medulin
15.06.12,19:32
Dobrý deň,

prednedávnom si môj kamarát otvoril bar a má tam jeden pokrový stôl, ktorý vyťahuje len raz začas, keď chcú chalani zahrať poker. Viem, že platí zákon, že na každý pokrový stôl treba licenciu, no chcel by som sa opýtať, či sa to dá nejako obísť. Hrá sa tam totiž len rekreačne 1-2x do mesiaca a kvôli tomu sa licencia neoplatí robiť (nakoľko stojí tuším čosi cez 1000e na rok).

Chcel by som sa opýtať, či bude porušovať teoreticky zákon aj v prípade, že:
1.) na stole sa bude hrať len so žetónmi, žiadne peniaze a pri nejakej kontrole sa povie napríklad, že hrajú len tak pre zábavu.
2.) keby bol bar v tej chvíli uzamknutý a hralo by sa akoby privátne u niekoho doma, turnaj by nebol nikým organizovaný atď., proste len tak sa zhodli chalani, že idú hrať, zamkne sa bar, čiže je to čosi akoby hrali u niekoho doma na byte či dome... vtedy sa tiež porušuje zákon?

Ďakujem pekne za odpovede, poprosil by som aj nejaké úryvky zo zbierky zákonov, ja vôbec neviem, kde hľadať :/
mattto
15.06.12,17:50
ide o kartové hry pokrového typu mimo kasína - všeobecná licencia podľa §18 zák. č. 171/2005 Z.z., odvod je uvedený v §37 ods. 1 písm. m/ cit. zákona 200 eur na jeden stôl za kalendárny mesiac alebo 1 500 eur na jeden stôl za kalendárny rok do štátneho rozpočtu

tých 1000 EUR ročne na jeden stôl je fin. zábezpeka, ktorá sa po zániku licencie vracia.

1. poker sa hrá so žetónmi, nie v hotovosti, otázka je, či si tie žetóny kupujú za peniaze alebo ich dostanú iba tak
2. ak hrajú o peniaze, porušujú zákon, ale nikto nikomu nebude chodiť domov na kontrolu

pozri si §3 zák. č. 171/2005 Z.z., máš tam pozitívne aj negatívne vymedzenie pojmu hazardná hra
danielko
22.06.12,08:01
Je tento odvod za pokrový stôl daňovo uznaným nákladom?
medulin
22.06.12,18:41
mattto z toho čo si napísal, tak keby som si dal v bare v nejakej miestnosti zamknute a hrali by tam kamosi na pokrovom stole "len o zetony", tak zakon neporusujem, chapem to spravne?
mattto
22.06.12,19:05
mattto z toho čo si napísal, tak keby som si dal v bare v nejakej miestnosti zamknute a hrali by tam kamosi na pokrovom stole "len o zetony", tak zakon neporusujem, chapem to spravne?

ťažko budeš vysvetľovať kontrole, že to je stôl iba pre kamošov a nehrá sa tam o kúpené peniaze :D

to ako keby si mal bar bez povolenia na predaj spotrebiteľského balenia liehu, mal tam alkohol a colníkom pri kontrole tvrdil, že ty ho nepredávaš, to je pre tvojich kamošov
medulin
22.06.12,19:15
Premýšľal som o tom, že keby mal ten kamoš tie stoly v skladových priestoroch, ktoré má dosť veľké a nevyužívané, či by to bol problém... Zamknúť to tam, budú tam fakt len kamoši, peniaze by si kasírovali vopred, v danej miestnosti by žiadne peniaze neboli len oni, alkohol, priateľská atmosféra a obyčajné žetóny... To je tá otázka, či treba platiť za stôl na ktorom sa hrá poker o peniaze, alebo je aj nejaká škára v tom zákone, že pokiaľ je ten stôl využívaný na nejaké iné veci ako hazard, tak licenciu netreba...
mattto
22.06.12,19:20
Premýšľal som o tom, že keby mal ten kamoš tie stoly v skladových priestoroch, ktoré má dosť veľké a nevyužívané, či by to bol problém... Zamknúť to tam, budú tam fakt len kamoši, peniaze by si kasírovali vopred, v danej miestnosti by žiadne peniaze neboli len oni, alkohol, priateľská atmosféra a obyčajné žetóny... To je tá otázka, či treba platiť za stôl na ktorom sa hrá poker o peniaze, alebo je aj nejaká škára v tom zákone, že pokiaľ je ten stôl využívaný na nejaké iné veci ako hazard, tak licenciu netreba...

žiadna "škára" v zákone nie je, pozrel si pozitívnu/negatívnu definíciu hazardnej hry v zákone?

mne nemusíš vysvetľovať, čo kamoš zamýšľa, budeš to vysvetľovať úradníkom, uvidíš, či ti argumentáciu uznajú :D ak chce kamoš niečo také robiť, nech to robí doma, tam je pravdepodobnosť kontroly oveľa nižšia
medulin
22.06.12,19:23
Chápem ťa, však ja ti nechcem nič vysvetľovať, len sa pýtam a za tvoje odpovede som ti moc vďačný.

Takže v tomto asi nevidíš žiadne východisko ako to obísť, čo?
mattto
22.06.12,19:25
Chápem ťa, však ja ti nechcem nič vysvetľovať, len sa pýtam a za tvoje odpovede som ti moc vďačný.

Takže v tomto asi nevidíš žiadne východisko ako to obísť, čo?

veď som ti to napísal, nech to robí doma a hotovo, stôl si môže rozložiť hocikde, aj doma v kuchyni
medulin
22.06.12,19:29
Doma to nemôže pravdepodobne mať, žije so ženou a majú malé dieťa, v trojizbovom byte, pokrový stôl jeden či dva si žiadajú min. 1 izbu, to si asi nemôže dovoliť... Preto som sa pýtal na iné východisko... Má veľký bar, veľký sklad....

A keď už píšeme, môžeš odpovedať aj na danielkovu otázku? Že či táto licencia (ktorá činí cca 1500e/rok) sa dá rátať v odpisovaní pri DP.
mattto
22.06.12,19:33
Doma to nemôže pravdepodobne mať, žije so ženou a majú malé dieťa, v trojizbovom byte, pokrový stôl jeden či dva si žiadajú min. 1 izbu, to si asi nemôže dovoliť... Preto som sa pýtal na iné východisko... Má veľký bar, veľký sklad....

A keď už píšeme, môžeš odpovedať aj na danielkovu otázku? Že či táto licencia (ktorá činí cca 1500e/rok) sa dá rátať v odpisovaní pri DP.

nech si prenajme 2i byt a urobí z toho pánsky klub so všetkým, čo k tomu patrí. V jednej izbe pokrový stôl, v druhej veľká posteľ ;)

nie som účtovník, ale predpokladám, že riadne dane a poplatky štátu (okrem penálov) sú daňovo uznaný náklad, nejaký účtovník ma možno opraví