dilajla
15.06.12,08:34
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či môže invalidný dôchodca pracovať ako viazaný finančný agent pre nabankovku? Musí platiť zdravotné poistenie a pod s tejto činnosti? Ako to ovplyvní jeho príjem z dôchodku? Dakujem pekne.
veronikasad
15.06.12,06:50
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či môže invalidný dôchodca pracovať ako viazaný finančný agent pre nabankovku? Musí platiť zdravotné poistenie a pod s tejto činnosti? Ako to ovplyvní jeho príjem z dôchodku? Dakujem pekne.
ID, pokial mu to zdravotný stav dovolí, môže pracovať pre nebankovku. Či to neovplyvní posúdenie jeho zdr.stave pri najbližšom prehodnocovaní nikto nevie. Príjem fin.agenta výšku jeho inv.dôchodku neovplyvní.

Po pridelení DIČ na DU je povinný prihlásiť sa v zdr.poisťovni ako SZČO (pre účely zdr.poistenia sa tak posudzuje). V prvom roku podnikania si môže stanoviť vymer.základ nula, po vykonaní ročného zúčt.zdr.poistenia(RZZP) doplatí rozdiel (7 % z polovice svojho zisku). V ďalších rokoch nemusí platiť preddavky z minima, ale len vo výške, ktorú vypočíta zdr.poisťovňa v RZZP.
Poberatelia ID sú poistenci štátu len ak nemajú žiadny príjem. Už neplatí žiadna suma príjmu, ktorá je od platenia zdr.poistenia oslobodená.
dilajla
15.06.12,07:36
Ďakujem za promptnú odpoveď. Sama pracujem aj ako viaz. fin. agent okrem ineho, som SZČo druhy kalendárny rok (od septembra min roku) a platím si zdravotné poistenie 47,58. Iné zatial ešte neplatím.príjem z činnosti VFA zdaním v daňovom priznaní. Ak som to správne pochopila dôchodok môže poberať aj naďalej, ak začne povedzme pracovať teraz, zaregistrujú ju vNBU, prihlási sa v zdravotnej poisťovni aj v socialnej poisťovni ale platiť ešte nemusí nič? Až po RZZP zaplatí 7% z 1/2zisku? Ďakujem ešte raz
veronikasad
15.06.12,07:45
Ďakujem za promptnú odpoveď. Sama pracujem aj ako viaz. fin. agent okrem ineho, som SZČo druhy kalendárny rok (od septembra min roku) a platím si zdravotné poistenie 47,58. Iné zatial ešte neplatím.príjem z činnosti VFA zdaním v daňovom priznaní. Ak som to správne pochopila dôchodok môže poberať aj naďalej, ak začne povedzme pracovať teraz, zaregistrujú ju vNBU, prihlási sa v zdravotnej poisťovni aj v socialnej poisťovni ale platiť ešte nemusí nič? Až po RZZP zaplatí 7% z 1/2zisku? Ďakujem ešte raz
Ak sa dôchodkyňa zaregistruje v NBS teraz, prihlási sa po získaní DIČ len v ZP - môže si stanoviť VZ nula, preddavky platiť nemusí. (ostatné máš v predch.príspevku)
V SP neplatia žiadne úlavy pre poberatelov ID - registrácia je závislá od výšky príjmu (nie zisku). Ak jej príjem do konca roka 2012 presiahne 12-násobok min. vymer.základu, povinná registrácia jej vznikne od 1.7.2013.
dilajla
15.06.12,07:55
Veľmi pekne ďakujem, pomohli Ste mi.