Mireille
17.06.12,09:32
Dobrý deň,

dúfam, že som vybrala správnu sekciu pre založenie tejto témy, v opačnom prípade sa vopred ospravedlňujem.
Môj problém je nasledovný:
Od septembra nastupujem na denné štúdium VŠ a v práci, v ktorej som pracovala už dlhšie na TPP, chcem dať výpoveď. Mám už 27 rokov a preto sa chcem spýtať, aké povinnosti mi vyplývajú voči štátu, zdravotnému a sociálnemu poisteniu? Dočítala som sa, že hranica platenia zdravotného poistenia bola posunutá na 30 rokov. A ako sa postupuje v prípade, ak nastúpim k novému zamestnávateľovi na part-time alebo ako brigádnik? Aké odvody bude platiť za mňa?
Vopred ďakujem za odpovede!
veronikasad
17.06.12,07:36
Do dovršenia 30 rokov veku si poistencom štátu na zdr.poistenie. V zdr.poisťovni treba po zápise odovzdať potvrdenie o návšteve školy. Nárok na prídavky na dieťa a daňový bonus už rodičia nemajú.

Ak budeš mať uzatvorenú Dohodu o brig.práci študenta (rovnako treba zamestnávatelovi odovzdať potvrdenie o návšteve školy), nemáš žiadne povinnosti voči zdr. ani soc.poisťovni. Výška príjmu nie je obmedzená. Ak podpíšeš Vyhlásenie k zdaň,príjmu, zamestnávateľ ti uplatní nezd.časť základu dane ako pri prac.zmluve. Po skončení roka(do 15.2.) môžeš požiadať zamestnávatela o vykonanie ročného zúčt.dane alebo si sám podáš DP typu A (do 31.3.)
Liptáčik
18.06.12,07:49
A čo v prípade, že si vysokoškolák založí živnosť? Odvody do SP ešte nie, ale je povinný prihlásiť sa ako SZČO do ZP a hradiť tam odvody? Aj keď nemá povinnosť odvodov do SP, musí sa tam prihlásiť ako SZČO? Za odpovede ďakujem.
veronikasad
18.06.12,07:55
A čo v prípade, že si vysokoškolák založí živnosť? Odvody do SP ešte nie, ale je povinný prihlásiť sa ako SZČO do ZP a hradiť tam odvody? Aj keď nemá povinnosť odvodov do SP, musí sa tam prihlásiť ako SZČO? Za odpovede ďakujem.
Je povinný prihlásiť sa v zdr.poisťovni ako SZČO. V prvom roku podnikania si môže určiť vymer.základ nula (ako poistenec štátu), ale neplatí žiadna min.výška príjmu, počas ktorej odvody neplatí. T.zn., ak bude v zisku, vznikne mu nedoplatok, ktorý musí uradiť povykonaní RZZP zdr.poisťovňou. V ďalších rokoch podnikania (ako študent-poistenec štátu), neplatí preddavky z minima, ale vo výške podľa RZZP.

Do SP sa prihlasuje až do 8.7. nasl. kal.roku, v ktorom jeho príjem dosiahol 12-násobok min.VZ. (nesleduje sa zisk, ale príjem=tržby)
Liptáčik
18.06.12,07:56
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Pomohla.
noemi-ke
17.03.13,11:05
Prosim o pomoc. Vysokoskolacka na dennom studiu,2 rok Mgr.Tento rok konci. Chce si zalozit od 1.4.2013 zivnost
Predpoiklada, ze zivnost bude potrebovat do cca 1.9.2013. Potom odchadza do zahranicia. Co to pre nu oblasa ohladne odvodov a platieb. Ma svoj sukromny ucet v banke
noemi-ke
17.03.13,11:51
Zabudla som napisat, ze sa jedna o 25 rocne dievca
noemi-ke
18.03.13,07:21
Prosim o pomoc. Vysokoskolacka na dennom studiu,2 rok Mgr.Tento rok konci. Chce si zalozit od 1.4.2013 zivnost
Predpoiklada, ze zivnost bude potrebovat do cca 1.9.2013. Potom odchadza do zahranicia. Co to pre nu oblasa ohladne odvodov a platieb. Ma svoj sukromny ucet v banke
Neviete mi poradit?????