Mikapa
13.06.12,09:01
Zdravím všetkých,
vie mi niekto polopate vysvetliť ako dať do účtovníctva r 2012 dodat. dan. prizn. za 4Q/2011, ked rozdiel medzi poslednou známou vlastnou daňovou povinn. je -2,32 EUr. Účtovníctvo som začala len v r2012, na základe zostatkov účtov Hlavnej knihy r2011, takže na účte343 som nemala v počiatočnom stave túto čiastku.
A tiež ako účtujete dph. Ak vystavím DP dph ,systém mi ponúka možnosť vytvoriť záväzok voči DU, ale predkontácia je Bez. Je to tak správne? Úhrada dph bude potom 343/221.
Alebo si mám cez ID preúčtovať 343000/395 , 395/343903- dph k úhrade. A tým vlastne 343000 stále štvrťročne vynulovať?
srska
13.06.12,07:07
účtuješ v pohode?
Mikapa
18.06.12,11:57
Áno účtujem v Pohode
veronikasad
18.06.12,17:42
Nerobím PU. Vie mi niekto prosím poradiť, na aké účty zaúčtujem v roku 2012 predpis preplatku z dodatočného DP DPH za IV.Q.2010, podaného v júni 2012 ?
Tweety
18.06.12,17:47
Nerobím PU. Vie mi niekto prosím poradiť, na aké účty zaúčtujem v roku 2012 predpis preplatku z dodatočného DP DPH za IV.Q.2010, podaného v júni 2012 ?
343AE/343AE. Iba tie analytiky si musíš zvoliť. Napr. 343O1- nárok na odpočet, 34310- daň z dodania, daň z DP- 34305 daň.
veronikasad
18.06.12,17:48
343AE/343AE. Iba tie analytiky si musíš zvoliť.
Len na 343 -ku ? Nevstupuje to do nákladov, resp.výnosov (neviem si to rýchlo dať dokopy)
Ide o opravu chyby pri ročnom zúčtovaní koeficientu za rok 2010. DU z tohto titulu vracia firme cca 1500€.
Tweety
18.06.12,17:51
Len na 343 -ku ? Nevstupuje to do nákladov, resp.výnosov (neviem si to rýchlo dať dokopy)
Ide o opravu chyby pri ročnom zúčtovaní koeficientu za rok 2010. DU z tohto titulu vracia firme cca 1500€.
Ak je to z koeficienktu, tak áno, účtujeme to na 548, alebo 648.
veronikasad
18.06.12,17:53
Ak je to z koeficienktu, tak áno, účtujeme to na 548, alebo 648.
daňové alebo nedaňové, keď ide o rok 2010 ? Účtovné knihy za rok 2010 aj 2011 sú uzatvorené.
SilMar Group
18.06.12,18:05
daňové alebo nedaňové, keď ide o rok 2010 ? Účtovné knihy za rok 2010 aj 2011 sú uzatvorené.

548 daňové, 648 nedaňové, ale je potreba podať dodatočné DP.
veronikasad
18.06.12,18:07
548 daňové, 648 nedaňové, ale je potreba podať dodatočné DP.
DDP bolo podané, riešim predpis účtovania. Ide o preplatok, ktorý vznikol nesprávnym výpočtom ročného koeficientu DPH (namiesto oslobodeného plnenia bol do PC zadaný príznak pre volný základ dane)
SilMar Group
18.06.12,18:16
DDP bolo podané, riešim predpis účtovania. Ide o preplatok, ktorý vznikol nesprávnym výpočtom ročného koeficientu DPH (namiesto oslobodeného plnenia bol do PC zadaný príznak pre volný základ dane)

