Michal Ovsanik
13.06.12,09:39
Dobry den

Potreboval by som poradit ohladne faktury do CR za tvorbu Webstranok.
Ja: Neplatca DPH
Oni: Platcovia DPH v CR

Mam fakturu vystavovat s alebo bez DPH? (na fakture by to asi nemalo byt uvedene)
Co ma byt uvedene na fakture?

Uz som prekutral asi celu poradu ale nikde som nenasiel odpoved.

Dakujem!
zk24
13.06.12,07:46
§7a

(2) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá má v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, dodáva službu, pri ktorej je miesto dodania podľa § 15 ods. 1 v inom členskom štáte a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred dodaním služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7 (http://www.porada.sk/#f6208751).

§ 73
Faktúra pri dodaní služby do iného členského štátu

(1) Pri dodaní služby, pri ktorej je miesto dodania podľa § 15 ods. 1 (http://www.porada.sk/#f6208895) v inom členskom štáte a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby, je zdaniteľná osoba registrovaná pre daň v tuzemsku povinná vyhotoviť faktúru. Zdaniteľná osoba je povinná vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Zdaniteľná osoba vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od dodania služby alebo prijatia platby.
(2) Faktúra musí obsahovať
a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne zdaniteľnej osoby, ktorá dodáva službu, a jej identifikačné číslo pre daň,
b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne príjemcu služby a jeho identifikačné číslo pre daň, pod ktorým službu objednal,
c) poradové číslo faktúry,
d) dátum, keď bola služba dodaná, alebo dátum, keď bola platba podľa odseku 1 prijatá, ak tento dátum možno určiť a ak sa odlišuje od dátumu vyhotovenia faktúry,
e) dátum vyhotovenia faktúry,
f) rozsah a druh dodanej služby,
g) cenu služby,
h) odkaz na články 193 až 196 smernice Rady 2006/112/ES z 28. novembra 2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty v znení smernice Rady 2006/138/ES z 19. decembra 2006 alebo informáciu, že osobou povinnou platiť daň je osoba, ktorej je služba dodaná.


Zhrnutie:
1. Povinna registracia pre IC DPH pred dodanim sluzby, podla §7a
2. Vystavenie faktury podľa §73 - bez DPH s odvolavkou podla bodu h)
3. Podať súhrnný výkaz je povinná podať aj zdaniteľná osoba registrovaná pre daň podľa § 7 alebo § 7a za každý kalendárny štvrťrok, v ktorom dodala službu podľa odseku 1 písm. d).
Nella_2
13.06.12,07:46
Ak si Ty neplatiteľ DPH, tak žiadnu DPH na faktúre neriešiš. Akurát na faktúre uvedieš, že si neplatiteľ DPH.
Michal Ovsanik
13.06.12,07:56
Dakujem za odpovede

Este otazka
Ak sme obaja neplatcovia DPH?
zk24
13.06.12,08:13
Ak si Ty neplatiteľ DPH, tak žiadnu DPH na faktúre neriešiš. Akurát na faktúre uvedieš, že si neplatiteľ DPH.

Nejaká zmena v zákone? Ušlo mi niečo?
zk24
13.06.12,08:19
Zatial nedakuj. Dostal si dve uplne protichodne odpovede. Musime najprv vyriešiť, ktorá je správna :)
Nella_2
13.06.12,09:58
Nejaká zmena v zákone? Ušlo mi niečo?

Neplatiteľ DPH predsa nevystavuje faktúru s DPH - nemá na to nárok.
Iné je, že by mal byť registrovaný pre DPH podľa par. 7a pri dodávaní služieb do iného ČŠ. Potom je potrebné na fa uviesť tú formulku, čo si uviedla. Ale napr. odo mňa žiadal jeden zákazník z Čiech, aby som mu tam uviedla aj to, že nie som platiteľ DPH.
zk24
13.06.12,10:00
Neplatiteľ DPH predsa nevystavuje faktúru s DPH - nemá na to nárok.
Iné je, že by mal byť registrovaný pre DPH podľa par. 7a pri dodávaní služieb do iného ČŠ. Potom je potrebné na fa uviesť tú formulku, čo si uviedla. Ale napr. odo mňa žiadal jeden zákazník z Čiech, aby som mu tam uviedla aj to, že nie som platiteľ DPH.

To že nevystavuje s DPH je jasné. Ale že žiadnu DPH nerieši podla mna nie je až tak celkom pravda. Podla mna by mala byť povinna registracia podľa §7a a o DPH musi uviesť tu formulu na prenos danovej povinnosti. A takisto podať súhrnny vykaz...

Aspon my to riešime tak ze "nie sme platiteľmi DPH" uvádzame pri dodaní v rámci slovenska. Pri dodaní do zahraničia uvádzame IC DPH a odkaz na smernice o prenose danovej povinnosti
Nella_2
13.06.12,10:11
To že nevystavuje s DPH je jasné. Ale že žiadnu DPH nerieši podla mna nie je až tak celkom pravda. Podla mna by mala byť povinna registracia podľa §7a a o DPH musi uviesť tu formulu na prenos danovej povinnosti. A takisto podať súhrnny vykaz...

Aspon my to riešime tak ze "nie sme platiteľmi DPH" uvádzame pri dodaní v rámci slovenska. Pri dodaní do zahraničia uvádzame IC DPH a odkaz na smernice o prenose danovej povinnosti

