michala s
15.06.12,01:13
Podľa zákona k náležitostiam faktúry podľa zákona o dani z pridanej hodnoty patrí:
"dátum, keď bol tovar alebo služba dodaná, alebo dátum, keď bola platba prijatá, ak tento dátum možno určiť a ak sa odlišuje od dátumu vyhotovenia faktúry"
Ako eShop nevieme určiť ani deň, kedy bude tovar dodaný, ani kedy bude zaplatený, lebo posielame tovar väčšinou na dobierku a zákazník si ho vyberie a zaplatí niekedy aj po týždni. Faktúru tlačíme a pribalujeme k tovaru hneď v deň objednania tovaru. Chápem správne slová "ak tento dátum možno určiť" tak, že tento dátum tam teda nemusím uvádzať a stačí uviesť dátum vyhotovenia faktúry?
Ďakujem pekne za odpoveď
Economic
15.06.12,04:15
A aký problém dať deň dodania zároveň ten istý ako deň vystavenia FA ?
Tweety
15.06.12,04:57
Podľa zákona k náležitostiam faktúry podľa zákona o dani z pridanej hodnoty patrí:
"dátum, keď bol tovar alebo služba dodaná, alebo dátum, keď bola platba prijatá, ak tento dátum možno určiť a ak sa odlišuje od dátumu vyhotovenia faktúry"
Ako eShop nevieme určiť ani deň, kedy bude tovar dodaný, ani kedy bude zaplatený, lebo posielame tovar väčšinou na dobierku a zákazník si ho vyberie a zaplatí niekedy aj po týždni. Faktúru tlačíme a pribalujeme k tovaru hneď v deň objednania tovaru. Chápem správne slová "ak tento dátum možno určiť" tak, že tento dátum tam teda nemusím uvádzať a stačí uviesť dátum vyhotovenia faktúry?
Ďakujem pekne za odpoveď
Nemusíš uvádzať len vtedy ak sú oba dátumy zhodné.
michala s
15.06.12,11:08
Dátum dodania kolíše dva týždne a naozaj ho nevieme vopred zistiť a faktúru vystavujeme hneď s odoslaním tovaru. V zákone sa ako podmienka na uvedenie dátumu dodania tovaru píše, že sa udáva, "ak tento dátum možno určiť". A ide o to, že faktúru vystavujeme vopred, lebo ju posielame súčasne s tovarom, a vtedy nevieme ani kedy bude tovar prebratý a ani kedy bude zaplatený. Kolíše to aj dva týždne. A klamať na faktúre NECHCEME.
Indeed
15.06.12,11:12
Nejedná sa o "klamanie", dátum dodania tovaru,je z Vašej strany dátum vyskladnenia .

Prečo to chcete nasilu KOMPLIKOVAŤ ?
srska
15.06.12,11:23
Dátum dodania kolíše dva týždne a naozaj ho nevieme vopred zistiť a faktúru vystavujeme hneď s odoslaním tovaru. V zákone sa ako podmienka na uvedenie dátumu dodania tovaru píše, že sa udáva, "ak tento dátum možno určiť". A ide o to, že faktúru vystavujeme vopred, lebo ju posielame súčasne s tovarom, a vtedy nevieme ani kedy bude tovar prebratý a ani kedy bude zaplatený. Kolíše to aj dva týždne. A klamať na faktúre NECHCEME.
§ 8/1 222/2004:
(1) Dodaním tovaru je
a) prevod práva nakladať s hmotným majetkom ako vlastník, ak tento zákon neustanovuje inak;

§ 19/1 222/2004:
(1) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania tovaru. Dňom dodania tovaru je deň, keď kupujúci nadobudne právo nakladať s tovarom ako vlastník.

tu je výklad zákona taký, že nie je dôležité nadobudnutie právneho vlastníctva k tovaru ale prevod ekonomického vlastníctva medzi zdaniteľnými osobami - čiže dátumom dodania kurierom alebo poštou
zuzana
15.06.12,11:50
tiež uvádzame na faktúre deň vystavenia faktúry, deň zdaniteľného plnenia, ktorý je zhodný s dňom vystavenia faktúry, preto, lebo robíme odvoz odpadu alebo predaj a dovoz materiálu a stazky sa ku mne dostanú až napr. o týždeň-už spracované, zapísané-preto je to všetko posunuté, je dôležité to, aby zdan.plnenie bolo v tom mesiaci, v ktorom sa dodanie uskutočnilo.
Adiks
15.06.12,12:18
Dátum dodania je predsa ten dátum zo stazky, ak je staziek viac, tak ten najneskorší a dátum vyhotovenia je do 15 dní od dátumu dodania. Nemôžeš dávať dátum dodania zhodný s dátumom vyhotovenia, ak napr. vyhotovuješ faktúry o týždeň neskôr, ako je dátum na stazke.
Stefan2005
15.06.12,12:27
... Nemôžeš dávať dátum dodania zhodný s dátumom vyhotovenia, ak napr. vyhotovuješ faktúry o týždeň neskôr, ako je dátum na stazke.

