janus_s
14.06.12,20:56
Dobrý deň, chcem sa opýtať, či mi viete poradiť, či mám nárok na dávky v hmotnej núdzi a prípadne v akej výške... Mám trvalé bydlisko spolu s mojím otcom, ktorý je na starobnom dôchodku a jeho bratom, ktorý je nezamestnaný. Ja mám 26 rokov a som slobodná mamička. Nakoľko som pred tehotenstvom a tiež počas neho až do nástupu na "materskú" robila na dohodu, na materský príspevok nemám nárok, a teda poberám len rodičovský príspevok. Ďakujem za odpovede
Xanti
14.06.12,19:06
No v prvom rade si musíš uplatniť zákonné nároky - tj. výživné od expartnera na dieťa.
Až potom môžeš riešiť sociálne dávky ale rodičovský príspevok sa berie za príjem,
a nepíšeš aké staré máš dieťa.
Ak má do jedného roka tak dávka v hmotnej núdzi je 115,10 € + 2x2 € prísp. na zdrav. starostlivosť + 13,50 € ak sa jedná o rodiča dieťaťa do 1 roka tj. 132,60 eur. Čo je menej ako rodičovský príspevok 194,70 eur. Takže nárok na dávku v hmotnej núdzi Ti nevznikne.
janus_s
14.06.12,19:23
A neberie sa do úvahy živ.minimum???
Xanti
14.06.12,19:26
Životné minimum je len dáka konštanta, ktorá slúži na vypočítavanie rôznych dávok, ktoré sú závislé od výšky životného minima.

Ale nikdy sa nedoplácalo do životného minima. Výživné na dieťa od expartnera, a na teba bud výživné na rozvedenú, alebo ak si slobodná mamina tak do dvoch rokov dieťaťa máš tiež nárok na príspevok.
janus_s
14.06.12,19:38
"Hmotná núdza je stav, keď príjem občana a fyzických osôb, ktoré sa s občanom spoločne posudzujú, nedosahuje životné minimum a občan a fyzické osoby, ktoré sa s občanom spoločne posudzujú, si príjem nemôže zabezpečiť alebo zvýšiť vlastným pričinením"
toto si mám teda ako vysvetliť?
Xanti
14.06.12,19:40
Veď hovorím konštanta.
Myslíš, že niekomu doplácajú 186 eur ak nerobí? Nikomu. Ak nerobí mladý človek nad 25rokov , a nemá vlastný byt , býva u rodičov tak dostane 62,50 eur mesačne dokopy. A to ani zdaleka neni životné minimum.
Xanti
14.06.12,19:43
Mimochodom pre teba platí toto :

Uplatnenie zákonných nárokov
Ak si občan v hmotnej núdzi a fyzické osoby, ktoré sa s občanom v hmotnej núdzi spoločne posudzujú, neuplatnia svoje zákonné nároky, ktorými si môžu zabezpečiť základné životné podmienky a pomôcť si v hmotnej núdzi, nepovažujú sa za občanov v hmotnej núdzi.
Takýmito zákonnými nárokmi sú najmä:
· výživné,
· úhrada príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca,
· dávky nemocenského poistenia, dôchodkového poistenia, úrazového poistenia, garančného poistenia, poistenia v nezamestnanosti,
· nároky z pracovnoprávnych vzťahov,
· dávky výsluhového zabezpečenia,
· opakované štátne sociálne dávky okrem prídavku na dieťa. - to je rodičovský príspevok
Roman Tkáč
18.02.13,12:11
Dobrý deň. Chcem poprosiť užívateľa Xanti o radu. Na porada.sk sledujem že sa dosť rozumiete veciam odborne. Tak preto som vybral takúto možnosť priamo Vás sa spýtať.
Moja otázka a problém je nasledovný. Týka sa to sociálnych dávok. Môj otec je nezamestnaný má 59 rokov už 10 rokov je nezamestnaný veľa krát pracoval iba na dohody (nik ho kvôli veku nechce zobrať prácu si hľadá) a potom znova na úrad práce chodil. Teraz tak isto chodí od decembra na úrad práce sa evidovať. No nič nepoberá a mne to nejde do hlavy že nemá na nič nárok.
Žije v rodinnom dome aj s manželkou ktorá je už dôchodkyňa od minulého roka má dôchodok 330 euro. Má alebo nemá nárok na nejakú sociálnu dávku? Nakoľko dvaja ľudia nedokážu vyžiť z takých peňazí.
Ešte dodám že dávky v nezamestnanosti "podporu" čerpal ešte veľa rokov dozadu. Bol by som vďačný za odpoveď už veľa vecí som našiel na túto tému no priamo mi nikdy nikto neporadil.
Xanti
18.02.13,17:42
Dobrý deň. Chcem poprosiť užívateľa Xanti o radu.
Žije v rodinnom dome aj s manželkou ktorá je už dôchodkyňa od minulého roka má dôchodok 330 euro. Má alebo nemá nárok na nejakú sociálnu dávku? Nakoľko dvaja ľudia nedokážu vyžiť z takých peňazí.
No kedže nepíšeš koľko rokov manželka tvojho otca odpracovala tak skúsim bajočko Ti to narátať ... potom si dosaď do vzorca to svoje .. aby to bolo presnejšie.

