Filip03
13.06.12,11:02
Dobrý deň,

chcel by som sa opýtať, či je možné (ak ma nepríjmu na vysokú školu) zamestnať sa na rok ako nekvalifikovaný učiteľ na ZŠ. Viem, že kedysi to bolo určite možné, ale neviem ako je to teraz. Mám gymnázium s maturitou, čiže teoreticky by som mohol učiť angličtinu a moje maturitné predmety. Na platovej triede mi nezáleží, len nechcem rok nečinne doma sedieť. Za každú odpoveď ďakujem
brontosaurus
13.06.12,20:09
Stretol som sa s tým, že niekto už začal učiť ako nekvalifikovaný počas VŠ štúdia, ak bol v 3. či 4. ročníku a študoval daný odbor (kamarátka tak pred niekoľkými rokmi učila na jednej dedine kde nevedeli zohnať nikoho kvalifikovaného), ale priznám sa že som sa nestretol ešte s tým, aby učil niekto kto má skončenú len strednú školu a neštuduje vôbec ani na vysokej škole.
A čudoval by som sa riaditeľovi, ak by nikoho takého prijal.
Na strednej škole ste určite neštudovali metodiku, didaktiku, psychológiu, pedagogiku a pod., aby ste vedeli niečo o tom, ako správne učiť a mali prehľad o tom, aká metóda je kedy vhodná a pod.
Nehovoriac o to, že ani tabuľky nepoznajú učiteľa ZŠ, ktorý nemá VŠ vzdelanie.

Prepáčte, ale ísť učiť len preto, aby ste nemuseli nečinne sedieť doma, tak to je mi už naozaj dobrá motivácia.
Filip03
14.06.12,04:55
Viem, že kedysi sa to určite dalo. Učil ma učiteľ, ktorý si po gymnáziu dal rok pauzu a učil na ZŠ (on mi vlastne aj vnukol tu myšlienku, že keby som sa nedostal na VŠ, tak skúsiť šťastie: učiteľ na ZŠ). Ale tak je pravdou, že to bolo asi 10 rokov dozadu, keď tak učil. Na gymnáziu sme síce neštudovali pedagogiku, ale nejaké základy psychológie sme dostali.

A k tej motivácii: mohol by som ísť robiť nejakého predavača alebo niečo podobné, ale myslím si, že je prospešnejšie odovzdávať vedomosti ďalšej generácii.
Sabadka
14.06.12,10:28
Dobrý deň,

chcel by som sa opýtať, či je možné (ak ma nepríjmu na vysokú školu) zamestnať sa na rok ako nekvalifikovaný učiteľ na ZŠ. Viem, že kedysi to bolo určite možné, ale neviem ako je to teraz. Mám gymnázium s maturitou, čiže teoreticky by som mohol učiť angličtinu a moje maturitné predmety. Na platovej triede mi nezáleží, len nechcem rok nečinne doma sedieť. Za každú odpoveď ďakujem

Ani teoreticky ani prakticky by si nemohol učiť, pretože v zmysle zákona 317/2009 prvoradou podmienkou na výkon činnosti učiteľa je VŠ vzdelanie II. stupňa. Takže žiaľ ale od 01.11.2009 už nik so stredoškolským vzdelaním učiť nemôže. A tak ako je písané v príspevku č. 1 - ani pri prižmúrení všetkých očí to nie je možné, pretože sa takýto človek nemá kam zaradiť, pretože učitelia sú zaraďovaní do platových tried podľa získaného vzdelania.
Filip03
14.06.12,12:12
Ďakujem za odpovede :) škoda, že to už nie je možné.
janamirka2
16.06.12,18:02
Ani teoreticky ani prakticky by si nemohol učiť, pretože v zmysle zákona 317/2009 prvoradou podmienkou na výkon činnosti učiteľa je VŠ vzdelanie II. stupňa. Takže žiaľ ale od 01.11.2009 už nik so stredoškolským vzdelaním učiť nemôže. A tak ako je písané v príspevku č. 1 - ani pri prižmúrení všetkých očí to nie je možné, pretože sa takýto človek nemá kam zaradiť, pretože učitelia sú zaraďovaní do platových tried podľa získaného vzdelania.

a predstavte si na našej škole je to možné! Učiteľka so stredoškolským vzdelaním učí neminu, a teraz po rokoch si začala robiť výšku, ale vôbec nie v odbore, robí si soc. prácu. Takže aj výnimky existujú???
brontosaurus
17.06.12,13:02
a predstavte si na našej škole je to možné! Učiteľka so stredoškolským vzdelaním učí neminu, a teraz po rokoch si začala robiť výšku, ale vôbec nie v odbore, robí si soc. prácu. Takže aj výnimky existujú???