Áno - to že na faktúre žiadnu DPH nerieši, som myslela tak, že proste vo fakturovanej sume sa mu žiadna DPH neobjaví. :)
KKatika
04.07.12,11:59
Dobrý deň, sme slovenská firma, platca DPH, budeme vykonávať stavebné práce v ČR neplatcovi DPH. Viem, že máme povinnosť zaregistrovať sa ako platca DPH v ČR, z toho vyplýva povinnosť podávania daňového priznania k dani z DPH. Chcem poprosiť o radu skúsených čo ešte k tomu treba, aké povinnosti máme. A čo v prípade ak nakupujeme materiál v SR, uplatníme si DPH na vstupe, a tento materiál je použitý v ČR? Máme vôbec nárok na túto DPH? A akým spôsobom potom účtujem o DPH zaplatenej v ČR?
Vďaka za akékoľvek info.
KEJKA
04.07.12,17:25
ved to je súbor otázok. nakúpený materiál v SR vyriešite podľa faktúry - asi si DPH odpočítate. Ten potom premiestnite do ČR - ved ako inak?....to ej samostatné dodanie, ktoré podlieha samozdaneniu v ČR.
Účtovanie vyrieši účtovníčka, mne sa osvedčil samostatný okruh v mene CZK - kvôli DPH v CZK. Duálne v EUR v slov.účtovníctve.
Ociviste
10.07.12,16:42
Dobry den, chcela by som sa opytat. Ak SZCO platca DPH, prijme tovar z Polska bez DPH. Tovar pride na SR a za niekolko dni je vyvezeny do Ceska bez DPH. V takom pripade sa neziada o vratenie DPH, kedze tam ziadna nefiguruje? Mam pravdu?
Dakujem za odpoved.
KEJKA
10.07.12,18:56
nadobudnutie tovaru z Poľska je samostatné plnenie, rovnako ako dodanie do ČR.
tovar samozdaníš, a do ČR fakturuješ bez DPH - nárok na odpočet je.
Ociviste
13.07.12,05:58
Dakujem za odpoved.
Misicka21
01.08.12,09:39
Prosím aj ja o radu :)
Ideme vykonávať práce, služby pre Čechov, práce na Slovensku, ktorý na objednávke majú IC DPH aj CZ aj SK, čo to pre mňa znamená??
Fakturujem s DPH??
Misicka21
01.08.12,10:43
prosím, potrebujem vystaviť fa....
nika.sum
08.08.12,06:04
Ahoj, mam otazku. Nejakym nedopatrenim som teraz zistila, ze klient mi v 2Q/2012 vystavill faktury za sluzby (§15 odst.1) do IČŠ s tym ze dal sumu namiesto pri oslobodene, mimo DPH. Nastastie splnil podmienku:
h) odkaz na články 193 až 196 smernice Rady 2006/112/ES z 28. novembra 2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty v znení smernice Rady 2006/138/ES z 19. decembra 2006 alebo informáciu, že osobou povinnou platiť daň je osoba, ktorej je služba dodaná.

Opravujem: na zahranicnej fakture ak je sluzbu povinny platit prijemca ma byt suma zaradena v riadku mimo DPH alebo oslobodene? Ja som si vsimla, ze mne to dava program do mimo DPH.
Hoci som podobnu otazku dala aj do temy MRP (kvoli spravnemu zadaniu kodov), rada by som vedela aky mate nazor, co je spravne ked to hadze do mimo DPH alebo oslobodene?
nika.sum
08.08.12,06:13
Prosím aj ja o radu :)
Ideme vykonávať práce, služby pre Čechov, práce na Slovensku, ktorý na objednávke majú IC DPH aj CZ aj SK, čo to pre mňa znamená??
Fakturujem s DPH??

Nerobila som s tymto este, ale logicky podla mna treba urcit kde je miesto dodania prac. A podla toho sa zariadit, zistit od Cechov pod ktorym IC DPH tu sluzbu objednavaju. To je moj nazor, budem rada ak ho este niekto doplni.
KEJKA
08.08.12,11:24
Nerobila som s tymto este, ale logicky podla mna treba urcit kde je miesto dodania prac. A podla toho sa zariadit, zistit od Cechov pod ktorym IC DPH tu sluzbu objednavaju. To je moj nazor, budem rada ak ho este niekto doplni.presne s tým tiež súhlasím. Nie je možné uvádzať na objednávke dve ičDPH, musí sa odberateľ rozhodnúť, ako je to prenho výhodnejšie, vhodnejšie. Takže si dajte objednávku konkretizovať.
Misicka21
08.08.12,11:33
pozerala som to a stavba - miesto výkonu je SK, dala som tam DPH.
ďakujem ;)
KEJKA
08.08.12,12:11
pozerala som to a stavba - miesto výkonu je SK, dala som tam DPH.
ďakujem ;)spravne a ičDPH odberateľa dáš tiež SK
efka23
26.09.12,07:08
Ahojte, prosím o radu boli u nás ľudia z ČR na exkurzii a idem im vystaviť faktúru. My sme plátci DPH a oni majú len IČO- sú to ekológovia. Vystavujem faktúru s DPH?
tictac7
26.09.12,07:12
Ahojte, prosím o radu boli u nás ľudia z ČR na exkurzii a idem im vystaviť faktúru. My sme plátci DPH a oni majú len IČO- sú to ekológovia. Vystavujem faktúru s DPH?

§ 16 ods. 3 prvá veta = s DPH
efka23
26.09.12,07:22
ďakujem :)
miro_l
27.09.12,08:59
Dobrý deň.
Potreboval by som poradiť k problému s vystavenou faktúrou.
Sme slovenská firma, platca DPH, vykonávali sme stavebné práce v ČR u platcu DPH.
Faktúru sme vystavili s prenosom daňovej povinnosti bez DPH.
Odberateľ nám vystavil proti faktúru daňový doklad s DPH v CZK, ako protináklady za opravy podľa dohody a zisťovacieho protokolu podpísaného majiteľom.
Faktúrovali sme 80 960,-CZK bez DPH podľa §16 ods.1
Vystavili nám Fa 46 230,-CZK bez DPH + 9 246,-CZK DPH spolu 55 476,-CZK
Pri vystavenej faktúre sme povinní zaplatiť fa.aj s DPH pričom náš zisk zostane iba 25 484,-CZK
Máme v tomto prípade povinnosť sa registrovať a mať pridelenie IC CZ?

