ormika
15.02.06,09:03
Prosím Vás pekne, účtuje niekto v podvojnom účtovníctve čerpaciu stanicu? Potrebovala by som v niečom poradiť. Ďakujem.
ormika
15.02.06,08:15
Nikto prosím? Tému posúvam....
Tatiana
15.02.06,08:42
Nikto prosím? Tému posúvam....
Ale najprv musíš napísať, že v čom chceš poradiť.
ormika
15.02.06,08:58
Tatiana ďakujem že si sa ozvala. Tak opíšem čo potrebujem. Týka sa to diaľničných známok. Od určitej firmy príjme čerpacia stanica dialničné známky a tie cez svoju ERP predá konečnému spotrebiteľovi. Potom si ČS vystaví faktúru na svoju províziu, lebo dialničné známky nie sú tovarom ČS, ale čerpačka len robí sprostredkovanie. Keď ich čerpačka predá, tak peniaze odvedie firme napr. cez banku. Ako toto všetko zaúčtovať? Doteraz som to účtovala nasledovne:
1. Od firmy som prevzala dialničné známky - neúčovala som nijako.
2. DZ som predala, mám to evidované cez ERP, účtovala som nasledovne:
211/604.
3. Peniaze za predaj raz do týždňa odvediem firme od ktorej sme ich prevzali - účtovanie 325/221.
4. Na konci mesiaca vystavíme faktúru na províziu a k tejto faktúre pripojíme prehľad o predaných DZ- účtovanie 311/602.
Na základe tohto prehľadu si spravím interný doklad, ktorým odúčtujem
prijatú tržbu z ERP, nakoľko za tie predané DZ to nie je naša tržba, ale tržba firmy, od ktorej sme ich prevzali - účtovanie 604/325.
To by bolo všetko. Len teraz by som to chcela účtovať, len neviem ako:
1. Prijaté DZ na základe výdajky z firmy od ktorej som ich prevzala, čiže nejaký predpis. A potom ten následný kolobeh ďalších dokladov.
Dúfam, že som neopísala nejako komplikovane, ak áno, tak komplikované to aj je. :confused:
Vďaka za radu.
Tatiana
15.02.06,09:20
Asi by som to účtovala trochu inak. Pokúsim sa:
1. Od firmy som prevzala dialničné známky - zaúčtujem 213/325, 321
2. DZ som predala - zaúčtujem 211/213
3. Peniaze za predaj raz do týždňa odvediem firme od ktorej sme ich prevzali - zaúčtujem 325/221,211
4. Na konci mesiaca vystavím faktúru na províziu - 311/602

Pokiaľ na konci roka mi ostanú dialničné známky tak ich vrátim danej firme 325,321/213.

A to je asi všetko čo by som spravila.
ormika
15.02.06,09:23
Takéto riešenie som si aj napísala. Len je otázne, či DZ je pre mňa cenina. V podstate je to tovar, ktorý predávam ako sprostredkovateľ. Ty tiež účtuješ čerpačku?
Tatiana
15.02.06,09:27
Nie neúčtujem čerpačku. Ale ja by som o zaúčtovala takto. Neviem Ti inakšie poradiť. Možno,že ešte niekto určite poradí ako by to bolo čo najlepšie.
ormika
15.02.06,10:07
Tatiana, zatiaľ veľmi pekne ďakujem, ono sa to asi fakt inak nedá účtovať.
Danka2000
08.10.07,09:03
:confused: Prosím o radu: výdajný stojan na PHM neviem zaradiť do odpisovej skupiny. Vopred dík za všetky odpovede.:confused:
Nik nemá skúsenosti so stavbou čerpacej stanice a technolog.časti okolo toho?
cactus
11.03.08,12:53
Prosím poradiť ohľadom účtovania čerpacej stanice:

1.
Nájomca na čerpacej stanici SZČO účtujúci v PÚ predáva PH, ale nie je to jeho tovar.
Zo Slovnaftu príde za PH FA.
PH príjme na sklad.
Predáva cez ERP, tá je vlastníctvom Slovnaftu.
Tržbu odvádza na účet a poukazuje Slovnaftu.
Otázka:
- ako účtovať prijatie PH, keď to nie je jeho tovar?
- tržbu cez ERP, keď to nie je jeho tržba za PH?
- aké účty použiť na (vlastne) cudzí majetok?