... poznám veľa firiem, ktoré vystavujú faktúry nie s aktuálnym dátumom, ale "pozadu" (v lehote spomínaných 15 dní), t.j. vtedy sa im "zhoduje" dátum vystavenia a dodania (teda akoby vystaveli faktúru hneď po uskutočnení dodania). Ak činnosť fakturácie je oddelená od poskytovania služieb, t.j. vykonáva iné oddelenie, osoby - tak posun nastáva zákonite.
Adiks
15.06.12,13:39
Poznám to aj z praxe, napr.v stredu 13.6.2012 nám došla faktúra, dodávateľ je z toho istého mesta, ako naša firma, dátum dodania 31.5.2012, dátum vystavenia 31.5.2012, dátum splatnosti 14.6.2012. Dôsledok je, že ak faktúra príde, máme jedeň deň na zaplatenie. Z jedného miesta v Košiciach na druhé miesto v Košiciach, vzdialené od seba 1 km faktúra išla poštou 12 dní, ak počítam, že ju posielali poštou deň po vystavení, 1.6.2012, resp. 13 dní, ak ju posielali poštou v deň vystavenia, 31.5.2012. Samozrejme, že pošta nie je taká pomalá, len fakturantka troška dátum dodania "prispôsobila". Prečo sa to deje neviem, softy pri nahrávaní faktúr pokiaľ viem, nemajú problém ak sa dátum dodania a dátum vystavenia faktúry líšia. Štefan, tak, ako píšeš, to niektoré firmy naozaj robia, ale potom to má dôsledky v brutálnom skrátení času potrebného na úhradu faktúr, resp. niekedy faktúra príde až po dátume splatnosti, ktorý je u väčšiny faktúr stanovený 14 dní po dátume vystavenia. Čiže antidatovanie dátumu vyhotovenia faktúr ako vyšité.
srska
15.06.12,13:45
Poznám to aj z praxe, napr.v stredu 13.6.2012 nám došla faktúra, dodávateľ je z toho istého mesta, ako naša firma, dátum dodania 31.5.2012, dátum vystavenia 31.5.2012, dátum splatnosti 14.6.2012. Dôsledok je, že ak faktúra príde, máme jedeň deň na zaplatenie. Z jedného miesta v Košiciach na druhé miesto v Košiciach, vzdialené od seba 1 km faktúra išla poštou 12 dní, ak počítam, že ju posielali poštou deň po vystavení, 1.6.2012, resp. 13 dní, ak ju posielali poštou v deň vystavenia, 31.5.2012. Štefan, tak, ako píšeš, to niektoré firmy robia, máš pravdu, ale potom to má dôsledky v brutálnom skrátení času potrebného na úhradu faktúr.dodávateľovi by som doporučil aby posielal faktúru mailom (+dohoda o doručovaní faktúry el. prostriedkami)
michala s
16.06.12,21:21
Ďakujem pekne za odpovede. Našla som si aj ďalšie tu na porade. Pozdáva sa mi dátum dodania = dátum vzniku daňovej povinnosti. Vraj je to odobrené z daňového úradu : ) Takže namiesto dátumu dodania tovaru uvediem radšej dátum daňovej povinnosti (ktorý uvediem taký istý, ako je dátum vystavenia faktúry...snáď je to tak správne)
Stefan2005
17.06.12,04:57
...Takže namiesto dátumu dodania tovaru uvediem radšej dátum daňovej povinnosti (ktorý uvediem taký istý, ako je dátum vystavenia faktúry...snáď je to tak správne)