Akým spôsobom máme zaúčtovať platby?
Ďakujem za odpoveď.
KEJKA
27.09.12,13:13
možete, resp. skúste požiadať o vrátenie DPH prostredníctvom FU Praha.....ale v tomto prípade patrí DPH do ČR, tak neviem.
to ste asi dobre sfušovali, ked viac ako polovica výnosu bola pužitá na opravy.....
JANULA999
01.10.12,11:37
Ahojte, prosím Vás ak som vystavila faktúru pre českú firmu na dodanie materiálu bez DPH, aký typ DPH použijem robím v MRP. Potom treba robiť súhrnný výkaz? Ešte som to nerobila.:confused: Pre dodanie materiálov treba sa tiež evidovať na DÚ? Alebo len ak sa robia len služby. ďakujem.
tictac7
01.10.12,12:01
podľa všetkého nie si platcom DPH, takže nemáš dôvod podávať SV
JANULA999
01.10.12,12:59
som plátca DPH
JANULA999
01.10.12,15:07
prosím, pomôžte mi, potrebujem to dosť súrne. Kvôli kolegyni, lebo je zákerná a zato že som to ešte nerobila tak sa bojím aby ma nenabonzovala. Vďaka
saminka6
01.10.12,15:33
prosím, pomôžte mi, potrebujem to dosť súrne. Kvôli kolegyni, lebo je zákerná a zato že som to ešte nerobila tak sa bojím aby ma nenabonzovala. Vďaka
Ale čo vlastne chcete fakturovať. Tovar alebo služby?
Tweety
01.10.12,15:35
Ale čo vlastne chcete fakturovať. Tovar alebo služby?
Materiál, veď to má v príspevku.:)
saminka6
01.10.12,15:38
Aky material? S montážou alebo bez ?
fue
01.10.12,16:24
Dobrý deň.
Potreboval by som poradiť k problému s vystavenou faktúrou.
Sme slovenská firma, platca DPH, vykonávali sme stavebné práce v ČR u platcu DPH.
Faktúru sme vystavili s prenosom daňovej povinnosti bez DPH.
Odberateľ nám vystavil proti faktúru daňový doklad s DPH v CZK, ako protináklady za opravy podľa dohody a zisťovacieho protokolu podpísaného majiteľom.
Faktúrovali sme 80 960,-CZK bez DPH podľa §16 ods.1
Vystavili nám Fa 46 230,-CZK bez DPH + 9 246,-CZK DPH spolu 55 476,-CZK
Pri vystavenej faktúre sme povinní zaplatiť fa.aj s DPH pričom náš zisk zostane iba 25 484,-CZK
Máme v tomto prípade povinnosť sa registrovať a mať pridelenie IC CZ?

Akým spôsobom máme zaúčtovať platby?
Ďakujem za odpoveď.
A prečo ste to neriešili dobropisom - nemusela Vám česká firma refaktúrovať náklady na opravu ale v tej výške ste mohli vystaviť opravnú faktúru k Vašej pôvodnej faktúre na základe reklamácie zo strany odberateľa a tá opravná faktúra by bola zase bez dph, pretože v čechách platí pri stavbách prenos daňovej povinnosti ak sa nemýlim a tak ako to uvádzate aj vy.
fue
01.10.12,16:43
Ahojte, prosím Vás ak som vystavila faktúru pre českú firmu na dodanie materiálu bez DPH, aký typ DPH použijem robím v MRP. Potom treba robiť súhrnný výkaz? Ešte som to nerobila.:confused: Pre dodanie materiálov treba sa tiež evidovať na DÚ? Alebo len ak sa robia len služby. ďakujem.
Vieme že si plátca dph ale prosím Ťa popíš ten obchodný prípad podrobne lebo ináč Ti ťazko poradíme.
Dodanie pre českú firmu môže byť - môžu nastať dve situácie - ide o dodávku do IČŠ - teda do česka alebo tá česká firma ten tovar kúpi na slovensku a môže ho napr. predať na slovensku inej firme a to je zase iné kafé.

Keď predpokladám, že robíš dodávku do IČŠ teda tovar buď tej českej firme prepravite vy alebo si ten tovar česká rimra prepraví do česka sama alebo je to prostredníctvom nejakej prepravnej spoločnosti, kde dopravu hradíte vy alebo tá česká firma ide o intrakomunitárne dodanie. Kde sa chceš ešte evidovať na DU a na čo ??? Predpokladám, že ste riadni plátcovia dph / nie podľa §7 alebo 7a /. Ak robíš intrakomunitárne dodanie tak podávaš súhrnny výkaz.
V MRP zadávaš typ dph 13 a pri fakturačnej položke v stlpci typ uvádzaš T, pretože ináč Ti to nezoberie do SV.
nika.sum
01.10.12,18:06
Ahojte, prosím Vás ak som vystavila faktúru pre českú firmu na dodanie materiálu bez DPH, aký typ DPH použijem robím v MRP. Potom treba robiť súhrnný výkaz? Ešte som to nerobila.:confused: Pre dodanie materiálov treba sa tiež evidovať na DÚ? Alebo len ak sa robia len služby. ďakujem.

Material - je to predsa tovar, takze ak ste ho dodali do IČŠ ako platitel DPH, fakturu ako pisete vystavite bez DPH a podavate SV. Neviem co myslite tym registrovanim, ale asi kvoli elektronickemu podavaniu, ak je to tak, tak ano musite sa zaregistrovat na elektronicke podavanie. Teraz mam pocit, ze som citala, ze je problem EZU, neda sa zaevidovat do systemu, ale nie som si ista, skuste pozriet temy ako Elektronicke podavanie a tiez stranku drsr.sk. Typ DPH 13, s tym ze priamo vo fakture oznacite,ze zahrnut do suhrnneho vykazu (T), DPH 0%.

Neskoro som si vsimla, ze uz Vam odpovedali.
JANULA999
01.10.12,18:16
Ďakujem, pekne za odpovede.Ešte raz to vysvetlím. Nakúpili sme materiál plechy na stavbu ktorá je v ČR. Česká firma si ich od nás zobrala, odviezla. Vystavila som faktúru bez DPH na IČ CZ. My sme štvrťročný plátci DPH. Tak to znamená, že musím podať súhrnný výkaz. Je to tak? A to elektronicky.OK:::::-).
Niekde tu na poradne som čítala ak firma vykonáva služby v ČR a je plátcom DPH aj tak sa musí zaregistrovať - kvôli tomu že vykonáva služby v ČR?? Ale mi sme plátcami DPH. Túto poslednú vetu si niesom istá. Ďakujem
nika.sum
01.10.12,18:39
Ďakujem, pekne za odpovede.Ešte raz to vysvetlím. Nakúpili sme materiál plechy na stavbu ktorá je v ČR. Česká firma si ich od nás zobrala, odviezla. Vystavila som faktúru bez DPH na IČ CZ. My sme štvrťročný plátci DPH. Tak to znamená, že musím podať súhrnný výkaz. Je to tak? A to elektronicky.OK:::::-).
Niekde tu na poradne som čítala ak firma vykonáva služby v ČR a je plátcom DPH aj tak sa musí zaregistrovať - kvôli tomu že vykonáva služby v ČR?? Ale mi sme plátcami DPH. Túto poslednú vetu si niesom istá. Ďakujem

Prepacte, neviem ci je to uz neskorsou hodinou alebo to zle pisete, ale nerozumiem Vam celkom.