2.
Od Slovnaftu dostáva na FA pre klientov tzv. dary - bonusy pre klientov v hodnote napr. 10 tis. Sk. Jeden kus na predmetnej Fa je uvedený v cene 1 tis. Sk.
Klientovi ten dar - bonus nájomca "predá" za symbolickú 1 Sk cez ERP. Tú 1 Sk uhradí Slovnaftu cez účet, pričom použije VS predmetnej fa.
Následne spätne nájomca fakturuje celú sumu predmetnej fa na bonusy Slovnaftu.
Aké účty použiť, keď to tiež nie je jeho majetok - tie dary ?

Účtuje niekto z vás čerpaciu stanicu? Poradíte?
Neviem, či som to dostatočne vysvetlila...
Je to trocha zamotané.
"Predávam" vám to, ako som "kúpila".
Ďakujem za každú radu.
cactus
13.03.08,06:33
Prosím poradiť ohľadom účtovania čerpacej stanice:

1.
Nájomca na čerpacej stanici SZČO účtujúci v PÚ predáva PH, ale nie je to jeho tovar.
Zo Slovnaftu príde za PH FA.
PH príjme na sklad.
Predáva cez ERP, tá je vlastníctvom Slovnaftu.
Tržbu odvádza na účet a poukazuje Slovnaftu.
Otázka:
- ako účtovať prijatie PH, keď to nie je jeho tovar?
- tržbu cez ERP, keď to nie je jeho tržba za PH?
- aké účty použiť na (vlastne) cudzí majetok?

2.
Od Slovnaftu dostáva na FA pre klientov tzv. dary - bonusy pre klientov v hodnote napr. 10 tis. Sk. Jeden kus na predmetnej Fa je uvedený v cene 1 tis. Sk.
Klientovi ten dar - bonus nájomca "predá" za symbolickú 1 Sk cez ERP. Tú 1 Sk uhradí Slovnaftu cez účet, pričom použije VS predmetnej fa.
Následne spätne nájomca fakturuje celú sumu predmetnej fa na bonusy Slovnaftu.
Aké účty použiť, keď to tiež nie je jeho majetok - tie dary ?

Účtuje niekto z vás čerpaciu stanicu? Poradíte?
Neviem, či som to dostatočne vysvetlila...
Je to trocha zamotané.
"Predávam" vám to, ako som "kúpila".
Ďakujem za každú radu.

vedel by mi aspoň v niečom niekto poradiť? :confused:Viem, že je záujem momentálne o celkom iné problémy:rolleyes:, ale len troooššku času by sa nenašlo?:mee:


dopredu vďaka:):):)
cactus
14.03.08,09:19
Prosím poradiť ohľadom účtovania čerpacej stanice:

1.
Nájomca na čerpacej stanici SZČO účtujúci v PÚ predáva PH, ale nie je to jeho tovar.
Zo Slovnaftu príde za PH FA.
PH príjme na sklad.
Predáva cez ERP, tá je vlastníctvom Slovnaftu.
Tržbu odvádza na účet a poukazuje Slovnaftu.
Otázka:
- ako účtovať prijatie PH, keď to nie je jeho tovar?
- tržbu cez ERP, keď to nie je jeho tržba za PH?
- aké účty použiť na (vlastne) cudzí majetok?

2.
Od Slovnaftu dostáva na FA pre klientov tzv. dary - bonusy pre klientov v hodnote napr. 10 tis. Sk. Jeden kus na predmetnej Fa je uvedený v cene 1 tis. Sk.
Klientovi ten dar - bonus nájomca "predá" za symbolickú 1 Sk cez ERP. Tú 1 Sk uhradí Slovnaftu cez účet, pričom použije VS predmetnej fa.
Následne spätne nájomca fakturuje celú sumu predmetnej fa na bonusy Slovnaftu.
Aké účty použiť, keď to tiež nie je jeho majetok - tie dary ?

Účtuje niekto z vás čerpaciu stanicu? Poradíte?
Neviem, či som to dostatočne vysvetlila...
Je to trocha zamotané.
"Predávam" vám to, ako som "kúpila".
Ďakujem za každú radu.

ešte raz sa pokúsim dať túto problematiku do pléna, snáď mi niekto poradí.
Vďaka... dopredu.
VTerezka
22.03.08,11:39
Ahoj cactus,
je ešte téma aktuálna ?
cactus
22.03.08,13:24
Ahoj cactus,
je ešte téma aktuálna ?
Ahoj, Terezka, jasné, že je aktuálna, len som to nechávala na obdobie po daňových priznaniach, ale až by si niečo na túto tému vedela, budem rada.;)
VTerezka
22.03.08,18:27
Najprv takto... PH myslíš pohonné hmoty?
cactus
23.03.08,05:46
Najprv takto... PH myslíš pohonné hmoty?

