zúfalá11122
17.06.12,14:11
Dobrý deň,
Som vlastníkom pozemku o rozlohe cca 1500 m štvorcových. Na našom pozemku je stará budova o rozlohe 5x6 m, je zo surovej tehly, strecha pomaly padá, susedia sa sťažujú, že to na nich spadne,že s tým mám niečo urobiť. Ale ja s tým nič urobiť nemôžem pretože vlastníkom tejto budovy je niekto iný. Ponúkla sme tomuto človeku myslím že nadštandardnú cenu 700€ (podotýkam za schátranú budovu zo surovej tehly súcu len na zbúranie), ale ten to odmietol s tým, že chce za to 4000 €, pretože má k tomu citový vzťah (a má na krku exekútora - to je asi ten pravý dôvod). Myslím, že smiešna odpoveď, ale som z toho fakt zúfalá. Vie mi niekto poradiť, čo robiť v takomto prípade? Je vôbec možné, aby bol vlastníkom pozemku jeden človek a budovy na nej niekto úplne iný? Nemôžem si ja ako vlastník pozemku budovu zbúrať? Stavebný úrad mi to totiž nepovolil, keďže nemám vlastnícky list od budovy. Vie mi niekto poradiť? Ďakujem
misoft
17.06.12,12:18
Ak majiteľ budovy sa nemá k tomu, aby stavbu odstránil (má síce LV na budovu, ale nie na pozemok pod ňou), žiadaj od neho nájomné (trhové) - ak odmietne, podať žalobu na súd o vypratanie nehnuteľnosti (tvojho pozemku). Pokiaľ to súd odklepne a nadobudne právoplatnosť, je to exekučným titulom, môžeš žiadať o nezaplatené nájomné, prípadne zbúranie stavby v rámci exekúcie (viď kauza Malacky - za prítomnosti exekútora zbúrali čierne stavby na obecnom pozemku) - teda v rámci exekúcie môžeš požiadať o zbúranie stavby na svojom pozemku (na náklady majiteľa stavby) - veď predsa platíš dane aj za ten zastavaný pozemok.
mattto
17.06.12,12:21
v minulosti sa bežne sa stávalo, že vlastník budovy a pozemku boli rozdielne subjekty

ty budovu nemôžeš zbúrať, avšak ak budova ohrozuje majetok, zdravie ostatných, vlastník budovy je povinný vykonať také opatrenia, aby táto neohrozovala ostatných. Daj podnet stavebnému úradu. Už sa to tu v diskusiách riešilo veľa krát, stačí pohľadať
majkii
18.06.12,09:35
Ak vlastník budovy je v exekučnom konaní a na jeho LV je vyznačená poznámka o exekučnom konaní, exekútor môže predmetnú nehnuteľnosť odpredať (neviem či priamo alebo v draže) za znalcom stanovenú cenu. Keďže nejde o obývané obydlie nebránia predaju takejto nehnuteľnosti takmer žiadne prekážky. Informuj sa u exekútora o možnosti odpredaja predmetnej nehnuteľnosti. Meno exekútora najdeš na LV v poznámke o exekúcii.