dara58
18.06.12,09:27
Dobrý deň, zamestnanec ukončil prac. pomer a mal prečerpanú dovolenku. Má povinnosť vrátiť za túto prečerpanú dovolenku čistú mzdu alebo aj odvody do poisťovní, ktoré firma za neho odviedla?
Julkasp
28.08.12,09:33
tiež si nie som istá ako to má byť? či zraziť z čistej mzdy čistú náhradu mzdy / tj. poníženú o odvody a daň /, alebo ju mám zraziť z čistej mzdy v hrubom aj s odvodmi za zamestnávateľa????poraďte prosím........
Tweety
28.08.12,09:38
tiež si nie som istá ako to má byť? či zraziť z čistej mzdy čistú náhradu mzdy / tj. poníženú o odvody a daň /, alebo ju mám zraziť z čistej mzdy v hrubom aj s odvodmi za zamestnávateľa????poraďte prosím........
Je to zrážka, teda z ČM.
Julkasp
28.08.12,09:43
dík, ale jedná sa mi o to či tá zrážka za prečerpanú dovolenku má byť v čistom , alebo v hrubom ????
Tweety
28.08.12,09:44
dík, ale jedná sa mi o to či tá zrážka za prečerpanú dovolenku má byť v čistom , alebo v hrubom ????
Tak, ako bola vyplatená, teda v hrubom . Skús pohľadať, už to tu bolo riešené.
Olgica
28.08.12,11:03
v hrubom
Mila123
28.08.12,13:32
zrážka za prečerpanú dovolenku bude z čistej mzdy.....aj mňa to prekvapilo, ale určite z čistej mzdy,....

pracujem v OLympe, a ten to správne zráža....
Adiks
30.08.12,05:38
Toto určite nie je správne a OLYMP to robí zle. Ak bola vyplatená neoprávnene náhrada za dovolenku, bolo to v hrubom, ovplyvnilo to výšku odvodov a výšku preddavku na daň z príjmov zo závislej činnosti. Obdobne aj vrátenie tejto náhrady musí ovplyvniť výšku odvodov a preddavku, ale s opačným znamienkom a musí to byť v hrubom.
mariapol
30.08.12,06:09
Toto určite nie je správne a OLYMP to robí zle. Ak bola vyplatená neoprávnene náhrada za dovolenku, bolo to v hrubom, ovplyvnilo to výšku odvodov a výšku preddavku na daň z príjmov zo závislej činnosti. Obdobne aj vrátenie tejto náhrady musí ovplyvniť výšku odvodov a preddavku, ale s opačným znamienkom a musí to byť v hrubom.

Dobrý deň, Vaša odpoveď je logická. My však máme usmernenie zo SP, že zrážka za prečerpanú dovolenku nesmie ovplyvniť VZ pre odvody do SP. Keď sa zamyslíme aj v tom sa dá nájsť logika.
Príklad : 06/2012 som prečerpala dovolenku zo súhlasom zamestnávateľa o 5 dní. V 07/2012 som po dohode zo zamestnávateľom dala výpoveď k 31.07.2012. Za odpracovaný mesiac 07/2012 my vznikol ešte nárok na 2 dni dovolenky. Takže prečerpaných 5 dní mínus 2 dni nárok za 07/2012 zostávajú prečerpané 3 dni. V hrubom vypočítame vrátenie náhrady za prečerpanú dovolenku. Ale ak by som znížila z vypočítanej zrážky v hrubom odvod do SP, znamenalo by to že zamestnanec nemá pokryté tie tri dni prečerpania dovolenky a na tie dni by mal mať neplatené voľno čiže prerušenie poistenia na SP. Takže aj v tom sa dá bohužiaľ nájsť logika.
Julkasp
30.08.12,06:48
teda aj s odvodmi za zamestnávateľa?
mariapol
30.08.12,11:14
Áno
Julkasp
04.09.12,05:51
ďakujem pekne všetkým za spoluprácu...:)
ALEXOLIVER
06.09.12,07:04
ahojte, chcela by som sa tiež spýtať ohľadom prečerpanej dovoelnky. Zamestnanec ukončil PP, v mesiaci už nemá žiadny príjem a má 5 dni prečerpanej dovolenky. Ked to nahodím do systému, systém mi vypočíta prečerpanie dovolenky a výplata je mínusová. S odvodmi do SP nerobí nič ani s daňou, ale zníži mi vymeriavcí základ do ZP aj odvody do ZP vypočíta mínusové. Podľa príspevkou tu uvedených je v poriadku že neznižuje odvody do SP ani dan.Malo by to byť teda správne. A čo ZP? Je to v poriadku? Podarí sa mi potom odoslať výkaz do ZP, aj ked bude u jedného zamestnanca mínusový vym. základ a mínusové poistné? Máte prosím niekto s týmto skúsenosti? Dakujem.