hej, PH myslím pohonné hmoty ako tovar, ktorý nepatrí čerpacej stanici, iba nájomca ho prijíma na sklad a predáva cez ERP, čiže cez neho - myslím tú čerpaciu stanicu - prechádza tento cudzí tovar a neviem aké účty použiť pri účtovaní pre SZČO, ale účtujúcu v PÚ.
Aj by som použila 261, ale to je výslovene účet na peniaze na ceste. Prípadne účet 379, 378, ale to mi už vonkoncom nesedí.
Ešte je tu alternatíva 491, ale tam by sa zase mohol pri účtovaní cudzích tržieb odrážať ten "zisk", tu by sa mal účtovať jedine pohyb peňazí podnikateľa, jeho hospodárenie, vklady, výbery, prevody majetku....
Takže, neviem... poradí niekto? Terezka, aj ty máš takýto problém?
VTerezka
23.03.08,07:01
NO, najprv takto, aby sme si to ujasnili celkom presne, skúsim to opísať ja. Nerada by som spomínala značku, ale je to nutné. V prípade, že si nájomca ČS Slovnaft, máš v prenájme priestory ČS. Dostávaš pohonné hmoty, tie účtuješ na sklad a predávaš cez ERP. Je to tovar Slovnaftu a Ty tržby za PH odvádzaš priamo na jeho účet. Tvojho účtovníctva sa to netýka. Stále hovorím, za predpokladu, že si nájomca ČS Slovnaft.
Do Tvojho účtovníctva spadá celý tovar predávaný na ČS mimo pohonných hmôt. A účtuješ len o nákupe a predaji svojho tovaru mimo pohonných hmôt.
Vyjadrila som sa presne ? Je to presne takto ? Vieš, aby sme mohli pokračovať ďalej a nezavádzala som Ťa hlúposťami niekam inam ?

