adamll
13.06.12,09:18
dobry den mam zaujem kupit si notebook za 2300€ pre podnikanie, som zivnostnik a zaujimalo by ma ci mam narok odpocet DPH v celej vyske. pripadne aky je limit (do kolko €) pri zivnostnikoch a pri s.r.o. na odpocet celej DPH z produktu. dakujem za rady.
bodliak
13.06.12,07:26
A si plátca DPH, (mesačný alebo štvrťročný) ? Ak nie, DPH ti nikto nevráti.
No a limit, to si si asi poplietol s odpismi, do akej sumy to dáš naraz do nákladov a nad akú sumu odpisuješ..., že ?
adamll
13.06.12,10:33
som v tom novy :)
som platca DPH.
ako by to bolo pri mesacnom a ako pri stvrtrocnom odpocte?
este sa chccem spytat potrebujem fakturu alebo mi staci normalny blocek v obchode kde si kupim ten notebook?
bodliak
13.06.12,11:45
som v tom novy :)
som platca DPH. OK
ako by to bolo pri mesacnom a ako pri stvrtrocnom odpocte? To bolo len na upresnenie... v tom rozdiel nie je.
este sa chccem spytat potrebujem fakturu alebo mi staci normalny blocek v obchode kde si kupim ten notebook? Je dobré mať faktúru, mimochodom, faktúru Ti musia vystaviť, ak ide o sumu nad 1660 EUR, alebo ak platíš zálohu.


.
adamll
13.06.12,11:52
teraz som sa dozvedel ze nad cca 1700€ sa to musi davat do dlhodobeho majetku s pouzivanim nad 1 rok a to sa uz odpisuje. dako v tom mam zmetok notebook stoji 2300€ s DPH.
KEJKA
13.06.12,13:50
teraz som sa dozvedel ze nad cca 1700€ sa to musi davat do dlhodobeho majetku s pouzivanim nad 1 rok a to sa uz odpisuje. dako v tom mam zmetok notebook stoji 2300€ s DPH.
ide ti o DPH alebo o daň z príjmu?
DPH si odpočítaš, nech už NB bude stáť koľkokoľvek, musíš však mať doklad. Do cca 1659 EUR s DPH stačí blok z ERP, vo vyššej sume už musíš pýtať faktúru - aj ked ju zaplatíš v hotovosti.
DPH si odpočítaš, zostane ti základ dane, t.j. OC NB
ak to bude pod 1700 EUR včítane, tak to môžeš dať priamo do výdavkov - nákladov
ak to bude nad 1700 EUR, tak zaradíš do majetku a budeš odpisovať 48 mesiacov.
2300 EUR s DPH značí, že si nad hranicou - t.j. DPH 383,33 odpočítaš, a NB v hodnote 1916,67 EUR budeš odpisovať 4 roky.
Alebo si vyberieš niečo lacnejšie.