Keď ti vyšla pohľadávka - dáš na 648, ak záväzok, na 548.
veronikasad
18.06.12,18:19
Keď ti vyšla pohľadávka - dáš na 648, ak záväzok, na 548.
Prečo pohľadávka nedaňová a záväzok daňový ?
Stefan2005
18.06.12,18:30
len tak zauvažujem:
ak vznikol preplatok na DPH z titulu koeficientu, tak to znamená, že v danom roku bolo do nákladov (na 548) účtované viacej, ako malo byť... neviem o akú sumu ide, ale podaním DDP k DPH sa deklarovala aj táto skutočnosť, to znamená, že by malo byť DDP aj k DzP... riešenie dáva odpoveď aj na to, či je to daňové, alebo nedaňové.
veronikasad
18.06.12,18:34
len tak zauvažujem:
ak vznikol preplatok na DPH z titulu koeficientu, tak to znamená, že v danom roku bolo do nákladov (na 548) účtované viacej, ako malo byť... neviem o akú sumu ide, ale podaním DDP k DPH sa deklarovala aj táto skutočnosť, to znamená, že by malo byť DDP aj k DzP... riešenie dáva odpoveď aj na to, či je to daňové, alebo nedaňové.
Je to suma 1500€.
Dva roky už PU nerobím, teraz som prišla na túto chybu, trošku mám v tom zmätok. Bol uplatnený teraz neviem či vyšší alebo nižší koeficient ako mal byť (výsledkom dodatočného DP je preplatok)
SilMar Group
18.06.12,18:44
Je to suma 1500€.
Dva roky už PU nerobím, teraz som prišla na túto chybu, trošku mám v tom zmätok. Bol uplatnený teraz neviem či vyšší alebo nižší koeficient ako mal byť (výsledkom dodatočného DP je preplatok)

ak bol preplatok na dph, to znamená, že vám ho musia vrátit, teda je treba účtovať pohľadávku voči DU a zároveň výnosy. A keďže tie výnosy mali byť účtované v minulom účtovnom období - bola krátená daň z príjmu a je treba podať DDP.
Stefan2005
18.06.12,18:47
J.. Bol uplatnený teraz neviem či vyšší alebo nižší koeficient ako mal byť (výsledkom dodatočného DP je preplatok)

ak uplatním odpočítanie DPH vo výške 100% (teda koeficient 1,00) tak v nákladoch mám 0;
výsledkom použitia koeficientu (t.j. menšieho ako 1) je náklad vo výške DPH, ktoré si nemôžem odpočítať.
Preplatok z DDP na DPH chápem chápem tak, že sa do nákladov r. 2010 dalo viacej, ako sa malo dať - koniec koncom tých 1.500€ dostanete naspäť...
veronikasad
18.06.12,18:47
Ďakujem za rady. Pekne som si skomplikovala život.
SilMar Group
18.06.12,18:50
Ďakujem za rady. Pekne som si skomplikovala život.

:)sú aj horšie veci.
Stefan2005
18.06.12,19:04
Veronika, dcéra má pravdu, že je to účtovným prípadom roku 2012, ak sa v tomto roku podalo DDP - to ovšem nič nemení na potrebe posúdenia potreby podať DDP za rok 2010...

P.S. ... nejde mi pridať odkazy, preto píšem takto
veronikasad
18.06.12,19:55
Veronika, dcéra má pravdu, že je to účtovným prípadom roku 2012, ak sa v tomto roku podalo DDP - to ovšem nič nemení na potrebe posúdenia potreby podať DDP za rok 2010...

P.S. ... nejde mi pridať odkazy, preto píšem takto
Firma mala v roku 2010 daňovú stratu (od roku 2011 jej už učto nerobím, tak neviem či bola umorená). Aký postih mi hrozí, ak dodatočné DP DzP za rok 2010 nepodá ? Očakávam pred vrátením preplatku DPH daňovú kontrolu na DPH.

