suma
15.02.06,08:19
Dobrý deň, prosím o radu. Mám faktúru z firmy, s ktorou mám zmluvu o nájme za plyn, elektriny, vodu, na ktorej je presne uvedené spotrebované množstvo energií. Faktúra je vystavená v januári 2006 ale dátum dodania je 31. 12. 2005 z hľadiska odpočtu dph po novom mám brať do úvahy dátum dodania alebo vystavenia. Ďakujem.
Lila
15.02.06,07:23
Dátum dodania - 31.12.2005. Ale keďže ste ju zrejme dostali asi v tomto období, tak DPH si môžte uplatniť v DP za 1/2006 /t.j. nasledujúcom po období, kedy vznikla daň.povinnosť -dátum dodania na DF /
ALBO
15.02.06,08:17
Dobrý deň, prosím o radu. Mám faktúru z firmy, s ktorou mám zmluvu o nájme za plyn, elektriny, vodu, na ktorej je presne uvedené spotrebované množstvo energií. Faktúra je vystavená v januári 2006 ale dátum dodania je 31. 12. 2005 z hľadiska odpočtu dph po novom mám brať do úvahy dátum dodania alebo vystavenia. Ďakujem.

Po novom dátum vystavenia = dátum daňovej povinnosti = dátum dátum podľa § 49, kedy vám vzniká právo odpočítať si daň, Uplatniť daň si môžete podľa § 51.
Za vyššie uvedenú Fa by som daň uplatnila v januári alebo vo februári. Na deň dodania by som sa nepozerala
ALBO
15.02.06,10:54
Po novom dátum vystavenia = dátum daňovej povinnosti = dátum dátum podľa § 49, kedy vám vzniká právo odpočítať si daň, Uplatniť daň si môžete podľa § 51.
Za vyššie uvedenú Fa by som daň uplatnila v januári alebo vo februári. Na deň dodania by som sa nepozerala

Možno z opatrnosti január konkrétne pri tej vašej Fa, keĎže ide o prelom roka a novelu v tomto uznesení zákona.
Lila
15.02.06,12:08
Ak od 1.1.2006 platí, že dátum vystavenia DF= dátum uplatnenia odpočtu DPH, tak ako v takom prípade, keď nám DPH priamo vstupuje do obstarávacej ceny tovarov a služieb /lebo uskutočňujeme len služby oslob.od DPH §39/?
Pr.:
DF nám príde v 1/2006. K 31.12.2005 zaúčtujeme cez int. doklad ako
5**/326 včetne DPH. Zaevidujeme DPH podľa §71, na ktorú nemáme nárok na odpočet do 12/2005.

Ale podľa tohto by sme to mali zaznamenať do 1/2006 a tým DPH by bola naším daň. nákladom až v r.2006.
Alebo to môže zostať v 12/2005??????????????????

Už naozaj neviem ako sa máme v tom vyznať.
Lila
15.02.06,12:27
Pozrela som si novelu, konkrétne §19. Tam sa jasne píše, ak nám za opakované služby niekto fakturuje presnú spotrebu -tak sa treba riadiť dátumom vystavenia DF. Nás sa to netýka, pretože nám mesačne fakturujú vždy rovnakú sumu. Takže z tohto mi vyplýva, že sa budeme riadiť dátumom dodania.
ALBO
15.02.06,12:55
Ak od 1.1.2006 platí, že dátum vystavenia DF= dátum uplatnenia odpočtu DPH, tak ako v takom prípade, keď nám DPH priamo vstupuje do obstarávacej ceny tovarov a služieb /lebo uskutočňujeme len služby oslob.od DPH §39/?
Pr.:
DF nám príde v 1/2006. K 31.12.2005 zaúčtujeme cez int. doklad ako
5**/326 včetne DPH. Zaevidujeme DPH podľa §71, na ktorú nemáme nárok na odpočet do 12/2005.

Ale podľa tohto by sme to mali zaznamenať do 1/2006 a tým DPH by bola naším daň. nákladom až v r.2006.
Alebo to môže zostať v 12/2005??????????????????

Už naozaj neviem ako sa máme v tom vyznať.
Ja som nenapísala dátum vystavenia= dátum uplatnenia,
ale= dátum , kedy vám vznikne právo odpočítať daň. Právo na uplatnenie dane je podmienené tým, že máte právo daň si odpočítať (§49) a súčasne aj tým, že máte doklad (§51/1a/2)
ALBO
15.02.06,13:06
Pozrela som si novelu, konkrétne §19. Tam sa jasne píše, ak nám za opakované služby niekto fakturuje presnú spotrebu -tak sa treba riadiť dátumom vystavenia DF. Nás sa to netýka, pretože nám mesačne fakturujú vždy rovnakú sumu. Takže z tohto mi vyplýva, že sa budeme riadiť dátumom dodania.
Napísali to možno nešťastne -presnú spotrebu-, lebo niektorí to vykladajú tak, že to platí, len keĎ máte merač a z neho opíšete nájomcovi hodnoty a fakturujete.
Ale ono sa to má použiť vtedy, keď prenajímatelia čakajú na faktúru, aby mohli nájomcovi vyfakturovať sumu rovnajúcu sa presnej spotrebe energie (lebo často nestíhali, lebo dostali neskoro fa).

Pri paušálnej sume je DP najneskôr posledný deň dodania.
Jana Acsová
15.02.06,15:36
Pri paušálnej sume za služby súvisiace s nájmom (teplo, energie, voda - tovar v zmysle ZDPH) je deň dodania a teda vznik daňovej povinnosti najneskôr posledný deň obdobia, na ktoré sa platba vzťahuje.