Vy ste predali firme z CZ plechy alebo ste im ich aj montovali? Ide o to, ci predavate ten material ako tovar alebo pracujete na stavbe v CZ. Ak to predavate ako tovar ste povinny podat SV a to elektronicky (§80 Z o DPH). Ak vsak dodavate sluzby (stavebne prace na stavbe v CZ) miesto dodania je tam kde sa nehnutelnost nachadza, tak pokial by ste dodavali pre neplatitela DPH a nemohli by ste urobit prenos danovej povinnosti, boli by ste povinny sa registrovat v CZ.
Na zaklade vasich nejasnych otazok, je vsak dost tazke Vam spravne odpovedat...
fue
01.10.12,19:05
Presne tak ako píše nika.sum, stále viac nás zamotávate. Ak nepopíšete presne o akú obchodnú transakciu ide / či je to vôbec dodanie tovaru / u vás materiálu čo je vlastne tovar/ alebo dodanie tovaru s inštaláciou alebo sú to stavebné práce / tak Vám neporadíme správne.
JANULA999
02.10.12,20:12
Dievčatá, ja vám pekne ďakujem. Ste tak trpezlivé. Veď ja sama som s toho jeleň.
Skúsim ešte raz. Sme len dodávatelia tovaru pre českú firmu. Prácu nevykonávame.
Čiže som pochopila, že treba urobiť SV. Dúfam, že som to pochopila správne.
Ak by náhodou sme pracovali v čechách (vykonanie prác, miesto dodania) pre českú firmu tak by som vystavila tiež fa bez DPH (aj mi aj firma v CZ sú platci DPH). A za sa by som musela robiť SV. Je to tak?
A druhá možnosť ak by sme robili pre českú firmu ale práce s dodaním materiálov by sa vykonávali na slovensku tak by bola fa s DPH? Dobre som to pochopila? Ale tu už by som nerobila SV? OK?
VEĽKÁ VĎAKA za trpezlivosť. Ste úžasné.
KEJKA
03.10.12,05:03
k tovaru - áno, je to tak.
K prácam v ČR - miesto dodanie je ČR-kde je nehnuteľnosť, takže SV nie. To isté ak by to bolo s dodaním materiálu.
ale ak to isté by bolo v SR, kde je nehnuteľnosť, miesto dodania je SR a fa by bola s DPH SK.
Odporúčam, kedže si z toho jeleň, nesnaž sa riešiť viac vecíí naraz, ale len konkrétne svoj prípad a ten presne popíš. Zasa si tu namotala minimálne tri rôzne problémy, ktoré ešte majú svoje špecifiká a podmienky. Takže je táto moja odpoved len veľmi všeobecná, rámcová a treba vychádzať naozaj z konkrétnych podmienok - presne kto je DOD a ODB, aký má status /PO, FO, občan/, má nemá ičDPH a v ktorej krajine........
Zdenka175
03.10.12,05:23
1. Ak SZCO,neplatca DPH vykonáva a fakturuje stavebné práce českej s.r.o. oni sú platcovia DPH. Netreba sa registrovať podľa§7a. A v ČR nemá povinnosť registrácie náhodou?

2. A keby sa fakturovalo českej firme stavebné práce a neplatcovi DPH v ČR, vtedy je povinný sa registrovať podľa §7a? Ďakujem
mondes
03.10.12,05:39
1. Ak je miesto dodania v ČR, tak ak dodávate ˇpre platiteľa DPH v ČR, tak sa prenáša daňová povinnosť naňho
2. Ak fakturujete českej firme - neplatca DPH, nedá sa previesť daňová povinnosť, máte povinnosť sa registrovať v CZ.

Dúfam, že je to tak, takto som to pochopila ja, podľa potreby prosím kompetentnejších o ujasnenie a opravu. Vďaka.
nika.sum
03.10.12,06:07
1. Ak je miesto dodania v ČR, tak ak dodávate ˇpre platiteľa DPH v ČR, tak sa prenáša daňová povinnosť naňho
2. Ak fakturujete českej firme - neplatca DPH, nedá sa previesť daňová povinnosť, máte povinnosť sa registrovať v CZ.

Dúfam, že je to tak, takto som to pochopila ja, podľa potreby prosím kompetentnejších o ujasnenie a opravu. Vďaka.

Ja len doplnim: stavebne prace - §16 - prace na nehnutelnosti miesto dodania tam kde sa nehnutelnost nachadza. Takze:
1. Netreba sa registrovat podla §7a, pretoze nejde o §15. A tak ako pise "mondes" ak fakturujete pre platitela DPH v CZ, urobi sa prenos danovej povinnosti a firma v CZ samozdani.
2. co sa tyka registracie podla 7a, tak ako v prvom bode, len s tym ze ak fakturujete pre neplatitela DPH v CZ a DPH musi byt odvedena do statneho rozpoctu CZ (miesto dodania je v CZ), u nas plati §69 odst.2 (a niekde som citala, ze to iste plati aj v CZ):
§69 (2) Zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň alebo bydlisko v tuzemsku, je povinná platiť daň pri službách uvedených v § 16 ods. 1 až 4, 10 a 11 a pri tovare dodanom s inštaláciou alebo montážou, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo zahraničná osoba z tretieho štátu, ak miesto dodania služby alebo tovaru je v tuzemsku.
Takze tiez by mala odviest DPH v CZ firma, ktorej bola sluzba dodana. Ale s tymto som si nie velmi ista, nakolko som toto neriesila a bola som vzdy presvedcena, ze by sa bolo treba registrovat v CZ za platitela. Bolo by dobre keby sa k tomu vyjadril niekto, kto ma skusenost.

Tu je prispevok od Andrejky, mozno to pomoze:

http://www.porada.sk/t201370-p2-sluzby-poskytovane-do-zahranicia-a-registracia-na-dph.html#post2153667

A nasla som aj toto z ceskeho zakona §94:
(9) Osoba povinná k dani se sídlem nebo místem podnikání v tuzemsku, které je poskytnuta služba s místem plnění v tuzemsku podle § 10 až 10d a § 10j osobou povinnou k dani neusazenou v tuzemsku podle § 108 odst. 2, se stává plátcem dnem poskytnutí těchto služeb. Plátce je povinen přiznat a zaplatit daň již ze služby poskytnuté tento den.
miro_l
03.10.12,07:16
A prečo ste to neriešili dobropisom - nemusela Vám česká firma refaktúrovať náklady na opravu ale v tej výške ste mohli vystaviť opravnú faktúru k Vašej pôvodnej faktúre na základe reklamácie zo strany odberateľa a tá opravná faktúra by bola zase bez dph, pretože v čechách platí pri stavbách prenos daňovej povinnosti ak sa nemýlim a tak ako to uvádzate aj vy.

