reneme
18.06.12,17:55
Dobry den, chcel by som sa informovat ohladom postupu exekutora a ci existuje nejaky kontrolny urad,ktory nad exekutormi dohliada, nad ich cinnostou a postupmi. Stala sa mi taka vec, zobral som si dva uvery, ked som chodil do skoly, po skole som sa nemohol asi rok a pol zamestnat, tak bohuzial uvery spadli pod dvoch roznych exekutorov. Samozrejme slo to ako z kopca, zablokovany ucet od obydvoch exekutorov a taktiez tarcha na dome a pozemkoch /ale len v ramci katastralneho uradu, doma som ziadnu navstevu nemal.../. Siel som teda do zahranicia a tam som zacal pracovat, rychlo som si zarobil a hned som posielal peniazky na blokovany ucet,tie samozrejme vsetky odisli a mne sa odblokoval ucet. Uz som len cakal na vyjadrenia od exekutorov, ze zavazky mam splatene a posielaju mi vyuctovania. Kym prvy mi toto "vyuctovanie" a ukoncenie o exekucii poslal v priebehu 2 tyzdnov. ten druhy si daval nacas...az po mesiaci aj cosi odkedy odisli peniaze z uctu mi volala mama, cela vystrasena, ze prisiel exekutor a ze zburcoval vsetkych susedov kym nasiel nas dom a vysypal na mamu,ze dom a pozemky su v exekucii, nezabudol mamu upovedomit, ze ma predkupne pravo. Dost ma to nahnevalo pretoze uz mesiac bolo co mi z uctu odislo 1200 eur a este k tomuto sa udeje takato vec. Pisal som exekutorovi,ze co to ma znamenat, on mi odpisal,ze nic nemam este uhradene a ze je iba na nom a na nom aky bude exekucny postup. Cize aj keby to nebolo vyplatene, mam ucet na ucte mi pravidelne chodi prijem. On mi nemusi ucet zablokovat a ani prijem pojde mi hned po majetku?To je aky system?
Volal som teda do banky ,kde odisli moje peniaze /kedze pan exekutor tvrdil ze nemam nic uhradene/ v banke mi povedali ze peniaze su na tzv. vinkulacnom ucte, ktory bol zalozeny na podnet exekutora a tam trcia stale, pretoze exekutor nebol schopny poziadat o prevod. prevod totiz moze banka zrealizovat az na jeho podnet. Chcel by som sa spytat, postupoval exekutor spravne? peniaze mi odisli pred vyse mesiacom,ale koli nedbanlivosti exekutora dlh nie je vyrovnany, stale mi rastu uroky. Mam narok žiadať nejake odpustenie urokov za tu dobu? co poplatky za exekuciu? som povinny platit to,ked vidim, exekutorovi necinnost? alebo da sa podat staznost na exekutora,ktory si obhliadal a spisoval moj majetok, pritom peniaze za cely dlh v podstate uz mal? Mozem sa vobec nejako branit???? Mne rozhodne cely ten jeho postup nesedi a nechcem to nechat len tak aby si z ludmi robili co sa im zachce.
Dakujem Vam za odpoved.
buchač
18.06.12,16:02
Slovenská komora exekútorov

Slovenská komora exekútorov je samosprávna stavovská organizácia, ktorá združuje všetkých exekútorov a vedie ich zoznam.

Bola zriadená Zákonom NR SR č.233/1995 Z.z. o súdnych exekútoroch a exekučnej činnosti /Exekučný poriadok/ v znení neskorších noviel. Jej sídlom je Bratislava.

Exekútor sa stáva členom komory dňom jeho vymenovania za exekútora. Členstvo v komore zaniká jeho odvolaním, smrťou alebo vyhlásením za mŕtveho.

Poslaním komory a jej orgánov je chrániť záujmy exekútorského stavu, dohliadať nad činnosťou exekútorov a obstarávať ďalšie záležitosti, ktoré sú jej zverené zákonom.

http://www.ske.sk/
jurmiro
26.06.12,11:21
Doplním ustanovenie § 8 Exekučného poriadku o pôsobnosti Ministerstva spravodlivosti vo vzťahu k exekútorom :

§ 8


(1) Štátny dohľad nad činnosťou komory a činnosťou exekútorov vykonáva Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky (ďalej len "ministerstvo")
a) sledovaním dodržiavania zákonnosti postupov exekútorov v konkrétnych veciach,
b) pravidelnými a účelovými previerkami exekútorských úradov a exekútorských spisov,
c) prerokúvaním a hodnotením správ komory o výsledkoch exekučnej činnosti a poznatkoch z vybavovania sťažností na postupy exekútorov.

(2) Pri výkone štátneho dohľadu sú exekútori povinní ministerstvu
a) bez zbytočného odkladu predložiť spisy, o ktoré požiada,
b) poskytnúť aj inú súčinnosť.

(3) Komora na požiadanie ministerstva spolupôsobí pri výkone štátneho dohľadu nad činnosťou exekútorov.

(4) Nesplnenie povinností uvedených v odseku 2 exekútorom je jeho disciplinárnym previnením.
fordy
11.07.12,17:17
Na komoru sa budeš obracať márne. Komora je zrejme platená s členských poplatkov a všetci majú titul JUDr., takže sa budú kryť. (Takisto ako MUDr.)
Ak sa obrátiš na ministerstvo spravodlivosti, tak tí len prepošlú Tvoju sťažnosť zase komore.
Úspešnejší budeš na súde, ale v Tvojom prípade už je všetko dokonané, tak nie je čo súdiť.
Ale najlepšie je sa obrátiť na média (Lampáreň, Občan za dverami) a ich záujem o prípad pohne vecami. (viď môj iný dnešný príspevok)