Alebo si nájomca inej ČS, nie značky Sl. ? V tom prípade môže byť situácia ohľadom PH iná. Ale si majiteľ ČS, fakturujú ti PH a si iba prijala cudziu značku a predávaš PH pod jej logom? Hovorím, stále si zatiaľ ujasňujeme situáciu :o)
cactus
23.03.08,07:22
Presne ako hovoríš, nájomca Slovnaftu
VTerezka
23.03.08,07:31
Ja si totiž neviem predstaviť situáciu, keď dostaneš faktúru za pohonné hmoty, vieš ? Ty PH dostávaš na základe tých špeciálnych dodacích listov, tie eviduješ a cez program do skladového hospodárstva PHM, ale faktúru ? Stále toto jediné mi nie je jasné a keď toto presne ujasníme, tak frčíme ďalej, hm?
cactus
23.03.08,07:39
áno, dodacie listy a príjem je na sklad a predaj cez ich ERP, ale evidovať to nejako musím, pretože tržba ide cez klientov účet v banke
VTerezka
23.03.08,08:20
No, a sme doma..príjem PH sa uskutočňuje na základe tých špeciálnych dodacích listov, čo vozia chlapi s tankermi. Tie dodacie listy sa evidujú cez sklad.hospodárstvo priamo na CS a tam sa aj zakladajú. To je celé. Tebe do účtovníctva pohyb PHM nevstupuje. Ty účtuješ len o tovare na CS. Jasné? Ak nie, tak sa pokojne pýtaj ďalej.
cactus
23.03.08,08:25
ale tie PH musím predsa niekde evidovať, na nejakom, nie klientovom sklade, aby bol prehľad o zásobách...
navrhovala som kvázi ďalší sklad, kde by sa evidovali čisto cudzie tovary - tie PH.
a čo potom s tým vkladom na BÚ, tie tržby predsa prechádzajú cez klientov účet?
A ešte je tam ďalšia vec, že na ich ERP klient eviduje aj svoj tovar (bagety a cukrovinky, noviny...), ktorý je mimo tržieb PH Slovnaftu, je to na páske oddelene evidované, ale je to nie jeho ERP...
VTerezka
23.03.08,08:34
Tie PH sa účtujú priamo v skladovom hospodárstve na CS, je to on-line prepojený systém.. Ty nie si nájomca ? Ty ho len účtuješ ? Toto by Ti predsa nájomca mal ukázať. Načo chceš robiť ďalšiu skladovú evidenciu? Tá,čo je na ČS je maximálne prehľadná a jasná. Vkladové lístky od tržieb PH sa ukladajú do veľkých zošitov priamo na ČS, to by Ti tiež mal ukázať nájomca.
A čo sa týka tržieb z ERP - eviduješ len "svoje" tržby od tovaru.
cactus
23.03.08,08:41
no, vieš, nie som nájomca a ešte sa len chystám účtovať 1.Q/08 a zisťujem, ako by to bolo najlepšie. Predbežne mi klient vysvetlil o čo vlastne ide, ale ... mám nejaké nejasnosti, alebo, čo je najpravdepodobnejšie, nevysvetlil mi názorne všetky súvislostí, tak prepáč, až sa nevyjadrujem k veci.
Len stále ma mátajú tie vklady tržieb pre Slovnaft na BÚ. Nie sú to jeho peniaze, ale účet je jeho.
VTerezka
23.03.08,08:48
Netráp sa, dáme to nejako dokopy. Takže predpokladám, že nájomca je platca DPH ale kvartálny, však?
A odvod tržieb za PH by sa nemal vkladať na jeho účet, ale priamo na účet Slovnaftu a na svoj účet vkladá svoju hotovosť, predpokladám, skús si toto preveriť. Nevidím žiadne opodstatnenie, aby tržby za PH vkladal na svoj účet a potom posielal do Slovnaftu..
A súvislosti sa poskladajú, tým sa fakt netráp. Len ma to nejako zamotávalo od začiatku :o)))
Pohoda, pýtaj sa ďalej.
cactus
23.03.08,08:58
je kvartálny plátca DPH a predpokladám, že keď bol u mňa dojednávať účtovníctvo, tak mi nevysvetlil všetko tak, ako to má byť, resp. ja som to dosť dobre nepochopila, pretože je tu ešte aj tá vec s tými bonusovými darmi pre klientov Slovnaftu. čo som spomínala vyššie, že Slovnaft fakturuje napr.
1 000 Sk pre nájomcu a nájomca ten predmet predá klientovi za symbolickú 1,- Sk a tú 1,- Sk uhradí Slovnaftu cez svoj účet a naspäť Slovnaftu fakturuje celú sumu za tie bonusy - dary..., čiže 1 000 Sk...
Je to fakt zamotané, ale až skončím daňové, tak si zájdem na tú čerpačku a dôkladne si všetko aj názorne pozriem. Máš pravdu, že je potrebné to počuť a aj vidieť, aby mi to bolo všetko jasné. Pretože teraz si ma navnadila, že či fakt klient nevkladá tie tržby nie na svoj účet, ale priamo na účet Slovnaftu ...?
VTerezka
23.03.08,09:50
Moja pekná, ja som Ta nenavnadila, on to určite vkladá priamo na účet Slovnaftu. Takže, toto by sme mali uzatvorené. Prever si to u nájomcu.
Ideme ďalej, postup pri faktúrach a kolobehu BONUS tovaru Ti bude tiež jasný. Ale navrhujem, najprv si zbehni na CS, nech Ti povie, ako on rieši BONUS tovar. Predpokladám, že to prijíma cez skladovú evidenciu na CS, potom ho predá (napr. za 1,- Sk, alebo 1000 Sk, - každý tovar má svoju čiastočnú hodnotu, za ktorú ho dostane zákazník). Na dodávateľskej fatkúre zo Slovnaftu príce cena tovaru, na odberateľskej, čo za nájomcu faktúruje Slovnaft príde zase nejaký kúsok - to spáruješ cez interné doklady dokopy a rozdiel medzi týmito dvoma faktúrami je ta cena, ktorú platí zákazník.
Viem,t eraz to vyzerá šialene, ale neboj, keď Ti on vysvetlí kolobeh, ja Ti potom poviem ako na to účtovne. Usmej sa, pôjde to,hm? :o)))
cactus
23.03.08,10:58
zatiaľ ti ďakujem, Terezka.
Som rada, že aspoň niekto mi pomôže.
Už som toho účtovala dosť, ale čerpačku..?
Môžem sa ti ozvať po sviatkoch, keď budem múdrejšie a budú mi viac známe určité skutočnosti?
VTerezka
23.03.08,11:04
Jasné, neváhaj. Vieš, teraz je to pre Teba také tápanie. Ale neboj, spýtaj sa ho na všetko, čo Ti nie je jasné. A potom pokecáme. Ja som prvého pol roka tiež mierne šalela,chi, to sa zdalo,že furt chodia nejaké platby odkialsi - kamsi, furt naše - nie naše..
Neboj, poskladáme to,hm? Krásny deň :o))))