Účtovníčka CZ firmy vyžaduje IČ DPH nakoľko sme boli povinní sa v CZ registrovať pre DPH. Odvoláva sa na § 94 / 13 Českého zákona.
Nám by to formou dobropisu poprípade opravnou faktúrou vyhovovalo najviac. S protifaktúrou prišli oni. Majiteľ s ňou súhlasil.
Skutočne neviem. Registrovať ? Áno, nie?
miro_l
03.10.12,07:52
......to ste asi dobre sfušovali, ked viac ako polovica výnosu bola pužitá na opravy.....

Ja si skôr myslím že sa tam nehrala čistá hra. ( na diele sa vystriedalo veľa firiem, naše práce boli priebežne preberané a odobrené na dennom výkaze majstrom. Neskôr to nebola pravda. Vraj protokol podpisoval, "aby chlapi robili ďalej". ... )
Niektoré skutočnosti sa ťažko dokazujú s odstupom času.
Zdenka175
03.10.12,07:53
Toto je príspevok od SRSKA:

z drsr.sk k registrácii podľa § 7a vyberám:

Žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak
- je už registrovaná pre daň podľa § 7 zákona o DPH alebo
- príjme službu oslobodenú od dane v tuzemsku. resp. dodá službu
oslobodenú od dane v členskom štáte príjemcu služby,
- je služba prijatá od poskytovateľa usadeného v treťom štáte alebo je
dodaná príjemcovi usadenému v treťom štáte
- ak dodáva službu nezdaniteľnej osobe z iného členského štátu (napr.
občanovi).
- ak dodáva alebo prijíma služby, pri ktorých sa miesto dodania služby určí
podľa § 16 zákona o DPH

viac o registrácii podľa § 7a (http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/data/refnepl_122009.pdf)


z tohto zas ja chápem, že ak fakture do CR občanovi, nie je povinnosť registrácie či ako to vy rozumiete?
nika.sum
03.10.12,08:58
Toto je príspevok od SRSKA:

z drsr.sk k registrácii podľa § 7a vyberám:

Žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak
- je už registrovaná pre daň podľa § 7 zákona o DPH alebo
- príjme službu oslobodenú od dane v tuzemsku. resp. dodá službu
oslobodenú od dane v členskom štáte príjemcu služby,
- je služba prijatá od poskytovateľa usadeného v treťom štáte alebo je
dodaná príjemcovi usadenému v treťom štáte
- ak dodáva službu nezdaniteľnej osobe z iného členského štátu (napr.
občanovi).
- ak dodáva alebo prijíma služby, pri ktorých sa miesto dodania služby určí
podľa § 16 zákona o DPH

viac o registrácii podľa § 7a (http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/data/refnepl_122009.pdf)


z tohto zas ja chápem, že ak fakture do CR občanovi, nie je povinnosť registrácie či ako to vy rozumiete?

Zdenka ak poskytujete alebo prijimate sluzby podla §16 tak nemate povinnost sa registrovat. Podla §7a je povinna sa registrovat ZO kt, poskytuje alebo prijima sluzby podla §15 odst.1.
Takze ak fakturujete nezdanitelnej osobe, cize nepodnikatelovi sluzby podla §15, tak je miesto dodania tam kde sa nachadza dodavatel, cize vy a nemate sa povinnost sa registrovat. Ale pozor pri sluzbach podla § 16 , sice nie je povinnost sa registrovat podla §7a, nemusi byt miesto dodania v tuzemsku ale v ICS a moze vzniknut povinnost sa registrovat v danom state. Zalezi od sluzby...Cize nie je fakturacia ako fakturacia:-)
nika.sum
03.10.12,09:24
Účtovníčka CZ firmy vyžaduje IČ DPH nakoľko sme boli povinní sa v CZ registrovať pre DPH. Odvoláva sa na § 94 / 13 Českého zákona.
Nám by to formou dobropisu poprípade opravnou faktúrou vyhovovalo najviac. S protifaktúrou prišli oni. Majiteľ s ňou súhlasil.
Skutočne neviem. Registrovať ? Áno, nie?

No ja si myslim, ze oni by skor mali pozriet na §94 odst.9, ktory ak tomu dobre rozumiem by mal byt nas §69 odst.2. A tym padom sa Vas netyka §94 odst.13 takze pri Vasej fakture nebol podla mna dovod sa registrovat v CZ, nakolko ste spravili prenos danovej povinnosti a tym ze Vam oni vystavili fakturu s DPH ceskou, sa DPH dostane kam ma, cize do statneho rozpoctu CZ, tiez sa nemate preco registrovat. Ale tiez si myslim, ze to malo byt riesene opravnou fakturou.
miro_l
03.10.12,10:28
No ja si myslim, ze oni by skor mali pozriet na §94 odst.9, ktory ak tomu dobre rozumiem by mal byt nas §69 odst.2. A tym padom sa Vas netyka §94 odst.9 takze pri Vasej fakture nebol podla mna dovod sa registrovat v CZ,......

Registrovaní ešte nie sme. Neustále požadovala povinnosť našej registrácie z ich zákona.
nika.sum
03.10.12,10:44
Registrovaní ešte nie sme. Neustále požadovala povinnosť našej registrácie z ich zákona.

to vyzadovala kvoli fakture ktoru ste im vy vystavili?
miro_l
03.10.12,11:20
to vyzadovala kvoli fakture ktoru ste im vy vystavili?
Nie nevyžadovala.

Kôli tomu lebo nám vystavila protifaktúru v tvare:
Fa 46 230,-CZK bez DPH + 9 246,-CZK DPH spolu 55 476,-CZK
Aj s DPH CZ

(príspevok: 24)
nika.sum
03.10.12,12:10
Nie nevyžadovala.

Kôli tomu lebo nám vystavila protifaktúru v tvare:
Fa 46 230,-CZK bez DPH + 9 246,-CZK DPH spolu 55 476,-CZK
Aj s DPH CZ

(príspevok: 24)

Ten prispevok som citala. Len ked oni vystavili fakturu - ide o prace na nehnutelnosti v ceskom zakone je to §10, miesto dodania je tam kde sa nehnutelnost nachadza, cize CZ a tam bola nimi DPH odvedena. Tak nevidim dovod preco by ste mali byt registrovaní v CZ, tu je znenie toho §, na ktory sa odvolavaju:

§94 (13) Osoba registrovaná k dani v jiném členském státě, která nemá sídlo, místo podnikání ani provozovnu v tuzemsku, nebo zahraniční osoba povinná k dani, která nemá provozovnu v tuzemsku, s výjimkou provozoven, prostřednictvím kterých tyto osoby uskutečňují pouze plnění osvobozená od daně bez nároku na odpočet daně, které uskuteční zdanitelné plnění s místem plnění v tuzemsku mimo dovozu zboží, se stávají plátcem dnem uskutečnění tohoto plnění, pokud jsou osobou povinnou přiznat a zaplatit daň. Pokud tyto osoby uskuteční plnění osvobozené od daně s nárokem na odpočet daně, s výjimkou plnění podle § 66, 68 a 69, stávají se plátcem dnem prvního uskutečnění tohoto plnění.