No kedže manželka tvojho otca ( nepíšeš o matke ) má príjem svoj dôchodok, a má voči manželovi zo zákona vyživovaciu povinnosť tak tvoj otec nemôže byť posudzovaný sám.

Dávka v hmotnej núdzi pre dvojicu je 105,20 € , príspevok na zdravotnú starostlivosť je 2x2€ , a kedže majú vlastný dom tak aj príspevok na bývanie je možný tj. 89,2 € takže to je dokopy 198,40 eur
To môžu dostávať dvojice bez príjmu.

Ale kedže manželka tvojho otca príjem má 330 eur a ten prevyšuje túto sumu naoko.
A teraz k počtom .
Nepíšeš od kedy manželka tvojho otca robila resp. koľko rokov robila a to je dosť podstatné.


Za príjem podľa zákona č. 599/2003 Z.z. o pomoci v hmotnej núdzi sa nepovažuje:
· 25% zo starobného dôchodku a z predčasného starobného dôchodku, dôchodcovi, ktorý získal obdobie dôchodkového poistenia viac ako 25 rokov sa táto suma zvyšuje o 1% priznaného starobného dôchodku a predčasného starobného dôchodku za každý ďalší rok dôchodkového poistenia získaného po 25. roku dôchodkového poistenia,

Ak manželka tvojho otca robila 40 rokov ... tak 40% z jej dôchodku nebude brať UP do úvahy .. čiže 330 € x 40% = 132 eur

UP teda berie do úvahy ako keby mng. tvojho otca mala príjem 330-132 = 198 eur.

A i v tom prípade vidíš, že dávka v hmotnej núdzi vychádza na 198,40 eur a príjem manželky n a 198eur .. takže doplacal by UP 0,40 eur ... čo ale nie je možné , lebo

