mama2
19.06.12,09:53
Dobrý deň. Mám otázku ohľadom zrušenia výživného. Platíme výživné na manželove deti. Sú už plnoleté. Treba žiadosť o zrušenie zaslať na súd na každé dieťa osobitne alebo to možno urobiť naraz v jednej žiadosti. A ešte druhá otázka. Ako postupovať, keď deti nemajú s manželom kontakt, odmietajú podať o sebe akékoľvek informácie. Čo sme sa dopočuli, žijú v zahraničí, pravdepodobne študujú, asi diaľkovo a taktiež popri štúdiu pracujú. Ako bude v tomto prípade postupovať súd? Je možné zistiť, či majú nejaký príjem v zahraničí? Je možné, že uvedú len to, že študujú, a nie, že aj pracujú. Vopred ďakujem za odpovede.
mama2
19.06.12,08:33
Neviete nikto poradiť?
misoft
19.06.12,08:52
Skúste na súd podať tú žiadosť - s uvedením, že nie ste schopní zistiť u potomkov žiadne relevantné informácie (miesto pobytu, status - či sú zárobkovo činné, alebo študujú), pretože sa zatajujú. Možno súd si to dá zistiť (i keď tomu veľmi neverím).
Za pokus to stojí.
inkana
19.06.12,09:57
koľko majú rokov?

súhlasím s misoftom, daj návrh na súd o zrušenie výživného na plnoleté deti a pokiaľ mám správnu informáciu, tak sa to dá spraviť jedným podaním.

Manžel bude navrhovateľ a deti odporcovia. A pokiaľ by súd uznal za vhodné, tak môže druhého odporcu vylúčiť na samostatné konanie.

A toto je už len moja úvaha: myslím, že pokiaľ deti uvedú, že len študujú, tak by mal platiť do veku 26 rokov - dovtedy platí vyživovacia povinnosť na dieťa. Ale opakujem, to je len môj názor, neviem, či je správny, ale myslím si, že je:D Opravte ma, ak sa mýlim;)
ivka70
19.06.12,10:00
koľko majú rokov?

súhlasím s misoftom, daj návrh na súd o zrušenie výživného na plnoleté deti a pokiaľ mám správnu informáciu, tak sa to dá spraviť jedným podaním.

Manžel bude navrhovateľ a deti odporcovia. A pokiaľ by súd uznal za vhodné, tak môže druhého odporcu vylúčiť na samostatné konanie.

A toto je už len moja úvaha: myslím, že pokiaľ deti uvedú, že len študujú, tak by mal platiť do veku 26 rokov - dovtedy platí vyživovacia povinnosť na dieťa. Ale opakujem, to je len môj názor, neviem, či je správny, ale myslím si, že je:D Opravte ma, ak sa mýlim;)

Ziaden zakon nehovori o hranici 26 rokov ako o hranici na vyzivovaciu povinnost.
Tvoj nazor nema v zakone oporu.
Zakon hovori o schopnosti dietata same sa zivit.

Kazdopadne navrh na zrusenie vyzivneho treba dat.
dospele deti dokonca musia vratit vyzivne, ktore dostali uz bez naroku.
mama2
19.06.12,10:01
Ano, plati, pokial su schopne deti sa o seba starat, tak nie je povinny platit vyzivne. Vekova hranica nie je urcena.
inkana
20.06.12,08:59
a kde som teda počula tých 26 rokov:eek:? či si to pletiem s tým, že do veku 26 rokov, ak dieťa študuje, tak má rodič nárok na prídavky? Ja už teda fakt neviem:confused:

Ale to je v podstate jedno - zadávateľka otázky sa pýtala na to, či môže dať návrh na súd a v tom sa zhodneme asi všetci - že môže.