Ved predsa oni vystavili fakturu Vam. A to ze ju vystavili s DPH je spravne, nakolko oni tu DPH odvedu statu (CZ).
miro_l
04.10.12,05:19
Ten prispevok som citala. Len ked oni vystavili fakturu - ide o prace na nehnutelnosti v ceskom zakone je to §10, miesto dodania je tam kde sa nehnutelnost nachadza, cize CZ a tam bola nimi DPH odvedena. Tak nevidim dovod preco by ste mali byt registrovaní v CZ, tu je znenie toho §, na ktory sa odvolavaju:

§94 (13)
Ved predsa oni vystavili fakturu Vam. A to ze ju vystavili s DPH je spravne, nakolko oni tu DPH odvedu statu (CZ).

Zisťoval som u majiteľa podrobnosti ohľadne prác v ČR.
Pôvodne mala byť zákazka vykonaná cez Slovenského dodávateľa s prevázdkou v ČR. Zmluva ani objednávka nebola podpísaná. (V tom prípade by sme mali povinnosť sa registrovať.)

citujem z p.p.:
"Podľa § 94 ods. 13 českého zákona o DPH zahraničná zdaniteľná osoba (slovenskí subdodávatelia) vykonávajúca činnosť, ktorá je predmetom DPH v ČR, ak nedôjde k prenosu daňovej povinnosti na príjemcu plnenia, sa stane platiteľom dane v ČR dňom uskutočnenia zdaniteľného plnenia."
link http://www.pp.sk/WebDUPP/main/ArticleShow.aspx?ArtID=31826&print=1

No nakoľko bol Slovenský partner s pobočkou v ČR finančne nespoľahlivý pristúpili sme k podpisu objednávky na požadované práce napriamo s objednávateľom. V objednávke je uvádzana klauzula " za predpokladu , že je zhotoviteľ platcom DPH zaväzuje sa postupovať podľa § 92/3 235/2004 .. a preneseniu daňovej povinnosti.)

A na základe týchto skutočností nás žiadala účtovníčka o zaslanie DIČ CZ nakoľko sme boli povinní zo zákona registrovať.

Položku protifaktúry 46 230,-CZK bez DPH tvorili: opravy, upratovanie, záloha za prácu, úhrada za ubytovanie.
psps
17.10.12,08:21
dobrý deň, potrebujem poradiť konkretne pre môj prípad. Dopredu sa omlúvam, určite je to tu už popísané, ale už som toho toľko prečítala, že som z toho...

My slovenská firma platcovia DPH, budeme predávať dielo (predaj a montáž okien) českej firme platcovi DPH. Objednávateľom diela je táto česká firma, ale miesto realizácie diela bude na slovensku.
Ako vystaviť faktúru? S DPH alebo bez DPH ?
V hlavičke faktúry bude česká firma teda IčDPH CZ.
čo bude k tomu treba všetko vybaviť? Myslím nejaká registrácia na Dú a pod.
Tweety
17.10.12,08:34
dobrý deň, potrebujem poradiť konkretne pre môj prípad. Dopredu sa omlúvam, určite je to tu už popísané, ale už som toho toľko prečítala, že som z toho...

My slovenská firma platcovia DPH, budeme predávať dielo (predaj a montáž okien) českej firme platcovi DPH. Objednávateľom diela je táto česká firma, ale miesto realizácie diela bude na slovensku.
Ako vystaviť faktúru? S DPH alebo bez DPH ?
V hlavičke faktúry bude česká firma teda IčDPH CZ.
čo bude k tomu treba všetko vybaviť? Myslím nejaká registrácia na Dú a pod.
Fakturuješ s dph. § 16 odst.1.
psps
17.10.12,08:52
Fakturuješ s dph. § 16 odst.1.

Takže ak to správne chápem, musím sa držať toho, že miestom dodania služby je SK, pretože je to služba viazaná na nehnuteľnosť, ktorá sa nachádza na SK ?
Potom fakturujem všetko tak ako by to bolo pre slovenskú firmu? Aj keď v hlavičke faktúry bude česká firma?
Mala by som však asi aj do tej faktúry dopísať adresu montáže, že?
zuza8
24.10.12,21:39
Zdravím, potrebujem poradiť lepšie povedané ujistiť sa. Predali sme tovar do ČR(plátci DPH) - vystavili sme fa bez DPH. Faktúru som evidovala pod typom 13 DPH a má byť oslobodené alebo mimo DPH - kde to píšete do ktorého? Ďakujem pekne.
Replasťačka
25.10.12,09:06
Ak sa pýtaš na riadok DP DPH, podľa mňa je to dodanie tovarov a služieb s oslobodením od dane, takže riadok 15 a následne riadok 16, myslím že § 43
Difi
26.10.12,10:37
Dobrý deň, nechcem otvoriť novú tému, len na objasnenie chcela by som Vás opýtať, že SZČO neplatiteľ DPH uzavrel Zmluvu o výkone práce s českou spoločnosťou, ktorá sprostredkuje práce pre zamestnancov - podnikateľov do Nemecka. Slovenský SZČO bude vykonať elektroinštalačné práce na nehnuteľnosť v Nemecku. Moja otázka je, že SZČO aké povinnosti má, lebo nebude priamo fakturovať do Nemecka ale pre ČR spol. s r.o. za vykonané práce (odpracované hodiny). SZČO podľa zákona o DPH §7/a má podať žiadosť o registráciu pre daň, a ktorý § sa bude vzťahovať na SZČO:
- §15/1 Miestom dodania služby ZO ... je miesto kde má táto osoba sídlo ... ,čiže ČR a štvrťročne podať súhrnný výkaz, alebo podľa
- §16/1 Miestom dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť ... je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza, tým pádom nemá povinnosť podávať súhrnný výkaz.
- alebo SZČO sa stane subdodávateľom a celkom iné paragrafy sa budú naňho vzťahovať?
ČR firma ešte neuviedla či je alebo nie je platiteľom DPH v ČR, SZČO čaká na odpoveď:
- keď ČR spol. je platiteľom DPH v ČR, tak ČR spol. je povinný odviesť DPH v ČR
- keď ČR spol. nie je platiteľom DPH v ČR, tak SZČO z SR sa stane platiteľom dane v ČR? Kto má skúsenosti alebo už vyriešil/a taký prípad prosím aby sa podelil/a s nami. Čakám na Vaše odpovede, s pozdravom a príjemný deň.
Difi
29.10.12,07:39
... posúvam ...
Difi
30.10.12,09:11
Dobrý deň, odpoveď zatiaľ som nedostala, ale od pondelka SZČO je registrovaný podľa ZDPH §7a, zo skutočnosti by nemusel, lebo bude pracovať na nehnuteľnosti v Nemecku a bude vzťahovať sa naňho §16/1, ale myslím, že problém nebude mať z toho, zahraničný odberateľ môže byť presvedčený, že má zmluvu s oficiálnou osobou. ČR firma vraj nemá IČDPH (DIČ?) v takom prípade aké povinnosti má SR SZČO? Čakám na Vaše odpovede, s pozdravom.
Difi
30.10.12,13:30
...posúvam...
optimistka
30.10.12,13:49
neviem, prečo sa registroval na § 7a
ak bude vykonávať práce na nehnuteľnosti v nemecku pre českého dodávateľa prác, tak sa musí registrovať v nemecku aj slovák aj čech a riadiť sa platným zákonom v nemecku
Difi
31.10.12,12:40
Ďakujem za odpoveď, napriek tomu, že nepotešila som SR SZČO, a bombardoval ma s ďalšími otázkami: - ak prácu na nehnuteľnosti v Nemecku fakturoval pre SR firme, ktorej identita ešte nie je jasná (či má, alebo nemá IČ DPH číslo v SR alebo v Nemecku). Viete aj v takom prípade poskytnúť informáciu? Veľmi pekne ďakujem za pomoc, s pozdravom.
JanaKop
03.12.12,10:34
Dobrý deň. Potrebovala by som poradiť.

