editasara
15.06.12,14:14
Dobrý deň, vedel by mi niekto poradiť ohľadom účtovania?
Naša zamestnankyňa je od r. 2006 ZŤP - čiastočne, a oznámila to až teraz. Požiadala o zúčtovanie na VŠZP a vrátili je preplatok. Ale preplatok vrátili aj nám - ako zamestnávateľovi do ZŠ /zriadená obcou/.
Neviete, ako máme postupovať s tými prostriedkami? Ostávajú nám, alebo je to potrebné vrátiť na KŠÚ? A ako to zaúčtovať?
Ďakujem :)
Sojka 007
19.06.12,05:46
Ahoj. Nie som si stopercentne istá ja som také zatiaľ neriešila , ale ja by som to riešila ako nám ukázala lektorka Ing. Urbanová- teda takto: Keďže je to príjem z predchádzajúcich rokov ak vám to poslali na výdavkový účet musíš to presunúť na príjmový účet a nasledne zaúčtovať :
1. zúčtovanie dobropisu: 222/379
2. Odvod na príjmový účet: 379/222
3. Príjem na PRÚ: 336/648, 223RK /336
4. Priznanie odvodu zriaďovateľovi: 588/351
5 Odvod zriaď. : 351/223.
Ak Ti to zriaďovateľ vráti tie prostriedky sú s kódom zdroja 41.
editasara
19.06.12,06:45
Ďakujem Sojka 007, neviem, či zriaďovateľ to nemusí vrátiť na KŠÚ. Boli to prostriedky zo 620***.
Sojka 007
19.06.12,07:03
Môžete ich kľudne vrátiť. Nič tým neporušíte.Ak to nie je veľká suma ani ja by som sa s tým netrápila a vrátila to späť KŠÚ.
editasara
19.06.12,07:09
No je to dosť, 1900 €. Boli by sme radi, keby nám to mohlo ostať, ale pochybujem. Myslím, že z obce by nám to v pohode vrátili, ide mi len o to, či to nemusí ísť na KŠÚ.
moska
19.06.12,07:15
Nerozumiem, prečo ich chcete vracať KŠÚ? Ja mám aj takéto zo soc.poisťovne a nevraciam nič. Vrátime pomernú časť zamestnancovi a to čo je pre zamestnávateľa, ak je to za minulé roky, tak prevediem na príjmový účet a ak je to za príslušný rok, tak ponižujem náklad aj výdavok.
Sojka 007
19.06.12,07:49
Páni. Tak to by som ja v žiadnom prípade nevrátila. Súhlasím s moska. Ak sa rozhodneš nechať si ich, platí zaúčtovanie čo som napísala.
editasara
19.06.12,07:57
Ďakujem pekne za radu, chcela som si byť istá, aby nevznikli "problémy". :)
Irona
19.06.12,11:20
Ahojte.

Pripájam svoj názor, či vlastne skúsenosť s vrátenými preplatkami či už zo
zdravotných alebo zo Sociálnej poisťovne.

Súhlasím so Sojkou 007 (príspevok 2) čo sa týka účtovania - na tom seminári s
Ing. Urbanovou som bola aj ja.

Budem však odporovať príspevku č. 6 od mosky a príspevku č. 7 od Sojky 007: na
základe minuloročných skúseností (rok 2011) by som tieto vrátené preplatky
určite odviedla svojmu zriaďovateľovi, aby aj on o tomto príjme vedel, nakoľko
keď sa budete na konci roka zosúlaďovať, konsolidovať so svojim zriaďovateľom
bude to preňho problém.

Trošku konkrétnejšie k udalosti, ktorá sa nám prihodila vlani:

