fedorino
15.06.12,16:36
Ma prenajimatel pravo zadrziavat zabezpeku aj po riadnom skonceni zmluvy a odovzdani bytu pokial to nieje v zmluve? podotykam ze vyuctovanie spotreby energii je mimo zabezpeku, kedze energie sa platili v ramci zmluvy.
bettylou
15.06.12,14:54
Ak je niečo poškodené, tak až do vyúčtovania škody, prípadne kým sa škody opravia.
andyl11
15.06.12,16:09
inak pravo nema ak je vsetko v poriadku
fedorino
15.06.12,16:16
ziadne poskodenie, nic takze je to na beton?
Mária27
15.06.12,16:39
Zábezpeku možno dohodnúť v zmluve alebo vyplýva zo zákona.
Zabezpečenie nájomného je v § 672 občianskeho zákonníka = záložné právo na hnuteľné veci alebo zádržné právo na veci.
Zálohy na energie nie sú obsahom nájomného. Zábezpekou vyučtovania by mohli byť vyššie zálohy.
fedorino
15.06.12,17:05
v zmluve zabezpeka nieje. Paragraf 672 nehovori nic o tom ako dlho smie prenajimatel zabezpeku (peniaze) po skonceni zmluvy a bezvyhradnom prevzati bytu zadrziavat. moj nazor je ze mu uz neprinalezi.
mattto
15.06.12,17:08
čím odôvodňuje prenajímateľ zadržiavanie zábezpeky?
fedorino
15.06.12,17:17
ze musi zistit ci mam preplatok alebo nedoplatok za energie
fedorino
15.06.12,17:28
mne ide prave o to ze sluzi ako zabezpecenie platenia najmu, na co ma pravo, ale prenajom skoncil
mattto
15.06.12,17:29
ze musi zistit ci mam preplatok alebo nedoplatok za energie

logicky to dáva zmysel, ale z právneho hľadiska na to nemá prenajímateľ právo. Zádržné právo je upravené v §151s a nasl. OZ, vyúčtovanie energií nie je splatnou peňažnou pohľadávkou. Ak vzniknú nedoplatky na energiách, prenajímateľ si ich môže uplatňovať až po ich vyúčtovaní, dovtedy nemôže zadržiavať zábezpeku.
misomiso
15.06.12,18:36
v zmluve zabezpeka nieje. Paragraf 672 nehovori nic o tom ako dlho smie prenajimatel zabezpeku (peniaze) po skonceni zmluvy a bezvyhradnom prevzati bytu zadrziavat. moj nazor je ze mu uz neprinalezi.

No pockaj, vravis, ze "zabezpeka v zmluve nie je". To chces povedat, ze si prenajimatelovi len tak, bez papiera na cestne slovo niekedy daval nejaku zabezpeku? To by som sa velmi cudoval.

Zabezpeka sa dava na zaklade zmluvy a v zmluve byva velmi presne definovane, v akej vyske sa dava a za akych okolnosti ju moze prenajimatel pouzit, ci zapocitat a ak ju ma (alebo jej cast) vratit, tak dokedy tak musi urobit.
fedorino
15.06.12,20:50
samozrejme doklad o zabezpeke a jej zaplateni existuje, ale nikde v zmluve nieje napisane o zabezpeke ani slovo.
misomiso
16.06.12,09:05
No tak potom to je velmi zla zmluva. To je ako keby si pozical niekmu peniaze iba tak, na cestne slovo s tym, ze mas iba doklad o odoslani penazi. Potom si ten dotycny moze vysvetlovat pojmy ako lehota splatnosti, ci urok uplne po svojom. Teda mozno aj dozivotna, bezurocna pozicka...

Ludia - ako moze uzavriet niekto takuto zmluvu??

Teda odpoved na tvoju otazku je - ano, moze ti zadrziavat zabezpeku, nic ho nenuti vyplatit ti ju v nejakom konkretnom termine. Mozes spoliehat na jeho ferovost aspon v tom, ze ked dostane vyuctovania energii, ze ti ju vrati. Samozrejme, ak by ani potom nevratil, mozes to zacat riesit.
fedorino
16.06.12,21:33
len tak nedostal nikto nic, on dostal financny obnos o com vystavil prijmovy doklad a ako ucel platby uviedol "kaucia na byt c. to a to adresa ta a ta" co sa mne zda dostacujuce.
fedorino
16.06.12,22:28
Dalsia vec ktora ma zaujima, ci tak ako pri zadrzani alebo zalozeni hmotnej veci tato zostava vo vlastnictve toho kto ju do zalohy dal plati toto iste aj o penaznej kaucii. Teda ci peniaze ktore on momntalne u seba drzi su jeho alebo mojím majtkom? Pokial pripustime ze su jeho, zaujima ma na zaklade coho sa o ne obohatil? moznost vziat kauciu pokial viem zanika so zanikom pohladavky. Vznika vsak automaticky zanikom pohladavky aj povinnost kauciu vratit? ak ano dokedy?
misomiso
17.06.12,10:21
Peniaze su tvoje, ale iba sa splnenie urcitej podmienky (urcitych podmienok) presne definovanych v zmluve. To je presne to iste, ako ze zlata retiazka zalozena do zalozne je stale tvoja, ale iba za podmienky, ze do 30. 6. 2012 vratis pozicany obnos. Ak nevratis, tak 1. 7. 2012 uz nebude retiazka tvoja.

Uz si niekedy videl, ze by to nieco zobrali do zalozne a vyplatili peniaze bez toho, aby tam presne specifikovali podmeinky vratenia alebo prepadnutia veci, spolu s konkretnymi datumami? Myslis, ze ti tam to zoberu retiazku a daju to od toho iba potvdrenie, - potvrdzujeme prijem jednej retiazky, 6,2 gramov, 18 karatove zlato...?

Ked si spisal taku zmluvu, ze sa tam kaucia nespomina, tak teraz si budes tazko klast podmienky, na co bola a na co nebola urcena a kedy ma byt vratena...

Teda este raz: Peniaze su tvoje, ale iba za splnenia istych podmienok a teraz prenajumatel moze pokojne tvrdit, ze ze podmienky vratenia neboli splnene. Ak natrafis na cestnejsieho, tak bude tvrdit, ze posdmienky ESTE neboli splnene, ze caka na vyuctovania a potom ti to skustocne aj vrati. V podstate mozno ma aj pravdu. Ja som tiez vracal zabezpeku napriklad, az ked prisiel telefonny ucet za prislusny posledny mesiac za pevnu linku.