kimart
14.06.12,06:31
Ahojte, potrebovala by som poradiť. S kamarátkou rozviazal zamestnávateľ pracovný pomer z dôvodu nedostatku práce. Výpoveď dostala najprv ústne k 31.5., stým že výpoveď jej doručí neskôr. Od 1.6. sa jej podarilo nastúpiť do nového zamestnania. Včera dostala doručenku, kde jej predošlý zamestnávateľ poslal len zápočtový list, na ktorom dal dátum ukončenia prac. pomeru 8.6.- čo si myslím, že už je zle:confused:, a tiež ako dôvod ukončenia uviedol § 60 dohodou,pre nedostatok práce. Pýtam sa, môže tento paragraf použiť keď nebola žiadna dohoda podpísaná???? Dotyčná mala nárok na odstupné 3- mesačných platov, tiež nárok na preplatenie dovolenky ( tú neviem či preto neukončil prac. pomer až v tento mesiac). Podľa mňa mal použiť §63, či? Môže sa dotyčná nejak brániť? Ozaj a čo stým, keď nedostala do rúk písomnú výpoveď???- teda dohodu???? dá sa to nejak spochybniť????
Tweety
14.06.12,05:12
Ahojte, potrebovala by som poradiť. S kamarátkou rozviazal zamestnávateľ pracovný pomer z dôvodu nedostatku práce. Výpoveď dostala najprv ústne k 31.5., stým že výpoveď jej doručí neskôr. Od 1.6. sa jej podarilo nastúpiť do nového zamestnania. Včera dostala doručenku, kde jej predošlý zamestnávateľ poslal len zápočtový list, na ktorom dal dátum ukončenia prac. pomeru 8.6.- čo si myslím, že už je zle:confused:, a tiež ako dôvod ukončenia uviedol § 60 dohodou,pre nedostatok práce. Pýtam sa, môže tento paragraf použiť keď nebola žiadna dohoda podpísaná???? Dotyčná mala nárok na odstupné 3- mesačných platov, tiež nárok na preplatenie dovolenky ( tú neviem či preto neukončil prac. pomer až v tento mesiac). Podľa mňa mal použiť §63, či? Môže sa dotyčná nejak brániť? Ozaj a čo stým, keď nedostala do rúk písomnú výpoveď???- teda dohodu???? dá sa to nejak spochybniť????
Ak nie je nič čierne na bielom, nič nie je isté. Ak 31.5. nemala žiaden doklad o tom, že PP končí a spôsob skončenia, PP ešte teda trval. Urobila chybu, že do práce už neprišla. Ak je potom poslal skončenie dohodou , na ktorom sa nedohodli, PP trvá aj naďalej. Ak už má nové zamestnanie, nech to teda ide u predch. riadne a podľa zákona ukončiť.
ivka70
14.06.12,05:16
Je tam kopec nejasnosti ....
1. znama bez ukoncenia PP nastupila k inemu zamestnavatelovi?
2. povodny zamestnavatel jej ukoncil PP k 8.6.? ako mala vykazane, vyplatene dni 1.-6.6.?
3. v podstate je dohoda dvojstranny akt, cize musi byt podpisana oboma stranami, ale co zamyslala znama robit, ked bez ukoncenia PP nastupila inde?
Aj pri dohode kvoli nedostatku praci moze dostat odstupne, zavisi len na pristupe zamestnavatela (lebo mal by moznost jej dat aj absenciu a ukoncit jej PP kvoli opakovanym absenciam). Idealne by bolo zajst a osobne si to preverit cele ....
cize spochybnit dohodu moze, ale ak nema ziadny podklad preco nenastupila od 1.6. do prace, moze sa to kludne otocit proti nej ...
