janaGT
13.06.12,09:41
poprosím o názor:
ak účtovná jednotka, plátca DPH, nakúpi materiál zo zahraničia, ktorý podlieha u nás samozdaneniu, je možné, aby som samozdanenie urobila iba v DP k DPH a nezaúčtovala doklad o nákupe do účtovníctva z dôvodu nenavyšovania nákladov? Predchodkyňa to tak celý minulý rok robila ... teraz neviem, či to tak môže byť, či nie ... ďakujem
IvoM
13.06.12,08:40
Zákon o DPH síce nevyžaduje zaúčtovanie tak ako volakedy a stačí len vedenie záznamov podľa §70 takže by to bolo OK, jediný taký drobný zádrhel vidím v §49.2 kde je napísané že platiteľ môže odpočítať daň z tovarov a služieb ak tento tovar alebo službu použije na svoje dodávky tovarov a služieb čo by asi mohol byť problém dokázať že to tak je, ak by tento tovar nemal v účtovníctve.
janaGT
25.06.12,07:27
a ešte sa spýtam, urobím chybu, ak doklady, ktorých sa týka samozdanenie, do účta nedám vôbec a ani neurobím samozdanenie, akoby ani neexistovali? mesačne mám takých dokladov tak za 3-4 tisíc eur
Tweety
25.06.12,07:29
a ešte sa spýtam, urobím chybu, ak doklady, ktorých sa týka samozdanenie, do účta nedám vôbec a ani neurobím samozdanenie, akoby ani neexistovali? mesačne mám takých dokladov tak za 3-4 tisíc eur
Pozri predch. odpoveď. Ivo to už uviedol.
Dav
25.06.12,07:33
Ak nebudú doklady v účtovníctve, je dôvod nakupovať v zahraničí bez DPH na IČ DPH v ČŠ ?
tinaM
25.06.12,07:34
Ak si nákup v inom štáte uskutočnila pod svojim IČ DPH, samozdaniť by bolo treba, ale bez nároku na odpočet, pokiaľ to nepoužiješ pre účely podnikania.
V budúcnosti by som nakupovala s DPH príslušnej krajiny, pokiaľ nákup nechcem uvádzať vo svojom účtovníctve.