ibiza
14.06.12,23:28
Dobrý deň, prosím opäť poraďákov o radu...

prebrala som účtovanie jednoduchej s.r.o. (nie som až taký skúsený účtovník). Kôli nezrovnalostiam v účtovníctve sme podali odklad podania DP 2011 do 30.06.2011. Zistila som, že v r. 2010 bolo urobených kopec chýb..
Myslela, som, že sa všetko normálne poopravuje a podá nanovo, ale teraz tu čítam, že sa to takto nemôže, kôli účtovnej závierke.
Môže nastať prípad, že účtovná závierka za rok 2010 nebola schválená? Totižto sa na to aj pozabudlo a nič nebolo posielané ani do zbierky listín. Takto by som mohla poopravovať aj výkazy za rok 2010?

Ak sa to takto nedá, budem musieť tieto opravy vykonať v r. 2011 a podám dodatočné daňové priznanie za rok 2010 bez výkazov.. Ale netuším ako tieto opravy vykonať. Ako napríklad opravím prípad, že boli naúčtované niektoré faktúry duplicitne? Napr. mám 2x naúčtovanú faktúru za služby na 518/321.. Na 321 mám navyše 900 Eur, čiže mi nesedí zostatok :( V roku 2010 bola vysoká strata, ktorú vlastne potrebujem znížiť.. Môžem to zaúčtovať ako 321/429?

Prosím poraďte...
ibiza
15.06.12,11:28
posúvam.. nikto neviete poradiť?
SilMar Group
15.06.12,12:21
Dobrý deň, prosím opäť poraďákov o radu...

prebrala som účtovanie jednoduchej s.r.o. (nie som až taký skúsený účtovník). Kôli nezrovnalostiam v účtovníctve sme podali odklad podania DP 2011 do 30.06.2011. Zistila som, že v r. 2010 bolo urobených kopec chýb..
Myslela, som, že sa všetko normálne poopravuje a podá nanovo, ale teraz tu čítam, že sa to takto nemôže, kôli účtovnej závierke.
Môže nastať prípad, že účtovná závierka za rok 2010 nebola schválená? Totižto sa na to aj pozabudlo a nič nebolo posielané ani do zbierky listín. Takto by som mohla poopravovať aj výkazy za rok 2010? Takýto prípad môže nastať, lebo pokiaľ viem, zákon hovorí, do kedy má byť UZ predložená na schávlenie, ale nie do kedy má byť schválená. Takže môžeš ak UZ nebola schválená, môžeš otvoriť účtovníctvo a opraviť to tam. Len potom nezabudni na DU poslať aj schválené výkazy, lebo sa budú líšiť od tých, ktoré boli predložené s DP za r. 2010.

Ak sa to takto nedá, budem musieť tieto opravy vykonať v r. 2011 a podám dodatočné daňové priznanie za rok 2010 bez výkazov.. Ale netuším ako tieto opravy vykonať. Ako napríklad opravím prípad, že boli naúčtované niektoré faktúry duplicitne? Napr. mám 2x naúčtovanú faktúru za služby na 518/321.. Na 321 mám navyše 900 Eur, čiže mi nesedí zostatok :( V roku 2010 bola vysoká strata, ktorú vlastne potrebujem znížiť.. Môžem to zaúčtovať ako 321/429? Opravy minulých rokov týkajúce sa nákladov a výnosov sa v bežnom období robia 2-jako - ak je to význámná suma (aká je to významná suma, nie je nikde definované, treba popísať v internej smernici a v poznámkach), účtujú sa na účtoch vlastného imania.(428, 429) Ak je to nevýznamná čiastka, účtuje sa bežným spôsobom tak, ako by si to zaúčtovala v r. 2010 - teda na účty nákladov a výnosov.

Prosím poraďte...
v texte...
ibiza
15.06.12,12:32
uff.. ďakujem, idem sa s tým potrápiť.. rozmýšľam, že možno jednoduchšie by to predsa len bolo opraviť v tom roku 2011... v podstate všetko mi je jasné..
len ešte otázka, ako môžem opraviť nesprávny zostatok na 474? mám tam zostatok z leasingu (istinu), ktorý bol v r. 2010 postúpený. Účtovníčka to asi zabudla vysporiadať ako 474/648.. avšak zvyšný odpis 551/082 dala celý do nákladov. Čiže vznikla veľká strata. Opraviť normálne v r. 2010 by som to vedela, ale ako to opraviť v r. 2011? tam mám vlastne už len ten zostatok na 474... :(
SilMar Group
15.06.12,13:44
uff.. ďakujem, idem sa s tým potrápiť.. rozmýšľam, že možno jednoduchšie by to predsa len bolo opraviť v tom roku 2011... v podstate všetko mi je jasné..
len ešte otázka, ako môžem opraviť nesprávny zostatok na 474? mám tam zostatok z leasingu (istinu), ktorý bol v r. 2010 postúpený. Účtovníčka to asi zabudla vysporiadať ako 474/648.. avšak zvyšný odpis 551/082 dala celý do nákladov. Čiže vznikla veľká strata. Opraviť normálne v r. 2010 by som to vedela, ale ako to opraviť v r. 2011? tam mám vlastne už len ten zostatok na 474... :(

Ak by si účtovala v r. 2010 474/648, tak to urob aj v r. 2011. Výnos na 648 však v r. 2011 bude nedaňový, nakoľko je potrebné urobiť dodatočné daňové priznanie za r. 2010 a dodaniť to za r. 2010. (v DP za r. 2010 bola nesprávne vyčíslená - navýšená daňová strata)
KEJKA
15.06.12,16:05
Dobrý deň, prosím opäť poraďákov o radu...

