eha
15.02.06,09:52
Ahojte chcem sa spýtať na takýto prípad: mám SZČO, ktorá si v účtovníctve uplatňuje preukázateľné výdavky. Zároveň súkromne vlastní nehnuteľnosť, ktorú prenajíma. Moja otázka: môže si uplatniť pri prenájme vyššie výdavky ako má príjmy, alebo len do výšky príjmov z prenájmu??

Ďakujem!!!:mee:
STRELEC
15.02.06,09:02
Ahojte chcem sa spýtať na takýto prípad: mám SZČO, ktorá si v účtovníctve uplatňuje preukázateľné výdavky. Zároveň súkromne vlastní nehnuteľnosť, ktorú prenajíma. Moja otázka: môže si uplatniť pri prenájme vyššie výdavky ako má príjmy, alebo len do výšky príjmov z prenájmu??

Ďakujem!!!:mee:Ak si uplatní preukázané výdavky za prenájom vyššie ako sú príjmy z prenájmu, ovplyvní mu to čiastkový základ dane podľa §6.
STRELEC
15.02.06,09:04
Teraz ma napadla ešte jedna súvislosť - výšku príjmov z prenájmu je potrebné posudzovať citlivejšie, pokiaľ je "sám sebe prenajímateľom". Zvážil by som okolnosti.
eha
15.02.06,09:16
Peťo ďakujem za odpoveď. Nehnuteľnosť neprenajíma sám sebe, prenajíma iným subjektom. Zamýšľala som sa len nad tým, či môžu byť výdavky z prenájmu nehnuteľnosti vyššie ako príjmy......nám by to v tomto prípade pomohlo, pretože má strašne vysoký základ dane podľa §6...nevieš mi prosím ťa povedať podľa ktorého § to platí.....čítam zákon od rána, ale už som totálne zmagorená....ďakujem.
STRELEC
15.02.06,09:18
Peťo ďakujem za odpoveď. Nehnuteľnosť neprenajíma sám sebe, prenajíma iným subjektom. Zamýšľala som sa len nad tým, či môžu byť výdavky z prenájmu nehnuteľnosti vyššie ako príjmy......nám by to v tomto prípade pomohlo, pretože má strašne vysoký základ dane podľa §6...nevieš mi prosím ťa povedať podľa ktorého § to platí.....čítam zákon od rána, ale už som totálne zmagorená....ďakujem.
Neviem o ustanovení, ktoré by limitovalo výdavky do výšky príjmu z prenájmu. Preto to tam nemôžeme nájsť:) .
eha
15.02.06,09:28
takže parááááda, bude platiť menšie dane :) ďakujeeeeeeem!!!!
Zita5
15.02.06,09:39
Ahojte chcem sa spýtať na takýto prípad: mám SZČO, ktorá si v účtovníctve uplatňuje preukázateľné výdavky. Zároveň súkromne vlastní nehnuteľnosť, ktorú prenajíma. Moja otázka: môže si uplatniť pri prenájme vyššie výdavky ako má príjmy, alebo len do výšky príjmov z prenájmu??

Ďakujem!!!:mee:

Nuž , ja by som sa ešte netešila :rolleyes: ,nezmienila si sa akú nehnuteľnosť prenajíma , či je v majetku firmy , alebo len OV . Z čoho vznikli vyššie výdavky dôvod . Proste to sú tiež záležitosti ,na ktoré treba brať zreteľ .
STRELEC
15.02.06,09:47
Zitka - nehnuteľnosť je v OV.
Čo sa týka výdavkov spojených s nehnuteľnosťou, tiež si myslím, že tak ako všetky výdavky prezentované ako VOZD - bude snaha účtovať ich správne, v správnej výške .... Aby sa nestali neskôr problémom.
eha
15.02.06,09:47
Zitka na začiatku som písala, že nehnuteľnosť je v OV....vyššie výdavky vznikli v súvislosti so stavebnými prácami na nehnuteľnosti /úpravy+projekt stavby a pod./...:confused:
Zita5
15.02.06,10:08
Zitka - nehnuteľnosť je v OV.
Čo sa týka výdavkov spojených s nehnuteľnosťou, tiež si myslím, že tak ako všetky výdavky prezentované ako VOZD - bude snaha účtovať ich správne, v správnej výške .... Aby sa nestali neskôr problémom.


Aj ja prenajímam byt v OV . Do výdavkov OVZ si uplatňujem nájom, elektrinu, plyn , poistné , odvoz odpadu a všetky tieto súvisiace výdavky s bytom . To že ja si ho zrekonštruujem , to neuplatňujem . Nie je to predsa majetok na podnikanie , prečo by som to robila a komplikovala si život .
Zita5
15.02.06,10:10
Len doplním , ak by sa jednalo že je byt v majetku firmy, tak to už sa dá výdavky uplatniť ako VOZD buď priamo , alebo v rámci odpisov .
FIN
15.02.06,10:25
Je možné uplatňovať si skutočné výdavky, napr. aj odpisy bytu a jeho zariadenia v prípade že byt vlastní súkromná osoba v OV?

Ďakujem, Monika
infoziadatel
15.02.06,11:11
PRosím poradte mi, ako vy riešite, ak sa prenajíma jedna izba rodinného domu ako kancelária? Čo musí urobiť prenajímateľ? Stačí to oznámiť na miestny úrad a zaplatiť inú daň?
A akú zmluvu, podľa akého zákona(obchodného alebo občiaskeho) treba urobiť zmlvu?

Ďakujem Zuzula:confused:
eha
15.02.06,11:33
Teraz som mala v kancelárii ľudí z DÚ na miestnom zisťovaní dane a vyjadrili sa k prenájmu nehnuteľnosti nasledovne: výdavky môžu prekročiť príjmy z prenájmu nehnuteľnosti ak sú opodstatnené /automaticky príde kontrola/. Zhodnotili že stavebné práce /rozšírenie objektu/ je dostačujúce odôvodnenie výdavkov, pretože tým vzniká väčší priestor na prenájom a tým aj vyššie príjmy......