peli88
15.06.12,10:08
Dobrý deň.
Chcela by som sa opýtať, nám ako rodine bola priznaná dávka v hmotnej núdzi, manžel však musí každý mesiac sa hlásiť na úrade práce a dávať doklady o tom ze si hľadá miesto a tiež aj na sociálku musí chodiť, odkiaľ nám vyplácajú peniaze. Je toto bežný spôsob?
Lebo mám známeho a ten na ÚP chodiť nemusí, len raz do roka musí priniesť vyplnené tlačivo na prehodnotenie pomoci v hmotnej núdzi na sociálne a taktiež poberá rovnakú dávku. Prečo to je u nás inak a aký je v tom celom rozdiel?
:confused:

Ďakujem
veronikasad
15.06.12,08:10
Dobrý deň.
Chcela by som sa opýtať, nám ako rodine bola priznaná dávka v hmotnej núdzi, manžel však musí každý týžden sa hlásiť na úrade práce a dávať doklady o tom ze si hľadá miesto a tiež aj na sociálku musí chodiť, odkiaľ nám vyplácajú peniaze. Je toto bežný spôsob?
Lebo mám známeho a ten na ÚP chodiť nemusí, len raz do roka musí priniesť vyplnené tlačivo na prehodnotenie pomoci v hmotnej núdzi na sociálne a taktiež poberá rovnakú dávku. Prečo to je u nás inak a aký je v tom celom rozdiel?
:confused:

Ďakujem

Odkedy je manžel evidovaný na UP ako uchádzač o zamestnanie?
peli88
15.06.12,08:17
od 10.1. 2012
veronikasad
15.06.12,08:18
od 10.1. 2012
poberal aj dávku v nezamestnanosti ?
peli88
15.06.12,08:23
poberal aj dávku v nezamestnanosti ?


nepobera davku v nezamestnanosti, predtym bol dobrovolne nezamestnany, ale neplatil si nezamestnanost, len dochodkove
Xanti
15.06.12,08:37
Dobrý deň.
Chcela by som sa opýtať, nám ako rodine bola priznaná dávka v hmotnej núdzi, manžel však musí každý mesiac sa hlásiť na úrade práce a dávať doklady o tom ze si hľadá miesto a tiež aj na sociálku musí chodiť, odkiaľ nám vyplácajú peniaze. Je toto bežný spôsob?
Lebo mám známeho a ten na ÚP chodiť nemusí, len raz do roka musí priniesť vyplnené tlačivo na prehodnotenie pomoci v hmotnej núdzi na sociálne a taktiež poberá rovnakú dávku. Prečo to je u nás inak a aký je v tom celom rozdiel?
:confused:

Ďakujem

Lebo ten známy sa zrejme odhlásil z UP , po priznaní dávky v hmotnej núdzi.
Aj manžel to môže urobiť, ale ak je evidovaný na UP a podarí sa mu nájsť prácu, tak má nárok na pár príspevkov ..


Aktivačný príspevok patrí občanovi a každej fyzickej osobe, ktorá sa s občanom v hmotnej núdzi spoločne posudzuje na podporu získania, udržania alebo zvýšenia vedomostí, odborných zručností alebo pracovných návykov na účely pracovného uplatnenia, ak splnili podmienky nároku na dávku.

Nárok na príspevok má:

Občan v hmotnej núdzi, ktorý je zamestnaný alebo evidovaný ako uchádzač o zamestnanie a:
· zvyšuje si kvalifikáciu formou štúdia popri zamestnaní, kombinovaného štúdia a štúdia jednotlivých vyučovacích predmetov alebo formou
externého štúdia, ak ešte nezískal vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa,
doba poskytovania - počas zvyšovania kvalifikácie štúdiom,
· zúčastňuje sa na vzdelávaní alebo príprave pre trh práce uskutočňovaných v rámci projektov schválených Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR,
doba poskytovania - počas jedného vzdelávania a prípravy pre trh práce v roku, po celý čas trvania,
· zúčastňuje sa na vykonávaní menších obecných služieb uskutočňovaných na základe dohody s úradom alebo s obcou,
doba poskytovania – počas vykonávania menších obecných služieb

Občan v hmotnej núdzi, ktorému savypláca rodičovský príspevok, ak študuje na strednej alebo vysokej škole.
doba poskytovania - počas zvyšovania kvalifikácie štúdiom

Občan, ktorý sa zamestnal a:
· bol dlhodobo nezamestnaný,
· pred nástupom do zamestnania mal zabezpečované základné životné podmienky,
· príjem zo závislej činnosti je na úrovni minimálnej mzdy, najviac na úrovni trojnásobku minimálnej mzdy.
doba poskytovania – najviac 6 mesiacov

Občan, ktorý začal vykonávať samostatnú zárobkovú činnosť a:
· bol dlhodobo nezamestnaný,
· pred začatím vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti mal zabezpečované základné životné podmienky.
doba poskytovania – najviac 6 mesiacov

Výška príspevku 63,07 € mesačne.