Dávka a príspevky sa nevyplácajú, ak je ich výška nižšia ako jedno euro.http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmotna-nudza/davka-a-prispevky-v-hmotnej-nudzi.html?page_id=226
Roman Tkáč
19.02.13,06:15
Ďakujem za odpoveď.
Mimo tému - ostal som v nemom úžase z tých zákonov.
Xanti
19.02.13,06:16
Ďakujem za odpoveď.
Mimo tému - ostal som v nemom úžase z tých zákonov. A prečo? Koľko rokov má otcova mng. započítané do dôchodku?
Roman Tkáč
19.02.13,08:55
41 rokov
Inak ďakujem za súkromnú správu možno to tak vyriešim.
Xanti
19.02.13,08:56
41 rokov
Inak ďakujem za súkromnú správu možno to tak vyriešim.
Nie je začo. Za pokus to stojí.
ivetka235
10.03.13,11:26
dobrý deň. ja by som sa chcela opýtať,či neviete,či mi vyjde nejaká sociálna dávka-mám 32rokov,od 9/2009 do 10/2012 som poberala materskú,následne rodičovský príspevok,od 8/2012 som zamestnaná,k 31.3. mi pravdepodobne skončí prac.pomer. z úradu práce mi asi nevznikne nárok na dávku,nakolko nemám odpracované 2 roky,tak by ma zaujímalo,či mi vznikne nárok aspoň na sociálku.pred materskou som mala živnosť.žijem v spoločnej domácnosti s partnerom-posudzovali bby aj jeho príjem?ďakujem za odpoveď
Xanti
10.03.13,11:29
dobrý deň. ja by som sa chcela opýtať,či neviete,či mi vyjde nejaká sociálna dávka-mám 32rokov,od 9/2009 do 10/2012 som poberala materskú,následne rodičovský príspevok,od 8/2012 som zamestnaná,k 31.3. mi pravdepodobne skončí prac.pomer. z úradu práce mi asi nevznikne nárok na dávku,nakolko nemám odpracované 2 roky,tak by ma zaujímalo,či mi vznikne nárok aspoň na sociálku.pred materskou som mala živnosť.žijem v spoločnej domácnosti s partnerom-posudzovali bby aj jeho príjem?ďakujem za odpoveď
No posudzuje sa aj partnerov príjem ak žijete v spoločnej domácnosti . Nepíšeš či máte rovnaký trvalý pobyt, či vlastníš predmetnú nehnuteľnosť.
ivetka235
10.03.13,11:35
máme rovnaký trvalý pobyt a ten byt je majetkom obce,sme tam v podnájme
Xanti
10.03.13,11:37
máme rovnaký trvalý pobyt a ten byt je majetkom obce,sme tam v podnájmePri výpočte dávky v hmotnej núdzi budú posudzovať aj tvojho partnera, takže ak jeho 75% príjmu je vyšších ako 252,80 eur tak Ti žiadna dávky nevýjde.
ivetka235
10.03.13,11:43
no za minulý rok mu vyšiel zákl.dane 3848,takže mi to vychádza,že 75% jeho mes.príjmu je 240,5€,takže by mi niečo priznali?
Xanti
10.03.13,11:45
no za minulý rok mu vyšiel zákl.dane 3848,takže mi to vychádza,že 75% jeho mes.príjmu je 240,5€,takže by mi niečo priznali?
No kedže je szčo, tak nárok na dávku nevýjde vôbec ...
ivetka235
10.03.13,11:46
to fakt? takže ja keď by som ostala bez práce,tak v podstate nemám nárok na nič...?
matejkoxxx
10.03.13,11:54
Prajwm pekný deň,mám otázku na vás pán Xnti,otec bol v roku 2012 SZČO zaklad dane má 3644€ k tomu poberá vdovecký 195,30€ sestra máloleta poberá sirotky 110€,vznikne mu narok na dávku v hmotnej núdzi,alebo nejaky prispevok,je vlastníkom bytu v ktorom žiju.A ešte jedná otazočka ak pri nich žijem aj ja s manželom posudzujeme sa aj mi knim?Ďakujem za odpoveď
Xanti
10.03.13,11:55
to fakt? takže ja keď by som ostala bez práce,tak v podstate nemám nárok na nič...?
No nepočula som o jedinom SZCO čo by dostával dávku v hmotnej núdzi, tam sa príjem neposudzuje podla DP.
Zamestnanec dokladuje príjem každý mesiac, preto sa dá vyrátať dávka v hmotnej núdzi. Môžeš vyskúšať požiadať súdom o určenie výživného na dieťa od partnera. A samostatne skús potom požiadať o dávku v hmotnej núdzi. Výška súdom určeného výživného sa odráta od prípadnej dávky v hmotnej núdzi. Takže o to výživné dostaneš menej.
Ale výživné musí byť určené súdom.

Dávka v hmotnej núdzi pre je 115,10 € pre jednotlivca s 1 až 4 deťmi, + príspevok na zdrav . starostlivosť 2x2€ tj. 4 € takže pre teba a dieťa by bola dávka v hmotnej núdzi vo výške 119,10 eur . Ak je byt teda nájom písaný na teba tak by tam bolo možné požiadať aj o príspevok na bývanie 89,20 eur ... Dokopy by to bolo 208,30 eur ... a od toho sa odráta výživné na dieťa.
Ak je nájom písaný na partnera tak na príspevok na bývanie nárok nevznikne.

Inú cestu nevidím.
Xanti
10.03.13,11:57
Prajwm pekný deň,mám otázku na vás pán Xnti,otec bol v roku 2012 SZČO zaklad dane má 3644€ k tomu poberá vdovecký 195,30€ sestra máloleta poberá sirotky 110€,vznikne mu narok na dávku v hmotnej núdzi,alebo nejaky prispevok,je vlastníkom bytu v ktorom žiju.A ešte jedná otazočka ak pri nich žijem aj ja s manželom posudzujeme sa aj mi knim?Ďakujem za odpoveď
Som žena.
A čo robí tento rok, už som písala živnostníkovi dávka v hmotnej núdzi nevznikne. A ty máš vlastnú rodinu nevidím dôvod aby si sa posudzovala spolu s otcom a sestrou.
ivetka235
10.03.13,11:58
ďakujem za odpovede
matejkoxxx
10.03.13,12:05
Teraz od 13.2 2013 je na UP.Ja mám vlasnu rodinu ja som len myslela že keď žijeme v spoločnej domácnosti tak sa posudzujeme aj mi.Tak teraz neviem ma zmysel aby si to vynavoval lebo nárok na podporu mu asi nevznikne ak si to nepriplacal ako SZČO?
Roman Tkáč
10.03.13,12:06
to fakt? takže ja keď by som ostala bez práce,tak v podstate nemám nárok na nič...?