Dátum dodania tovaru/služby (vzniku daňovej povinnosti) sa neriadi (t.j.) neodvodzuje od dátumu vystavenia faktúry!
...tieto dátumy môžu byť rovnaké, ale vôbec nemusia byť. Každý z nich má svoj význam, ktorý je v podstate uvedený v ich názve.
Adiks
18.06.12,04:47
Ďakujem pekne za odpovede. Našla som si aj ďalšie tu na porade. Pozdáva sa mi dátum dodania = dátum vzniku daňovej povinnosti. Vraj je to odobrené z daňového úradu : ) Takže namiesto dátumu dodania tovaru uvediem radšej dátum daňovej povinnosti (ktorý uvediem taký istý, ako je dátum vystavenia faktúry...snáď je to tak správne)
To, čo píšeš, však neplatí všeobecne, ak od niekoho prijmeš platbu vopred pred uskutočnením dodania tovaru/služby tak platí dátum prijatia platby=dátum vzniku daňovej povinnosti z dôvodu prijatia platby a pri samotnom dodaní tovaru/služby dátum dodania=dátum vzniku (ďalšej) daňovej povinnosti z dôvodu dodania.
ALIBABKA
18.06.12,11:42
pekný deň,práve som sa stretla s nasledovným problémom.Náš odberateľ ma poprosil o prerobenie fa z dôvodu, že som mala dátum dodania služby 31.5. a dátum vystavenia 8.6. a oni požadovali aby som im prepísala dátum vystavenia na 31.5.2012, lebo ich auditor im povedal,že keď tam zostane dátum vystavenia 8.6 tak si nemôžu pýtať DPH za máj ale až za 6/2012, s dodatkom, že to s tými rozdielnými dátumami platí len na konci roka .Pozerala som sa do zákona ale nič také som tam nenašla.Je takého niečo v platnosti?ďakujem
Stefan2005
18.06.12,12:33
pekný deň,práve som sa stretla s nasledovným problémom.Náš odberateľ ma poprosil o prerobenie fa z dôvodu, že som mala dátum dodania služby 31.5. a dátum vystavenia 8.6. a oni požadovali aby som im prepísala dátum vystavenia na 31.5.2012, lebo ich auditor im povedal,že keď tam zostane dátum vystavenia 8.6 tak si nemôžu pýtať DPH za máj ale až za 6/2012, s dodatkom, že to s tými rozdielnými dátumami platí len na konci roka .Pozerala som sa do zákona ale nič také som tam nenašla.Je takého niečo v platnosti?ďakujem

... v prípade takýchto problémov aj zvyknem poprosiť obchodného partnera, aby vzhľadom na to, že nami vystavený doklad je podchytený v našom systéme a jeho zmenu potrebujem vydokladovať - aby nám svoju požiadavku predložil písomne, samozrejme s odvolaním sa na príslušné ustanovenia zákona, ktoré boli porušené...
ALIBABKA
18.06.12,12:41
na to som aj ja myslela, pretože si myslím, že to nemá oporu v zákone.Dík za reakciu
michala s
19.06.12,21:20
Ďakujem za odpoveď. Ja sa v skutočnosti pri vzniku daňovej povinnosti riadim dátumom vystavenia faktúry. Namiesto toho, aby som napísala Dátum dodania tovaru, napíšem dátum daňovej povinnosti, ktorý bude vlastne taký istý, ako dátum vystavenia faktúry. Platba mi niekedy príde v ten istý deň, niekedy o dva týždne, čo neviem predpokladať. Nemám problém s "pojmom" dátum daňovej povinnosti, ale s pojmom dátum dodania tovaru, ktorý neviem predpovedať, preto idem radšej použiť ten "označenie" dátum daňovej povinnosti, zhodný s dátumom vystavenia faktúry.
Doteraz som v skutočnosti používala na faktúre len jeden dátum, a to dátum vystavenia faktúry. Žiadny odberateľ, živnostník, s tým nemal problém. Len som bola známou, účtovníčkou, upozornená na to, že musím na faktúru uviesť aj dátum dodania tovaru, kvôli daňovej kontrole. Preto idem použiť ten ďalší názov-dátum daňovej povinnosti. Snáď som to príliš nepoplietla...
koricka
25.06.12,17:05
Dovolím si pripojiť komentár, v našej spoločnosti za zdaniteľné obdobie evidujú dátum, kedy nahrajú FA do systému a dátum dodania sa rovná dátumu vystavenia došlej faktúry...
Je podľa Vás toto správne? Z logického hľadiska aj áno...
Tweety
25.06.12,17:10
Dovolím si pripojiť komentár, v našej spoločnosti za zdaniteľné obdobie evidujú dátum, kedy nahrajú FA do systému a dátum dodania sa rovná dátumu vystavenia došlej faktúry...
Je podľa Vás toto správne? Z logického hľadiska aj áno...Je to nesprávne. A nemá to ani logiku. Zdaniť. obdobie a dátum dodanie je jeden a ten istý pojem. Na fa sa uvádza len dátum dodania.
koricka
25.06.12,17:22
a čo potom znamená "dátum vystavenia" pre účtovníctvo?
ako môžem napr. FA, ktorá je vystavená napr. 14.06.2012 a dátum dodania je 31.05.2012, pričom daná firma už má uzavretú mesačnú DPHčku? :/
Economic
25.06.12,17:26
Môže si jej výšku uplatniť v nasledujúcom zdaňovacom období alebo podať bez problémov opravné DP.
koricka
25.06.12,17:37
1) Takže v tomto prípade dátumom dodania bude jún?
2) Z opačnej strany, existuje prípad, kedy DPH musíme zaúčtovať do nákladov???? :confused:
Economic
25.06.12,17:46
1) Takže v tomto prípade dátumom dodania bude jún?
2) Z opačnej strany, existuje prípad, kedy DPH musíme zaúčtovať do nákladov???? :confused:

Však píšeš, dátum dodania služby 31.5. tak prečo hovoríš o dodaní v júni ?
DPH si predsa odpočítavaš od vlastnej daňovej povinnosti, nerozumiem prečo hovoríš o DPH do nákladov.

Pokiaľ máš FA zo zahraničia vrátane DPH, o vrátenie DPH musíš požiadať elektronicky z krajiny, kde sa platila.
marjankaj
25.06.12,17:47
1) Takže v tomto prípade dátumom dodania bude jún?
2) Z opačnej strany, existuje prípad, kedy DPH musíme zaúčtovať do nákladov???? :confused:

1. Dátum dodania bude stále 31.5.2012(mesiac nie je dátum):eek: Ty si ju vystavila a musíš odviesť z nej DPH za máj.
Druhá strana si môže DPH odpočítať, aj za mesiac december, ak bude chcieť.

2. DPH sa do nákladov neúčtuje.:cool: Iba neplatitelia DPH si ju môžu zaúčtovať do nákladov.

Zišlo by sa ti absolvovať školenie.
Economic
25.06.12,17:51
S tým odporúčaním školenia si ma predbehol. :)
koricka
25.06.12,18:12
nehnevajte sa....ale som z tohto poriadne skomolená....v práci ma "učia" takto ako som to písala...totižto ak napríklad preplácam určitý doklad z iného zdaňovacieho obdobia, tak sa nám vyhrážajú že to ide priamo do nákladov...ako mám potom tomuto rozumieť??
A ja hovorím o došlých faktúrach....:
- dátum dodania je 31.05.2012
- dátum vystavenia je 14.06.2012
- do účtovníctva bola nahraná 18.06.2012 (doručenie k účtovníčke)
- ako je možné, ako ju dať potom do zdaňovacieho obdobia 05/2012, keď je zaevidovaná v júni???

asi sa trošku nechápeme :mee:

S tým odporúčaním školenia si ma predbehol. :)
marjankaj
25.06.12,18:33
nehnevajte sa....ale som z tohto poriadne skomolená....v práci ma "učia" takto ako som to písala...totižto ak napríklad preplácam určitý doklad z iného zdaňovacieho obdobia, tak sa nám vyhrážajú že to ide priamo do nákladov...ako mám potom tomuto rozumieť??
A ja hovorím o došlých faktúrach....:
- dátum dodania je 31.05.2012
- dátum vystavenia je 14.06.2012
- do účtovníctva bola nahraná 18.06.2012 (doručenie k účtovníčke)
- ako je možné, ako ju dať potom do zdaňovacieho obdobia 05/2012, keď je zaevidovaná v júni???

asi sa trošku nechápeme :mee:
Predpokladám, že účtujete v PU. Zdaňovacie obdobie je rok 2012.
Náklady idú teda do obdobia roku 2012. Na dátume úhrady nezáleží.

Ak účtujete v JU, tak do výdavkov vám to ide v období, keď faktúru uhradíte.
Ivana Š
25.06.12,18:49
koricke asi nejde o výdavky, skôr o DPH - kedy dať do DP DPH - či v máji alebo v júni
koricka
25.06.12,18:51
koricke asi nejde o výdavky, skôr o DPH - kedy dať do DP DPH - či v máji alebo v júni

ĎAKUJEM ĎAKUJEM ĎAKUJEM
presne tak, ide mi o DPH ... ako teda "z kapusty" von? :o
marjankaj
25.06.12,18:55
koricke asi nejde o výdavky, skôr o DPH - kedy dať do DP DPH - či v máji alebo v júni

Keďže ide o došlú faktúru, tak si môže uplatniť odpočet DPH v máji, júni, júli ... alebo aj v decembri. Skrátka kedy sa jej hodí.
Nemôže si odpočet uplatniť skôr ako je dátum dodania.