Sme s.r.o. platca dph a potrebujeme vystaviť faktúru za tovar českej firme, ktorá nie je platcom dph. Prosím Vás platí §43 a faktúra bude vystavená s alebo bez dph?
Tweety
03.12.12,10:38
Dobrý deň. Potrebovala by som poradiť.

Sme s.r.o. platca dph a potrebujeme vystaviť faktúru za tovar českej firme, ktorá nie je platcom dph. Prosím Vás platí §43 a faktúra bude vystavená s alebo bez dph?
Nie, neplatí, pretože táto osoba nie je platiteľom dph.
JanaKop
03.12.12,10:58
Nie, neplatí, pretože táto osoba nie je platiteľom dph.

Takže faktúra bude vystavená s dph?

Ďakujem.
JanaKop
04.12.12,05:24
Ešte sa chcem opýtať či musí byť na faktúre uvedený nejaký paragraf alebo ju vystavím tak ako pre slovenského odberateľa.
silvia
13.12.12,05:49
Prosím Vás,
slovenská s.r.o. platca DPH fakturuje českej s.r.o. platcovi DPH (má IČ DPH CZ..) dodanie materiálu s montážou (kabelážne práce) vykonané na stavbe na Slovensku. FA sme vystavili normálne s 20% DPH.
Prečo chcú od nás FA opraviť a fakturovať zvlášť materiál s DPH a služby bez DPH...?
Díky!
silvia
13.12.12,12:39
...vie niekto poradiť, či kabelážne práce vykonané na stavbe v SR fakturovať do ČR so slovenskou DPH?
Vďaka!
Radka1982
15.01.13,08:15
Slovenská SZČO neplatiteľ DPH, pracuje ako robotník na nehnuteľnosti pre českú firmu - platiteľ DPH, je potrebné aby sa zaregistroval v ČR pre DPH? Ďakujem.
nika.sum
15.01.13,12:47
Slovenská SZČO neplatiteľ DPH, pracuje ako robotník na nehnuteľnosti pre českú firmu - platiteľ DPH, je potrebné aby sa zaregistroval v ČR pre DPH? Ďakujem.

ak by ste si precitali tuto temu uz to tu bolo rozoberane (a urcite na porade viackrat):

