gabčurik
15.02.06,08:33
Zdravím všekých milých poraďákov a poraďáčky. Chcem sa opýtať, či by mi tu niekto mohol zodpovedať na pár otázok týkajúcich sa účtovníctva advokáta. hmm?

Takže prvá... :)

Advokát v trestných veciach podáva na súd návrh na priznanie odmeny za právne zastupovanie. (zaplatí mu to štát). Vyzerá to podobne ako faktúra, vlastne má tie isté náležitosti, avšak názov nie je faktúra, ale návrh na priznanie odmeny. Adresa ja Okresný súd .... . Následne súd vydá uznesenie, ktorým mu tú odmenu prizná, avšak nie vždy v takom rozsahu ako navrhuje advokát, niekedy je tá priznaná suma vyššia, niekedy nižšia. Uznesenie následne nadobudne právoplatnosť a súd pošle peniaze na účet advokáta.

No a teraz problém... Bývalá účtovníčka vraj evidovala tie návrhy ako faktúry.. Avšak faktúry, ktoré advokát vystavuje sú trošičku iné a majú teda aj iné číslovanie. A nechápem ako potom zachytávala to, keď prišlo uznesenie zo súdu, ktoré priznalo inú odmenu. V účtovníctve by mali byť potom aj tie uznesenia nie? Ale nie sú. :mad:

Nemalo by to byť náhodou takto? Advokát pošle návrh. Súd vydá uznesenie. Následne advokát vystaví faktúru (ale už ju neposiela súdu?)

Čo vy na to? :cool:
Tatiana
15.02.06,07:37
Ja by som účtovala už len konečnú sumu, ktorá príde na účet advokáta a k tomu priložila to uznesenie.
gabčurik
15.02.06,07:45
No, znie to jednoducho. Lenže netreba potom nič dávať do knihy pohľadávok. Lebo je to vlastne jeho pohľadávka voči súdu. Lenže tá suma sa môže na základe uznesenia aj zmeniť. ...a uznesenie niekedy príde aj o pol roka. Alebo to mám robiť tak, že dám do pohľadávok už rovno sumu z uznesenia... a návrhy budem evidovať len pre potrebu advokáta...
Tatiana
15.02.06,07:47
Presne tak by som to urobila ako si to napísal. Lebo zbytočne Ti to potom na pohľadávkach bude skresľovať, keď píšeš, že suma skoro nikdy nie je totožná.
judy
15.02.06,07:52
Nemam s tym prakticke skusenosti, ale co tak vlastne tie navrhy zaevidovat ako preddavkove faktury,/aspon budes mat prehlad o tychto navrhov/ a uznesenia zauctovat ako riadne faktury.
Milan Benka
15.02.06,07:56
Navrhol by som samostatnú pomocnú evidenciu týchto návrhov - mimo účtovníctva.
gabčurik
15.02.06,08:04
ĎAKUJEM. Len tak mimochodom ja som ženskáááá... :-)

No a ešte jedna vec ma trápi...

Súd vydá rozsudok, v ktorom sú priznané advokátovi trovy konania - čiže jeho odmena... Tie musí zaplatiť väčšinou ten, kto spor prehrá.

Napr. advokát zastupuje žalobcu. A rozsudok znie: žalovaný je povinný uhradiť žalobcovi istinu.... a taktiež je povinný úhradiť trovy súdneho konania...

Odmena advokáta je vždy z rozsudku jasná. Ale aký doklad vlastne dáva do účtovníctva? Originál rozsudku ide vždy klientovi. Má advokát vystaviť faktúru? Na koho bude vystavená? Na žalovaného, keďže tento je v zmysle rozsudku povinný trovy uhradiť? Alebo na žalobcu, lebo keby ich neuhradil žalovaný, musí ich uhradiť advokátovi žalobca, vzhľadom na to, že ho zastupoval. A potom si samozrejme bude vymáhať trovy právneho zastúpenia prostredníctvo exekúcie....

Asi sa vyjadrujem zložito.. ale neviem to inak vysvetliť.
renča1
15.02.06,08:07
No, znie to jednoducho. Lenže netreba potom nič dávať do knihy pohľadávok. Lebo je to vlastne jeho pohľadávka voči súdu. Lenže tá suma sa môže na základe uznesenia aj zmeniť. ...a uznesenie niekedy príde aj o pol roka. Alebo to mám robiť tak, že dám do pohľadávok už rovno sumu z uznesenia... a návrhy budem evidovať len pre potrebu advokáta...

Tiež by som účtovala na základe uznesenia. Rob to takto , ako si si napísala.
Manual
15.02.06,11:01
Tiež som toho názoru, že účtovanie robiť na základe uznesenia, tam je totiž už všetko jasné o akú sumu sa jedná. A faktúry by som nevystavoval, len by som zaevidoval príjem sumy na základe PPD s odvolaním sa na rozhodnutie č.j.... atď. A možno by bola dobrá aj nejaká pomocná evidencia ako píše benka aspoň by mal advokát aj iný pohľad /aj keď sám pre seba/ ako sa líšia návrhy od skutočnosti.
Pekný deň...
gabčurik
15.02.06,12:51
Tiež som toho názoru, že účtovanie robiť na základe uznesenia, tam je totiž už všetko jasné o akú sumu sa jedná. A faktúry by som nevystavoval, len by som zaevidoval príjem sumy na základe PPD s odvolaním sa na rozhodnutie č.j.... atď.

:) ďakujem Manual. Asi to takto bude najlepšie. Len bez tých PPD, lebo jemu to chodí na BÚ. A ako to mám poriešiť s tými rozsudkami?? (príspevok 7) :confused:
ucetni_fantozzi
15.02.06,13:03
ja osobne si myslim, ze advokatovi v tomto pripade vznika pohladavka az dnom pravoplatnosti uznesenia, ktorym mu sud priznava odmenu, dovtedy by som to riesil iba pomocnou evidenciou. moze sa totizto stat aj to, ze sud advokatovi neprizna ziadnu odmenu...

pohladavku by som evidoval voci osobe, ktoru sud zaviazal k uhrade odmeny, ci treba vystavovat fakturu som si nie isty, mozno vsak pre poriadok uvazovat aj o takomto postupe, stretol som sa vsak skor s tym, ze advokat zasle povinnemu vyzvu na uhradu odmeny...

ja si dovolim tuto temu rozsirit este o jednu chutovku. predstavte si, ze tento advokat je platitelom DPH - kedy by mal podla Vas zdanovat taketo odmeny, t.j. tie, ktore su zavisle od rozhodnutia sudu?
Manual
15.02.06,13:30
:) ďakujem Manual. Asi to takto bude najlepšie. Len bez tých PPD, lebo jemu to chodí na BÚ. A ako to mám poriešiť s tými rozsudkami?? (príspevok 7) :confused: Aj tu ja by som postupoval obdobne, bez vystavenia faktúry a zaúčtovával by som až došlú platbu pretože tu je to špecifické a až platba mešká pravdepodobne advokát vyzýva na úhradu /a možno aj viac krát/ toho kto spor prehral. A znova by som k tomu pripájal rozsudok z ktorého je vidieť že je to príjem za to a to. Možno ešte niekto niečím prispeje. A čo píše fantoci ? Tak to by sa zišlo domyslieť alebo aj to je domyslené, len sa to nedalo na Poradu.:)
ucetni_fantozzi
15.02.06,13:45
Aj tu ja by som postupoval obdobne, bez vystavenia faktúry a zaúčtovával by som až došlú platbu...

len by som chcel dodat, nevyjadril som sa predtym uplne presne - urcite som za to, aby advokat v den pravoplatnosti uznesenia o priznani odmeny zaevidoval (pripadne zauctoval) pohladavku! len by som netrval na tom, aby k tomu vystavil fakturu, zrejme by som si urobil nejaku evidenciu priznanych odmien (uzneseni) a vyziev advokata na uhradu od povinneho...
Manual
15.02.06,13:48
len by som chcel dodat, nevyjadril som sa predtym uplne presne - urcite som za to, aby advokat v den pravoplatnosti uznesenia o priznani odmeny zaevidoval (pripadne zauctoval) pohladavku! len by som netrval na tom, aby k tomu vystavil fakturu, zrejme by som si urobil nejaku evidenciu priznanych odmien (uzneseni) a vyziev advokata na uhradu od povinneho...
Ano to už som spomínal vyššie nejakú pomocnú evidenciu by si mal viesť:)
Braňo
15.02.06,13:55
Konkrétne aj ja mám s týmto skúsenosti, viem o čom to je, problém je v tom, že niekedy súdu trvá aj dva roky pokiaľ sa vyjadrí a uzná pohľadávku a zaplatí. Súhlasím s tým, že treba viesť nejakú pomocnú evidenciu, sú to pohľadávky, ale pri uznaní súdom sa môže táto suma meniť. Rovnakú situáciu majú aj lekári s poisťovňami.
gabčurik
15.02.06,14:14
A znova by som k tomu pripájal rozsudok z ktorého je vidieť že je to príjem za to a to. :)

máte pravdu moji drahí poraďáci... takto je to jednoduchšie bez tej faktúry. Čo sa týka tých rozudkov manual, tak ja tam síce môžem pripnúť rozsudok, lenže problém je v tom, že nie originál, iba kópiu... a tých rozsudkov je veľa tak to musím nejako vymyslieť, spraviť si nejakú evidenciu alebo tak.

a s tým DPH si to ani neviem predstaviť. už aj tak to tu máme dosť zložité. A ešte keď pridám exekúcie.... našťastie toto už mám poriešené.

ešte raz dík všetkým... :) :) :) :) :) :) :)
lla
23.03.06,20:57
Može mi niekto poradit, ako zaúčtovať u advokáta napr. trovy konania a súdny poplatok, ktoré súd v rozhodnutí zaväzuje uhradiť právnemu zástupcovi? (Trovy sú rozdelené na dve časti, jednu platí žalovaný a druhú súd prostredníctvom príslušného daňového úradu).
Problém mám ďalej s tým, na základe akého dokladu, tieto trovy potom zašlem svojmu klientovi?
Evidujem resp. účtujem o záväzku voči klientovi a pohľadávke voči žalovanému, resp. súdu v priebehu roku a k 31.12.? Vystavujem pohľadávku, keď to nie je môj výnos?

Poraďte ako sa z toho vymotať. :(
Paula
24.03.06,21:07
Ústavný súd priznal advokátovi odškodnenie za prieťahy v konaní. Je tento príjem (bol poukázaný na BÚ) zdaniteľným príjmom? Vďaka za radu.
Paula
25.03.06,08:09
Ústavný súd priznal advokátovi odškodnenie za prieťahy v konaní. Je tento príjem (bol poukázaný na BÚ) zdaniteľným príjmom? Vďaka za radu.
Prosííííííím, poraďte mi. Vďaka.
Johanka
25.03.06,10:54
Povedala by som, že áno. Skús ísť na to vylučovacou metódou, cez § 9 a vymenované oslobodené príjmy. Keď tam nič podobné nenájdeš, tak to treba zdaniť. Podľa mňa je to príjem súvisiaci z jeho čiinosťou.
Paula
25.03.06,10:56
Vďaka za navigáciu Johanka:)
elli
27.03.06,09:30
Prosííííííím, poraďte mi. Vďaka.

Ak to mal priznane za prietahy vo vlastnej veci (vlastny spor), asi to skor spada nie do prijmov z cinnosti vykonavanej na zaklade ineho nez zivnostenskeho opravnenia, ale do "prijatych nahrad skod".

Prijmom by boli trovy, pokial by ustavny sud priznal stazovatelovi (voci porusitelovi) narok na nahradu trov pravneho zastupovania.
ESTER
06.05.06,05:16
K tejto téme by ma ešte zaujímalo, kedy vlastne advokát účtuje výnos. Ak súd vydá uznesenie o výške odmeny a cez interný doklad sa zaúčtuje pohľadávka - už vtedy vzniká výnos? Stretla som sa aj s takým názorom, že výnos vzniká postupne ako postupne prichádza odmena, teda výnos vzniká v rôznych účtovných obdobiach. Ktorý postup je vlastne správny?