Renky
18.06.12,11:22
Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať, či je nutné napísať osobitnú žiadosť o čerpanie dovolenky, ak nastupujem po materskej a rodičovskej dovolenke naspäť do práce a dovolenka mi vznikla počas materskej dovolenky. Nastupujem do práce 23.07.2012 a mám nevyčerpaných 61 dní dovolenky. Oznámenie o nástupe som už podala. Bola som sa aj informovať ako môžem čerpať dovolenku a bolo mi povedané, že ak budem mať robotu urobenú môžem si skúsiť vypísať dovolenkový lístok. O preplatenie nemám ani žiadať, lebo mi určite nepreplatia. A túto dovolenku si vraj musím vyčerpať do konca roka inak mi prepadne. Ďakujem za radu.
Tweety
18.06.12,09:24
Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať, či je nutné napísať osobitnú žiadosť o čerpanie dovolenky, ak nastupujem po materskej a rodičovskej dovolenke naspäť do práce a dovolenka mi vznikla počas materskej dovolenky. Nastupujem do práce 23.07.2012 a mám nevyčerpaných 61 dní dovolenky. Oznámenie o nástupe som už podala. Bola som sa aj informovať ako môžem čerpať dovolenku a bolo mi povedané, že ak budem mať robotu urobenú môžem si skúsiť vypísať dovolenkový lístok. O preplatenie nemám ani žiadať, lebo mi určite nepreplatia. A túto dovolenku si vraj musím vyčerpať do konca roka inak mi prepadne. Ďakujem za radu.
ANi by ju nepreplatili, prepláca sa len pri skončení PP. Ak zamestnáv. s jej čerpaním nesúhlasí pred nástupom do práce(por RD), čerpať ju nemôžeš. Môžeš len ak čerpanie bude teda schválené.
veronikasad
18.06.12,09:25
Ak predpokladá problémy s čerpaním dovolenky, požiadaj zamestnávatela o predčasné ukončenie rod.dovolenky a dovolenku si vyčerpaj pred nástupom do zamestnania (v súbehu s výplatou rod.príspevku). Len počas tohto obdobia sa už na teba nevzťahuje zákaz výpovede zo strany zamestnávatela.

Oznámenie by si mala zamestnávatelovi doručiť mesiac vopred (čo už nestíhaš), ale s rozumným zamestnávatelom sa dá dohodnúť.
Renky
18.06.12,21:08
Pochopila som to dobre, že ak ju nevyčerpám so súhlasom zamestnávateľa následne po ukončení RD, celá mi prepadá? Ak osobne odnesiem žiadosť zamestnávateľovi, ešte by som stihla mesiac, alebo sa to nejako ináč počíta? Ďakujem za vaše odpovede.
Tweety
19.06.12,05:34
Pochopila som to dobre, že ak ju nevyčerpám so súhlasom zamestnávateľa následne po ukončení RD, celá mi prepadá? Ak osobne odnesiem žiadosť zamestnávateľovi, ešte by som stihla mesiac, alebo sa to nejako ináč počíta? Ďakujem za vaše odpovede.
Nie, neprepadá, prečo by mala? Môžeš si ju predsa vyčerpať od nástupu do konca roka.
Renky
19.06.12,06:28
Ďakujem vám veľmi pekne za odpovede. Prajem pekný deň.
gunagu23
14.12.12,12:10
Dobrý deň prajem. Potrebovali by sme poradiť, či je možné čerpať riadnu dovolenku (zo zamestnania) súbežne s nástupom na rodičovskú dovolenku? Jedna známa to tak chce urobiť, ale ja tvrdím, že nie je možné byť na oboch dovolenkách naraz. Rodičovská dovolenka jej začne plynúť až po vyčerpaní riadnej dovolenky. A kým bude čerpať riadnu dovolenku, tak ju zamestnávateľ môže prepustiť, pretože nebude v ochrannej dobe (čiže na RD). Je to takto správne?? Ďakujem za ujasnenie.
Tweety
14.12.12,12:10
Dobrý deň prajem. Potrebovali by sme poradiť, či je možné čerpať riadnu dovolenku (zo zamestnania) súbežne s nástupom na rodičovskú dovolenku? Jedna známa to tak chce urobiť, ale ja tvrdím, že nie je možné byť na oboch dovolenkách naraz. Rodičovská dovolenka jej začne plynúť až po vyčerpaní riadnej dovolenky. A kým bude čerpať riadnu dovolenku, tak ju zamestnávateľ môže prepustiť, pretože nebude v ochrannej dobe (čiže na RD). Je to takto správne?? Ďakujem za ujasnenie.
NIe, jedno alebo druhé. Nemusí si vyčerpať dovolenku pred nástupom na RD, dovolenka jej neprepadne. Vyčerpe si ju po skončení RD. Môže ísť z MD rovno na RD, tak bude pred výpoveďou chránená.
gunagu23
14.12.12,12:26
NIe, jedno alebo druhé. Nemusí si vyčerpať dovolenku pred nástupom na RD, dovolenka jej neprepadne. Vyčerpe si ju po skončení RD. Môže ísť z MD rovno na RD, tak bude pred výpoveďou chránená.

ďakujem za rýchlu reakciu. Toto nám je jasné, že výhodnejšie je čerpať dovolenku až po skončení RD. Ona to vraj ale robí z dôvodu finančného, no nechce veriť tomu, žeby ju zamestnávateľ mohol prepustiť. Takže môžem jej to takto vysvetliť, že nedá sa byť súvisle na dovolenke a aj RD a nech si teda dá pozor na to, aby o to svoje zamestnanie nakoniec kvôli tým peniažkom neprišla (počas čerpania riadnej dovolenky).
veronikasad
14.12.12,12:30
Dobrý deň prajem. Potrebovali by sme poradiť, či je možné čerpať riadnu dovolenku (zo zamestnania) súbežne s nástupom na rodičovskú dovolenku? Jedna známa to tak chce urobiť, ale ja tvrdím, že nie je možné byť na oboch dovolenkách naraz. Rodičovská dovolenka jej začne plynúť až po vyčerpaní riadnej dovolenky. A kým bude čerpať riadnu dovolenku, tak ju zamestnávateľ môže prepustiť, pretože nebude v ochrannej dobe (čiže na RD). Je to takto správne?? Ďakujem za ujasnenie.
Riadnu dovolenku môže čerpať počas poberania rodičovského príspevku, nie počas rodičovskej dovolenky. Ak chce čerpať dovolenku, musí zamestnávatelovi oznámiť (mesiac vopred) ukočenie rod.dovolenky. Ano, počas čerpania dovolenky sa na ňu nevzťahuje zákaz výpovede, ale v prípade, že by jej zamestnávatel výpoveď počas tohto obdobia doručil, výpovedná doba končí až uplynutím rodičovskej dovolenky - ak o ňu po skončení čerpania riadnej dovolenky požiada, zamestnávatel jej žiadosti musí vyhovieť.