Bambit
14.02.06,21:15
Moja priateľka má 2-izbový družstevný byt. Chcela by si ho odkúpiť do osobného vlastníctva. Čo je na tom pravdy, že keď si ho odkúpi nesmie ho 2 roky predať ? A čo keby si ho chcela vymeniť za väčší ? Môže ?
Halli
15.02.06,10:27
Bambit, može ho predať, ale potom musí zaplatit dan z príjmu a to by som teda nerobila...da sa to však obísť, pretože naši štátnici si robia zakony predovšetkým pre svoje "kšefty" a tak to tu aj funguje. Ak však chce predat byt nemusi to robiť tak, že si ho odkupi, stači ho "predat" prevodom členských práv, kde zaplatí Družstvu len poplatok za prevod a peniaze od kupujuceho si dohodnu mimo. Vyhne sa tak viacerým zbytočným nakladom a plateniam dani a pod.
Janashka
15.02.06,11:58
Byt moze predat aj hned ako byt nadobudne do osobneho vlastnictva. Oslobodena od dane bude vtedy ak splna jednu podmienku a to je trvaly pobyt minimalne 2 roky pred predajom. To znamena, ze sa dlzka trvaleho pobytu sa rata aj ta pred nadobudnutim do OV.
Halli
15.02.06,19:21
Janashka nemas pravdu :
musi splnať zaroveň obidve podmienky, čiže mat aj byt v OV.nemoze predsa predat "družstevny" byt, ten može len formou prevodu členských prav.Predat možes len byt, ktorý maš na LV.
a po nadobudnuti do OV ho samozrejme može hneď predať, ale ak je to skor ako do 2 rokov zaplati 19% a to pri cenach bytu si vypočitaj...Este je možnost ak potom kupi iny byt bude platit len z rozdielu,ale podrobne to treba zistit na danovom, ak tam najdete ludi schopných poradit.../česť výnimkam/

§ 9
Príjmy oslobodené od dane

(1) Od dane je oslobodený príjem

a) z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom
Janashka
15.02.06,19:52
Slavica, v mojej odpovedi pisem o predaji bytu v OV, nepisem o predaji "druzstevneho bytu".

Davam do pozornosti:
http://www.porada.sk/showthread.php?t=18512&highlight=predaj+bytu
Halli
15.02.06,20:00
Janashka a čitala si uvodný članok? Bambit sa pýtal na "družstevny byt":)
Janashka
15.02.06,20:15
Bambit pise o priatelke, ktora ma druzstevny byt, ktory chce nadobudnut do OV a pyta sa, ci ked si ho odkupi do OV, ci ho uz potom nemoze predat 2 roky? To je prva otazka, ktoru kladie a na ktoru odpovedam. Na druhu a tretiu, ci ho moze vymenit som neopovedala.:)
Alenaa
27.01.08,08:43
Pekný deň!
V roku 2007 som si odkúpila družstevný byt. Do konca januára asi mám nejaké povinnosti však?
Chobot
27.01.08,18:52
Pekný deň!
V roku 2007 som si odkúpila družstevný byt. Do konca januára asi mám nejaké povinnosti však?

Áno, tu sú:

http://www.porada.sk/361888-post14.html
heja3
04.02.08,10:41
Neviem, ale podľa mňa družstevný byt nie je vlastníctvo bytu - tam sú len podiely v družstve. Originál vlastník je bytové družstvo. :confused:
Chobot
04.02.08,11:07
Neviem, ale podľa mňa družstevný byt nie je vlastníctvo bytu - tam sú len podiely v družstve. Originál vlastník je bytové družstvo. :confused:

Z príspevku Alenaa som pochopil, že ona odkúpila družstevný byt do osobného vlastníctva. Práve tým slovom "odkúpila".

Keby napísala, že "kúpila družstevný byt", tak by som to chápal, že kúpila podiel v družstve.

Takže len ona by vedela povedať, ako to presne je.:rolleyes: