majky000
19.06.12,00:43
Dobry den,
v oblasti dani a prava som uplny laik a chcel by som vas poprosit o radu v nasledovnej veci:

Chcem vytvorit na zakazku softver, resp. webovu stranku pre podnikatelsky subjekt. Zistil som, ze:
a) k tejto cinnosti sa vyhradne vztahuje autorsky zakon
b) nejedna sa ani o predaj nejakeho tovaru, ale o udelenie licencie k jeho uzivaniu
c) ziadna zivnost sa na toto priamo ani nevztahuje a neexistuje
d) potrebujem si vybavit len DIC, nikde inde nemusim byt registrovany; nepotrebujem ani ziadne licencie k vykonavaniu podobneho zameru
e) jedinym dokladom je zmluva o dielo v ktorej su dohodnute podmienky, specifikacia, termin, cena...
(ak sa v niecom mylim, prosim opravte ma)

Otazka c. 1: Existuje nejaky dovod, preco by danemu objednavatelovi (teda podnikatelskemu subjektu, ktory si objedna zhotovenie tohto sofveru resp. webovej stranky) mohlo vadit, ze nemam ICO, resp. ze mu nevystavim fakturu a jedinym dokladom bude dana zmluva o dielo? Ak taky dovod existuje, da sa nejak obist aby som nepotreboval ICO alebo si proste budem musiet kvoli tomu zriadit nejaku zivnost? + aky typ zivnosti zvolit? Nic ako "programovanie" ci "tvorba SW/webovych stranok" som v zozname nenasiel, len nejake vzdialene pribuzne okruhy.

Otazka c. 2: Moze si podnikatelsky subjekt vo vseobecnosti do odpisov, resp. danovych vydavkov, resp. odpoctu nakladov dat softver alebo webovu stranku ktoru si dal zhotovit na zakazku pre svoje podnikanie? Proste ci existuje sposob, ako by si mohol podnikatel nakupom softveru alebo webovej stranky (ktore sluzia k ucelom jeho podnikania) znizit dane?

Otazka c.3: Ak odpoved na otazku 2 je, ze je pravda, ze si podnikatel tymto moze znizit nejak dan, potom moze to iste vykonat v pripade, ak nemam ICO a len na zaklade autorskeho zakona a zmluvy o dielo som mu za peniaze udelil licenciu k uzivaniu softveru resp. webovej stranky? Teda v prvom rade ma zaujima, ci mu to v takomto pripade uznaju na danovom urade...

Otazky su polozene trochu kostrbato, co je z dovodu, ze sa v problematike vobec nevyznam :)
Vopred velmi dakujem za pomoc
profesional
19.06.12,05:37
Nie, neexistuje dovod preco by malo objednavatelovi vadit ze nemas ICO. Zivnost sa na takuto cinnost zriadit neda. Ide totiz o vykon cinnosti podla osobitneho predpisu, tj. nespada to pod zivnostensku cinnost.

Moze si ju dat do odpisov. Dokonca od zakonom presne uvedenej hodnoty je povinny taketo dielo odpisovat ako kazdy iny nehmotny majetok.

Opravnenost danoveho nakladu / danoveho vydavku nema nic s tym, ci ten kto dielo dodal ma alebo nema ICO.
majky000
19.06.12,06:49
Nie, neexistuje dovod preco by malo objednavatelovi vadit ze nemas ICO. Zivnost sa na takuto cinnost zriadit neda. Ide totiz o vykon cinnosti podla osobitneho predpisu, tj. nespada to pod zivnostensku cinnost.

Moze si ju dat do odpisov. Dokonca od zakonom presne uvedenej hodnoty je povinny taketo dielo odpisovat ako kazdy iny nehmotny majetok.

Opravnenost danoveho nakladu / danoveho vydavku nema nic s tym, ci ten kto dielo dodal ma alebo nema ICO.

Velmi dakujem za odpoved.
Tu http://podnikanie.etrend.sk/podnikanie-firemne-financie/tvorba-webovej-stranky-ako-danovy-vydavok.html som napriklad cital od danoveho experta, ze vo veci danoveho vydavku staci pre jeho uznatelnost, preukazat v pripade webovej stranky len 2 veci a to:

1) "Že stránka (http://www.inclick.sk/returns/redirect.php?goto=1564&pr=0.1&w_id=3041&tstamp=1340090725&pid=817&cd=8f544029213bd503aaa25f982b9760c6&f=1) slúži na účely Vášho podnikania (propaguje Vašu činnosť, výrobky a podobne)",
2) "Doklad (zmluvu, dohodu, vyúčtovanie) identifikujúce dodávateľa a odberateľa služby, predmet služby, cenu (http://www.inclick.sk/returns/redirect.php?goto=1878&pr=0.1&w_id=1408&tstamp=1340090725&pid=817&cd=94ce4a95273bc7c9bfdf148b5fde5f8c&f=1) služby atď."

K tomu ma zaujima:
- Ako konkretne danovy urad preveruje to, ci dana stranka sluzi k podnikaniu?
- Je tomu tak aj v pripade SOFTVERU na zakazku? Priklad, ja zhotovim objednavatelovi=podnikatelovi softver na podporu jeho skladoveho hospodarstva. Ako vsak podnikatel preukaze ze sa jedna o softver pre jeho podnikanie a nie je to nejaky tetris, alebo len uplne fiktivna sluzba?

Pocul som totiz k tomuto velke vyhrady od podnikatelov a udajne, podla ich slov, by si od niekoho takto nejaky softver ani nedali zhotovit v pripade ze 'dodavatel' nema ICO a je to nepodnikatel, fyzicka osoba a to z dovodu, ze na danovom urade by im to velmi pravdepodobne neuznali ako opravneny danovy vydavok, pretoze by sa tazko preukazovalo, ze dany softver sluzi k ucelom podnikania. To udajne z dovodu, ze ak dany nepodnikatel-fyzicka osoba nema ICO, tak si danovy urad nemoze overit v predmete podnikania predmetnu cinnost "vyvoj softveru" a to je prave dovod tych nejakych pochybnosti "co automaticky vedie k neuznaniu danoveho vydavku" a udajne aj k nejakym sankciam. Ze taketo su ich skusenosti s danovym uradom.
Je to ale pravda a su to skutocne opravnene obavy zo strany podnikatelov? Oni tvrdia, ze riesenie by este bolo mat nejaku licenciu na vyvoj softveru, aby to urad urcite uznal ako opravneny vydavok, ale kde mam taku licenciu ziskat? Ja som to hladal, ale nic podobne zda sa ani neexistuje, ergo nie je to potrebne. Potom, totiz neviem ako mam presvedcit tychto podnikatelov aby si u mna objednali taketo sluzby zhotovenia softveru / webovych stranok...
profesional
21.06.12,07:30
Sposob posudzovania vydavku ako danoveho nie je tvoja starost. Proste to ber tak, ze firemny web bol, je a asi do buducnosti stale bude danovym vydavkom a hotovo. Neries nezmysly.