Jozef Mihál
18.06.12,12:40
Pracovná cesta

Pracovná cesta je časovo obmedzené vyslanie zamestnanca na výkon práce (dohodnutý v pracovnej zmluve) mimo miesta výkonu práce (dohodnutého v pracovnej zmluve).

Podmienky uskutočňovania pracovných ciest upravuje zákon č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách (http://www.porada.sk/f103-zakon-o-cestovnych-nahradach.html).

Tento zákon upravuje poskytovanie náhrad výdavkov a iných plnení pri pracovných cestách:

- zamestnancom v pracovnom pomere alebo v štátnozamestnaneckom pomere, ak osobitný predpis neustanovuje inak,
- členom družstiev, ak podľa stanov podmienkou členstva je aj pracovný vzťah,
- fyzickým osobám činným na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, ak je to v dohode o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru dohodnuté,
- osobám, o ktorých to ustanovuje tento zákon.

Pracovná cesta sa začína nástupom zamestnanca na cestu na výkon práce mimo miesta výkonu práce a končí sa skončením tejto cesty.

Na pracovnej ceste zamestnanec vykonáva prácu podľa pokynov vedúceho zamestnanca, ktorý ho na pracovnú cestu vyslal.


Súhlas zamestnanca

Na vyslanie zamestnanca na pracovnú cestu mimo obvodu obce pravidelného pracoviska alebo bydliska zamestnanca je potrebný jeho súhlas. Súhlas zamestnanca však nie je potrebný ak:

- pracovná cesta je v rámci obvodu obce pravidelného pracoviska alebo bydliska zamestnanca,
- vyslanie na pracovnú cestu vyplýva priamo z povahy dohodnutého druhu práce alebo miesta výkonu práce,
- ak možnosť vyslania na pracovnú cestu je dohodnutá v pracovnej zmluve.
AnnaK1953
09.05.17,14:09
Dobrý deň,



moja otázka sa týka stravných náhrad počas služobnej cesty v zahraničí. Zamestnanec bol vyslaný na ZSC do Nemecka, počas ktorej bol lekárom vypísaný na 4 dni na PN. Chcela by som sa spýtať, či mu počas tejto doby zostáva nárok na stravné náhrady?



Ďakujem veľmi pekne za radu.
Jana Motyčková
10.05.17,08:59
Môj názor - áno.
mc_zapad
23.10.19,07:03
Dobrý deň,

starosta mestskej časti a zamestnanec cestujú na služobnú zahraničnú cestu do Nórska, teda do štátu mimo EÚ na - citujem z pozvánky: Odborné stretnutie zamerané na hľadanie projektových partnerov. Aké povinnosti z toho vyplývajú vzhľadom k Sociálnej poisťovni a zdravotných poisťovní?

Ďakujem pekne za odpoveď.
Jana Motyčková
23.10.19,15:04
Sociálne zabezpečenie EÚ sa vzťahuje aj na Nórsko, Lichtenštajsko a Island. Čiže rovnaké povinnosti máte, ako keby išli napr.do Čiech. Pri tomto type pracovnej cesty nejde o vyslanie na výkon prác pri poskytnutí služby, čiže len na SP vybavíte A1.
LKT
18.11.19,10:10
Dobrý deň, prosila by som o radu. Zamestnanec bol na služobnej ceste a na pozvánke mal uvedené, že mal poskytnutú večeru vo forme bufetu. Je potrebné krátiť večeru o 35%, alebo sa to môže považovať ako občerstvenie ?
FERONA
26.09.22,11:49
Dobrý deň, prosím poradiť pri zahraničnej pracovnej ceste. Posudzuje sa doba, ktorú zamestnanec strávil cestovaním po SR do ČR ako doba na účely výplaty cestovných náhrad?

Príklad:

-Odchod z miesta bydliska (nie pracoviska) o 6,00
- príchod na hranicu SR/ČR 9,00
- cesta + práca v ČR 4 hodiny
- príchod na hranicu ČR/SR 13,00
- príchod do miesta bydliska 16,30
Čiže doba ktorú strávil cestovaním po SR je 6,5 hodín - vzniká mu nárok na stravné sadzba 5-12 hodín ? ďakujem
Iveta Matlovičová
26.09.22,13:19
Dobrý deň, prosila by som o radu. Zamestnanec bol na služobnej ceste a na pozvánke mal uvedené, že mal poskytnutú večeru vo forme bufetu. Je potrebné krátiť večeru o 35%, alebo sa to môže považovať ako občerstvenie ?

co je myslene "vo forme bufetu", ak to je len bageta/zemla isto nie, ale ak su to bufetove stoly s moznostou vyberu jedal (plnohodnotne jedlo) - ide o eceru
Iveta Matlovičová
26.09.22,13:20
Dobrý deň, prosím poradiť pri zahraničnej pracovnej ceste. Posudzuje sa doba, ktorú zamestnanec strávil cestovaním po SR do ČR ako doba na účely výplaty cestovných náhrad?

Príklad:

-Odchod z miesta bydliska (nie pracoviska) o 6,00
- príchod na hranicu SR/ČR 9,00
- cesta + práca v ČR 4 hodiny
- príchod na hranicu ČR/SR 13,00
- príchod do miesta bydliska 16,30
Čiže doba ktorú strávil cestovaním po SR je 6,5 hodín - vzniká mu nárok na stravné sadzba 5-12 hodín ? ďakujem

áno, vzniká mu nárok na stravné 6,40 eur, nakoľko to bolo 6,5 h
LKT
14.02.23,09:06
Dobrý deň, prosila by som poradiť, zamestnanec sa zúčastnil ZSC v Maďarsku. Doniesol doklad za ubytovanie, ktorý bol vystavený vo forintoch a zároveň hotelom, ktorý vystavil faktúru prepočítané na EUR.

Maja otázka znie: Môžem mu preplatiť faktúru v EUR alebo mám prepočítať forinty platným kurzom ECB t.j. dňom uskutočnenia účtovného prípadu, platného ku dňu predchádzajúcemu dňu predloženia cestovných dokladov k vyúčtovaniu? Podotýkam, že ďalšie doklady boli vystavené vo forintoch.
Za skorú odpoveď vopred veľmi pekne ďakujem.
LKT
24.02.23,05:35
Dobrý deň, prosila by som poradiť, zamestnanec sa zúčastnil ZSC v Maďarsku. Doniesol doklad za ubytovanie, ktorý bol vystavený vo forintoch a zároveň hotelom, ktorý vystavil faktúru prepočítané na EUR.

Maja otázka znie: Môžem mu preplatiť faktúru v EUR alebo mám prepočítať forinty platným kurzom ECB t.j. dňom uskutočnenia účtovného prípadu, platného ku dňu predchádzajúcemu dňu predloženia cestovných dokladov k vyúčtovaniu? Podotýkam, že ďalšie doklady boli vystavené vo forintoch.
Za skorú odpoveď vopred veľmi pekne ďakujem.


Nevie nikto poradiť?