ceruzka414
14.06.12,12:06
Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať ohľadne materskej.
Plánujeme v najbližšej dobe mať s priateľom prvé dieťa.
Teraz som zamestnaná vo firme, kde nemám už dlho perspektívu,nakoľko ukončujeme projekt.
Je pre mňa finančne alebo inak výhodnejšie sa čo najskôr zamestnať v novej firme, aspoň 1- 1,5 roka tam ostať zamestnaná a potom otehotnieť?
Druhá možnosť je otehotnieť ešte v tejto práci. Firma však bude do roka určite ukončená (minimálne moja pozícia v nej), tak neviem ako to vplýva na vyplácanie materskej.

Materskú vypláca štát alebo na ňu prispieva aj zamestnávateľ?

Ďakujem za radu.
Xanti
14.06.12,10:26
Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať ohľadne materskej.
Plánujeme v najbližšej dobe mať s priateľom prvé dieťa.
Teraz som zamestnaná vo firme, kde nemám už dlho perspektívu,nakoľko ukončujeme projekt.
Je pre mňa finančne alebo inak výhodnejšie sa čo najskôr zamestnať v novej firme, aspoň 1- 1,5 roka tam ostať zamestnaná a potom otehotnieť? Technicky môžeš otehotnieť aj hneď, alebo po skončení skúšobnej doby v novej práci.
Druhá možnosť je otehotnieť ešte v tejto práci. Firma však bude do roka určite ukončená (minimálne moja pozícia v nej), tak neviem ako to vplýva na vyplácanie materskej. Ak otehotnieš v tejto práci, tak zamestnávateľ Ťa nemôže prepustiť tak jednoducho. Ak by si sa aj dohodla na skončení PP, a do nástupu na materskú TI nevznikne nové poistenie nemocenské ( tj. nový pracovný pomer alebo dobrovolné poistenie ) tak materská Ti bude vyrátaná z VZ ktorý Ti vznikol v tomto zamestnaní.
Po skončení PP ak by si bola tehotná, si v ochrannej lehote 8 mesiacov ... takže môžeš ísť na PN, a potom aj na materskú.

Materskú vypláca štát alebo na ňu prispieva aj zamestnávateľ? Materskú vypláca od prvého dňa Sociálna poisťovňa.

Ďakujem za radu.v texte modrým.
ceruzka414
14.06.12,12:04
Co znamena ta ochranna lehota 8 mesiacov? A kto mi bude platit PN? - toto by bolo vtedy, ak by som pocas otehotnenia bola nezamestnana a sama si platila odvody do SP? Mam z toho trochu chaos.
Xanti
14.06.12,12:08
Co znamena ta ochranna lehota 8 mesiacov? A kto mi bude platit PN? - toto by bolo vtedy, ak by som pocas otehotnenia bola nezamestnana a sama si platila odvody do SP? Mam z toho trochu chaos.
Nikto za teba ako za nezamestnanú odvody do SP platiť nebude.
Ak sa Ti skončí poistenie, ukončením pracovného pomeru a si tehotná, tak máš 8 mesiacov na to, že ked pôjdeš na PN tak tá bude platená zo SP, ak pôjdeš na materskú tá bude platená zo SP.
Ty nič platiť ako nezamestnaná nemusíš.
copacabana
21.06.12,19:04
Chcela by som sa este aj ja informovat na tu cast ohladne noveho zamestnavatela. Do konca juna som este zamestnana, kde mam minimnalnu mzdu. Od jula budem pracovat v inej forme, kde bude mat dvojnasobnu mzdu. S priatelom planujeme babatko, takze o rok by sme chceli, aby bolo na svete. Z akej mzdy sa mi bude vypocitavat moja materska? Dakujem
Xanti
21.06.12,20:10
Chcela by som sa este aj ja informovat na tu cast ohladne noveho zamestnavatela. Do konca juna som este zamestnana, kde mam minimnalnu mzdu. Od jula budem pracovat v inej forme, kde bude mat dvojnasobnu mzdu. S priatelom planujeme babatko, takze o rok by sme chceli, aby bolo na svete. Z akej mzdy sa mi bude vypocitavat moja materska? Bude sa vypočítať z nového zamestnania, VZ bude od júla do decembra ak budeš rodiť v roku 2013 Dakujemv texte.