Alebo môže využiť príspevok na samostatnú činnosť
http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestnanosti/nastroje-aktivnych-opatreni-trhu-prace/prispevky-pre-obcana.html?page_id=13117
veronikasad
15.06.12,08:40
nepobera davku v nezamestnanosti, predtym bol dobrovolne nezamestnany, ale neplatil si nezamestnanost, len dochodkove

Neviem, či sa zmenilo niečo v zákonoch, ale istý čas platilo, že poberatel dávky v hmotnej núdzi nemusí byť evidovaný ako uchádzač o zamestnanie. Na odd. dávok v hmotnej núdzi predkladá mesačne len potvrdenie o výške príjmu, nemusí sa hlásiť na odd. služieb zamestnanosti, že si hľadal prácu.
peli88
15.06.12,08:47
Neviem, či sa zmenilo niečo v zákonoch, ale istý čas platilo, že poberatel dávky v hmotnej núdzi nemusí byť evidovaný ako uchádzač o zamestnanie. Na odd. dávok v hmotnej núdzi predkladá mesačne len potvrdenie o výške príjmu, nemusí sa hlásiť na odd. služieb zamestnanosti, že si hľadal prácu.

áno ja som si tiež myslela to isté,kedže známy mi tvrdil,že on nebol evidovaný na ÚP. Pri manželovi ale nastala situácia,že na sociálnom mu povedali,že pokiaľ sa na ÚP nezaeviduje,nebude mať nárok na dávku v hmotnej núdzi.
Podľa odpovede Xanti som ale pochopila,že sa z ÚP môže kedykoľvek odhlásiť.
veronikasad
15.06.12,08:50
áno ja som si tiež myslela to isté,kedže známy mi tvrdil,že on nebol evidovaný na ÚP. Pri manželovi ale nastala situácia,že na sociálnom mu povedali,že pokiaľ sa na ÚP nezaeviduje,nebude mať nárok na dávku v hmotnej núdzi.
Podľa odpovede Xanti som ale pochopila,že sa z ÚP môže kedykoľvek odhlásiť.
Aby mu vznikol nárok na dávku v hmotnej núdzi, potreboval potvrdenie, že nemá nárok na dávku v nezamestnanosti. A to mu vystavia len ako uchádzačovi o zamestnanie.
Nech sa informuje na odd. dávok v hmotnej núdzi, či mu po odhlásení z evidencie uchádzačov o zamestnanie dávku nepozastavia (nemali by). Len potom si treba splniť oznamovaciu povinnosť v zdr.poisťovni, lebo bude za neho platitelom zdr.poistenia štát, ale z iného dôvodu (treba odovzdať rozhodnutie o vyradení evidencie a priznanie dávky v hmotnej núdzi)
Xanti
15.06.12,08:51
Potom treba odniesť do ZP rozhodnutie o poberaní dávky v hmotnej núdzi, aby nezrachovali odvody od manžela.
peli88
15.06.12,08:56
Lebo ten známy sa zrejme odhlásil z UP , po priznaní dávky v hmotnej núdzi.
Aj manžel to môže urobiť, ale ak je evidovaný na UP a podarí sa mu nájsť prácu, tak má nárok na pár príspevkov ..



Alebo môže využiť príspevok na samostatnú činnosť
http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestnanosti/nastroje-aktivnych-opatreni-trhu-prace/prispevky-pre-obcana.html?page_id=13117

ďakujem pekne Xanti. Čiže teraz sa môže odhlásiť a nič sa nezmení v poberaní dávok?
Manžel poberá,citujem z rozhodnutia : "suma nárokov na dávku v hmotnej núdzi a príspevkov v dávke predstavuje sumu 103,20€/ mes (105,2€ + 4,00€ + 89,2€ - 95,2€)". Momentálne aj brigáduje, zárobok cca 100€/mes, pričom výšku zárobku musí predkladať na oboch miestach.
Xanti
15.06.12,09:11
ďakujem pekne Xanti. Čiže teraz sa môže odhlásiť a nič sa nezmení v poberaní dávok?
Manžel poberá,citujem z rozhodnutia : "suma nárokov na dávku v hmotnej núdzi a príspevkov v dávke predstavuje sumu 103,20€/ mes (105,2€ + 4,00€ + 89,2€ - 95,2€)". Momentálne aj brigáduje, zárobok cca 100€/mes, pričom výšku zárobku musí predkladať na oboch miestach.
No nech sa opýta na tom oddelení odkiaľ mu vyplácajú dávku v hmotnej núdzi. Niekedy to tak bolo ako písala Veronikasad.
peli88
15.06.12,09:17
No nech sa opýta na tom oddelení odkiaľ mu vyplácajú dávku v hmotnej núdzi. Niekedy to tak bolo ako písala Veronikasad.
samozrejme tak urobím a ešte raz ďakujem Vám obom (Xanti,Veronikasad) za pomoc ;)