti pomôže:)
Marfa
13.06.12,14:04
Dakujem krasne Truch! :)
truch
13.06.12,20:11
Niet zač:) U nás v ZA to funguje tak, že ak sa archív do 2 mesiacov neozve, môžeš doklady skartovať. Spôsob skartovania si zvolíš sama.
Gabhus
14.06.12,05:21
No ono aj keď ide dnes o menej dôležité dokumenty, zajtra sa situácia môže zmeniť...... Ako dokumenty skartuješ, nie je žiadne pravidlo.My sme to robili tak, že sme papiere trhali na cca 3kusy, hádzali do vriec a dávali do zberu. Existujú aj firmy, ktorési pre to prídu a zlikvidujú:)
Jano24
07.11.12,07:18
Nemám povinnosť viesť registratúrny poriadok a potrebujem skartovať účtovné doklady staršie ako 10 rokov.Tu píšete že treba ich požiadať o povolenie archív, ale mne sa nechce nikoho nič žiadať.Ak ich požiadam akurát u nich upútam pozornosť a potom ešte budú chcieť odo mňa pýtať nejaké somariny.Tak mám dilému či likvidovať účtovné doklady /zavádzajú mi už a riadne v pivnici, alebo nechať to všetko tak a ďalej kopiť.Mám doklady od roku 1998 kedy sa začalo podnikanie
Jano24
07.11.12,07:21
a ešte niečo.Ktoré roky by sa už mohli skartovať ak doklady sú od roku 1998 povedzme v januári 2013. /1998.,1999,2000,2001 a 2002?/ Dobre počítam tých 10 rokov?
truch
07.11.12,07:25
Nemám povinnosť viesť registratúrny poriadok a potrebujem skartovať účtovné doklady staršie ako 10 rokov.Tu píšete že treba ich požiadať o povolenie archív, ale mne sa nechce nikoho nič žiadať.Ak ich požiadam akurát u nich upútam pozornosť a potom ešte budú chcieť odo mňa pýtať nejaké somariny.Tak mám dilému či likvidovať účtovné doklady /zavádzajú mi už a riadne v pivnici, alebo nechať to všetko tak a ďalej kopiť.Mám doklady od roku 1998 kedy sa začalo podnikanie
Ak chceš likvidovať, mal by si napísať žiadosť. Z archívu na žiadne kontroly nechodia, dokonca ti ani nepošlú vyjadrenie /aspoň archív v ZA/, počkáš 2 mesiace a môžeš skartovať. Sú to 2 papiere, žiadosť a zoznam, nie je to taká strašná robota a máš všetko tak, ako má byť:)
truch
07.11.12,07:28
akurát som robila rok 2001:) pri dokladoch, ktoré majú 10 ročnú lehotu a aj 2006 - s 5 ročnou lehotou
Tak ako píšeš, jednou žiadosťou od roku 1998 do 2002 a môžeš dať do zoznamu aj doklady s úschovnou dobou 5 rokov až do roku 2007 /ak to budeš robiť v roku 2013/
truch
07.11.12,07:28
dobre počítaš:)
Stano Kral
26.03.14,09:16