joozef1
18.06.12,16:51
Dobrý deň,
ak do roka resp. rok po založení živnosti zruším živnosť, s tým že prvý rok nebudem dobrovoľne platiť odvody do sociálnej poisťovne, budem musieť doplatiť tieto odvody aj po ukončení živnosti, alebo mi nevznikne povinnosť zaplatiť tieto odvody? ďakujem za radu.
veronikasad
18.06.12,16:35
Počas prerušenej živnosti odvody neplatíš ani nič nedoplácaš. Ak je však živnostník povinne poistenou osobou v SP a živnosť obnoví do 30.6. nasl. kal.roka, pokračuje v platení odvodov v rovnakej výške ako pred prerušením alebo zrušením živnosti. Od 1.7. sa posudzuje nové zdaňovacie obdobie.
joozef1
18.06.12,19:02
ja som mal na mysli skôr takú situáciu, že dnes som si založil živnosť, prvý rok nemusím platiť odvody do SP, resp. odvody do SP začnem povinne platiť až po jednom roku. Ak sa však rozhodnem po roku živnosť úplne zrušiť nie pozastaviť či budem musieť doplatiť odvody do SP za predchádzajúci rok....keďže, ak som to dobre pochopil výška odvodov závisí od obratu za predchádzajúci rok....
Katy a R
18.06.12,19:21
Dobrý deň,
ak do roka resp. rok po založení živnosti zruším živnosť, s tým že prvý rok nebudem dobrovoľne platiť odvody do sociálnej poisťovne, budem musieť doplatiť tieto odvody aj po ukončení živnosti, alebo mi nevznikne povinnosť zaplatiť tieto odvody? ďakujem za radu.
jozef, tak najskôr - že neber to tak, že odvody sa rok neplatia;). Začínajúca SZČO neplatí odvody do 30.6. nasl roka. No a po tomto dátume jej vznikne povinné poistenie na základe podaného daňového priznania za ten prvý rok SZČ. Ak ale príjem za ten rok nedosiahne určenú hranicu - tak to poistenie ani nevznikne (čiže zase sa neplatí do nasledujúceho 30.6.).
Ak skončíš živnosť (hocikedy) - tak ak aj si mal povinnosť platiť poistné - tak aj táto padá dňom skončenia SZČ.
veronikasad
18.06.12,20:01
ja som mal na mysli skôr takú situáciu, že dnes som si založil živnosť, prvý rok nemusím platiť odvody do SP, resp. odvody do SP začnem povinne platiť až po jednom roku. Ak sa však rozhodnem po roku živnosť úplne zrušiť nie pozastaviť či budem musieť doplatiť odvody do SP za predchádzajúci rok....keďže, ak som to dobre pochopil výška odvodov závisí od obratu za predchádzajúci rok....
Do SP sa nerobí (zatial) ročné zúčtovanie odvodov. Z tohto dôvodu nič doplácať nemusíš. Ak by ti však vyšiel vysoký základ dane a preddavky do zdr.poisťovne v prvom roku podnikania platíš z minima, po vykonaní ročného zúčtovania zdr.poistenia (robí ho ZP) ti vznikne nedoplatok, ktorý musíš doplatiť (aj keď v čase zúčtovania už nebudeš mať aktívnu živnosť).
Silvi
19.08.12,08:12
Aké odvody bude platiť SZČO ak mal pozastavenú živnosť od septembra 2009 a k 1.9.2012 si chce živnosť opäť otvoriť? Viem, že určite do ZP z min.VZ (môže aj viac ak chce), ale čo do SP?
Ďakujem.
veronikasad
19.08.12,09:01
Ak v roku 2011 nemal príjem prevyšujúci 12-násobok min. VZ, odvody do SP po obnovení živnosti platiť nebude. Do ZP platí v roku 2012 odvody na základe RZZP za rok 2010. Keďže v tomto roku nepodnikal, odvody po obnovení živnosti bude platiť z minima.