Dobre si to napísala takto to funguje na Slovensku :mad: - nedalo mi nezareagovať na túto vetu
Katy a R
10.03.13,12:06
to fakt? takže ja keď by som ostala bez práce,tak v podstate nemám nárok na nič...?
ak splníš podmienky - bola si poistená - tak dostaneš dávku v nezamestnanosti zo SP.
Ak nie - dávka v hmotnej núdzi prichádza do úvahy vtedy - ak ty sama nie si schopná sa o seba postarať - a ani by si nemala nikoho (partnera). Vtedy nastupuje štát - a postará sa len o to (ber to obrazne)- aby si neumrela od hladu, lebo základná dávka v hmotnej núdzi je 60 eur. , prípadne ešte trošku prispeje na bývanie.
Ale ty máš partnera, ktorý zarába (prečo by sa ti mali skladať ostatní daňovníci:confused:) - jedine ak by z nejakého dôvodu nemohol zarábať, alebo by zarábal máličko - tak potom by vám niečo vyšlo. V prípade nejakého príjmu len doplatok (napr aj 10 eur to môže byť)
Veď hádam si nemyslíš, žeby stát mal platiť ľuďom, čo nerobia úplný komfort:confused:. však načo by si potom aj prácu hľadali:confused:;)
jaáj - úplná prednáška na toto popoludnie! :D som sa nechala uniesť!
Ale však sama si pozri - http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmotna-nudza/davka-a-prispevky-v-hmotnej-nudzi.html?page_id=226
Xanti
10.03.13,12:09
Teraz od 13.2 2013 je na UP.Ja mám vlasnu rodinu ja som len myslela že keď žijeme v spoločnej domácnosti tak sa posudzujeme aj mi.Tak teraz neviem ma zmysel aby si to vynavoval lebo nárok na podporu mu asi nevznikne ak si to nepriplacal ako SZČO?No príjem otca je 305,30 eur ... pre účely posúdenia nároku na dávku v hmotnej núdzi sa berie 75% z príjmu teda suma 228,97 eur.

Nárok na dávku v hmotnej núdzi je ako som vypočítala vyššie pre osobu s dieťaťom s príspevkom na bývanie 208,30 eur ...
Takže otcov príjem je vyšší ako prípadná dávka v hmotnej núdzi . Otec nemá nárok na dávku v hmotnej núdzi.

A ak si dobrovolne neplatil poistenie v nezamestnanosti nárok na podporu v nezamestnanosti mu nevznikne.
matejkoxxx
10.03.13,12:17
No príjem otca je 305,30 eur ... pre účely posúdenia nároku na dávku v hmotnej núdzi sa berie 75% z príjmu teda suma 228,97 eur.

Nárok na dávku v hmotnej núdzi je ako som vypočítala vyššie pre osobu s dieťaťom s príspevkom na bývanie 208,30 eur ...
Takže otcov príjem je vyšší ako prípadná dávka v hmotnej núdzi . Otec nemá nárok na dávku v hmotnej núdzi.

A ak si dobrovolne neplatil poistenie v nezamestnanosti nárok na podporu v nezamestnanosti mu nevznikne.

Takže ak by jeho prijem bol nepresiahol sumu 208,30 tak by mu nárok vznikol?Či ako to je vdovecky sa neberie do prijmu.A ak by mal prijem len napr.250€ z toho sa vypočíta 75% vtedy má narok na dávku v hmotnej núdzi.Nepočita sa do prijmu aj ten jeho vdovecky a sirotsky:(
Katy a R
10.03.13,12:22
pozri ten link v prísp 27
erik555
10.03.13,12:28
Mna by celko zaujimalo, ako je to s takymito prispevkami od statu napr. v susednom Rakusku. Som stastny, ze zijem v tejto spolocnosti, co nuti ludi po strate zamestnania, iba spekulovat a kradnut. Obrazne su nezamestnani aj politici a statni uradnici, len oni maju velmi slusne prispevky od statu ;)
Xanti
10.03.13,12:32
Takže ak by jeho prijem bol nepresiahol sumu 208,30 tak by mu nárok vznikol?Či ako to je vdovecky sa neberie do prijmu.A ak by mal prijem len napr.250€ z toho sa vypočíta 75% vtedy má narok na dávku v hmotnej núdzi.Nepočita sa do prijmu aj ten jeho vdovecky a sirotsky:(
No 208,30 € je max. čo môže dostať. Ak by nepoberal vdovecký a sestra sirotský, alebo by poberali v nižšej výške .. napr. vo výške 250 eur tak na účely dávky sa berie do úvahy 75% tj. 187,50 eur .. a dávku v hmotnej núdzi by dostával 20,80 eur ...