(účto som robila externe, že by som vyskúšala plnenie Generali z poistenia účtovníkov ...)
KEJKA
19.06.12,04:08
možno tá kontrola bude aj na DPPO, ťažko povedať. Možno nebude a príde iná kontrola, ktorá preverí správnosť DPPO v kontexte na tento problém DPH. Možno nejde o vyššie náklady v r. 2010, len o nesprávny výpočet koeficientu. Možno bol koeficient správny, len sa neprepočítal na konci roka za celé obdobie. Možno,.............................
Nikto ti netvrdí, že je nutné podať DPPO2010, takže najskôr si vyrieš problém, aké dopady má ten koeficient v zmysle vyššie uvedeného. Nerozumiem, že dva roky PU nerobíš a pritom riešiš, čo už sa ťa netýka?
vrátila som sa nazad k príspevkom a našla som -citujem túto informáciu:
DDP bolo podané, riešim predpis účtovania. Ide o preplatok, ktorý vznikol nesprávnym výpočtom ročného koeficientu DPH (namiesto oslobodeného plnenia bol do PC zadaný príznak pre volný základ dane)....................................

V prípade, že nevykážeš zisk a dodatočnú DP, tak sankcia by nemala byť, tá sa vypočítava z rozdielu dodatočnej DP.
Ak sa strata umorovala, tak bude chyba aj v DPPO2011, čo si už nerobila, tiež nie je isté, strata sa nemusela umoriť celá.
vzhľadom na chybu v koeficiente podľa mňa DDP DPPO nie je potrebné podávať, nevidím súvislosť s nákladmi.
===========
takže môj záver
zaúčtuješ 343/648
nedaňovo si myslím, že bez podania DPPO2010 by to bola odvaha, lebo predsa len ide o výnos.
alebo nedaňovo a zabezpečiť, aby sa v tejto výške strata z r.2010 neumorovala - podotýkam, že je to nie čistý postup, ale dopad na peniažky ŠR bude aspoň nulový.
veronikasad
19.06.12,05:22
Kejka, Štefan má pravdu v tom, že cez ročné zúčtovanie koeficientu si firma uplatnila v nákladoch (na účte 548) vyššiu sumu ako mala. Iná chyba v účtovníctve nebola, 3 doklady (tržby za stravu žiakov) boli omylom zaradené do evidencie DPH namiesto oslobodeného plnenia s voľným základom.
Kontrolu DPH pred vrátením preplatku predpokladám, či si budú všímať aj účtovanie(chybné doklady z evidencie DPH sú zaúčtované správne) a DzP - ťažko predpokladať.
Počas mojej spolupráce firma jednu kontrolu DPH mala - neboli zistené žiadne nedostatky

Je suma 1500€ z pohľadu nutnosti podať DDP DzP "významná" ? (či ako sa to v odbornej terminologii nazýva) ?
SilMar Group
19.06.12,06:03
Je suma 1500€ z pohľadu nutnosti podať DDP DzP "významná" ? (či ako sa to v odbornej terminologii nazýva) ?

Tento termín sa používa v súvislosti so zákonom o účtovníctve a postupmi účtovania, nie v súvislosti so zákonom o dani z príjmu. V zákone o dani z príjmu je každá suma, kvoli ktorej sa má podávať DDP významná a už je len na tebe, či sa rozhodneš podať DDP alebo to nechať tak s tým, že ak toto nájdu, inde sa už hrabať nebudú.
KEJKA
19.06.12,13:38
na tú chybu si si prišla sama? Lebo ja som to doteraz chápala, že šlo o kontrolu a platobný výmer DU, tak pardon.
Áno, 1500 € je suma, ktorá nemala byť v nákladoch a preto ju teraz účtuješ do výnosov.
Nemôžeš podľa mňa umorovať stratu z r. 2010 v pôvodnej výške a aby si to zosúladila, je vhodné dať DPPO dodatočné.
Minimálne - ako som napísala, neumorovať celú stratu, resp. zistiť, či bola alebo nebola v r.2011 a podať dod.DPPO za ten rok.
veronikasad
19.06.12,13:41
na tú chybu si si prišla sama? Lebo ja som to doteraz chápala, že šlo o kontrolu a platobný výmer DU, tak pardon.
Áno, 1500 € je suma, ktorá nemala byť v nákladoch a preto ju teraz účtuješ do výnosov.
Nemôžeš podľa mňa umorovať stratu z r. 2010 v pôvodnej výške a aby si to zosúladila, je vhodné dať DPPO dodatočné.
Minimálne - ako som napísala, neumorovať celú stratu, resp. zistiť, či bola alebo nebola v r.2011 a podať dod.DPPO za ten rok.
Na tú chybu prišla konatelka po 16 mesiacoch od ukončenia mojej spolupráce. Urobila som jej dodatočné DP DPH a teraz neviem čo s tým dodat.DP DzP. Nebola som zamestnancom, účtovníctvo som robila ako živnostník doma s jej SW.