http://www.porada.sk/t195946-p5-faktura-do-cr.html#post2154214

konkretne prispevok 41,42,43
haamato
07.02.13,20:05
Som SZČO a raz mesačne vystavujem faktúru za služby bez DPH pre firme so sídlom v Poľsku, ktorú zastupujem na území SR. Chcem vedieť či mám povinnosť registracie dobrovoľného platcu DPH.
Druhou otázkou je akú sumu moji klienti nesmú prekročiť pri nákupe od poľského dodávatela, aby neboli nútený stať sa platcami DPH?
KEJKA
07.02.13,21:11
Som SZČO a raz mesačne vystavujem faktúru za služby bez DPH pre firme so sídlom v Poľsku, ktorú zastupujem na území SR. Chcem vedieť či mám povinnosť registracie dobrovoľného platcu DPH.
Druhou otázkou je akú sumu moji klienti nesmú prekročiť pri nákupe od poľského dodávatela, aby neboli nútený stať sa platcami DPH?aké služby?
ak ideš podľa §15/1, mal si sa registrovať pred prvým dodaním služby
ale nejde o status dobrovoľného platiteľa DPH, povinnosť máš podľa §7a)
naďalej funguješ ako neplatiteľ DPH, len musíš v tejto súvislosti - služby do EU - podávať súhrnné výkazy na DU.
haamato
08.02.13,09:20
Priznam sa ne je mi jasne co ktory zakon zahrna. Jednoducho som obchodny zastupca a hajim zaujmy zahranicnej firmy na uzemi SR. Mojou ulou je ziskat objednavky a vsetko ostatne ide mimo mna. Za tieto sluzby raz mesacne vystavym fakturu bez DPH.
Podla vsetkeho ich zakon im uklada za povinnost odviest DPH za sluzbu ktora bola vykonana vramci EU.
Nutnost stat sa dobrovolnym platcom DPH v SR ma tak trochu zaskocila, ale budis. Hlavne to potrebujem zistit od fundovanej osoby, predpokladam ze na danovom po predstaveni mojho problemu by ma okamzite zaradili medzi platcov, minimalne pre istotu. A tomu sa chcem vyhnut, ak to nie je potrebne.
KEJKA
08.02.13,15:30
opakujem, nebudeš dobrovoľným platcom DPH, ale "povinnym registrovaným podľa §7a) Z_DPH". Budeš vystavovať faktúry do EU ako doteraz, len uvedieš pridelené ičDPH a poznámku, že povinnosť zaplatiť DPH má príjemca tvojej služby. To je všetko.
A raz za štvrťrok - kalendárny - podáš súhrnný výkaz DPH, kde uvedieš svojho odberateľa a súčet faktúr.
andrea33
12.02.13,13:24
Prepáčte, mne to tiež nie je celkom jasné: ja som ako szco neplatca dph vykonala sluzbu - prekladatelske a korektorske sluzby pre firmu neplatcu dph v CR, mam povinnost registrovat sa na DU? a čo mám uviesť na faktúre - sumu za preklad + dph? A tu dph musi ceska firma zaplatit alebo to je iba formalne?
KEJKA
12.02.13,14:04
najskôr si ujasni, či tvoja služba je podľa §15/1, či 15/2 alebo 16?.mám na mysli samozrejme Z_DPH
andrea33
13.02.13,11:16
Podla mna je to podla Par. 15/1.
KEJKA
13.02.13,17:47
Podla mna je to podla Par. 15/1.v takom prípade ste sa mali obaja registrovať pre DPH, u nás podľa §7a)
a to ešte pred vykonaním služby.
andrea12737
27.02.13,09:49
Zdravim,
mam otazku. Sme subjekt, ktory je platcom DPH. Nakupujeme tovar z anglicka pod slovenskym ic dph. Chceme vsak tovar vyviezt do CR, ceskym firmam, ktore su platcami dph. Uz sme sa tam registrovali za platcov DPH. Zaujima ma vsak ci z danoveho hladiska nebude problem s tym, ze sa tovar nakupuje zo zahranicia so slovenskym ic dph a predava s ceskym dic... Popripade Vas poprosim o paragraf, ktory sa odvolava na postupy tohto druhu obchodovania. Dakujem.
KEJKA
27.02.13,12:43
Mohli ste to riešiť ako trojstranny obchod bez registracie v Česku. Tovar by bol dodaný priamo do Česka.
Ako to s dodanim chcete riesit vy?
andrea12737
05.03.13,07:35
Zdravím,
takýmto spôsobom by som to riešila aj ja, ale český partneri (poniektorí) si želajú, aby sme im faktúry vystavovali s ich DPH. Na daňovom nič nevedia, lebo zákon takéto niečo priamo neupravuje. Každopádne sa im takýto postup nepozdáva (nákup so slov.IC DPH a predaj s českým DIČ).
Aby to malo podľa nich úplnu správnosť tak mali by sme si prefakturovať tovar,ktorý pôjde do Čiech zo slov. IC DPH na ceske a az potom tovar vyskladniť. Len neviem či to nie je blbosť, fakturovať samy sebe aj keď s iným IC DPH :confused:
psps
29.04.13,15:57
Dobrý večer,
viacerím by nám pomohla nejaká taká schéma ako fakturovať čechom, či s DPH alebo bez Dph, v ktorej krajine sa registrovať pre DPh a pod. v týchto kombináciách:
1.slovenský neplatca DPH ide fakturovať českému neplatcovi za tovar dodaný na Slovensku
2.slovenský neplatca DPH ide fakturovať českému neplatcovi za službu vykonanú na Slovensku
3.slovenský neplatca DPH ide fakturovať českému neplatcovi za tovar dodaný do čiech
4.slovenský neplatca DPH ide fakturovať českému neplatcovi za službu vykonanú v čechách
5.slovenský platca DPH ide fakturovať českému neplatcovi za tovar dodaný na Slovensku
6.slovenský platca DPH ide fakturovať českému neplatcovi za službu vykonanú na Slovensku
7.slovenský platca DPH ide fakturovať českému neplatcovi za tovar dodaný do čiech
8.slovenský platca DPH ide fakturovať českému neplatcovi za službu vykonanú v čechách
9.slovenský neplatca DPH ide fakturovať českému platcovi za tovar dodaný na Slovensku
10.slovenský neplatca DPH ide fakturovať českému platcovi za službu vykonanú na Slovensku
11.slovenský neplatca DPH ide fakturovať českému platcovi za tovar dodaný do čiech
12.slovenský neplatca DPH ide fakturovať českému platcovi za službu vykonanú v čechách
13.slovenský platca DPH ide fakturovať českému platcovi za tovar dodaný na Slovensku
14.slovenský platca DPH ide fakturovať českému platcovi za službu vykonanú na Slovensku
15.slovenský platca DPH ide fakturovať českému platcovi za tovar dodaný do čiech
16.slovenský platca DPH ide fakturovať českému platcovi za službu vykonanú v čechách
KEJKA
29.04.13,16:31
Zdravím, takýmto spôsobom by som to riešila aj ja, ale český partneri (poniektorí) si želajú, aby sme im faktúry vystavovali s ich DPH. Na daňovom nič nevedia, lebo zákon takéto niečo priamo neupravuje. Každopádne sa im takýto postup nepozdáva (nákup so slov.IC DPH a predaj s českým DIČ). Aby to malo podľa nich úplnu správnosť tak mali by sme si prefakturovať tovar,ktorý pôjde do Čiech zo slov. IC DPH na ceske a az potom tovar vyskladniť. Len neviem či to nie je blbosť, fakturovať samy sebe aj keď s iným IC DPH :confused:nie je to blbosť. Zaregistruješ sa pre DPH v Česku, vyfakturuješ sama sebe a potm predáš pod českým ičDPH. Samozrejme vzniknú daňové povinnosti v Česku.
AdaMtiM
14.02.14,13:08
Prosím o radu, či uvedené ide do SV alebo nie: SK platca DPH vystavuje fa pre CZ platcu DPH za " presun ventilátora" - ide o presun ich ventilátora v ich budove z kamiona na poschodie budovy. Myslím, že to bude vstupovať do SV, lebo v tomto prípade to nebolo súčasťou nehnuteľnosti v ČR, nešlo o montáž ani nič také, iba presun z bodu A do bodu B. My sme montáž nevykonávali, hoc určite si oni zabudovali ventilátor ako súčasť ich nehnuteľnosti. Ale to už ja neriešim však? Uvažujem správne? A prosím, ešte, v r. 2014 podávame SV do lehoty do 25.dňa, tak ako DPH , už neplatí do 20.dňa ako minulé roky? Vďaka