.....................................
Takto by som mohla poopravovať aj výkazy za rok 2010?
Ako napríklad opravím prípad, že boli naúčtované niektoré faktúry duplicitne? Napr. mám 2x naúčtovanú faktúru za služby na 518/321.. Na 321 mám navyše 900 Eur, čiže mi nesedí zostatok ..................................


..................................možno jednoduchšie by to predsa len bolo opraviť v tom roku 2011... v podstate všetko mi je jasné..
len ešte otázka, ako môžem opraviť nesprávny zostatok na 474? mám tam zostatok z leasingu (istinu), ktorý bol v r. 2010 postúpený. Účtovníčka to asi zabudla vysporiadať ako 474/648.. avšak zvyšný odpis 551/082 dala celý do nákladov. ......................... Opraviť normálne v r. 2010 by som to vedela, ... :(
kedže RUZ nebola schválená, prístup do účto 2010 máš, tak ja by som ti poradila - oprav pekne všetko v r. 2010. Píšeš, že je to malá firma, ja by som to možno nahodila nanovo, aj keby som prístup do účto nemala, len záleží na tom, čo je to malá firma a odkedy funguje.
Opakujem, ak vieš robiť opravy v roku 2010, urob to všetko tam, urob nové DPPO2010 - bude dodatočné
výkazy urob tiež nové, označíš ich ako schválené - teda zariadiš, aby boli schválené - niekedy v júli, ked už budeš v reáli.
preklop 2010/2011 a spracuje účto 2011 už so správnymi poč.stavmi, si myslím, že to bude aj pre Teba prehľadnejšie.
DPPO2011 plus výkazy 2011 už budeš mať korektné bez opráv minulách období.
to postúpenie LZ môže byť problém, lebo odpis záväzku sa chápe ako nedaňový výnos, tak sa mi marí, že som sa s tým pred x rokmi dobre natrápila a mala som to v bežnom období.
Takže pekne podáš RUZ2011, daľ to na schválenie, rovnako aj 2010 - a to dodatočné so schválenými výkazmi za rok 2010 odovzdáš na DU najneskôr do 30 dní po podaní RUZ2011 /aby si stihla lehoty pre dodatočné DPPO/.
ibiza
18.06.12,07:00
Veľmi pekne ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď.. Ide však o to, že mne skôr príde jednoduchšie robiť tú opravu v r. 2011, pretože ten rok 2010 prešiel dvoma účtovníčkami a ja keby som to mala nanovo nahadzovať všetko.. vôbec sa mi do toho nechce.. a hlavne.. nikto by mi za to nezaplatil :( ale ešte stále váham či použiť jeden či druhý spôsob.. Viem, že najsprávnejšie by bolo nahodiť to nanovo.. Ale robila by som len pre svoj dobrý pocit...

ešte jedna maličkosť na ktorú neviem nájsť odpoveď.. :( pri postúpení leasingu musí byť odpísaných 60% z hodnoty majetku? Lebo on ten leasing platil 19 splátok a následne ho postúpil FO bez zmeny podmienok.. Leasing mal trvať 60 splátok..
SilMar Group
18.06.12,07:48
Veľmi pekne ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď.. Ide však o to, že mne skôr príde jednoduchšie robiť tú opravu v r. 2011, pretože ten rok 2010 prešiel dvoma účtovníčkami a ja keby som to mala nanovo nahadzovať všetko.. vôbec sa mi do toho nechce.. a hlavne.. nikto by mi za to nezaplatil :( ale ešte stále váham či použiť jeden či druhý spôsob.. Viem, že najsprávnejšie by bolo nahodiť to nanovo.. Ale robila by som len pre svoj dobrý pocit...

ešte jedna maličkosť na ktorú neviem nájsť odpoveď.. :( pri postúpení leasingu musí byť odpísaných 60% z hodnoty majetku? Lebo on ten leasing platil 19 splátok a následne ho postúpil FO bez zmeny podmienok.. Leasing mal trvať 60 splátok..

To bude len nejake nepochopenie paragrafu. V zákone o dani z príjmu je presne definované, čo je lízing - §2/s, kde sa v bode 2 hovorí, že doba prenájmu je najmenej 60% doby odpisovania (min. 3 roky) .... pričom pri postúpení nájomnej zmluvy bez zmeny podmienok na nového nájomcu táto podmienka platí na nájomnú zmluvu ako celok.
V podstate sa môže lízingová zmluva - jej trvanie - predlžovať a krátiť a o to sa upravujú odpisy, ale v podstate musí platiť tá zásada 60% doby odpisovanie, pod ňu sa nemôže ísť, inak sa to považuje za porušenie podmienok lízingu s daňovými dopadmi.
Pozor, od tohto roku platia úplne nové pravidlá pre lízing, ale zo zadania dedukujem, že je to už starší prebiehajúci.
ibiza
18.06.12,08:23
čiže v našom prípade teda nejde o porušenie podmienok?
SilMar Group
18.06.12,08:25
čiže v našom prípade teda nejde o porušenie podmienok?

Podľa podaných informácií nie.
ibiza
18.06.12,08:42
výborne :) naozaj veľmi pekne ďakujem za odpovede :)