Na základe školenia, ktoré lektorovala Ing. Urbanová sme pri účtovaní prijatého
preplatku postupovali podľa jej inštrukcií. Vrátené preplatky sa týkali daného
roka, preto sme ich zriaďovateľovi neodviedli, ale sme ponížili príslušný
výdavok aj náklad (tak ako v závere príspevku 6 píše moska). Na prelome rokov 2011 a 2012 prišla k
zriaďovateľovi naša auditorka (zhodou okolností Ing. Urbanová), aby predbežne
odkontrolovala uzávierku k 31.12.2011 a riešila problémy vzniknuté pri ročnej
uzávierke 2011. "Vyskočil" náš problém s neodvedenými preplatkami z
poisťovne, pretože jedným z prvých účtov, ktoré sa pri konsolidácii so
zriaďovateľom u nás kontroluje je aj účet 351 (napr., okrem účtu 354, ktorý sa
používa pri kóde zdroja 41). A v tom sme si nesedeli. Preto sme si u nás
povedali, že každý príjem, ktorý bude pripísaný na náš bankový účet, či už
výdavkový alebo príjmový odvedieme zriaďovateľovi, či sa týka daného roka alebo
roka predchádzajúceho - čiže v rozpore s tým, čo nám bolo prezentované na
inkriminovanom seminári. A radšej nebudem spomínať, ako som vyzerala na spoločnom stretnutí s auditorkou a zriaďovateľom k uzávierke.
A podobne by som postupovala aj pri refundáciách z ÚIPŠ, čo sa týka projektov ako napr. Modernizácia vzdelávacieho procesu.
Sojka 007
19.06.12,11:45
Ahoj. Ak ste to pochopili tak, že obídem pri preplatkoch zriaďovateľa tak to som asi niečo zle napísala. Ospravedlňujem sa ale zároveň upozorňujem že moska napísala, že prevedie sumu na príjmový účet a to je automaticky každému jasné , že to musí odviesť následne zriaďovateľovi ( bod 5 ) aby nemala problémy pri konsolidácii.Nechápem preto prečo si mala problém pri konsolidácii. Iba ak si to z príjmového účtu poslala priamo na svoj výdavkový no to je proti rozpočtovým pravidlám.
moska
19.06.12,13:25
tiež neviem ako nesedela 351-tka so zriaďovateľom, keďže pri každom príjme sa účtuje 588/351. Problem mohol vzniknúť asi vtedy ak to bolo za minulé roky a v ZŠ sa zaúčtovalo 223/428 a potom už nie 588/351. Ale ak sa takto účtovalo, potom to bolo potrebné konzultovať a nahlásiť zriaďovateľovi. Ak sa o tom vedelo začiatkon januára, tak sa to malo zaúčtovať do starého roka a urobiť predpis 589/351 - to čo nebolo odvedené.
Je lepšie ak si so zriaďovateľom odsúhlasujete každý štvrťrok všetky potrebné účty, aby potom nebol problém.
Irona
20.06.12,03:28
Ahoj. Ak ste to pochopili tak, že obídem pri preplatkoch zriaďovateľa tak to som asi niečo zle napísala. Ospravedlňujem sa ale zároveň upozorňujem že moska napísala, že prevedie sumu na príjmový účet a to je automaticky každému jasné , že to musí odviesť následne zriaďovateľovi ( bod 5 ) aby nemala problémy pri konsolidácii.Nechápem preto prečo si mala problém pri konsolidácii. Iba ak si to z príjmového účtu poslala priamo na svoj výdavkový no to je proti rozpočtovým pravidlám.

Nie, neprevádzali sme nič z príjmového účtu na výdavkový, preplatky prišli na výdavkový účet a týkali sa daného roka, nie minulého.
Mimochodom, problém bol aj v tom, že sme pri použití vrátenej sumy (tohto iného príjmu) použili rozpočtové klasifikácie 610-620.
Irona
20.06.12,03:53
tiež neviem ako nesedela 351-tka so zriaďovateľom, keďže pri každom príjme sa účtuje 588/351. Problem mohol vzniknúť asi vtedy ak to bolo za minulé roky a v ZŠ sa zaúčtovalo 223/428 a potom už nie 588/351. Ale ak sa takto účtovalo, potom to bolo potrebné konzultovať a nahlásiť zriaďovateľovi. Ak sa o tom vedelo začiatkon januára, tak sa to malo zaúčtovať do starého roka a urobiť predpis 589/351 - to čo nebolo odvedené.
Je lepšie ak si so zriaďovateľom odsúhlasujete každý štvrťrok všetky potrebné účty, aby potom nebol problém.

Sumu nám vrátili koncom novembra 2011 a samozrejme, že bolo o nej v danom roku 2011 účtované. Na tomto portáli sme hľadali rady ako naložiť s prijatou sumou, príspevkami nám boli potvrdené inštrukcie zo seminára a podľa toho sme účtovali: nakoľko vrátená suma sa týkala daného roka, ponížili sme príslušné náklady a výdavky. Samozrejme, že sme sa pýtali aj zriaďovateľa, nech nás metodicky usmerní, ako máme v tomto prípade postupovať, ale on nám poradiť nevedel, odkázal nás na iné ekonómky, ale oni s tým tiež nemali skúsenosť.

No čo, spravili sme chybu, ale podstatné je, že sme po vzájomných konzultáciách chybu napravili a zas sme sa niečo naučili.

P.S.: So zriaďovateľom sa odsúhlasujeme v takých frekvenciách, ako určí on, teda pri účtovnej závierke k 31.12.. Ale aj keby sme sa odsúhlasovali štvrťročne, vzhľadom k tomu, že peniaze nám vrátili koncom novembra 2011, skôr sme sa odsúhlasiť ani nemohli.
editasara
10.12.12,06:58
Prosím Vás, a ako zaúčtovať preplatok ZP, ktorý prišiel pre zamestnanca?
moska
10.12.12,12:46
ak prišiel preplatok za zamestnanca na Váš účet, treba to zaúčtovať ako záväzok voči zamestnancovi a vyplatiť mu to.
Ja by som zaúčtovala: príjem na účet 222 RK mylná platba/333 a úhrada zamestnancovi opačne alebo mínusom
editasara
10.12.12,12:55
Moska, ďakujem veľmi pekne :-)