Výnimka potvrdzuje pravidlo :-)
Ale vážne. Za vzdelanie a kvalifikovanosť v škole je zodpovedný riaditeľ. V jeho kompetencii je aj prijímanie nových zamestnancov.
Vieme, že mnohé školy mali veľký problém, pri štartovaní reformy pred štyrmi rokmi, aby zohnali niekoho kto bude učiť druhý cudzí jazyk. Nie každá škola mala, hlavne nie malá dedinská škola, učiteľov, ktorý ovládali rôzne cudzie jazyky aspoň na takej úrovni, aby ho mohli učiť. A ak taká škola mala napr. dve triedy v ročníku, bolo ťažké zohnať niekoho kto by učil týždenne len dve hodiny cudzí jazyk. Nehovoriac o tom, kto by s radosťou dochádzal napr. z mesta do 10km vzdialenej dediny, len preto aby odučil 1-2 hodiny na dohodu, za čo by mal 20-40 EUR na mesiac.
U nás na škole sa v prvá dva roky reformy zmenil učiteľ nemčiny asi tri krát.
Ak riaditeľ zháňa kvalifikovaného učiteľa, nevie mesiace nikoho zohnať, už mu asi nič iné neostáva a príjme v takom prípade aj stredoškoláka so štátnou skúškou z daného jazyka.
To by ale nemalo byť pravidlo, skôr len dočasné riešenie krízovej situácie.
pritulany
29.06.12,08:23
no pri vsetkej ucte ale ake posuvanie vedomosti dalej si mal na mysli...? stredoskolske vedomosti? ja byt studentom na ZS ci nejakej strednej skole kde by prisiel ma ucit v podstate a par rokov starsi manik s ukoncenou strednou skolou tak to by som fakt bol v rozpakoch....a to som mierny...nemozes hovorit o nejakych vedomostou ohladom psychologie zo strednej skole kedze tam na gymnaziu mas psychologie totalne minimum...to co ty si myslis ze si dostal ako vyucenie psyhologie na gymku je nic totalne nic v porovnani s tym co mas dostat na vyske...co by si robil v triede keby si ju mal plnu vystrajajucich ziakov?keby vyrusovali nemali pomocky nerespektovali ta ako autoritu....?ta psychologia nie je na vyske len zo srandy a je to obrovska zodpovednost...to nie je ze prides do triedy vyrozpravas sa a pojdes prec...ti tvoji ziaci musia vediet preste pochopit ucivo...ked nie vsetci tak aspon vacsina...musis proste fungovat na 100% a to ze ty cvhces ucit aby si rok nesedel doma...no sorry ale to je taky uzasny pristup ze az...fakt kllobuk dole...ja byt ziakom takehoto hm "pedagoga" tak sa mu vysmejem do tvare...a keby som este prisiel na to ze taky "pedagog" ma len strednu skolu a nema vysku a uci ma tak to by si u mna ako autorita skoncil...a neber to na lahku vahu...ked ziak strati v ucitelovi autoritu tak sa mozes aj roztrhat a nespravis s tym nic...ulohou pedagoga je odovzdat vedomosti ziakom,ucit ich nove veci...zariadit aby tie nove veci sa ziaci naucili aby to ovladali,ucia ziakov ako sa spravat slusne ako zit....a dalsich milion veci...to nie je len taka brigadicka na rok aby si ty chudacik nesedel doma...ano uhadol si radsej si na ten rok najdi brigadu niekde ako by si mal robit hokus pokus so ziakmi...a chvala bohu ze zakon takyto sposob prace uz zakazuje lebo to by bol uz nonsens...a existuju aj pripady kde riaditel zamestna takehoto ucitela ale to su ojedinelke pripady...je povznasajuce ze nova generacia nece sediet doma a leniviet ale so strednou skolou a uz ist ucit je od veci...na gymku mas vseobecne vzdelavanie...psycholy tam mas minimum...nemas tam didaktiku nemas tam psychologiu a tu nejde o jednej dvoch strankach co ti na gymku nadiktovali v rychlosti...tu hovorim o kope knih kope cviceni kope nauky a cvikov...teoreticka cast a samozrejme aj prakticka...rozne situacie s ktorymi sa mozes pocas ucenia stretnut...a ako by si ich zvladal...to a este viac...to nie je len tak preboha...