Kto nevie rozdiel medzi nákladmi a DPH, ten by ani nemal účtovať.
marjankaj
25.06.12,19:03
ĎAKUJEM ĎAKUJEM ĎAKUJEM
presne tak, ide mi o DPH ... ako teda "z kapusty" von? :o
Čo si si dala odklad?:rolleyes: Dnes je termín.:cool:
Ivana Š
25.06.12,19:05
ešte môže - elektronicky
marjankaj
25.06.12,19:09
ešte môže - elektronicky
Ak je štvrťročným platiteľom, tak má ešte mesiac čas.
V tom prípade ale neviem, čo rieši?:eek:
Economic
26.06.12,04:19
Ak je štvrťročným platiteľom, tak má ešte mesiac čas.
V tom prípade ale neviem, čo rieši?:eek:

No vieš, keď niekto nerozumie, že čo je za termín deň dodania a ten 31. 5. že spadá síce do mája, ale ak už DPH bolo náhodou podané, kľudne môže ísť do odpočtu aj v júni (ba hocikedy do konca roka) potom je ozaj ťažko vysvetľovať. A ešte duplom, keď niekto neovláda ani trošku základné veci zo zákona o DPH a v práci ju takto učia.... nemôžeme čakať ani pochopenie za naše rady.
zuzana
05.09.13,05:51
Ak je štvrťročným platiteľom, tak má ešte mesiac čas.
V tom prípade ale neviem, čo rieši?:eek:

No vieš, keď niekto nerozumie, že čo je za termín deň dodania a ten 31. 5. že spadá síce do mája, ale ak už DPH bolo náhodou podané, kľudne môže ísť do odpočtu aj v júni (ba hocikedy do konca roka) potom je ozaj ťažko vysvetľovať. A ešte duplom, keď niekto neovláda ani trošku základné veci zo zákona o DPH a v práci ju takto učia.... nemôžeme čakať ani pochopenie za naše rady.

Ale zase je problém pri softe napr.MRP ak fa príde a je vystavená 15.8.2013 a zdan.plnenie je 31.7.2013 ja ju chcem uplatniť napr.až v septembri, ale zaúčtujem ju dňom kedy mi prišla teda do nákladov 15.8.2013 5../321, hned mi dá aj DPH 343/321 dátum zaúčtovania 15.8.2013 a zoberie mi ju do DPH v mesiaci auguste, ako ju dostanem potom do septembra tu DPH?Jedine na faktúre zadat dátum odpočtu september a pri zaúčtovaní zaúčtovať predpis 343/321 s dátumom septembrovým??
Leske
05.09.13,06:07
Ak je štvrťročným platiteľom, tak má ešte mesiac čas.
V tom prípade ale neviem, čo rieši?:eek:

No vieš, keď niekto nerozumie, že čo je za termín deň dodania a ten 31. 5. že spadá síce do mája, ale ak už DPH bolo náhodou podané, kľudne môže ísť do odpočtu aj v júni (ba hocikedy do konca roka) potom je ozaj ťažko vysvetľovať. A ešte duplom, keď niekto neovláda ani trošku základné veci zo zákona o DPH a v práci ju takto učia.... nemôžeme čakať ani pochopenie za naše rady.

Ale zase je problém pri softe napr.MRP ak fa príde a je vystavená 15.8.2013 a zdan.plnenie je 31.7.2013 ja ju chcem uplatniť napr.až v septembri, ale zaúčtujem ju dňom kedy mi prišla teda do nákladov 15.8.2013 5../321, hned mi dá aj DPH 343/321 dátum zaúčtovania 15.8.2013 a zoberie mi ju do DPH v mesiaci auguste, ako ju dostanem potom do septembra tu DPH?Jedine na faktúre zadat dátum odpočtu september a pri zaúčtovaní zaúčtovať predpis 343/321 s dátumom septembrovým??
Budeš musieť prepísať DPH dátum zaúčtovania z augusta na september, keď chceš aby to išlo do septembrového DPH
fizol
25.01.14,10:07
njn .... musíš rozmýšľať tak, aby štát nebol ukrátený :) .... akože samozrejme
ak vystavuješ FA, musíš odviesť DPH za mesiaci(štvrťrok) v najbližšom zdaňovacom období - NIE NESKOR
ak prijímaš FA, uplatniš si DPH za zdaniteľné plnenie(resp. datum dodania) v najbližšom zdaňovacom období - NIE SKOR ale môžeš aj neskôr

pozn . snáď by sa štát nehneval, ak by niekoľko mesiacov ešte používal tvoje peniaze, ktoré si si mohla uplatnňiť skôr? ....booože :)

​.... ale hneval by sa, ak by si mu ich nedala na čas