To nie je tak, že on má svoj príjem. A ak je to nízky príjem tak by mu vyplatili celú dávku v hmotnej núdzi. To vôbec, vždy sa len dopláca do vyrátanej dávky v hmotnej núdzi.

A tvoj otec spolu so sestrou majú príjem pre posúdenie dávky v hmotnej núdzi vo výške 228,97 eur ... takže žiaden nárok na dávku im nevznikne. Podľa zákona majú dostatočný príjem.
Mila123
10.03.13,12:44
koľko rokov má sestra? chodí už na SŠ?
matejkoxxx
10.03.13,12:59
CHodí do 9-tej triedy,bude chodiť na strednu od septembra:)
Mila123
10.03.13,13:02
CHodí do 9-tej triedy,bude chodiť na strednu od septembra:)
netuší, či aj na ZŠ poskytujú sociálne štipendium, ale na SŠ i VŠ ho poskytujú....
t.j. v 09/2013 oň požiadajte.....
http://studentskefinancie.sk
matejkoxxx
10.03.13,13:09
netuší, či aj na ZŠ poskytujú sociálne štipendium, ale na SŠ i VŠ ho poskytujú....
t.j. v 09/2013 oň požiadajte.....
http://studentskefinancie.sk

ďakujem len som to nepochopila ked otec nebude poberať tu hmotnú núdzu tak ona nedostane to štipendium???
matejkoxxx
10.03.13,13:11
No 208,30 € je max. čo môže dostať. Ak by nepoberal vdovecký a sestra sirotský, alebo by poberali v nižšej výške .. napr. vo výške 250 eur tak na účely dávky sa berie do úvahy 75% tj. 187,50 eur .. a dávku v hmotnej núdzi by dostával 20,80 eur ...

To nie je tak, že on má svoj príjem. A ak je to nízky príjem tak by mu vyplatili celú dávku v hmotnej núdzi. To vôbec, vždy sa len dopláca do vyrátanej dávky v hmotnej núdzi.

A tvoj otec spolu so sestrou majú príjem pre posúdenie dávky v hmotnej núdzi vo výške 228,97 eur ... takže žiaden nárok na dávku im nevznikne. Podľa zákona majú dostatočný príjem.

Takže sa berie do príjmu vdovecky a sirotský prispevok?K tomu jeho zakladu dane pripočítaju aj vdovecky a sirotský?:(
Negoti
10.03.13,13:11
ďakujem len som to nepochopila ked otec nebude poberať tu hmotnú núdzu tak ona nedostane to štipendium???
áno, dostane, podmienka poberať dávku v hmotnej núdzi nie je,
pri štipendiách záleží od výšky príjmu, tá stránka je na preštudovanie, inak je stále aktualizovaná
Xanti
10.03.13,13:17
Takže sa berie do príjmu vdovecky a sirotský prispevok?K tomu jeho zakladu dane pripočítaju aj vdovecky a sirotský?:(
Samozrejme , dokonca mám pocit, kedže otec nemá dôchodkový vek, že jeho vdovecký dôchodok sa ráta celý ...

Za príjem podľa zákona č. 599/2003 Z.z. o pomoci v hmotnej núdzi sa nepovažuje:
· 25% z príjmu zo závislej činnosti osôb,
· 25% zo starobného dôchodku a z predčasného starobného dôchodku, dôchodcovi, ktorý získal obdobie dôchodkového poistenia viac ako 25 rokov sa táto suma zvyšuje o 1% priznaného starobného dôchodku a predčasného starobného dôchodku za každý ďalší rok dôchodkového poistenia získaného po 25. roku dôchodkového poistenia,
· 25% z materského,
· 25% z invalidného dôchodku,
· 25% zo sociálneho dôchodku priznaného z dôvodu invalidity,
· 25% zo sirotského dôchodku,
· 25% vdovského alebo vdoveckého dôchodku, ak vdova alebo vdovec dovŕšil dôchodkový vek,

trebalo si pozrieť link čo prilepila Katy ... ja ho zopakujem http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmotna-nudza/davka-a-prispevky-v-hmotnej-nudzi.html?page_id=226

Nárok na dávku v hmotnej núdzi nie je.