kimart
14.06.12,05:28
Ono je to dosť zložité, pretože všetko bolo riešené telefonicky. Teda okrem toho, že ukončenie prac. pomeru jej zamestnávateľ povedal osobne. Nie je to teda čierne na bielom, no vpodstate výpoveď bola oznámená - i keď len ústne, stým, že ona už 1.6. nemala už kde nastúpiť. Ako jej potom môže dať iný paragraf,keď vlastne už jeden použil a nato, aby jej mohol dať disciplinárne porušenie sú predsa tiež určité pravidlá, vytýkacie listy... myslím, že ak by to aj skúsil tá sa to spochybniť. Jedná sa len oto, ako teraz postupovať aby neprišla o tú dovolenku a odstupné... aj keď myslím, že tým, že ukončil prac. pomer až tento mesiac už o tú dovolenku prišla....ale ako jej to vyplatí, to nemám tušenia:rolleyes:
Tweety
14.06.12,05:30
Ono je to dosť zložité, pretože všetko bolo riešené telefonicky. Teda okrem toho, že ukončenie prac. pomeru jej zamestnávateľ povedal osobne. Nie je to teda čierne na bielom, no vpodstate výpoveď bola oznámená - i keď len ústne, stým, že ona už 1.6. nemala už kde nastúpiť. Ako jej potom môže dať iný paragraf,keď vlastne už jeden použil a nato, aby jej mohol dať disciplinárne porušenie sú predsa tiež určité pravidlá, vytýkacie listy... myslím, že ak by to aj skúsil tá sa to spochybniť. Jedná sa len oto, ako teraz postupovať aby neprišla o tú dovolenku a odstupné... aj keď myslím, že tým, že ukončil prac. pomer až tento mesiac už o tú dovolenku prišla....ale ako jej to vyplatí, to nemám tušenia:rolleyes:
Kedže jej PP trval a nenastúpila do práce, môže jej dať okamžité skončenie PP pre porušenie PD. Tam teda už nárok na žiadne odstupné nemá, takže nech to ide doriešiť. Nevyčerpanú dovolenku je musí preplatiť. A odstupné? to záleží na tom, ako sa ten PP skončí.
kimart
14.06.12,06:20
ďakujem za odpovede, takže to zostáva v rukách božích zamestnávateľa - no celé zle! Už vopred viem ako to dopadne, takže teraz bude potrestaná zato, že si hneď našla zamestnanie.... super!
Tweety
14.06.12,06:21
ďakujem za odpovede, takže to zostáva v rukách božích zamestnávateľa - no celé zle! Už vopred viem ako to dopadne, takže teraz bude potrestaná zato, že si hneď našla zamestnanie.... super!
Ale PP nie je holubník, nemôže odísť, kedy sa jej zachce. Aj ona nepostupovala celkom ukážkovo.
kimart
14.06.12,06:27
Hm Twetty, ako ukážkovo? mala prísť o novú robotu, len preto, že zamestnávateľ jej včas nedal papier do rúk, to mala dať sama výpoveď? a tak pripraviť o odstupné??? Nehovor, bolo zo strany zamestnávateľa fér jednanie?
ivka70
14.06.12,06:31
Hm Twetty, ako ukážkovo? mala prísť o novú robotu, len preto, že zamestnávateľ jej včas nedal papier do rúk, to mala dať sama výpoveď? a tak pripraviť o odstupné??? Nehovor, bolo zo strany zamestnávateľa fér jednanie?

Nemusela prist o odstupne, ale mala trvat na korektnom ukonceni PP.
Ak jej 31.5. povedali o vypovedi a 1.6. chcela niekde nastupit, tak ci tak by bola dohoda o ukonceni PP jediny mozny sposob .... pretoze na vypoved s vypovednou dobou cakat nemohla.
Ale kazdopadne mala uzavrteru nejaku platnu pracovnu zmluvu, ta sa neda ukoncit tym, zacne chodit do inej prace (nech jej den predtym povie kto a co chce).
Minimalne to nie je korektne riesenie :)
Tweety
14.06.12,06:35
Hm Twetty, ako ukážkovo? mala prísť o novú robotu, len preto, že zamestnávateľ jej včas nedal papier do rúk, to mala dať sama výpoveď? a tak pripraviť o odstupné??? Nehovor, bolo zo strany zamestnávateľa fér jednanie?
Ak jej nedal papier do rúk, už som písala, jej PP trval, takže porušila PD, keď nenastúpila. Nehovorila som, že zamestnáv. postupoval v rámci zákona, ale ani ona nie. Takže ostáva jedine dohoda so zamestnáv. na ukončení PP.
kimart
14.06.12,06:41
Ale veď ja viem, že máte pravdu:), že neznalosť zákona neospravedlňuje, no rozčuľuje ma, že ju zamestnávateľ natiahol stým, že však výpoveď jej pošle poštou, že je to všetko OK!
Tweety
14.06.12,06:46
Ale veď ja viem, že máte pravdu:), že neznalosť zákona neospravedlňuje, no rozčuľuje ma, že ju zamestnávateľ natiahol stým, že však výpoveď jej pošle poštou, že je to všetko OK!
Nemala sa s tým uspokojiť a žiadať papier hneď. Aj zamestnanec má poznať svoje práva a povinnosti, či? Ak by tak bolo nebolo by toľko mudrlantov zamestnáv..