Umorenie - alebo neumorenie straty žial neviem ovplyvniť. DP za rok 2011 bolo podané, neviem s akým výsledkom.
KEJKA
19.06.12,13:51
to treba riešiť komunikáciou s vedením firmy a súčasnou účtovníčkou. Ak sa nedá, tak podaním dod.DPH to považuj zo svojej strany za uzavreté. Prípadne ešte písomne na tieto skutočnosti upozorni, aby si mala čisté svedomie.
veronikasad
19.06.12,13:54
to treba rišiť komunikáciou s vedením firmy a súčasnou účtovníčkou. Ak sa nedá, tak podaním dod.DPH to považuj zo svojej strany za uzavreté. Prípadne ešte písomne na tieto skutočnosti upozorni, aby si mala čisté svedomie.
Kejka, ďakujem za rady. Žiadna komunikácia nefunguje, kto robí účto ďalej neviem. DDP DPH som jej poslala emailom s návodom ako má postupovať ďalej.
keram66
19.06.12,20:50
Dobry den ,
dosla nam fa na sumu 106.07e za sluzby (Luxembursko). V jej spodnej casti sa pise : Ak ste platitelom DPH , mate zauctovanu proviziu bez DPH a platna slovenska danova legislativa , a teda zakon 222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty vyzaduje , aby ste tuto proviziu uviedli v suhrnom vykaze v zmysle ust.§80 zakona c.222/2004 Z.z.o dani z pridanej hodnoty .

teraz neviem ako to je myslene.Suma 106.07 je zaklad dane alebo celkova suma (len nerozpisana)?
dobre ratam : 106.07 * 1.20 = 127.84 DPH je 21.21 ?

platcami DPH sme len na sluzby v ramci EU .
Dakujem
KEJKA
20.06.12,04:48
áno, správne, je to divne sformulované, ale oni by vám DPH na faktúre vyčíslili, čo sa nestalo /správne/.
takže čiastku berieš ako ZD.
promont maja
20.06.12,11:08
Umorenie - alebo neumorenie straty žial neviem ovplyvniť. DP za rok 2011 bolo podané, neviem s akým výsledkom.

.. SilMar Group vo svojom príspevku vyššie jasne uviedla, že nezáleží na významnosti sumy, zákon hovorí o vyššej daňovej povinnosti ... možnosť voľby akotakú vlastne nemáš .. litera zákona jasne hovorí, že povinnosť podať DP DzP máš = ja osobne, by som ho určite podala, a nielen preto, že suma 1500 eur nie je malá, ak sa spomínajú žiaci, stravné ... ale s tým, že by som ho zaslala s doručenkou na adresu bývalého klienta spolu aj so sprievodným listom, v ktorom by som uviedla dôvody, podľa ktorých je potrebné zvážiť aj situáciu s možným podaním dodatočného daňového priznania k dani z príjmu právnických osôb za rok 2011= len má to ešte jeden malý " elektronický" háčik .. nemajú už uzatvorenú dohodu o elektronickom zasielaní všetkých daňových podaní ..? ... = pribalila by som potom aj CD so súbormi v ich formáte *.xml, reps. *.pdf ( pre neštruktúrované prílohy) ...

.. je ešte možnosť, aj keď mizivá, že nemajú schválenú účtovnú závierku za rok 2010 = môžeš opätovne otvoriť účtovné knihy a celú vec doúčtovať, potom uzavrieť, spracovať navono účtovnú závierku a podať dodatočné DP DzPPO, zaslať toto dodatočné DP DzPPO aj s prílohami v listinnej aj elektronickej podobe aj s upozornením, že by mali zvážiť podanie dodatočného DP DzPPO za rok 2011 ...